Born to Run - Zrozeni k běhu

Born to Run - Zrozeni k běhu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344743/bmid_zrozeni-k-behu-3Dz-344743.JPG 4 771 152

Christopher McDougall v knize Zrozeni k běhu přibližuje portréty osobností, které se vydávají na trasy ultramaratonů, aby odhalili tajemství šťastného života. Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání. Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky.... celý text

Literatura světová Hobby Sport
Vydáno: , Mladá fronta

Born to Run: A Hidden Tribe, Superathletes, and the Greatest Race the World Has Never Seen , 2009

kateka
06.03.2013 5 z 5

Opravdu moc zajímavá knížka. Velmi mě inspirovala a to nejsem žádný běžec. :-)

pauele
04.03.2013 5 z 5

Trochu behávam a preto som knihu vzal do ruky ako dobrú motivačnú literatúru. To že zabije akékoľvek ilúzie o tom že behávam aspoň obstojne som však netušil. Výborné čítanie.

Paulie
22.11.2012 5 z 5

Skvělě napsaná a velmi inspirativní kniha. Chystám se ověřit si její poselství takřka na vlastní kůži :-)

Jinak mě až zamrazilo, že téměř všechno v té knize je nejspíš pravdivé, jen příběh byl trochu přikrášlen. Viz např. výsledky závodu popsaného v knize: http://caballoblanco.com/spring2006results-three.html

orson
28.08.2012 5 z 5

Jedna z nejzajímavějších knih o běhání, co jsem kdy četl. Určitě se k ní někdy vrátím. Kdo aspoň trochu běhá a baví ho to, by si ji měl určitě přečíst. Kromě zajímavých zážitků ultramaratónců obsahuje spoustu poznatků o tom, co vyzkoumali vědci o běhání. Vše je postaveno na skutečných událostech. Dnes jsem narazil na Wikipedii na stránku věnovanou Caballu Blancu. Moc zajímavé počtení: http://en.wikipedia.org/wiki/Micah_True Vřele doporučuji všem, kdo knihu četli. Ani jsem nevěděl, že letos umřel.

iška
14.05.2012 5 z 5

Nejsem žádný sportovec, přesto jsem četla téměř jedním dechem.

Renava
27.02.2012 5 z 5

Inšpiratívna kniha pre všetkých, ktorí milujú tento druh pohybu, vyraziť do prírody,na nič nemyslieť, len za výdatného potenia a ovievajúceho vetríka si nechať vyčistiť hlavu.
Jednoduchý kmeň Tarahumarov, ktorý toho zrejme síce o behaní veľa nenaštuduje a hlavne neinvestuje žiadne veľké sumy do bežeckého vybavenia, no v o to väčšej miere beh praktizuje, si musí získať obdiv (až údiv) každého. Kniha rozhodne dáva podnet na zamyslenie, či športová komercia v tejto oblasti vôbec má svoje opodstatnenie a určite mnohým zmení pohľad na vec. Za seba však musím povedať, že aj keď som sa pri knihe pobavila a rozšírila si obzor, predsalen zostávam verná mojim kvalitným bežeckým topánkam :-)

morte
23.02.2012 4 z 5

Ke knize Born to Run jsem přistupoval s velkým očekáváním. Mohly za to i informace, které se kolem ní vznáší. Četl jsem si o ní, jak je úžasná a jak po jejím přečtení nazuji boty a budu k nezastavení. Zpočátku jsem se do knihy nemohl dostat, nejspíš kvůli rozvleklému úvodu. Postupně jsem se začetl a obsah byl skutečně zajímavý. Začal jsem běhat loni na jaře a běhal do konce listopadu, přičemž letos budu pokračovat. Born to Run mi otevřelo oči, co se běžecké obuvi týče. Prezentované argumenty vypadají velmi věrohodně a vlastně dává rozum, že noha se vyvíjela miliony let, tak proč by najednou potřebovala boty značky Nike nebo kterékoliv jiné proto, aby mohla bezpečně běhat.
Díky Born to Run jsem začal o minimalistickém běhu přemýšlet a dostal jsem se třeba k videím s Antonem Krupickou, která doporučuji ke shlédnutí. Jakmile se oteplí a já vyběhnu ven, budu díky Born to Run o běhání uvažovat dost odlišně, v pozitivním slova smyslu. Líbily se mi také pasáže o Zátopkovi nebo o evoluční biologii a vytrvalostním lovu. Protože rád běhám, kniha se mi líbila, ale nemyslím si, že by přiměla k běhu někoho, koho pohyb nezajímá.

touchud
03.02.2012 5 z 5

Výborná kniha ... Jen kdyby bylo kde běhat ...

st.me
12.10.2011 4 z 5

Tato kniha mi byla doporučena, jako absolutně úžasná, a proto jsem si slibovala,že taková bude a možná ještě lepší. Ale moje očekávání to nesplnilo. Jedna kniha o běhání mi už rukama prošla a po jejím přečtení jsem měla chuť si jít okamžitě nazout tenisky a jít se proběhnout.
Právě díky tomu, že Zrozeni k běhu je bestseller a jedna z nejlepších knih o běhání vůbec, jsem čekala, že co bude následovat po jejím doštení, bude něco jako běžecký hurikán, ale to se nestalo. Ano měla jsem chuť jít ven a proběhnout se, užít si volnost a ten pohyb, cítit se příjemně unavená, ale to bylo všechno. A já jsem čekala víc.
Celé je to neoddiskutovatelně napsané velmi čtivě. Občas mi tam vadily vědecké studie a argumenty. Chápu, že pro lepší vysvětlení/pochopení je tam autor musel dát, ale vadilo mi, že je to oklika k příběhu, který mě zajímal. Ale informace tím podané se mi zdály logické a možná, kdyby se nad tím každý zamyslel a použil selský rozum, ubylo by zdravotních problémů s nohama.
Když to shrnu, tak celkově se mi to líbilo, jen jsem měla vysoké nároky a jistou představu.

ŽabákDokvákal
30.09.2011 5 z 5

Ctive napsana kniha se spoustou zajimavych postav, tezko uveritelnych a pochopitelnych sportovnich vykonu, ktera neni jen o behani, ale i o tom, jak zit stastny zivot. Pokud behate nebo se chystate zacit behat, tak v knize je spousta SOKUJICICH informaci tykajicich se bezecke obuvi. Skvela kniha, ve ktere bezci najdou motivaci do dalsich a delsich behu. A co se tyce "nebezcu", tak verim, ze po precteni teto knihy budete mit velkou chut si kazdy den zabehnout :) Tak jak tak, tato kniha rozhodne stoji za precteni!

Ivadus
05.08.2011 5 z 5

Přesně tak. Člověk má chuť okamžitě hodit boty do popelnice a rozběhnout se naboso nedotčenou drsnou krajinou, potkávat cestou úžasné spoluběžce, a hlavně se už nikdy nevrátit do té naší šílené civilizace... To je sen! Je to krásně napsané, přečetla jsem to jedním dechem. Můžu jen doporučit.

LWALKER
06.06.2011 5 z 5

Geniální kniha!!!Po přečtení běžci budou běhat více....a ti co zvažují, že by někdy mohli s běháním začít konečně "dají" své první kilometry....protože všichni jsme Zrozeni k běhu.....

běhání, běh Tarahumarové

Christopher McDougall