Brooklyn

Brooklyn https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171315/bmid_brooklyn-Bfv-171315.jpg 4 251 251

„Túto knihu si budete pamätať celý život.“ Ali Smith o knihe Brooklyn Eilis Laceyová vyrastala v malom írskom mestečku, v ťažkých rokoch po druhej svetovej vojne. Keď jej otec Flood z farnosti v Brooklyne ponúkne možnosť odísť do Spojených štátov, Eilis sa rozhodne vycestovať, a tak sa stane jednou z mnohých írskych emigrantov v USA. V Brooklyne si dokončí účtovnícku kvalifikáciu, nájde si prácu v obchodnom dome Bartocci´s, a keď to Eilis najmenej čaká, aj lásku. Nové „americké“ Írsko je však iné ako to pravé doma, medziľudským vzťahom chýba niečo osobné, prirodzené a nezištné. Zemepisná vzdialenosť, čo delí Eilis od jej najbližších v rodnej zemi, je neporovnateľne menšia než úmyselne zatajené rodinné tajomstvá. Postava Eilis Laceyovej je jedna z nezabudnuteľných literárnych hrdiniek súčasnej írskej tvorby a Colm Tóibín dôkladný, trpezlivý rybár, čo vyťahuje na hladinu hlboko ponorené, starostlivo ukryté city.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Brooklyn , 2009

KláraHunčarová
24.02.2017 5 z 5

Knížka mě velice bavila, bylo zajímavé sledovat Eilisiny myšlenkové pochody. Musím také ocenit jak dokonale se autor vcítil do nerozhodných mladých dívek, které často nedokáží rozpoznat co vlastně cítí a co by si měly počít se svým životem.

janyska13
06.02.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, stejně jako film. Opět trochu nesrovnalosti mezi knihou a filmem, ale i tak se mi moc líbila. :)

Wajny
08.01.2017 4 z 5

Ze začátku mi kniha připadala nudná - neustále popisy postav a okolí, které z povzdálí pozoruje nejistá Eilis. Příjezdem do Ameriky se Eilis začíná konečně otevírat světu a seznámení s Tonym z ní konečně dělá sebevědomou dívku. Jediným problémem Eilis je, že pořád dělá to co jí ostatní řeknou a i přestože si není stoprocentně jistá. Návrat do Irska nám vykresluje Eilis jako nevyzrálou ženu, která ani neví, jaké to je opravdu milovat. Konec knihy, který je hodně kritizovaný, se mi líbil, protože si myslím, že takový se ke knize (i k Eilis hodí) - uspěchaný a nejistý, přesně taková totiž Eilis je.

Kniha mě potěšila tím, že se nejednalo o čistě romantickou knihu, ale spíš o psychologický pohled do hlavy mladé ženy. Další plus vidím v popisu situací z pohledu přistěhovalců.
Bohužel celková formální úprava knihy byla dost špatná (zejména uvozovky), dále mi vadilo, že vedlejší postavy nedostaly prostor projevit se. A i přestože se kniha odehrává během téměř dvou let nedošlo k žádným výrazným změnám charakterů u postav. Vše pořád plynulo, tak nějak stejně a kniha tak působí povrchně.

Petruse21
04.01.2017 3 z 5

Eilis mi nesedla, nerozuměla jsem jejím pochodům. V knize mi vadily překlepy a špatné uvozovky, ale to je chybou překladu. Jinak se to četlo hezky, věřím, že podobných příběhů se stalo bezpočet.

tess.de.veles
25.12.2016 3 z 5

Nebyla spatna :) ....do posledni chvile jsem byla napnuta,jestli nakonec odjede zpatky do USA nebo ne.....Na film se ted chystam....tak jsem zvedava :)

antonin0999
30.10.2016 4 z 5

Román pro ženy jaksepatří. Lehká dobrodružná cesta nejen stezkami lásky, ale i dalších citů a krajů. Líbilo se mi, že nenabízí pouze černobílý pohled na lásku, děj se nedal snadno předvídat a zápletky působí velmi realisticky. Mrzelo mě jedině, že jsme postavy nemohli poznat více do hloubky a tudíž s nimi i dané těžké situaci hlouběji prožívat. Dobrá oddechovka, kterou zhltnete za den či dva.

KikčaHubáčková
29.10.2016 5 z 5

Boží knížka. Lepší než film :)

magnolia
09.10.2016 4 z 5

Další letošní (dívčí) retro román, tentokrát z 50.let minulého století. Na čtení jsem se těšila, bylo takové podzimně zasmušilé, i když se odehrává v různých ročních obdobích, během asi dvou let. Bavilo mě vyprávění hlavní hrdinky, obdivovala jsem ji za odvahu i přímost, kterou se naučila pod vlivem okolností a současně chápala její slabosti, tak lidské a vlastní mladé dívce. Jen mi často připadalo, že se vše odehrává v mnohem starší době (nežli polovina 20.století), asi způsobem jednání některých osob i samotné Eilis (ale to je jen můj pocit, nezpochybňuji nic). Je to hezky napsané a není to ani červená knihovna, ani naopak něco složitě intelektuálského. Takový ženský irsko-americký příběh.

Illaa
25.09.2016 3 z 5

Kniha byla velice příjemná na čtení, celkově se četla jedním dechem. Bohužel musím přiznat, že závěr knihy mě zklamal. Rychle a zbrkle ukončené. Rozhřešení, na které čekáte, se utne během dvou posledních stránek.

swon
03.09.2016 3 z 5

Málokdy se mi film líbí více než kniha. V tomto případě tomu ale tak bylo. Nepochybně mě velmi ovlivnilo, že jsem film viděla dříve. Postavy tak u mě v hlavě vypadaly jako herci, kteří je ve skutečnosti hráli. A i scénář mi nakonec přišel lepší než knížka, byť ve většině případů film kopíroval knihu. Na můj vkus příliš mnoho popisů niterných pocitů Eilis, méně děje v přímé řeči, který by knížku rozhodně oživil. Na druhou stranu je to příjemné čtení, které člověka intelektuálně neunaví :-) Rozhodně se dá přečíst rychle, není potřeba od ní utíkat a odpočívat.

maruschka
27.08.2016 5 z 5

To je taková krása...

Luciska13
22.08.2016 5 z 5

Skvělá oddechovka, krásně napsaná a snadno se čte a není nijak přeslazená. Nejdřív jsem teda bohužel viděla film, který mohu také doporučit, takže jsem od začátku věděla, jaké bude Eilisino rozhodnutí, ale i tak to bylo krásné počtení. Ale přiznejme si, že Eilis byla na konci na zabití :D

Clare.
15.08.2016 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Amerika. 50.léta. Občas se mi nelíbily názory Eilis, ale to k tomu občas patří. Nejlepší postava byl určitě Tony. Jeho si musí oblíbit snad každý :D Je tam krásně popsané jak se z obyčejné dívky stává žena, která si věří a je krásná jaká je. Kniha je decentní a krásně napsaná, každý si u ní odpočine a rád se k ní vrátí (tak jako já). Vřele doporučuji.

Káča Máča
14.08.2016 3 z 5

Asi jsem čekala víc. Jen málokdy se mi stane, že k hlavní postavě nic necítím, bohužel toto byl ten případ. Eilis mě nezaujala vůbec ničím a ke konci příběhu mi spíš lezla na nervy svým chováním...

novakovaterka22
28.07.2016 4 z 5

No ze začátku jsem si knihu zamilovala, ale konec mě bohužel trochu zklamal. ::(( Ale i tak doporučuji, pro krátkou chvíli je to fajn příběh :) Rozhodně si pustím film

vikimi
20.07.2016 5 z 5

Knizka se v originale cetla krasne. Nebyla moc vlacna, nebyla preplacana ani sladka. Celou dobu jsem byla pro Tonyho. Nervovala jsem se, jak to dopadne. A konec? No, nemohl to byt totalni happyend, protoze to by pak ctenar odchazel s klidem, ale zase by nad knizkou tolik nepremyslel.
Jeste zkouknu film a tim to uzavru. Chtwlo se mi u toho plakat, protoze to bylo ze zivota, a hodne lidske. Clovek si pak uvedomi, co vlastne vsechno ma.

Viky007
19.06.2016 4 z 5

Nebylo to špatné, ale něco tomu chybělo. Přišlo mi, že se v knize prakticky nic neděje, až teda na tu část s Rose, ale nechci spoilerovat. Určitě by se z toho dalo vyždímat víc. Nejvíc mě ale zklamala Eilis na konci knihy. Ano, jsem ráda, jak se rozhodla, ale to chování předtím si mohla odpustit.
Nicméně kniha je to velmi čtivá a má své kouzlo. Jsem ráda, že jsem si ji nakonec přečetla.

kusma
19.06.2016 2 z 5

Pro mě naprosto nevyužitý potenciál. Námět naprosto perfektní, ale proč se toho autor nechopil lépe? Prvních dvěstě stran se tam skoro nic nedělo, nemělo to ani atmosféru. A když už se tam začala dít nějaká zápletka, kniha náhle skončila a... nic u mě nenastalo.... Přitom takový prostor pro trojnásobně dlouhý příběh, třeba i z více pohledů než jednoho, a to vcelku nesympatické hlavní hrdinky. Ani ta nebyla podle mě vykreslena tak, abych jí chápala, žila s ní její životní změny. Pro mě by to prostě chtělo lepšího vypravěče...

jolii
01.06.2016 3 z 5

Půjčila mi ji kamarádka, ale mě až tolik neoslovila. Zkrátka, jak se píše v úvodu, prostý příběh mladé ženy.

Týnka94
26.05.2016 3 z 5

Taktéž se přidávám k těm, kteří knihu četli a dočetli. Nicméně musím konstatovat, že v případě tohoto příběhu jsem byla z knižní podoby mírně zklamaná. Film se mi zdál mnohem lepší, což většinou bývá naopak. Pro mě trochu zklamání.

irská literatura

Colm Tóibín