Boje a proměny jedné ženy

Boje a proměny jedné ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488548/bmid_boje-a-promeny-jedne-zeny-htA-488548.jpg 4 119 22

„Mé matce ukradli život,“ píše Édouard Louis. „Byla stejně jako já okradena o možnost být sama sebou.“ Literární dílo francouzského spisovatele je autobiografickou sociální freskou, kterou zahájil zpovědí Skoncovat s Eddym B. a prohloubil v pokusu o lepší porozumění svému otci esejem Kdo zabil mého otce. Tentokrát se věnuje příběhu matky, která strávila většinu života v chudobě a nouzi, od střední školy odsouzená k péči o domácnost a děti, ponižovaná instinktivně násilnickým chováním mužů i prostředím patriarchální bílé třídy průmyslové Francie. Jednoho dne, ve svých pětačtyřiceti letech, se však proti tomuto životu vzbouří a vybojuje si svobodu. Tato kniha je příběhem této proměny. Příběhem laskavým a nemilosrdným.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Paseka

Combats et métamorphoses d'une femme , 2021

Samuel98
21.05.2022 4 z 5

Ďalší a zatiaľ najnovší „dodatok k dielu Skoncovat s Eddym B“, ktorý pridáva k rozprávaniu nielen ďalšiu perspektívu, ale aj pokračovanie – obdobne ako Kdo zabil mého otce. Tentokrát sa však autor, podľa môjho názoru, nepokúša rozkľúčovať minulosť skrz adresnejšiu a „portrétovejšiu“ podobu, pretože autorova matka nebola tak výrazným kameňom úrazu. Naopak tu hovorí o vzťahu k svojej matke, o jej živote, o jej osobných revolúciách a o veľkom posune, o emancipácii. Áno, toto všetko sa stále odohráva skrz filter vzťahu syna a matky, ale mám dojem, že tu naozaj ide o akési vzdanie holdu matke a dokončeniu príbehu (pretože neviem, ako by sa mala cítiť matka, pokiaľ o nej ešte kniha vznikla a o jej bývalom mužovi už áno; motiváciu teda vidím nielen autorskú, ale aj osobnú, čomu rozumiem, avšak vo výsledku to pokojne mohlo ostať v podobe listu; nie je tu taká „sociálna“ naliehavosť, hoc tento motív rovnako pretrváva). Vo výsledku som znovu cítil silné prepojenie s rozprávaním, emočne som ho prežíval (ani neviem, ako inak Édouarda Louisa čítať) a doskladal som si príbeh – aj keď tváriť sa, že je to naozaj len dodatok k Skoncovat s Eddym B, je trochu podcenením knihy, ktorá opäť isté situácie duplikuje, takže sa pokúšať existovať aj sama o sebe. A opäť som mal pocit, že niekto mi ukradol tému ako potenciálnemu autorovi a po prečítaní som cítil istú satisfakciu, že už bol tento príbeh vyrozprávaný a hotovo.
Jedná sa o príbeh ženy, ktorá nemala šancu uskutočniť svoje ambície, žiť život, aký by chcela, v dôsledku dvoch nešťastných manželstiev, v ktorých uviazla skrz deti. Je to príbeh ženy, ktorá pre „dobro rodiny“ musí stratiť vlastný život, no akonáhle s postupom času znovu objaví možnosť úniku a lepších podmienok (mesto: Paríž), vypracuje plán a odhodlá sa uniknúť z pasce stereotypu a nekonečného ponižovania. A toto ako príbeh podľa mňa stačí a má čo naučiť – má o čom povedať; má pred čím varovať a ako inšpirovať. Kniha tak diagnostikuje problém, ktorý je často považovaný za normu, za niečo automatické a bežné, avšak práve vďaka konečnému víťazstvu matky – ženy – je možné nájsť nádej na niečo lepšie, niečo viac.

Dominik_13
18.05.2022 3 z 5

Bál jsem se, že Louis bude stále dokola přepisovat jednu knihu. A paradoxně první část tohoto útlého svazku (za hodinu jste s titulem hotovi), která svým tempem a charakterem připomíná autorovy předchozí knihy nejvíce, mě nadchla: snaha pochopit psychiku vlastní matky kombinovaná se zpětným hodnocením dětské naivity a zloby byla zas a znovu fascinující.
Jenže někde v půlce díla se stalo, že Louis přestal mít co vyprávět. Jakkoliv je jeho touha představit světu příběh své matky milá a pochopitelná, je nutné připustit, že její životní osud zkrátka nemá dostatek přitažlivosti. Jakmile se životní dráhy matky a Louise rozejdou, ztratí se z knihy okamžiky jejich vzájemných střetů, vytratí se napětí a tragika v míjení dvou lidí. Autor se tuto prázdnotu témat snaží nahradit životními moudry o třídním boji, jenže ty se - alespoň v mých očích - staly jen frázemi.
P. S. Vím, že tři hvězdy jsou zbytečně přísné. Nehodnotím knihu tolik ve vztahu k jiným knihám, ale v kontextu (výborné) autorovy tvorby.

Francie francouzská literatura matky a synové

Édouard Louis (p)
francouzská, 1992
2017  81%Skoncovat s Eddym B.
2019  75%Dějiny násilí
2023  79%Jak se stát jiným
2021  84%Kdo zabil mého otce
2022  86%Boje a proměny jedné ženy

Kniha Boje a proměny jedné ženy je v