Bostoňanka

Addie Baumová, narozená na prahu dvacátého století jako nejmladší dcera v přistěhovalecké rodině východoevropských Židů, se musí v Bostonu potýkat s mnoha překážkami. Do cesty se jí stavějí přísná výchova zahořklé matky a pravidla starosvětské domácnosti daná odporem rodičů vůči okolní bezuzdné kultuře, chudoba rodiny i nevraživost většinové společnosti. A kolik neštěstí vidí dívka kolem: duševně nemocnou sestru, lynčování, zneužívané sirotky, epidemii chřipky po první světové válce i depresi z frontových zážitků, která nepřeje lásce… Navzdory tomu všemu dokončí střední školu a sní o tom, že bude dál studovat a pomáhat druhým. Jak se ze stydlivé holky obklopené bezpočtem předsudků stane samostatná žena? Životní rekapitulace podnikavé bojovnice svědčí o tom, že to chce uchovat si elán, neztratit humor, nenechat se odradit a porvat se s nepřízní osudu. A taky hodně zvídavosti, přátel a moudrosti uložené v knihách. A především si znovu a znovu uvědomovat, že život – přestože občas stojí za psí štěk – je dar a veliký zázrak....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/313642/bostonanka-o2x-313642.jpg 4.148
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Leda

The Boston Girl (2014)

Kniha Bostoňanka

Scathia
04.11.2018

Příběh, který pohladí po duši. :-)

Betty11
09.03.2018

Jak to říct - neurazí, ale ani nenadchne - určitě to není nic, co bych nadšeně doporučovala kamarádce. Ale dočetla jsem.

Anie94
04.03.2018

Příjemné vyprávění babičky své vnučce o svém životě. Bylo příjemné zase jednou číst o židovce, která neskončila díky nacistické krutosti v koncentračním táboře.

soukroma
23.02.2018

Četlo se to dobře, ale poměrně brzy mě to začalo nudit - nejedná se o žádný výjimečný ani jakkkoli zajímavý příběh jednoho života. Autorka popisuje především 20. a 30. léta 20. století, období krize je uchopeno velice stručně a válečná doba a vše poté už je mimo.
Vadilo mi, že hlavní hrdinka - vypravěčka - ani náznakem o sobě nezapochybovala, nikdy, a prakticky vše vlastně v jejím dospělém životě probíhalo nevěrohodně bezproblémově (hlavní problémy a tragédie rodinné se odehrály dříve anebo šly více méně mimo ni, a i když byla poblíž, netýkalo se jí to přímo).
Autorce ale nejvíc zazlívám, že vůbec čtenáři nepřiblížila Boston, který by si to opravdu zasloužil. Přitom tam sama žije a svoji hrdinku i knihu dokonce nazvala Bostoňankou!

orinka3
15.02.2018

Svěže a vtipně napsáno. Je to opravdu takové vzpomínkové povídání. Nenudí, hrdinka knihy je mimořádně sympatická a schopná dívka, která se nebojí práce ani života, jenom nemá štěstí na rodiče. Celou knihu jsem si kladla otázku, jak je možné, že tak omezená, přízemní máma vychovala tak skvělé děti? Při dnešním kultu dítěte by to znamenalo, že ze současných rodin budou vycházet vyslovení géniové na všecko:) S knížkou přišla pohoda, jen to nebylo tak úžasně objevné, jak v Červeném stanu.

alzbeta4340
27.11.2017

Addie, pocházející z přistěhovalecké židovské rodiny, vypráví svůj životní příběh vnučce. Děj začíná v roce 1915 a končí v roce 1985. Kniha velmi čtivě popisuje prostřednictvím jednoho - vlastně obyčejného života - proměny lidského soužití.
Příjemné a zajímavé čtení.

jluky
13.11.2017

Bolo to pre mňa príjemné a pôsobivé čítanie o živote ženy, ktorá to napriek okolnostiam v živote nevzdala....

Heyhey
28.10.2017

Jako bychom seděly spolu a povídali si - příjemné, zajímavé a milé.

Židé ženy Amerika

Anita Diamant