Born to Run - Zrozeni k běhu

Born to Run - Zrozeni k běhu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344743/bmid_zrozeni-k-behu-3Dz-344743.JPG 4 771 152

Christopher McDougall v knize Zrozeni k běhu přibližuje portréty osobností, které se vydávají na trasy ultramaratonů, aby odhalili tajemství šťastného života. Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání. Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky.... celý text

Literatura světová Hobby Sport
Vydáno: , Mladá fronta

Born to Run: A Hidden Tribe, Superathletes, and the Greatest Race the World Has Never Seen , 2009

Kelíns
18.04.2014 3 z 5

Tak i když mám nutkání hodnotit knihu trochu lépe než si o ní myslím, protože jí tu všichni dávají pět hvězd, pokusím se ho potlačit a říct svůj opravdový názor.
Doporučila mi ji kamarádka s tím, že je to úžasná kniha a že o hodně přijdu když si ji nepřečtu. Takže by se dala říct, že jsem od ní opravdu hodně očekávala. Samotný příběh byl opravdu zajímavý, ale ty odbočky. Miliony důkazů, že jsme se zrodili k tomu abychom běhali a běhali. Vědecké a psychologické otázky jsou zodpovězeny vytrvalostním během. Bla, bla, bla tenhle a tenhle fyzik dokázali, že běh je prostě super.. bla bla bla. Fajn jeden důkaz chápu, ale dalších milion? Jako vážně?!
Nechci vám na knihu zkazit chuť, příběh je to opravdu silný a vyprávěný od srdce. Člověk má pak chuť vyrazit ven a běhat, běhat, běhat. Ale přijde mi, že všechny ty důkazy strašně kazí celkový obsah.

mendule
31.03.2014 5 z 5

Nikdy jsem neběhala ráda, spíš kolo je můj oblíbenec. Ale musim říct, že kniha Born to run mě natolik okouzlila, že i já jsem měla chuť vyběhnout. Je to nejen o běhání, ale o pocitu z běhání, o radosti nejen z běhání, ale o radosti ze všeho, pokud to děláte rádi. Je to o tom, že čím morálnější a lepší člověk jste, tím se lépe cítíte a třeba i běhání Vám pak jde samo. Je tam i o našem Emilu Zátopkovi, jak trénoval, jaký měl dle ostatních nemožný styl, ale jak byl velice přátelský a jak se choval k lidem. Moc pěkné opravdu. Je tam i o stravování sportovců, o jejich výbavě. O tom, že ne vždy to nejlepší vybavení je to nejlepší...............................................Hodně zajímavá kniha.

martin3683
20.03.2014 5 z 5

Píši tento příspěvek přesně den po doběhnutí mého třetího půlmaratonu v životě (Ústecký půlmaraton 16.9.2012). A ačkoliv jsem svým okolím považován za exota, co uběhne víc než většina z nich ujde :-), jsem úplné NIC proti lidem z knihy Born to run - Zrozeni k běhu.

Ke knize jsem přistupoval hodně skepticky z pohledu člověka, co nemusí moc knihy o sportu a o běhání zvlášť. O to větší bylo pro mne překvapení, jak zajímavá a přínosná kniha to je.

Zápletka je vlastně velmi jednoduchá. Autor knihy, novinář a běžec amatér, se vydává za tajuplným kmenem Tarahumarů, žijícím v rozpálených kaňonech Sierra Madre v Mexiku, aby zjistil v čem tkví jejich tajemství běhu. Tito indiáni jsou podle legend nejlepšími ultramaratonci na světě a 100km vzdálenosti jsou pro ně denní chleba. Postupně jejich tajemství odhaluje a nakonec se zúčastní spolu s dalšími “pošuky” z celé Ameriky velkého závodu. Toť vše k cestopisecko-dobrodružné části, která je napínavá a splňuje všechny atributy, které od podobné literatury člověk očekává. V knize je toho ale naštěstí mnohem víc.

V průběhu mexického dobrodružství plného indiánů, drogových pašeráků a kaňonů, kde nepřipravený člověk umírá do jednoho dne, vkládá autor mnoho vsuvek, které pro mě byly nejzajímavější částí knihy. Autor totiž velmi šikovně dávkuje argumenty, vědecké a historické důkazy o tom, jak vůbec člověk k běhání přišel. Proč my lidé vlastně běháme a k čemu nám to matka Evoluce nadělila. Nejsme rychlejší než predátoři a většině z nich neutečeme, ani na strom pořádně nevylezeme. Nejsme ani rychlejší než většina ostatní zvěře a zajíce nebo antilopu těžko dohoníme. Pointa toho všeho pro mě byla celkem překvapivá a bavilo mě, si v průběhu čtení knihy skládat celý obrázek dohromady. Proto to nebudu vyzrazovat :-).

Pokračování zde: http://martinschovanec.blog.idnes.cz/c/287848/Zrozeni-k-behu.html

ivorey
20.01.2014 5 z 5

Skvělá kniha! Inspirující, čtivá, dobrodružná... s rychlým spádem. Autor lehce vyvolá v člověku pocit, že běhání je snadné a je pro každého. Stačí jen odložit knihu a běžet. Ve mě jako v běžci se jen utužila láska k tomuto sportu.

Ygnorantia
08.01.2014 5 z 5

nikdy sem tak rychle nezhltl knihu, na knihu jsem se těšil, beru ji jako odrazový můstek ke změně v mém životě, teď už je to na mně ...

Flipper
07.01.2014 5 z 5

Po prečítaní Jurekovho "Jez a Běhej", kde Jurek píše ako skromný bežec mi na začiatku McDougallovo opisné a metaforické nadšenie niekedy vadilo. Až do chvíle kde kniha získava na dobrodružstve. Vtedy sa odkrývajú jeho pozorovacie schopnosti, zostrihané (až na popud vydavateľa) v najviac vypätých situáciách na ešte zaujímavejšie evolučné, biologické a iné kapitoly, ktoré beh determinujú. Asi najosožnejšia je okrem príbehu kapitola, kde trénerský experti radia McDougallovi ako behať. Osobne som to skúsil na dlhšie vzdialenosti a nemôžem si tieto cenné rady vynachváliť. Spolu s Jez a Behej základ pre každého bežca.

jarmik
30.11.2013 5 z 5

O každém jednotlivém tématu z téhle knihy nejspíš existují zasvěcenější a hlubší práce než Zrozeni k běhu. Born to Run je ale čtení, od něhož jsem se nemohl odtrhnout a které mě posunuje v praktickém životě. Získal jsem podněty pro zdravější životosprávu a další motivaci pro běhání. Konkrétní záměr, který jsem si z knihy odnesl, je, že si chci určitě vyzkoušet běh naboso; přemýšlím pomalu, kde to nejlépe uskutečnit.

Pilou
18.11.2013 2 z 5

Mě to teda popravdě nezaujalo - americký styl vyprávění, miliony "vědeckých" důkazů proč běh a nic než běh je to nejdůležitější na světe.. Kdyby se o tom člověka nesnažili neustále přesvědčovat a jen popsali svůj příběh, bylo by to daleko lepší.. A to občas i běhám;-)

Kattyka
04.11.2013 5 z 5

Velmi zaujimava a putava kniha, a hoci som nezacala behat, predsa len zanechala vo mne tuzbu ist sa poriadne prebehnut, samozrejme bosa :)

janka84
05.10.2013 5 z 5

Velice poutavě napsaná knížka se zajímavými postřehy a teoriemi nejen o běhání, ale i o lidech.

Kangarooh
21.09.2013 5 z 5

Neuvěřitelné...
Kniha mě velmi pozitivně nakopla,dala velikou chuť běhat,příjemným a čtivým způsobem mi ujasnila spoustu věcí kolem běhání a zároveň mi otevřela nové možnosti běhání,za což autorovi děkuji nejvíce... :-)
Rozhodně by tato knížka neměla chybět žádnému nadšenci do běhání,který má běh ať už jako příležitostní koníček a radost v jednom,ale i profíkovi nebo člověku,kterýmu se z běhu stává pomalu životní styl,podobně jako mě... :-)

mis tejk
03.09.2013 5 z 5

Jedna z tech knih, ktera se cte opravdu sama :)

petrn
26.08.2013 5 z 5

Úžasné, úžasné!! Tato kniha se pro mě stala tak trochu biblí a neuvěřitelným motivátorem, co se týče nejen běhání, ale snad i chuti k životu. Knihu si chystám i koupit pro budoucí pročítání a to se mi moc často nestává :) Je sice fakt, že na mě kniha působila trochu chaoticky, protože po každé, když se objevila nová osoba, objevil se hned několika stránkový medailonek o dané osobě a najednou jsem nevěděl, kde jsme skončili v hlavní linii příběhu. Samozřejmě na mě udělal veliký dojem i fakt, že je v knize medailonek o Emilu Zátopkovi (v první řadě jsem si říkal, že to je něco, když o něm píše americký spisovatel/novinář - vzhledem k faktu, že mnoho američanů neví, kde je ČR, ale sám jsem byl překvapen, jaký silný příběh Emil Zátopek měl). Celkově kniha dodává obrovské kvantum užitečných informací i informací k zamyšlení nejen o běhání. Pro mě každopádně hrála roli v tom, že jsem opět začal běhat, a to hned v sandálech a ještě k tomu chci běhat víc a víc a víc (a mým cílem, jakkoliv momentálně nepravděpodobným je i ultramaraton). Zajímavé, jak naučí člověka vnímat běh jako takový úplně jinak. Jako radost a denní chléb, ne jako utrpení :)
Mimochodem, když jsem knihu dočetl, byl jsem překvapen, když jsem na wikipedii zjistil, že opravdu existují rarámurové, Caballo Bianco, Scott Jurek, Badwater, Mědědé kaňony, Leadville a další. To proto, protože je to psané takovým způsobem, že to všechno zní skoro jako pohádka :)
Vřele doporučuji i tět kdo se nezajímají o běhání - a kdo ví, třeba po přečtení svůj názor přehodnotí.

hladko
05.08.2013 5 z 5

Knihu jsem si půjčil z knihovny, a než jsem ji stihl dočíst, koupil jsem si v knihkupectví svou vlastní. Jsem nepokrytě nadšen a poslední dobou je téměř nemožné vést se mnou rozhovor a vyhnout se tématu běhu, nebo knize samotné. Born to run má všechno. Silný příběh, výjimečné charaktery, krásný humor, obrovskou informativní hodnotu, filozofickou hloubku, humanistické poslání, dobrodružné i dojemné pasáže a je výborně napsaná. Obdivuju ultramaratonce. Jejich vůli, odvahu a bojovnost stavím výše než u bojovníka v ringu. Chci běhat bosý. Přátelé, čtěte a vězte, že bez pohybu není života.

Mj. víte, že lidé jsou jediní savci, kteří jsou schopni udělat při běhu více kroků na jeden nádech? A víte, že je to člověku umožněno pocením? Víte, že počet běžeckých úrazu se přímo úměrně zvyšuje s cenou bežeckých bot? Víte, že v běhu na ultradlouhé vzdálenosti mohou mužům konkurovat ženy? Víte, že Tarahumarové jsou schopni na jeden zátah uběhnout kolem pětiset km? A víte, že jeden z nejlepších ultramaratonců na světe je vegan?

willi
15.07.2013 5 z 5

Kdo miluje běh, miluje tuto knihu....a kdo běhu dosud neholdoval, po přečtení bude mít neskutečnou chuť běhat bosý po lese, horách, v horku i zimě...perfektní !

haracky
23.05.2013 5 z 5

Kniha, ve které mě zaujal spíš životní styl, který popisuje než samotné běhání. Četla se skoro sama..

gilthix
16.04.2013 5 z 5

Jsem běžec a tahle kniha ukazuje mimo jiné i trošku z pocitů, které mám a nahlíží do životního stylu, kterému se snažím přiblížit. McDougall je velký nadšenec, ale kdo by se mu divil? To já jsem přeci taky...

Raphael
11.04.2013 5 z 5

Bible běhu. Kniha, která není vyloženě jen pro běžce, protože otevírá nový způsob nazírání na spoustu věcí. Třeba reklamu. O tom, jak nás balamutily značky v čele s Nike, že běžecké boty jsou nutností, jsem sice věděl, ale teď jsem nad tím přemýšlel mnohem víc do hloubky.
Kromě toho je to ale kniha motivační. Chci vyběhnout, nejlépe na boso a čím dále tím lépe :) Kdysi jsem běh nesnášel a nechápal, jak někdo může uběhnout maraton. Pak jsem běhat začal, zalíbilo se mi to. Přemýšlel jsem o půlmaratonu. Přečetl jsem Murakamiho O čem mluvím, když mluvím o běhání a kroutil hlavou nad ultramaratonci. Po přečtení Born to run jsem změnil názor a přidal na seznam životních cílů další položku - uběhnout 100 km :)

blimba
09.04.2013 4 z 5

Skvělý novinářský styl, který presvědčí i pecivála, že běhat ultramaratony je prostě paráda. Ale současně jsem vůči knihám, které tak jasně hlásí jeden "správný" názor, trochu opatrná. Prezentovaná myšlenka je mi sice sympatická, ale místy to trohu zavání ideologií.

PotulnýLovec
08.03.2013 5 z 5

Kniha, která nabízí několik pohledů na činnost zvanou běh. Ve své podstatě narážíme na dvě obsahové linie a to - informativní (historie běhu, vědecké poznatky apod.) a samotný příběh (seznámení s Tarahumary, život divokého Mexika, průběh samotných závodů). Jak již bylo několikrát zmíněno - tato kniha je velmi inspirující i pro neběžce (postačí pročítat pasáže, které popisují pocity Tarahumarů při běhu, případně se trochu zasnít ... vyběhnout naboso ničím nespoután a samozřejmě nesmí chybět úsměv na rtech).

běhání, běh Tarahumarové

Christopher McDougall