Brnox: průvodce brněnským Bronxem

Akce umělecké skupiny Batežo Ka Mikilu.
2. vydání.

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/407096/brnox-pruvodce-brnenskym-bronxem-5Jm-407096.png 4.492
Literatura faktu, Cestopisy a místopisy, Historie
Vydáno:, Kateřina Šedá

Kniha Brnox: průvodce brněnským Bronxem

Rozarka69

Senzační kniha, u které jsem se zasmála až jsem brečela. Pár let jsem na kraji této nechvalné městské části bydlela a netušila jsem spoustu věcí. Autorku chválím za její originalitu. Ač teda si nejsem jista těmi krysami, tak se mi obsah velice líbil a troufám si říct, že pro zlepšení nálady budu číst určité odstavce dokola.

Vašek56

Je to docela dobrá kniha, ale autorka by se tam mohla na čas nastěhovat, napsala by to ještě líp.
Romské muzeum super doporučuji navštívit, věznice, divadlo Radost.... Spousta míst kam jít přes den, v noci bych šla se staženým zadkem, ale stejně, pamatuji si Cejl a okolí ještě z dřívějška, smrad a špína, počurané rohy baráků, křik, šeď, člověk se tam bál vkročit i přes den. Teď tam mají spoustu domů opravených, žijí si v centru, no, dobrý ne? A neplechu dělají stále.

DK197

O brněnském Bronxu si šušká kdekdo. Tahle knížka byla potřeba. Ukazuje tuto lokalitu jako celek. Se všemi špinavostmi, zvláštnostmi, kuriozitami i okouzlujícími drahokamy. Nad něčím znechuceně nakrčíte nos, nad jiným užasle otevřete pusu. Stránky vás nutí zoufat si i usmívat se. Učit se, tolerovat i chtít naučit a pomoci. Nic není jen černé. Ani brněnský Bronx. Základní otázka však zůstává - jak s touto lokalitou žít tak, aby aby z ní cizí neměli obavy, ale zároveň nezmizelo to dobré z dané mentality a kultury?

Hvězdičku dolů za Ordinaci a Polreicha. Prostě mi to pokazilo subjektivní dojem, omlouvám se. Ačkoli to vlastně ukazuje, že televizní produkce ovlivňuje i zdejší dění...

Jizi
30.12.2018

Tak to bylo, tak to je. Autoři průvodce brněnským Bronxem nechávají mluvit čtvrť samotnou a čtenář má tak unikátní možnost ponořit se do nesmírně plastického a poutavého portrétu místa a komunity, před níž obvykle raději přechází na druhý chodník (ale já nejsem rasista! To víte...). Unikátní grafické provedení učinilo z Brnoxu lahůdku na konec roku. Díky za knižní výzvu, bez ní mě tahle kniha bezesporu minula a byla by to obrovská škoda. Smekám před nesmírnou porcí práce, jež je za celým projektem vidět.
"Myslíte si, že je Bronx vesnice?
Úředník: Není. Je to Brno-střed.
To já vím, ale myslím chováním lidí.
Chováním je to spíš ZOO." (s. 422)

(Jen drobná poznámka pod čarou, jež celkový, navýsost pozitivní dojem nedokáže zkazit: chtělo to nainstalovat arabskou jazykovou sadu a ověřit si, co píšu - naštěstí je tam toho minimum, nicméně to, co tam je, je fakticky blbě).

KrystofJuzko
07.07.2018

"Demonizovaná čtvrť", "brněnská vyloučená lokalita", "místo, kam se raději nechodí" .Tím vším se snaží Brnox Kateřiny Šedé provést. A to celkem po 10 trasách. Ukazuje všední život obyvatel této "vyloučené lokality". Vznikl tak umělecký a netradiční pohled. Který také upozorňuje na mnoho problému v České republice, jako například segregované školství a neschopnost státu zajistit romským dětem alespoň stejné podmínky jako mají ostatní děti. Projekt Kateřiny Šedé doopravdy oceňuji, kéž by v Čechách podobných smysluplných věcí vznikalo více.

anntine
11.04.2018

Průvodce Brnoxem mě nadchl. Bavily mě různorodé popisky, fotografie i útržky rozhovorů. Brněnským Cejlem občas procházím, ale nikdy mě nenapadlo, že se na takovém místě může nacházet tolik zajímavostí. Kromě "turistických" tipů ale průvodce brněnským Bronxem zachycuje i situace, díky kterým je čtenář schopný podívat se na tuto lokalitu z různých úhlů pohledu. Sociální situace obyvatel Brnoxu, jejich specifická kultura i pro běžného Čecha neobvyklá mentalita jsou autory vylíčeny s určitým odstupem tak, aby si čtenář mohl utvořit svůj názor, ovšem názor založený na podložených faktech a originálních postřezích.

WexxAr-ka
11.04.2018odpad!

Tak tahle kniha byla fakt utrpení... Nebýt výzvy, tak bych ji odložila po pár stránkách.
Působí to na mě jako "chci dotaci, tak něco slepím"...

Arlenka
22.03.2018

Autorka průvodce K. Šedá je nevšední osobnost, kdy to dokazuje nejen tímto projektem, ale mnoha dalšími, které mě vždy velice zaujmou ( Kateřina Šedá 1977, Jmenuješ se Josef Šedý atd) a jelikož jsem dlouhá léta pracovala přímo v Bronxu na Francouzské, tak jako bych mnohé věci viděla ze svého života a hlášky slyšela od obyvatel této části (jednou jsem se zeptala, proč naší organizaci nikdy nevykradli auto či nepoškodili a oni na to, to víte paní, jak my víme, že to není naše či někoho z rodiny, tady to máte v bezpečí ...) Tímto průvodcem se dá na danou "vyloučenou" lokalitu dívat jinýma očima, pokud člověk trochu chce.