Boží pěst

Boží pěst https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354069/bmid_bozi-pest-eNQ-354069.jpg 4 514 71

Poté co v létě roku 1990 zaútočil Saddám Husajn na Kuvajt, začaly v Saúdské Arábii přípravy na největší bojovou akci od druhé světové války. Obrovské množství vojenské techniky, kterou západní mocnosti proti Husajnovi shromáždily, nepřipouštělo žádnou pochybnost o tom, jak blížící se konflikt dopadne. Západní tajné služby jsou přesto nadmíru zneklidněny – je totiž možné, že Irák vyvinul jakousi neznámou zbraň hromadného ničení. Pracovníci amerických a britských tajných služeb začnou zoufale hledat informátora, který by vyzradil Husajnovy úmysly. Když se dozvědí o existenci člověka ze Saddámova okolí, jenž již dříve vlastní režim zrazoval, vsadí všechno na tuto kartu – na tajemného muže, jemuž dají přezdívku Jericho…... celý text

Literatura světová Válečné Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Fist of God , 1994

ninano
27.06.2021 4 z 5

Přestože jsem se trochu spletla, obvykle tento druh "špionážní a politické" literatury nevyhledávám, musím konstatovat, že mě kniha chytla. Forsyth prostě psát umí.

Hotovson
06.02.2021 5 z 5

Naprosto fantastická knížka. Je vidět, že Forsyth je tzv. od fochu a hlavně umí psát. Možná jsou trochu zdlouhavý popisy různejch organizací, docela jsem se v tom ztrácel, ale nevadí to v plynulosti děje. Začátek je vcelku dlouhej, než se seznámíme se všema postavama a s prostředím. Ale pak už to jede, 600 stran uteče jako nic. Mike Martin jako největší borec, hrozně mi bavilo to skrejvání se a maskování atd. Konec a odhalení Jericha mi překvapil, celou dobu to vypadalo, že to je někdo jinej, ale Mosad se s nim pěkně vypořádal.

blackstorm666
24.01.2021

Výborná kniha.Popis začátku války je dokonalý.Zaujalo mě to tak,že jsem si začal vyhledávat fakta o všem,co se dělo.Kniha se mi líbila natolik,že se k ní po nějaké době opět vrátím.

Abes
16.01.2021 5 z 5

Výborná záležitost srovnatelná se zlatými časy, mými, kdy jsem hltal Morrella. Ovšem, horší překlad jsem snad neviděl, tolik překlepů a chybějících slov. (Tůmová '94).

PWM
13.01.2021 4 z 5

Musím se přiznat, že tentokrát výjimečně nehodnotím knihu, ale audioknihu. Není to právě žánr, po kterém bych obvykle sáhl. Ve skutečnosti jsem na ní narazil náhodou postupným přehráváním různých knih.

Ve zkratce řečeno, vzala mi dech - něco takového jsem nečekal - uvěřitelný, možný a možná i pravděpodobný a navíc strhující příběh se spádem.

Je zajímavé, jak knihu každý vnímá maličko jinak, právě body, které někoho často ruší – velké množství postav, detailní vyprávění, pohled na stejné situace z různých perspektiv, navzájem propletené osudy a mnoho různých „koleček“, které v příběhu spolupracují či pracují proti sobě, v mých očích dávají celému příběhu náboj a oživují jej.

Vlastně je to ukázkový příklad dokonalého lháře: na velkou porci pravdy je přidána „poleva“ z dokonale a detailně vypracované lži pro skvělý a harmonicky vyvážený výsledek. Autor namíchal svůj koktejl historických faktů a fikce tak dokonale, že sice pravdivý není, ale klidně by být mohl.

Edward52
27.11.2020

Nebezpečně bezpečná kniha, jak páchat teror, a jak se dovést k vlastní zkáze. Napínavé čtení, knihu jsem třikrát odložil, s tím, že ji dočtu další den, dopadlo to tak, že jsem skončil až nad ránem., Skvěle napsané, jen si musím zjistit, zda nebyl natočen film podle této knihy, když byl již natočen Den pro Šakala režisérem Zinnemannem, s Edwardem Foxem,

Usire
09.07.2020 5 z 5

Skvělá kniha, která mě mnohokrát zvedla ze židle a nutila si jít ověřit fakta. Úplně bych uvěřil, že se jedná o přesné líčení události, která se stala tak, jak je autor uvádí. Přijde mi, že autor sám tam snad musel sehrát nějakou roli.

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Výborne napísaná kniha o vojne v Perzskom zálive. Začiatok konca irackého diktátora, sfanatizovaní vojaci a do toho tajná operácia majora Martina z SAS. Napätia od začiatku až do konca, pričom dej je podtrhnutý reálnymi poznatkami a skúsenosťami z tejto vojny. Kto je tajomný agent Jericho? Kto je ten kto pomáha zvrátiť vojnu a obrátiť dejiny ? Major Martin dostane úlohu opäť spolupracovať so špiónom z Iraku, ktorého nikto nikdy nevidel. Jeho existencia je dokázaná len cez mŕtve schránky. Ale do toho má však čo povedať Mosad. Kniha plná zvratov a prekvapení. Nenudil som sa a odporúčam ju milovník spy románu.

evask
23.03.2020 4 z 5

Obdivuji autora, jeho znalosti. Ale dalo mně docela fušku se těmi téměř šesti sty stránkami prokousat. Občas byly i nudnější pasáže. Nejdřív jsem si vypisovala jména aktérů, jenže jich je strašně moc. Řekla bych, že značný rozsah knihy je až na úkor přehlednosti.

Rihatama
13.02.2020 5 z 5

Špionážní služby, vládní utajené projekty, vysoká politika, vědci či diktátoři. Skvělý základ pro absolutně přesvědčivé a taky fakt dost napínavé čtení. No prostě Forsyth. Dalším z důvodů, proč jsou jeho díla tak uvěřitelná, je úžasný mix fikce a reality. V Boží pěsti je to kanadský inženýr dr. Gerard Bull, projekt Babylon, ZHN nebo pregnantně vypointované geopolitické souvislosti a dějinné události, jako vpád Saddáma Husajna do Kuvajtu v roce 1990, který stojí na počátku tohoto Forsythova románu, který se dále soustředí na odhalení utajeného vývoje nové ničivé zbraně. Komplikovaná přetahovaná zpravodajských služeb britských, amerických a izraelských, hledání informátorů, sledování jejich aktivit, přepestrá paleta hlavních hrdinů, odhalování způsobu uvažování a myšlení jednotlivých aktérů všech zainteresovaných stran... a Forsythovo neobyčejně živé a plastické líčení blízkovýchodní mentality a zemí, to jsou důvody, proč se k tomuto Forsythovi a známým bratrům Martinovým jednou vrátím.

Horal123
18.01.2020 5 z 5

Na válečné knihy moc nejsem, ale tato zřejmě tvoří vyjímku. Velmi čtivá a dost poučná, co se týká fungování světových tajných služeb.

Pjotra108
29.12.2019 5 z 5

Velmi brilantně napsané. Líbí se mi vyprávění, které začíná u různých postav, na různých místech a postupně se jejich osudy proplétají. Navíc mi to konečně vysvětlilo pozadí a příčiny Války v zálivu, ačkoliv je to fikce, tak Saddámovy podněty byly v této knize realistické.

Jerry H
16.12.2019 5 z 5

Tak parádní čtení, až z toho kolikrát mrazilo. Hlavně z toho popisovaného mučení. Autor je jednoznačně puntičkář a všechno je zde popsáno do detailů, čtenář opravdu neví jestli to je pravda nebo autorova fantazie. Ten začátek je poměrně zdlouhavý, ale vše je nahrazeno další částí. Jsem rád, že už Saddám není mezi živými, i když na světě je určitě mnoho dalších jemu podobných.

1amu
20.10.2019 4 z 5

Před čtením této knihy směsi fikce a reality, je dobré přečíst si knihu Mosad - Nejslavnější operace, zejména kapitolu 16. Píši to proto, že čtenář nebude při čtení začátku knihy "tápat".
Souhlasím s Woodwardem, že Boží pěst patří mezi to lepší, co autor napsal. K opakovanému čtení jsem se dostal po 15.-ti létech a zjišťuji, že nyní mne čtení opravdu zaujalo .
F.Forsyth je zkušený spisovatel a přesně ví, jak má napětí dávkovat. A nenudí, občas tam "střihne i něco veselého : "Mezi letci se vykládalo, že Američané neradi létají nízko a při výšce nižší než 160 m mají tendenci vysouvat podvozek. To Britové, příslušníci Royal Air Force to milují a ve výšce 35 si stěžují na vysokohorskou nemoc".
Umí také "zalidnit" své vyprávění roztomilými epizodními postavičkami, jako je třeba veledůležitý "Taťka" Lomax, jaderný fyzik na penzi z Kalifornie, nebo stará pana Edith (39) bydlící ve Vídni, či v jedné kapitole tehdejší sovětský boss Michail Gorbačov, který je udiven s žádostí amerického prezidenta a britské premiérky a drobnou službu v době, kdy jej klika komunistických pučistů unese za necelých 6 měsíců na Krym.
Kniha má spád, i když si myslím, že v některých kapitolách je autor zbytečně rozvláčný.
Nostalgie na nás padá, když čteme o Bagdádu jako kouzelném poklidném hlavním městě Iráku po II.sv.válce, než celý stát, včetně dříve výstavního města přivedl prezident a diktátor Saddám Husajn "na buben". Měl "dobrého" mentora - Adolfa Hitlera.

madem
16.05.2019 4 z 5

Irák napadne Kuvajt. Veškeré západní mocnosti potřebují vědět, co se chystá. Nikdo tam nemá své lidi. Až se ukáže, že Izraelci tam měli muže jménem Jericho. Najdou ho spojenci a bude spolupracovat? A skutečně dokážete během knihy uhodnout kdo byl Jericho?
Doporučuji vytrvat a překonat trochu delší začátek.

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

JohnyShorty
19.12.2018 5 z 5

FF mám rád. To jak dokáže psát špionážní romány je neuvěřitelné. Byl by to skvělý záporák ve skutečném světě.
Kniha je celkem náročná, začal jsem ji číst cca ve 13 letech a moc jsem to nechápal. Pak jsem se k ní vrátil a začal číst pořádně. I tak jsem musel některé pasáže číst 2x. Mám ve zvyku mít rozečteno více knih naráz. No bohužel u této a i u dalších od FF to moc nejde. Kniha má mnoho postav, ale ty jsou dobře popsány takže se mezi nimi člověk neztrácí a nemusí listovat knihou nazpět, kdo že to vlastně byl ten a ten. Za mě bezva román na dlouhé zimní večery.

amf
20.10.2018 5 z 5

Je to má první kniha od Forsyta , a naprostá spokojenost . Četl jsem ji dvakrát a dodnes se k ní rád vracím formou mluveného slova. Čte se užasně , na konci si řeknete , ano takto to mohlo být.

derminator
27.07.2018 3 z 5

Zatím od Forsytha nejslabší kniha, aspoň dle mého dojmu. Zápletka, nu vše je takové moc natažené a nemá kniha takový spád jako jiné Forsythovky proto dávám 60%.

lenka.g
14.04.2018 5 z 5

Ocenila jsem přehled postav v úvodu knihy, i když mne to trochu vyděsilo, jak je ten seznam obsáhlý. Na knížku jsem se těšila, ale prvních asi sto stran mi dalo zabrat, přišlo mi to příliš popisné, vůbec to nemělo spád a bála jsem se dalšího příběhu ala Biafra. Pak se to ale zlomilo a začla jízda! Některé pasáže jsem musela číst dvakrát, protože autor je odborník a z textu je to vidět, není to knížka, kterou lze zhltnout za pár hodin a současně všechno pochopit. Ale úžasné. Napínavé, zajímavé, a i když fiktivní, Boží pěst umožňuje poodhalit spoustu tajemství a procesů. Hodnotím maximálním počtem hvězdiček a jsem moc ráda, že mám knížku doma.