Bol som Mengeleho asistentom

Bol som Mengeleho asistentom https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453905/bmid_bol-som-mengeleho-asistentom-z5Z-453905.jpg 4 708 155

V roku 1944 obsadili nacisti Maďarsko a narýchlo sa pustili do masovej likvidácie židovského obyvateľstva. Väčšinu deportovali do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime. Rovnaký osud postihol aj lekára Miklósa Nyiszliho. Za bránami koncentračného tábora sa ocitol ešte v apríli, kde sa hneď po príchode podrobil selekcii. Josef Mengele, dôstojník SS a lekár, vtedy vyzval tých, čo študovali na nemeckých univerzitách a majú znalosti z patológie a forenznej medicíny, aby vystúpili z radu. Z päťdesiatich prítomných lekárov tak učinil len jeden – Miklós Nyiszli. Tak sa začala jeho neuveriteľná cesta po boku sadistického doktora Mengeleho. Nyiszli sa stal členom Sonderkommanda, skupiny väzňov, ktorá pracovala v plynových komorách a v krematóriách a spravidla po štyroch mesiacoch tam sama končila. Nyiszliho poverili vykonávaním pitiev. Je zázrak, že ako očitý svedok Mengeleho zvrátených, sadistických experimentov, najmä na dvojčatách a ľuďoch postihnutých dwarfizmom, prežil. V tom období už nacisti zahladzovali všetky dôkazy. Nyiszli krátko po vojne ako jeden z prvých odhalil svetu všetky zverstvá, ktoré sa v táboroch diali, a to v čase, keď väčšina ľudí ešte zatvárala oči pred pravdou.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Ikar (SK)

Dr. Mengele boncolóorvosa voltam az Auschwitz-I krematóriumban , 2007

Lilithen
17.07.2014 5 z 5

Při čtení mi vadilo nadužívání vykřičníků, ale v tomto případě hodnotím obsah mnohem důležitějším než formu. Už jsem něco málo o dění v koncentračních a vyhlazovacích táborech četla, ale bezprostřední živé vzpomínky jsou nenahraditelné (a také mnohem děsivější).

lela25
30.04.2014 5 z 5

Šokující a hrozný....Naštěstí tam nebylo popsáno vše co jim dr dělal.Každý by si měl přečíst.

doriska
29.01.2014 4 z 5

Byla to moje první kniha o holokaustu. Od té doby mě toto téma nepřestalo přitahovat a zajímat. Hned po ní jsem přečetla Jiskru života od Remarquea a následně Smrt je mým řemeslem od Merleho. Zvláštní a děsivá je tato kniha. Přečtení nelituji, ale jako všechny knihy o holokaustu: čtu jen jednou.

daneva
05.07.2013 4 z 5

přiznám se, že jsem od této knihy čekala trochu víc - víc informací o tom, co všechno Mengele dělal (výzkumy, pokusy atd). To je zmíněno prakticky okrajově, ale i tak je to zajímavá kniha chvílemi i šokující. Přečetla jsem ji prakticky jedním dechem

ERIK 2
15.06.2013 5 z 5

Výborně a poutavým způsobem napsaná kniha i když v poznámkách pod textem se vyskytují nepřesnosti v datech nebo situacích které se odehráli, ale není se čemu divit v tak katastrofálních podmínkách je vůbec obdivuhodné že si člověk vůbec něco z té prožité paniky a hrůzy pamatuje fakt doporučuji těm kteří mají zájem o druhou světovou válku speciálně koncentrační tábory.Ještě bych dodal že film který se točil na základě výpovědě Dr.Miklóse Nyszliho se jmenuje ŠEDÁ ZÓNA

AnyMouse
30.04.2013 5 z 5

Člověku se nechce ani věřit, že se to skutečně stalo :-(

paisr
11.03.2013 5 z 5

Drsné, hrůzné, nepředstavitelné, ale bohužel pravdivé. Další malý střípek do mozaiky o běsné době. Opět mne to přesvědčuje, že si tu dobu nikdo z nás reálně nedovede představit. Viděl jsem nedávno i film, velmi věrně převedeno na stříbrné plátno.

Radimos85
15.02.2013 5 z 5

Je to moje první kniha co jsem četl s tématikou holokaustu a hned si mě získala ,velmi čtivě napsaná.Nyiszli jako osvětimský patolog velmi dobře popisuje chod a fungovaní tábora.Sice byl Mengeleho asistentem,ale jak je vidět Mengle každým cizím etnikem i tím nadaným opovrhoval.Dosti mě zamrazily některé příběhy v knize.Myslím že tato kniha byla dokonce zfilmována jako ŠEDÁ ZONA,ale na rozdíl od filmu jsou tam dětailnější a přesné podróbnosti.

npetran
28.01.2013 5 z 5

Syrový výklad práce patologa v osvětimském lágru. Přečetla jsem za velice krátkou chvíli, ale sny mě doprovázely celou noc :/

alt3r
01.10.2012 5 z 5

Velmi poutavě a čtivě napsaná kniha. Doporučuji všem, které tohle téma zajímá. Knih na toto téma jsem přečetl již notnou řádku, ale nikdy z pohledu přímého účastníka Osvětimských zvěrstev. Vřele doporučuji.

Dera
26.08.2012 5 z 5

Knihy o holocaustu šokují.Autor popisuje svou hrůznou práci a celkové dění v Osvětimi.Mezi knihami s tímto námětem patří určitě mezi nejlepší.Čtení,které Vás donutí přemýšlet o životě a trochu přehodnotit priority...

Barbastelle
09.05.2012 4 z 5

Marně přemýšlím nad tím, jak dokonaleji zhodnotit autorův styl a pohled na věc, než-li říci, že k tomu přistupoval jako lékař - k psaní i přežívání. A chápu to. Jak jinak tam asi přežít, než snažit se nechat většinu běsů plynout bez toho, aby mě to zasáhlo. Samozřejmě je to nemožné! A autor to svým vyprávěním dokazuje, ale velmi se tomu v omezeném rámci lidských možností přiblížuje.
Velmi stroze popsané, ale jsou témata, u kterých je strohý popis možná ku prospěchu, spíše to čtenář ustojí.

Marghita
05.04.2012 4 z 5

Trochu jsem se obávala, že autor bude detailně popisovat nechutnosti Mengeleho pseudovědeckých experimentů, což se naštěstí nestalo. Autor popisuje spíše život lágrového soudního lékaře jako takový, přesto velmi krutý. Ale po přečtení knihy Továrna na smrt jsem se nad tím už tolik nepozastavovala.

meera13
19.11.2011 5 z 5

Z toho stylu psaní je cítit, že to byl lékař a ne spisovatel, což podle mého názoru knize jen prospělo. Je taková...jak to napsat...pregnantní.

misssicccka
30.11.-0001 4 z 5

Toto nepotřebuje žádný komentář. To se musí přečíst.