Bol som Mengeleho asistentom

V roku 1944 obsadili nacisti Maďarsko a narýchlo sa pustili do masovej likvidácie židovského obyvateľstva. Väčšinu deportovali do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime. Rovnaký osud postihol aj lekára Miklósa Nyiszliho. Za bránami koncentračného tábora sa ocitol ešte v apríli, kde sa hneď po príchode podrobil selekcii. Josef Mengele, dôstojník SS a lekár, vtedy vyzval tých, čo študovali na nemeckých univerzitách a majú znalosti z patológie a forenznej medicíny, aby vystúpili z radu. Z päťdesiatich prítomných lekárov tak učinil len jeden – Miklós Nyiszli. Tak sa začala jeho neuveriteľná cesta po boku sadistického doktora Mengeleho. Nyiszli sa stal členom Sonderkommanda, skupiny väzňov, ktorá pracovala v plynových komorách a v krematóriách a spravidla po štyroch mesiacoch tam sama končila. Nyiszliho poverili vykonávaním pitiev. Je zázrak, že ako očitý svedok Mengeleho zvrátených, sadistických experimentov, najmä na dvojčatách a ľuďoch postihnutých dwarfizmom, prežil. V tom období už nacisti zahladzovali všetky dôkazy. Nyiszli krátko po vojne ako jeden z prvých odhalil svetu všetky zverstvá, ktoré sa v táboroch diali, a to v čase, keď väčšina ľudí ešte zatvárala oči pred pravdou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453905/big_bol-som-mengeleho-asistentom-z5Z-453905.jpg 4.5602
Literatura světová, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Ikar (SK)

Dr. Mengele boncolóorvosa voltam az Auschwitz-I krematóriumban, 2007

Kniha Bol som Mengeleho asistentom

Deny95

Velice silná kniha, rozhodně doporučuji přečíst. Pohled zase z jiného úhlu.

Veňa2

(+ SPOILER) To, co prožil tento lékař, je pro mě nepředstavitelné a díky bohu aspoň lehce happy end v podobě shledání se s manželkou a dcerou. :(

Nelli84

Jako sme mohli také niečo dopustit:(((tolko hrôz sa nevojde ani do toho najhoršieho hororu:((Velmi silná kniha

Nelli84

Jako sme také niečo mohli dopustit:(((tolko hrôz sa nevojde ani do toho najhoršieho hororu:(((
Silná kniha

Jacinda123

Názov je trochu zavádzajúci. S príbehu som nenadobudla dojem, že by bol asistentom Anjela smrti. Skôr urobil čo musel aby prežil. Oceňujem aj neobvykly spôsob písania a príbeh Sonderkomanda.

LussyP

Bohužel, čekala jsem více. Když už v názvu je dr. Mengele, čekala jsem víc o něm, víc o jeho práci, nesedl mi příliš styl psaní, nerozumím ani tomu, proč bylo tolik vykřičníků, skoro v každém odstavci. Svědectví je to ovšem zajímavé, z jiného pohledu.

Amifa

Další kniha, která vypovídá o tom, co všechno jsme schopni udělat, abychom si zachránili život. Pohled na hrůzy Osvětimi zase z trochu jiného pohledu. Z pohledu muže, který se mohl aspoň trochu najíst a spát na normální posteli, cenou ale bylo to, že musel přihlížet a podílet se na neskutečných pokusech, které Mengele dělal. Zároveň nevěděl dne ani hodiny, netušil zda zda druhého dne nepřijdou SS a nezabijí ho.

Tyn_a

Velmi poutavá a šokující kniha.

O holocaustu a Osvětimi jsem přečetla už pár knih a žádná nebyla tak autentická a děsivá jako tato. Pořád nedokážu pochopit, jak se mohl takový "blbý nápad" někomu zrodit v hlavě, jak ho mohl uskutečnit a pak s pocitem (možná i patřičnou hrdostí) dál klidně žít. Je to opravdu šílené.
I když vezměme to i z druhé stránky - nenávist je opravdu mocný nástroj.

Nedokážu si ani pořádně představit, jaký život musel v táboře být, jak dny a vlastně i minuty, musely ukrutně pomalu utíkat. Jak každý den bojovali o život a ani neměli šanci se rozhodnout, jak s ním sami naloží, protože už byl v cizích rukou, ve špatných rukou a hlavně neprávem.

Četla jsem jen písmenka, ale i tak mi běhal mráz po zádech.
Nikdo z nás by holocaust nechtěl zažít, ale i tak je potřeba o takových zrůdnostech číst a vědět o nich, aby se neopakovaly.

Knihu doporučuji, ale určitě z ní nebudete mít dobrý pocit. To vlastně ani nejde.
Pocit je spíš pocitem bezmoci, což je jeden z nejhorších...