Brněnský pitaval

Brněnský pitaval https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113797/bmid_brnensky-pitaval-113797.jpg 4 10 2

Kakho-Oto
03.04.2020 5 z 5

Obrovské překvapení, nečekal jsem takovou čtivost a v rámci literatury faktu (která není odbornou literaturou) ani serióznost. Z 21 příběhů mě nejvíce zaujal příběh o "krysaři", což nebyl možná nikdo jiný než lokátor, jakýsi vůdce německých kolonistů, který odvedl mladé lidi na Vyškovsko, kde založili osadu Hemlynkov (odvozeno od města Hammeln). Další top kapitoly: Zderadův sloup (nejstarší historie, konec 11. století), Grasel a Babinský (poměrně známé příběhy, i zásluhou seriálu Slavné historky zbojnické), kapitoly o demonstracích a nepokojích v Brně v letech 1869 a 1905, smrt generála Vallhubera v bitvě u Slavkova, příběh šlechtice Václava Bítovského z Bítova, který nenáviděl Sarkandry a nakonec byl zlikvidován zásluhou Albrechta z Valdštejna, kapitola o první železniční nehodě na území dnešní ČR (obsahuje navíc zmínky o jiných obdobných událostech z téže doby). Jen několik kapitol bylo průměrných (např. obraz Josefa I., spor o Špilberk v ranném novověku), ani jedna podprůměrná.

vitavita
09.03.2012 4 z 5

Dobře se čte a měl by ji každý brňan přečíst