Bostoňanka

Bostoňanka https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/313642/bmid_bostonanka-o2x-313642.jpg 4 83 26

Addie Baumová, narozená na prahu dvacátého století jako nejmladší dcera v přistěhovalecké rodině východoevropských Židů, se musí v Bostonu potýkat s mnoha překážkami. Do cesty se jí stavějí přísná výchova zahořklé matky a pravidla starosvětské domácnosti daná odporem rodičů vůči okolní bezuzdné kultuře, chudoba rodiny i nevraživost většinové společnosti. A kolik neštěstí vidí dívka kolem: duševně nemocnou sestru, lynčování, zneužívané sirotky, epidemii chřipky po první světové válce i depresi z frontových zážitků, která nepřeje lásce… Navzdory tomu všemu dokončí střední školu a sní o tom, že bude dál studovat a pomáhat druhým. Jak se ze stydlivé holky obklopené bezpočtem předsudků stane samostatná žena? Životní rekapitulace podnikavé bojovnice svědčí o tom, že to chce uchovat si elán, neztratit humor, nenechat se odradit a porvat se s nepřízní osudu. A taky hodně zvídavosti, přátel a moudrosti uložené v knihách. A především si znovu a znovu uvědomovat, že život – přestože občas stojí za psí štěk – je dar a veliký zázrak.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Leda

The Boston Girl , 2014

intelektuálka
22.10.2017 5 z 5

Souhlasím s Camri - laskavé čtení s humorným nádechem o dívce, která si chtěla řídit svůj život. A prostředí židovské komunity vnímavého čtenáře zaujme.

Camri
02.10.2017 4 z 5

Příjemná kniha o ambiciózní americké Židovce, která jako stará paní vypráví o svém neobyčejně obyčejném životě. Není to bůhvíjaké dílo, ale čte se to hezky a příjemné plus je pro mě fakt, že se to celé odehrává v židovské komunitě, která má pro jistou část nás, gójů, zvláštní přitažlivost.

jasmína
27.06.2017 5 z 5

Skvěle napsaná, dojemná románová kniha

Ivana11
23.06.2017 5 z 5

Velice působivá kniha, která popisuje život židovské dívky. Moc příjemné čtení.

Atuin
10.05.2017 5 z 5

Taková kniha která umí vyvolat iluzi, že s někým sedíte u kávy nebo čaje a on vám vypraví o svém životě, jen tak mezi nějakými dvaceti, možná třiceti minutami se dozvíte o životě někoho úplně všechno. Tomu dotyčnému se nesmírně uleví a vám svým způsobem taky. Chtěli by jste ten zážitek nějak prodloužit, ale čas tlačí a co víc jednomu z vás ( v tomto případě jedné z vás ) možná zazvoní i mobil, nebo při nejmenším pípne. Ale člověk neodchází z takového setkání osamocen, neodchází sám. Kniha s člověkem nějakou chvilku zůstane, skrze svoji empatičnost a osobitost.
Autorka tento prvek nenásilnosti ve svém vyprávění zaujímá ve všech svých knihách.

milunka21
20.01.2017 5 z 5

Na Červená stan nemá, přesto je to skvělá kniha, díky které lze nahlédnout do života chudé židovské dívky.

Židé ženy Amerika

Anita Diamant