Bird Box

Bird Box https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430829/bmid_bird-box-7Xf-430829.jpg 4 788 238

Bird Box série

Malorie sleduje silnici před sebou. Snaží se dojet do bezpečí. Nesmí se rozhlédnout. Jediný pohled by ji mohl stát život. Tam venku totiž žijí prazvláštní tvorové. Kdokoli je zahlédne, zešílí. Ublíží svým blízkým. Ublíží sám sobě. Malorie vzhlíží od volantu, vidí domy s okny zakrytými dekami nebo dřevem. Ruku si klade na břicho, ve kterém roste nový život. Je sama. Její sestra je mrtvá. Její rodiče jsou mrtví. Nemá nikoho. Existuje vůbec to místo, to útočiště, které hledá? Napravo se něco pohne, a ona to zahlédne koutkem oka. Nedívá se na to. Zavírá pravé oko. Pták přeletí příliš nízko, málem narazí do čelního skla. Malorie zakřičí, zavře obě oči a otevře je. Když to udělá, zahlédne ulici, kterou hledá. 273 Shillingham. Zavírá oči a dupe na brzdy. Vystupuje, opatrně jde tam, kde si myslí, že jsou vchodové dveře. Má pravdu. Pouští kufr na verandu, osahává cihly, nachází zvonek. Zvoní. Nejdřív žádná odpověď. Začíná si zoufat. Možná to je konec. Jela tak daleko - odvážila se do světa - pro nic? Znovu zvoní na zvonek. A pak znovu. Znovu. Žádná odpověď. Zoufale buší do dveří…... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Fobos

Bird Box , 2014

Olous1
03.02.2020 5 z 5

Tak tohle byla bomba.Autor vás udržuje stále v napětí až do konce knihy.Já si nedovedu představit, že bychom měli stále zakázané otevřít oči. Těším se na další knihu od autora (březen 2020).

Péťa087
18.01.2020 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Napětí je udržováno až di konce.

alennaa
15.01.2020 5 z 5

Za mě naprostá bomba. Jelikož jsem viděla film, který se mi moc líbil, koupila jsem si knihu a nezklamala mě. Přečetla jsem ji na jeden zátah a určitě se k ní časem vrátím.

Luciáš01
11.01.2020 5 z 5

Po vánočních oddechovkách jsem si chtěla přečíst něco, co má říz. S jistotou můžu říct, že se mi to povedlo! Z knížky jsem nadšená.

Příběh pojednává o „něčem“, co nemůžu lidské oko spatřit. Pokud „to“ člověk spatří, již nechce být mezi živými a je možné, že s sebou na onen svět i někoho vezme. Kde se to tu vzalo a co přesně to je, nikdo netuší. Skupina lidí – přeživších – se sejde v cizím domě, který dle inzerátu v novinách zaručuje útočiště. Mezi nimi je i Malorie, jejíž situaci právě nezlehčuje to, že je těhotná. Vzhledem k tomu, že „spolubydlící“ jsou různých charakterů, nenechá na sebe průšvih dlouho čekat. Po pěti letech se Malorie, která již dům obývá zcela sama (tedy ne tak úplně sama, ale se dvěma malými dětmi), rozhodne vydat na dlouhou cestu za lepšími zítřky. Cesta je však velmi nebezpečná – musí překonat pětadvacet kilometrů na loďce po proudu řeky se zavázanýma očima a dvěma dětmi.

Kniha mě uchvátila tak, že jsem ji musela přečíst během jediného dne. Prolíná se zde současnost – tedy cesta přes řeku do bezpečí – s minulostí, kde je vám vysvětleno, jak to všechno začalo a co vše se stalo, než zůstala Malorie s dětmi na vše úplně sama. Zjistíte, že nikdy nebudete vědět, co se přesně stane a co máte čekat, zůstanete v napětí až do konce.

Kniha není objemná, má pouze 262 stran, což uvítáte, když ji chcete přelouskat za jeden den :-)

Hned po přečtení knihy jsem si pustila i stejnojmenný film, který se mi také moc líbil, i když filmové zpracování má s knihou společné jen základní rysy. Doporučuji jak přečíst knihu, tak i zhlédnout film.

kniznistranky
10.01.2020 5 z 5

Byla jsem velice zvědavá na tuhle knížku. Anotace mě nalákala a když jsem se de čtení pustila, nemohla jsem se odtrhnout. Kapitoly jsou relativně krátké, kniha je celkem hodně teňučká, což je v tom pralesu 400 stránkových knih všude kolem osvěžující změna. Autorův styl se mi moc líbil. Byl takový trošičku jiný než bývá zvykem, nebo alespoň mě to tak přišlo. Co se týče atmosféry knihy a děje, je to opravdu znepokojující příběh a kdo ví, třeba by se jednou něco takového mohlo stát realitou a to pěkně děsivou!
Za mě tohle moc doporučuju, spokojenost. I autorovu další knihu určitě plánuju koupil a přečíst!

Bezkyne9
09.01.2020 5 z 5

Bird Box. Wow! Bird Box na dva dlouhe naprosto strhujici zatahy a ja to rozdychavam. Nevidela jsem film a matne jsme tusila, o cem by kniha mela byt. Otevrela ji a uz neodlozila. Tak jednoduchy namet a na me to fungovalo dokonale! Ve vsem, co mam na postapokalyptickem zanru rada. S postavami, za ktere div nedychate. Na konci jsem ronila slzy a venovani s podekovanim me vzalo za srdce vsemi deseti, stejne jako autoruv uderny styl a kratke hluboke popisy, sedlo mi to. Urcite vyhledam jeho dalsi knihy. A urcite se k Bird Box vratim. Vrele doporucuji, se mnou to pohlo :)

lenca.vym
03.01.2020 5 z 5

Z myšlenky této knihy běhá mráz po zádech – nemoct mít otevřené oči mimo domov; pokud se tedy domy postav opravdu dají nazývat domovy. Do knížky jsem se začetla během několika stránek a bylo takřka nemožné ji odložit, i přesto, že tento žánr jde zcela mimo mě. Hlavní hrdinku, Malorie, jsem si oblíbila, byla velmi odvážná, ale popisy jejího způsobu vychovávání dětí byly nutnou nepříjemností. Také Tom byl mou oblíbenou postavou, myslím si, že to musel být moc fajn člověk. Trošku mě mrzelo, že se autor více nezabýval vzhledem či povahou „tvorů,“ ale rozumím, přeci kdyby se podíval, už by nemohl dál psát taková skvostná díla :). Knížka se mi moc líbila, scény byly perfektně popsané; člověk zavřel oči a byl s hrdiny v domu plném hrůzy a tato hrůzná atmosféra také čišela z každého slova. Skvělá kniha.

Arwen777
26.12.2019 3 z 5

Souhlasím s předchozím komentářem, že v této knize nebyl dostatečně využit potenciál nápadu. Perfektní myšlenka, neznámé zlo, tápající lidstvo. Příběh je čtivý, do půlky pro mě sice trochu nudný, pak se to konečně rozjelo, ale do hororu bych to nezařadila.
Ačkoliv to obvykle neříkám, filmové zpracování se mi líbilo víc. A navíc mě opravdu rušily neustálé tiskové chyby, špatně vyskloňovaná jména a záměna jmen...
Pro mě průměr.

Yokolobuna
26.12.2019 4 z 5

Plíživému hororu V pasti nelze upřít skvělý nápad. Kniha svým strohým stylem a kombinací přítomného a budoucího času ve vyprávění dokáže čtenáře strhnout na svoji stranu a zaháčkuje ho děsivými monstry, působící jen svojí existencí řádně krvavý konec lidstva. "Tvorové", jak je přeživší často označují, plní funkci neuchopitelného a nepochopitelného zla, o kterém Malerman neprozradí skoro nic.

Stačí jen pracovat s myšlenkou, co se při jejich spatření stane, a čtenářova bujná fantasie se již o zbytek postará. Právě díky nosnému "nedívej se, nebo zemřeš" se kniha místy pyšní unikátní atmosférou plnou paranoie. V nevědomosti je společně přeživšími udržován i čtenář. Malerman dokáže občas řádně pocuchat nervy a zarýt se až hluboko pod kůži.

Stránky tak mizí jedna za druhou a upřímně mi díky šrotující fantasii občas kniha působila řádně neklidné spaní. Jenže pak je tu ten pocit, že z tak geniálně nepříjemné myšlenky šlo na mnohých místech vytřískat podstatně víc. I přes nevelký rozsah knihy se tak některá témata opakují, nebo s nimi není zacházeno tak dobře a kniha dokonce stíhá nudit. Například samotná cesta po řece není prakticky ničím zajímavá, prostoru je jí přitom věnováno požehnaně. Zkušenější, talentovanější autor by dokázal V pasti povýšit na geniální veledílo současného hororu. Ale idea se zrodila v mysli Joshe Malermana a za to si to přimhouřené očko v hodnocení prostě zaslouží.

Zakoupeno v roce 2019 za směšných 62,- v e-shopu Megaknihy.

Zkráceně? Šíleně poutavý a děsivě šílený nápad se nepovedlo Malermanovi úplně využít. Slabší písemný projev a užitý přítomný čas, na který si musíte trochu zvykat, však nejsou překážky ve slušném hodnocení. V pasti totiž dovede čtenáři přivodit neklidné spaní... a o tom kvalitní horory tak nějak jsou.

Hodnocení na DK v době přečtení: 85 %; Moje hodnocení: 70 % jako 222. hodnotící.

Mrs.Depp
25.12.2019 4 z 5

Nejdříve se mi tuhle knihu vůbec nechtělo číst, říkala jsem si, že mě tenhle žánr absolutně nemůže bavit, ale jakmile Malorie zjistila, že je těhotná, začalo mě to zajímat a později jsem se začetla do celého příběhu. Nakonec to dopadlo tak, že jsem se od ní nemohla odtrhnout a bavila mě od začátku do konce, určitě doporučuji nejen knihu, ale i film se skvělou Sandrou Bullock:)

Knižní střípky
20.12.2019 5 z 5

Svět už není tím, co býval. Stalo se něco, co přeživším lidem brání v normálním životě. Kdo chce mít aspoň trochu šanci na přežití, musí mít mimo svůj domov neustále zakryté oči. Domy, ve kterých někdo žije, mají zabedněná okna, nikdo nesmí vyhlédnout ven, nefunguje elektřina, telefony, internet, prostě nic.

V této situaci, která trvá již 4 roky, se seznamujeme s mladou matkou Malorií a jejími dvěma čtyřletými dětmi. Ty se již narodily, když už byl normální svět dávno pryč. A nyní se svou matkou opouštějí jejich jediné bezpečné útočiště, aby se vydali se zavázanýma očima na nebezpečnou cestu lodí po řece za lepším životem. Malorie děti na tento okamžik systematicky připravovala a cvičila je prakticky od samotného jejich narození.

Současnost střídají kapitoly z minulosti, díky nimž se čtenář dozvídá, co vše předcházelo oné osudné plavbě. Poznáváme Toma, Felixe, Julese, Dona, Garyho, Cheryl a rovněž těhotnou Olympii, se kterými Malorie po smrti své sestry Shannon bydlí. V kapitolách ze současnosti je již ovšem jen ona sama se dvěma dětmi. Kam se poděli ostatní spolubydlící?

Nikdy jsem nic takového nečetla a byl to pro mě extrémně silný zážitek, nad kterým budu dlouho přemýšlet. Jelikož tento žánr skoro vůbec nečtu, nemohu srovnávat, což je možná i dobře. Kniha mě velmi zasáhla. Atmosféra zmaru, všudypřítomného neuchopitelného zla byla skvěle zachycena. Ale co na mě osobně nejvíce zapůsobilo, tak to bylo Maloriino cvičení dětí. Já vím, že v podstatě dělala pro ně to nejlepší možné v dané situaci, ale tyto kapitoly byly pro mě neskutečně těžké a pořád je mám v hlavě.

Celou dobu čtení a i po něm stále přemýšlím nad tímto postapo světem, co bych dělala já a nedovedu si to představit. A možná ani raději nechci, ale nejde přestat na to myslet.

Musím si teď dát něco hoooodně moc pozitivního, ideálně aby z toho má milovaná kýčovitá vánoční atmosféra čišela z každé stránky, musím na to přestat myslet, ale tak nějak tuším, že vymazat tuto knihu z paměti, se mi jen tak nepovede.

Nic tak brilantně sugestivního jsem dlouho nečetla.

misa8153
18.12.2019 5 z 5

Tak to byla jízda! Prečteno jedním dechem. Ačkoli běžné tento žánr nečtu, tohle je přesně ta kniha, která se nedá odložit. V některých momentech mi to připomínalo Den Trifidů. Moc doporučuji všem, kteří mají rádi napětí od začátku do konce.

marta14
08.12.2019 5 z 5

Horory moc nečtu, ale tento jsem si zamilovala. Bylo to čtivé a tak hrozně napínavé. Zamilovala jsem si Toma a hlavní hrdinku samozřejmě taky. Skvělá kniha, která vás vtáhne do děje a nepustí!

Lavender756
06.12.2019 3 z 5

Od začátku velice napínavé, nutilo mě to číst stále dál, ale cca od poloviny zlom a pro mě nuda, víceméně stejný scénář dokola a místo popisů i faktů, převažovaly popisy myšlenek a pocitů hrdinů, což je samozřejmě nutné, ale nesmí to být hlavní náplň!

misowi84
05.12.2019 5 z 5

Kniha na mě od samého začátku působila velmi tajemně a strašidelně.
Hutná atmosféra by se dala opravdu krájet. Od poloviny však pro mě přišel zlom a už
jsem začal hodně předvídat a tím pádem se přestal i bát..
To však nemění nic na tom, že jsem si Bird Box užil. A za doporučení jistě stojí.

LukBook
03.12.2019

Za mě jedna z nejzajímavějších knih, co jsem letos přečetl. Atmosféra je opravdu fantastická, temná a strašidelná. Celé to působí velice realisticky a zanechává ve čtenáři silné emoce.

Aires
01.12.2019 4 z 5

Tam venku něco je. Něco děsivého, co nesmíte spatřit. Jediný pohled koutkem oka vás může stát život. Můžete to slyšet. Můžete tomu stát tváří v tvář. Můžete se toho dotknout nebo ono vás. Můžete otevřít oči a zemřít. Nebo dál setrvávat bezpečí ve tmě. Protože jakmile zahlédnete to, co je tam venku, je pro vás už pozdě...

Konec světa může být vážně strhující. To vám ukáže Bird Box, postapokalyptický thriller toho nejlepšího kalibru a zároveň předloha stejnojmenného filmu od Netflixu. Film trhal rekordy ve sledovanosti a není divu. Jen si představte, že jste náhle uvrženi do temnoty. Vše musíte vykonávat poslepu a zároveň se smrtícím nebezpečím v zádech. Tohle byla vážně skvělá krasojízda, ze které mrazí a s atmosférou tak hustou, že by se dala krájet :)

makemake
23.11.2019 5 z 5

Miluju od první stránky! Ta atmosféra! Ta nejistota lidí, co se na svůj starý svět nemůžou podívat, protože by je to okamžitě stálo život, ta bezvýchodnost situace a to napětí, při každý cestě ven! Klobouk dolů - autor je pro mě mistr napětí. Vůbec jsem nečekal, že mě to tak chytne, vždyť jsem znal film ( a ten se mi líbil), tak co novýho mi tohle mohlo přinést?
Nadšeně jsem s Malory nasedl do plechový veslice a absolvoval svou nejstrašidelnější cestu za "novou budoucností" po vodě! (Hů, na scénu z baru, od studny a ze zastavené lodi plný mrtvých ptáků, kdy "něco" sundavá Malory pásku, doufám, dlouho nezapomenu!!!)

eva3992
20.11.2019 5 z 5

Hororový příběh, ve kterém se nesmí otevřít oči, aby člověk přežil. Hlavní hrdinku Malorie sledujeme ve dvou časových rovinách. V době, kdy veškeré hrůzy začaly a pět let poté, kdy se s malými dětmi vydává poslepu po řece s nadějí na lepší časy.
Tuto knížku jsem si koupila, ani jsem pořádně nevěděla o čem je, a tak to je asi lepší, protože wow efekt byl dokonalý. Kniha Vás okamžitě vtáhne do děje a nepustí. na čtení mějte dost času, protože už ji nebudete chtít odložit.
Úžasně napsané, kdy jste v neustálém napětí, chvílemi se bojíte, že ani nedýcháte. Doporučuji si určitě přečíst.
Hned po knížce jsem se podívala na film. Kniha je pro mě samozřejmě mnohem lepší, ale ani film nebyl špatný.

certik003
13.11.2019 5 z 5

Jakmile mě zaujme nějaká knížka, přidám si ji do seznamu, že ji chci číst nebo koupit. Pak už nikdy nečtu anotaci. A když jsem začala číst tuhle knížku, vůbec jsem nemohla pochopit, proč jsem chtěla číst o nějaké psychopatce, která týrá děti. Při čtení dalších kapitol, jsem ten důvod pochopila a čím déle jsem četla, tím byla knížka čtivější a zajímavější. Moc se mi líbil popis Maloriiných pocitů a moje počáteční nesympatie se změnily v respekt, protože tohle bych já teda rozhodně nepřežila. Moc se těším na další díl.