Born to Run - Zrozeni k běhu

Christopher McDougall v knize Zrozeni k běhu přibližuje portréty osobností, které se vydávají na trasy ultramaratonů, aby odhalili tajemství šťastného života. Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání. Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/344743/zrozeni-k-behu-3Dz-344743.JPG 4.4549
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno · Mladá fronta

Born to Run: A Hidden Tribe, Superathletes, and the Greatest Race the World Has Never Seen · 2009

Kniha Born to Run - Zrozeni k běhu

St.Evelin

Mnozí tuto knihu považuji za jakousi bibli běhu. A vlastně možná ano, dá se říci, že je to vlastně taky taková pohádka
Věřím, že spousta události se stala, některé možná maličko jinak, těžko říct. Ať tak nebo tak, tak mně osobně velice bavilo číst pasáže o běhu, Emilu Zátopkovi, o sportovním gigantu Nike, o chůzí a běhu na boso (barefoot), o lovu antilopy uštváním. Za mě opravdu zajímavá kniha, která se "potkala" s mou aktuální potřebou a chutí začít běhat.

Bolomsson

Zklamání a to dosti veliké! Možná je to zapříčiněno i tím, že jsem před pár měsíci přečetl knihu Scotta Jurka, která byla neskutečně motivující, zábavná a nechala na samotném čtenáři, jak se s ní popasuje. Zkrátka, nic mu vyloženě nepředsouvala a příjemnou formou představila svět ultramaratonu.
Pravým opakem je tato kniha, která se nám snaží, místy až fanaticky a neustále, vtloukat do hlavy svůj subjektivní názor se spoustou demagogických příkladů, studií a tvrzení. A aby toho nebylo málo, neustále se při tom opírá o přední výrobce sportovního oblečení v podobě Nike a Adidas.
Vůbec mě to dějově nevtáhlo. Neustále odbíhání od hlavní dějové linky do oblastí vědeckých důkazů, bídná slohová stránka a až chorobné vštěpování jedné jediné pravdy, že běh naboso je NEJ mi tuto knihu docela znechutilo a rozhodně nebudu patřit mezi ty lidi, kteří díky této "běžecké bibli" budou šířit mezi lidi osvětu, že bychom měli jít ve 21. století zpátky ke kořenům lidstva a začít všude chodit a běhat naboso, protože tak to prostě bylo, je a tečka!:-)

Amadys33

Řekl bych, že přečtení této knihy bylo poslední kapkou, kterou jsem potřeboval, abych začal zase běhat a tentokrát ještě více a lépe! :-)

kure91

Tak jsem si konečně přečetl, mnohými adorovanou, běžeckou bibli. Upřímně řečeno, nevím, kde se v knížce nachází ona zmiňovaná motivace, která mnohé dokopala k tomu, aby začali běhat. Z mého pohledu, mnohem lepší motivaci představuje odlehčená kniha "Všechny důvody světa, proč běhám" od The Oatmeala, ale to už je můj problém :)
Ale abych trošku vylepšil dosavadní hodnocení z prvního odstavce, tak kniha byla opravdu dobře čtivá, přišla mi o kus lepší jak Takoví normální hrdinové a když se oprostím od toho tolik proklamovaného přirozeného způsobu běhu, bosoběhu apod., tak mě i hodně bavila. Možní díky tomu, že jsem před Born to run četl např. biografii Dana Orálka, kde se také věnuje Copper Canyon Ultramarathonu a Tarahumarům, tak jsem některé pasáže bral lehce s nadhledem, ale obecně, celý příběh o ultra a Měděných kaňonech byl velmi čtivý a dost mě bavil.
Takže celkově hodnoceno, jedna z těch (nej)lepších knížek o běhání, které jsem četl.

Crozz

Čtivé a humorné, víc netřeba dodat.

Jizi

Už je to deset let, co se Born To Run objevila na pultech amerických knihkupectví. Ať už se vám kniha líbila nebo nelíbila - a vaše výhrady byly jakékoliv -, nelze jí upřít, že prošlapala cestu běžecké literatuře. Tam, kde jsme do doby, než BtR vyšla (česky 2011), měli maximálně Zátopka, Škorpila nebo prapodivné memoáry Deana Karnazese (kterého McDougall zjevně dost nesnáší), máme dnes desítky běžeckých titulů. I oblíbený Jurek vyšel až tři roky po BtR! Můžeme diskutovat, zda je to, vzhledem k jejich kolísavé kvalitě, dobře nebo špatně, ale - stejně jako v případě debat minimalistů s běžci v pořádných kopytech - je skvělé, že máme z čeho vybírat.
A je skvělé, že tu máme knihu o běhání, kterou dokážou přečíst i neběžci a dokonce si z ní i něco odnesou.
Samotné BtR je taková pohádka - něco se určitě stalo, něco se možná přihodilo jinak a některé věci se nejspíš nestaly vůbec. McDougall si tak trochu ohýbá fakta a tak trochu fouká vlastní ohýnek, ALE pořád je zábavné, napínavé, čivé (alespoň v originále) a motivující! A to není málo.
Tak ať nám to běhá!

Pasadenka

Je to velice zvláštní knížka. Nejdřív to vypadalo jako takové povídání z cest, protkané během a správným během. Pak se knížka začala trhat. A v každé trhlince vyklíčila reportáž, která se snažila prorazit nosnou myšlenku. Myšlenku o tom, co nám pokrok vzal. O tom, jak se musíme poohlédnout a zachránit poslední zbytky poznání starších, které mizne pod nánosem nového poznání. A i když existují stálice prověřené časem; jakoby znalosti, které jsme nabyli před samotnou kulturou pro nás neměli žádnou cenu. A tato knížka se snaží z okraje pozornosti přivést na světlo právě něco prehistorické, poznání dědů dědů, které vzniklo tím nejpřirozenějším způsobem vůbec – prostým životem.

Knížka je o běhání, o mystice, o hledání, o poučení. Snaží se ukázat jiný pohled. V době, kdy nejsme s to určit, co je pravda a co jen báchorka je jedna knížka s pár příklady málo, když většinový názor říká něco jiného. Pro člověka není nic přirozenějšího než běh. Jsme predátoři, kteří díky termoregulaci pocením dokážou utahat jakékoli suchozemské zvíře. Naše těla jsou nastavena na nekonečný pohyb. Svobodně. Neomezeně.

Knížka mě bavila. Styl nebyl zas tak dobrý, ale to se od takové literatury dá stěží očekávat. Jen těžko říct, co smysluplného se dá z ní odnést. Pro mě určitě několik nápadů na pokusy na vlastním těle. Snad mě to nezničí. :)

maze

Výborná kniha, o běhání, o životě. Umí pro vás odhalit nečekané souvislosti, přivést k zamyšlení, motivovat. A taky je to skvěle napsaná reportáž. Je to jedna z těch knih, kterou když dočtete, máte pocit, že bylo skvělé být u toho, poznat skutečné osudy, zažít něco vyjímečného.