Brooklyn

Brooklyn https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171315/bmid_brooklyn-Bfv-171315.jpg 4 251 251

„Túto knihu si budete pamätať celý život.“ Ali Smith o knihe Brooklyn Eilis Laceyová vyrastala v malom írskom mestečku, v ťažkých rokoch po druhej svetovej vojne. Keď jej otec Flood z farnosti v Brooklyne ponúkne možnosť odísť do Spojených štátov, Eilis sa rozhodne vycestovať, a tak sa stane jednou z mnohých írskych emigrantov v USA. V Brooklyne si dokončí účtovnícku kvalifikáciu, nájde si prácu v obchodnom dome Bartocci´s, a keď to Eilis najmenej čaká, aj lásku. Nové „americké“ Írsko je však iné ako to pravé doma, medziľudským vzťahom chýba niečo osobné, prirodzené a nezištné. Zemepisná vzdialenosť, čo delí Eilis od jej najbližších v rodnej zemi, je neporovnateľne menšia než úmyselne zatajené rodinné tajomstvá. Postava Eilis Laceyovej je jedna z nezabudnuteľných literárnych hrdiniek súčasnej írskej tvorby a Colm Tóibín dôkladný, trpezlivý rybár, čo vyťahuje na hladinu hlboko ponorené, starostlivo ukryté city.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Brooklyn , 2009

babsi66
22.05.2016 3 z 5

Příběh s velkým potenciálem, který autor zdaleka nevyužil. Na můj vkus poněkud nudné a až moc poklidné na to, jaké životní zvraty hlavní hrdinka prožívá. Shodně s tempem vyprávění knížku v klidu přelouskáte a se stejně klidným srdcem ji následně odložíte a pravděpodobně zapomenete, cože se tam vlastně dělo. I když, jelikož se toho zase tolik neděje, není vlastně co zapomenout.

wiix
21.05.2016 3 z 5

Výnimočne chcem napísať: film bol lepší. Aj keď aj ten nebol moja srdcovka. Kniha mi prišla úplne bez emócii a bez zápletky deja. Človek predčasne vie, ako to všetko skončí a ničím ho to neprekvapí, nespôsobí to žiadnu emóciu.

Iwíček
15.05.2016 4 z 5

Pro mě tentokrát bohužel vcelku zklamání, po tom, co jsem na knihu četla pochvalné recenze, očekávala jsem mnohem více. Bohužel jsem se nedočkala, ale třeba někdy příště.

Jane007
15.05.2016 5 z 5

Nedávno jsem přemýšlela, jakou knihu si mám koupit. A Brooklyn mě zaujal už názvem. Přestože mě sestra varovala nízkým hodnocením, zariskovala jsem a byla jsem odměněna. Příběh byl velmi poutavý, nesl kouzlo doby a dobře se četl. Po přečtení jsem byla tak nadšená, že jsem musela vidět i film. Ale knížka je knížka. Rozhodně jsem ji nečetla naposledy.

zuzurana
06.05.2016 2 z 5

pre mna nuda.. citala som len preto, ze som vo filme nepochopila, preco zomrela jej sestra... inak by som si tu knihu nekupila

TerushQaH
05.05.2016 3 z 5

Těžko se hodnotí knihy, když jsem předtím viděla film. Plus je, že film byl víceméně stejný, jako kniha, ale to sem nepatří.

Skvělé bylo, že je kniha velmi čtivá, takže ji nebyl problém přečíst během pěti hodinového cestování vlakem. Trošku mi vadilo, že se kniha pro mě "táhla" pořád v jednom duchu, a nebylo tam nic výjimečného, co by tolik překvapilo a dostalo vás do pocitu "WOW", to bylo úžasné a musím si to opět znovu brzo přečíst (asi další ovlivnění filmem). Příběh byl zajímavý, ale pořád mi tam něco chybělo. Jako odpočinkové a nenáročné čtení je to rozhodně pravá kniha.

Pokud se někdo rozhoduje, zda si přečíst knihu, nebo radši kouknout na film - doporučuji film - ten byl pro mě více zajímavý. Hlavně doplněný skvělým prostředím, kde se děj odehrával a výbornými hereckými výkony.

Marcela52
04.05.2016 5 z 5

Velmi čtivý román od vynikajícího irského autora, který mimo jiné napsal román "Mistr", portrét známého anglického autora Jamese Henryho. Výše zmiňovaný román mě zaujal natolik, že jsem si přečetla i "Brooklyn", přestože jde o zcela jiný žánr. Ovšem opět geniálně napsaný.Příběh mladé dívky, která se vydá z Irska za lepším životem do Ameriky, aby tam zjistila, že nikde to není zcela jednoduché, rozhodně zaujme vytříbeným literárním stylem. Pro nikoho z nás není jednoduché se v klíčových okamžicích našeho života správně rozhodnout, proto i pro Eilis není vůbec jednoduché, rozhodnout se tak, aby neublížila. Takže řeší dilema, zda se vrátit do Ameriky za mladíkem, kterého zde poznala, nebo se zůstat v rodném Irsku s matkou, která ji potřebuje. Podle knihy byl natočen i film, který právě běží v kinech.

fruitbueno
01.05.2016 3 z 5

Téma samotné mě oslovilo, mám však lehké výčitky stran hlavní hrdinky. Její odosobněnost, praktičnost, nechuť nebo neschopnost projevit emoce mi vzhledem k životním situacím, které zažívá, přišly nepravděpodobné. Nicméně pěkné a svižné čtení na den a půl.

Sammy
21.04.2016 3 z 5

No. Co říct. Kniha je velmi čtivá, což dokazuje to, že jsem ji přečetla za jediný den. Vyhovoval mi i styl vyprávění, svým způsobem odtažitý a takový jakoby reportérský. Jako první jsem viděla film a ten mě naprosto dostal. Kniha se mi líbila moc až na konec, kdy mi přijde, že jsem to buď nepochopila nebo to filmaři úplně obrátili, protože SPOILER mi přišlo, že v knize se Eilis rozhodla, že se vrátí do Ameriky jen kvůli tomu, aby se rozvedla a napsala Jimovi, což mě se strašně nelíbilo, jelikož Tony mi byl mnohem sympatičtější. KONEC SPOILERU Hrozně mě rozčilovalo, že Eilis neví, co vlastně chce, a veškeré rozhodování potlačovala a odsouvala (což mě možná štve proto, že jsem stejná). Verdikt, román napsaný dobře, z příběhu jsem ve finále měla depresi.

_Michelle_
06.04.2016 4 z 5

Především se mi zamlouvalo poklidné tempo, ve kterém se celý příběh nesl a charakterové rysy hlavní hrdinky. Myslím, že autor dokázal na stránky Brooklynu přenést velkou dávku emocí, čímž si mě získal. Původně jsem chtěla dát plný počet hvězdiček, ale od závěru knihy jsem vzhledem k vysoce nastavené laťce čekala mnohem víc. Bylo mi líto, že konec příběhu byl tak nějak useknut. Nicméně knihu jako celek hodnotím kladně a dávám čtyři zářivé hvězdičky :-)

alzbeta4340
02.04.2016 5 z 5

Velmi velmi čtivé, přečetla jsem tak rychle, až mě to samotnou překvapilo. Přemýšlela jsem, že bych jednu hvězdičku strhla kvůli lehce nesympatickému přístupu hrdinky k mužům. Ale po přečtení uznávám, že to bylo k dobru věci čili příběhu. Konec se mi velmi líbil.

KydlochMoris
27.03.2016 3 z 5

Mám asi radši knihy, kde se něco děje. Chyběly mi tam emoce. Nevžila jsem se do postavy hlavní hrdinky... Přišlo mi, že autor konec usekl, jako kdyby ho to už nebavilo... Nevím... :-(

TerkaM
23.03.2016 4 z 5

Když jsem knihu začala číst, ani přesně nevím, co jsem od ní očekávala a asi bych se k ní nebýt filmu, na který se chci podívat, nedostala. Nějak si nejsem vědoma toho, že by se o knize hodně mluvilo, z toho důvodu jsem do ní šla s čistou hlavou nezkaženou nějakými spoilery, které by mi požitek ze čtení kazily. Vlastně jsem toho o knize nevěděla o nic víc, než hlásala anotace na přebalu knihy a musím uznat, že z té jsem nebyla o nic moudřejší. Nicméně, jsem ráda, že jsem u knihy vydržela i přes jakýsi, pro mě, celkem zdlouhavý začátek. Jak je mým dobrým zvykem, u knihy jsem se i ke konci takřka rozbrečela, ale nemůžu za to, že mi takové situace přímo vhání slzy do očí...

Podtrženo sečteno, je to velmi kvalitně napsaná kniha, o níž se hrozně špatně píše, protože vám nechci prozradit klíčové momenty, které se například staly v druhé polovině příběhu. Přestože mi jednou na konci zabylo natolik líto, že jsem měla slzy na krajíčku, nemohu říct, že bych z knihy byla maximálně unešená a něco jí zkrátka chybělo. Něco málo, o čem by se mi mohlo třeba i zdát... proto tedy ty čtyři hvězdičky.

MartinaF
18.03.2016 3 z 5

Kniha se hezky četla, děj plynul přirozeně a s lehkostí. Přesto mi to moc nesedlo, mám ráda více citové knihy a vžití se do postav. Tady mi to chybělo.

zuzana2599
17.03.2016 4 z 5

Hořkosladký příběh, který se mi krásně četl a hodně líbil. Snad jen ten konec byl příliš uspěchaný, v koutku duše jsem si přála jiné Eilisino rozhodnutí, i když vskutku ani jedno nebylo bezbolestné a správné. Někdy je to v životě velmi těžké. Ráda se podívám také na film. Šťastnou plavbu, Eilis !

Ronny
15.03.2016 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film natočený podle této knihy, líbil se mi, ale kniha je o hodně lepší!!
Krásný a pravdivě napsaný příběh, bez patosu, žádná červená knihovna. Čte se lehce, dozvíte se jak to bylo v době, kdy příběh probíhá, kdy Irové opouštěli svůj milovaný domov a odcházeli za prací do Ameriky, co je k tomu dohnalo, co prožívali. Dojemné, realistické, poučné. Kvalitní četba.

Márinka
28.02.2016 5 z 5

Člověk se často musí vzdát toho, co chce, kvůli něčemu, co chce více.
Toibín napsal obyčejný, ale velmi silný příběh o odloučení, lásce, smutku a zejména dilematech (rozpolcení při rozhodování). I když se děj odehrává před šedesáti lety, našla jsem v něm, a věřím, že i jiní čtenáři, známé (po)city. Těším se na film.

asam
27.02.2016 5 z 5

Příjemné čtení. Příběh ze života. Někdy nastane chvíle, že ať se rozhodnete tak či onak, vždy někoho zklamete. A nikdy nevíte dopředu, zda vaše rozhodnuté bylo správné.

Barbra06
21.02.2016 4 z 5

Kniha se mi četla od začátku moc dobře a bavila mě. Byl to milý příběh a pro mě osobně tam bylo spoustu momentů, které byly nové a zajímavé, co se týče doby, ve které se příběh odehrává. Škoda jen, že některé pasáže a části autor nerozepsal víc a jen je tak mimoděk zmínil. A trochu souhlasím s tím, že na takovýhle konec jsem nebyla připravená a tak nějak nevím, jak se k němu postavit. Pokud tedy chcete mít úplně dokonalý celkový zážitek, zkoukněte film, ten má totiž krásný závěr a skvěle doplňuje knihu :)

JanaDor
19.02.2016 5 z 5

Už při čtení anotace jsem dostala pocit, že tato kniha bude něco ojedinělého. Měla jsem pravdu. Byl to pro mě neuvěřitelně krásný a hluboký čtenářský zážitek. Po delší době kniha, která mě chytla. Když jsem dočetla poslední stránky, jen jsem seděla a hleděla. Nemohla a stále nemůžu strávit osud hrdinky. Není to happy end, není to šokující tragédie, je to obyčejný příběh ze života. O mladé ženě, které se to časem nějak zamotá a ví, že má dvě možnosti. Ať se rozhodne pro jakoukoli z nich, vždy někomu ublíží.

irská literatura

Colm Tóibín