Bivoj běsobijce

Bivoj běsobijce https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/4399/mid_bivoj-besobijce-w7C-4399.jpg 4 272 30

Bivoj série

Řeka Vltava odděluje území kmene Čechů od Návu, knížectví duchů na zapovězeném východním břehu. Pouze jednou za rok je vladykům a stařešinům dovoleno překročit její tok a vystoupit na posvátný Chrasten, aby tam ve svatyni Vyšehrad obětovali bohům a žádali kněžnu Libuši o hadačské předpovědi a rozsudky ve vzájemných sporech. Letos však výroční slavnosti předcházejí zlá znamení. Libušina sestra Kazi byla cestou ze svého hradiště napadena děsivým démonem s kančí podobou. Vědmu v poslední chvíli zachránil Bivoj, syn Sudivojův, lovec z rodu Strošovců. Kdo běsa vyvolal? Proč se někdo pokouší zasít mezi české lechy svár? A jak to souvisí s varováním ducha Libušina otce, váženého knížete Kroka, který se zjevil svým dcerám a přinesl zvěst o hrozbě, přicházející z tajemných končin až někde za hvozdy mrtvých? Juraj Červenák, autor Černokněžníka a Bohatýra, vystavěl na motivech ze Starých pověstí českých další hrdinskou fantasy plnou nelítostných bojů a slovanské magie.... celý text

Baliklara
06.09.2015 4 z 5

Povedená dvoudílná fantasy.Čtivě a originálně zpracované téma starých českých pověstí. Fantasy žánr od dob Jiráska znatelně pokročil a přizpůsobil se dnešnímu čtenáři - tedy hodně magie a ještě více krve. Svým dětem jednou rozhodně podstrčím jako doplněk a možná i základ k informacím o slovanských pověstech :)

Fuksinka
24.06.2015 5 z 5

Prosím, přepište seznamy doporučené četby. Tohle bude děcka určitě bavit víc, než Jirásek. A že je to čistokrevná fantasy? No a co? Jirásek taky nebyl právě kronikář a Červenák má fantazii o mnoho větší. :-D
Kanec jako nesmrtelný běs, Krokovy dcery jako čarodějky, zástup bohů a nadpřirozených bytostí v rychlém a napínavém příběhu. Mňam!

"... myslíš, že bys pro ni (pro klisnu) mohla dojít, zatímco já budu hlídat náš úlovek? Přece jako mamlas neponesu kance až na Vyšehrad na vlastních ramenou?!"

Covenant
24.09.2014 5 z 5

Vypadá to, že jsem si po Sapkowském, našel dalšího oblíbeného autora s podobným záběrem. Červenák nechodí pro fantasy daleko a je svěžím větrem pro nás české čtenáře. Po povídce "Vládce stříbrného šípu" jsem sáhnul po díle, věnovaném Bivojovi. Tedy to jsem si zpočátku myslel, ale záhy jsem zjistil, že hrdinů je tu mnohem víc a i takových, kteří jsou zajímavější, než Bivoj samotný. Z rukopisu Červenáka je znát, že se vypracoval na přímočarém "Conanovském" stylu a přenesl ho do českých luhů a hájů. Čtení rozhodně není pro intelektuály, ale je to jízda, která mě opravdu bavila a o to mi jde. Sám jsem se tomu divil, že např. začlenění Rusalek do příběhu, coby jakési připodobnění amazonek, mi nepřišlo trapné. Ba naopak, skvěle do příběhu zapadly. A takhle to bylo se vším. Libuše, Teta a Kazi, naplněni silou pohanských bohů? Proč ne? Kanec, jako nejdrsnější monstrum? Proč ne? Živá Vltava? Atd., atd. Červenák se s tím popral po svém a mě, jakožto čtenáře podřadné literatury, velice potěšil. Jdu na druhý díl a budu doufat, že Wulfhart, nynější oblíbenec, dostane víc prostoru.....

Solverino
06.09.2014 3 z 5

Hmmm, ze začátku zajímavé - Bivoj a spol., zhruba od poloviny to víc a víc nudí až už čekám na konec jako na smilování - huh, otevřený konec a nutno číst další pokračování. Celkem slabé, asi jako Mayovky, natahovaná kaše všehochuti... No Černý Rogan se mi zdál mnohem lepší. Tohle je takové, no, řídké... jaksi.

Ladys
23.03.2014 5 z 5

Parádní kousek. A nejvíc mě bavilo, že hlavní hrdinové zdaleka nebyli tak ctnostní, jak je známe od Jiráska. A styl Červenákova vyprávění je prostě samá atmosféra, co by se dala krájet.

Eigis
16.09.2013 5 z 5

Bivoj byl první delší dílko, které jsem od Červenáka četl. Myslím si, že je rozhodně fajn, když se najde autor, který se zaměřuje na slovanskou historii a i když je to přístup svérázný, mě osobně velice bavil. Kniha má vynikající spád, nezabývá se zbytečnými detaily a nechybí zde ani trocha černého humoru.

vincek1
29.06.2013 3 z 5

Moje zatím asi šestá fantasy kniha jako oddechovka dobrá i když na mě je tady moc nadpřirozena. Bude to asi věkem, měl jsem tento žánr začít číst dříve, ale za mého mládí nebyl dostupný. Jinak p. Červenák výborný, jen ten Bivoj mi připadal jako někdo kdo tam byl z protekce. Ale to už tu někdo napsal přede mnou. Dám se do četby dalších Červenákových knih, ale příběh kap. Bátoryho si myslím hned tak něco nepřekoná.

OldaB
07.10.2012 4 z 5

Červenák si rád hraje stylem co by se stalo, kdyby. Inspiroval se Jiráskem s úctou a kniha se čte jedna báseň. Jen Bivoj není takový bouchač jako Ilja nebo Rogan. Cyklu také prospělo, že je pouze dvoudílný, příběh je sevřenější.

Lenka.s
27.08.2012 5 z 5

Kniha, která si nehraje na víc než je, a to čistokrevné béčkové fantasy. Ovšem velice čtivé a kvalitní béčko, navíc odehrávající se v českých luzích a hájích. Takovýchto knih je asi stejně tolik jako mimických výrazů Barbara Conana - málo. Doporučuju všem, které už nebaví utápět se v anglosaském fantasy světě a pro změnu si chtějí oddechnout v tom našem slovanském.

Kvothe
29.03.2011 3 z 5

Inu - na dlouhé chvíle a v případě, že jste po přijímacích zkouškách, maturitní četbě atd. jedná se o skvělou knihu na odreagování. Kvalita je nevalná a hra s historií až urážející, ale na druhou stranu stačí přistoupit na autorovu hru a překousnot pár do očí bijících kýčů a čtení si jistě užijete (pořád lepší než Stmívání :-) )

Kniha Bivoj běsobijce je v