Bílá vlčice

Příběh osudové lásky na pozadí historických událostí otřásajících Evropou 20. století: od první světové války přes bolševickou revoluci v Rusku až k nejkrutější válce, kterou svět poznal… Hraběnka Xeňa Fjodorovna Osolinová opouští Rusko za velmi dramatických okolností: otce jí zavraždí bolševici, sama se musí postarat o matku, sestru, bratra. Jejím cílem je – stejně jako pro mnoho Rusů nucených emigrovat – moderní a romantická Paříž, kde se setkávají umělci z celého světa. Xeňa zde poznává německého fotografa Maxe von Passau, do něhož se zamiluje. Zdá se, že jich vášeň nemůže nic ohrozit, zvlášť když se Xeňa stane výraznou osobností světa vysoké pařížské módy. Situace v Německu se však zhoršuje, pronásledování Židů a protinacisticky smýšlejících lidí je čím dál otevřenější, hrozí válka. Max se vrací do Berlína, stává se členem skupiny, která bojuje proti režimu, a pomáhá rodině své židovské přítelkyně návrhářky a majitelky obchodního domu Sáry. Za civilizovanými maskami nacistů však roste touha po absolutní moci a láska Xeni a Maxe má jen málo naděje ve světě, který popřel lásku samu… Skvělá vypravěčka Theresa Révay vplétá příběh dvou milenců do pečlivě zpracovaných historických událostí a zapojuje je do života skutečně žijících osob (Josephine Baker, Coco Chanel, Joseph Goebbels, Hermann Göring). Příběh o velké lásce, odpovědnosti, cti, odvaze, hrdinství i zbabělosti je spojen s dramatem národů i jedinců, budujících svůj osud ve víru nejtragičtějších událostí 20. století....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38829/bila-vlcice-38829.jpg 4.4112
Série:

Bílá vlčice (1.)

Originální název:

Louve blanche (2008)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Ikar (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (36)

Přidat komentář
michaela7087
24. července

Móóóc pěkné čtení.

Danka1975
06. května

Takže úvodem: přiznávám, že mi to fakt trvalo,než jsem to dočetla.. .:-). .tím nechci napsat, že by se mi kniha nelíbila, ale rozhodně nepatří mezi ty, kdy by zvítězila nad spánkem.. . (ponz. čtu večer před spaním:-))

Plusy: určitě popis historických událostí, věrohodnost podporovaly i jména a místa zmíněné v knize, to bylo opravdu propracované (doporučuji "vygooglit", budete více v obraze), zase jsem chytřejší,co se týče této doby apod... .jinak by to bylo za tři hvězdy :-)

Mínusy: trochu mi autorka připomínala Aloise Jiráska,ve smyslu "než jezdec vystoupil na koně, bylo popsáno několik stran" :-)..,takže asi tak,.. za mě, prostě kdyby se ušetřilo papíru, šetřily by se i lesy a možná i čas. . .. . (pozn. měla jsem tendence přeskakovat písmenka :-))

Nicméně: nebráním se dalšímu dílu:-)..a dovedu si představit filmové zpracování, na oko by to bylo dost dobré:-)

gigi77
15. března

Moc moc kvalitní čtení. Nemám, co bych vytknula. Určitě si přečtu i další díly ze série.

Bradavička
20.12.2017

Upřímně napíšu, že to není vlastně vůbec hezká knížka na čtení....je těžké číst o strašných historických pravdách, kde navíc trpí hrdinové, se kterými se čtenář ztotožní a nechce, aby se jim stalo něco špatného...což samozřejmě nejde....dala bych povinně jako doporučenou četbu do škol místo nudných učebnic dějepisu....

intelektuálka
15.11.2017

Silný historický a milostný román se odehrává na pozadí říjnové revoluce v Rusku, odkud utíká hraběnka Xenie po vítězství bolševiků. Její azyl jí poskytne Paříž, kde poznává svou osudovou lásku - německého fotografa Maxe. Jakou šanci může mít jejich láska v předvečer nástupu fašismu?
Tento román má široký záběr- poučí, zaujme a dojme. Doporučuji přečíst.

Len2očka
29.10.2017

Krásná čtivá kniha,hodila by se mi do knihovničky.

rozvera
11.09.2017

Vynikající kniha nejen o životní lásce dvou silných osobností, ale hlavně o historických událostech , hlavně v Rusku, Francii a Německu, v době od bolševické revoluce do konce druhé světové války.. Příběh, i když rozsáhlý, se čte jedním dechem a je neskutečně věrohodný. Místy připomíná některé pasáže z knih o nelehkém životě emigrantů v době nástupu fašizmu od E. M. Remargua.

hrosik3
26.07.2017

Kniha se mi líbila. Pasáž z Ruska mi hodně připomínala Kněžnu od Danielle Steel. Ale hlavní hrdinka, ač také mířila do Paříže, byla uzavřená a odhodlaná prát se za své blízké, nebyla tak romanticky založená, spíše pragmaticky. Těžko uvěřitelné mi přišlo dění kolem Máši a jejího manžela. Lépe, než vnitřní pocity postav a jejich vztahy, byly popsány události historické a politické. Je to čtivé, těším se na druhý díl, protože v prvním mi chybí dokončení některých osudů a příběhů.

Nielada
20.03.2017

Bílá vlčice mapuje dobu, o které si ráda čtu, protože nabízí množství podnětů k přemýšlení a informací o tak důležitých historických událostech, jako byly obě světové války. To je pro mě přidaná hodnota. Děj se odehrává částečně v Pařiži, další plus. Četla se velmi dobře, je rozhodně poutavá, ale musím zároveň uznat, že pro mě nepatří mezi ty nejlepší s touto tématikou. Nějak jsem se nedokázala ztotožnit s hlavní hrdinkou, zdála se mi jen načrtnutá - autorka se sice věnovala jejím vnitřním pocitům, ale pouze náznakově, na můj vkus povrchně. Její vývoj je ve skocích, čtenář nesleduje vnitřní boj, ale už jeho výsledek, mnohdy působící nepravdivě. Také vylíčený milostný vztah mi vyznívá kostrbatě, chybí mu hloubka, ačkoliv tam být má, spisovatelka se o to evidentně snažila. Jsem možná moc kritická, ale četla jsem Slavíka, tak mám vysoké nároky. Moc by mě zajímalo, jak by tuto ruskou hrdinku vylíčil například Dostojevskij, zasloužila by si to. Nicméně knihu doporučuji, začínám číst už druhý díl.

silazwyku
06.01.2017

pěkný, historický román. Ke konci už dost zdlouhavé, překombinované... Druhý díl už si nepřečtu

Makkulka
16.10.2016

Kniha je dobře napsaná, krásně popisuje historii, čte se dobře, na mě bohužel přenesla smutek a nostalgii, což je asi dobře, je vidět, že je kniha opravdu dobře napsána, ale já ji rozhodně znovu číst nebudu.

jluky
15.08.2016

Absolútny súhlas s "pedi", Lylou, Dymond............ Jedna z tých kníh, na ktorú človek len tak nezabudne......Nevadilo mi absolútne nič, užívala som si ju, takéto dielo si viem predstaviť ako veľkolepý film ! Teším sa na 2.diel a dúfam, že od Pani autorky si budem mať česť ešte prečítať/v českom preklade / aj ďalšiu tvorbu, pretože to sakramentsky vie!!!

vandalka
06.08.2016

Bílá vlčice se mi líbila moc. Ubírám ale jednu hvězdičku, protože tam bylo na můj vkus příliš mnoho prostoru věnováno tématům, která mi nebyla tak úplně blízká. Kupříkladu ta móda. Já chápu, že to tenkrát (a vlastně teď ještě víc) byla významná součást veřejného života a má to svoje oprávnění, ale mě osobně to nebaví. Za druhé ta láska. Ano, román zachycuje asi třicetiletý výsek života několika mladých lidí, takže na lásku nezbytně dojít muselo. Nějak mi to ale úplně nesedlo, i když nedokážu pojmenovat proč. Snad mi některé scény či vnitřní hnutí připadaly fakt jak z nějaké harlekýnky, co já vím, nebo toho prostě bylo víc než nezbytné minimum. Přesto bych se neodvažovala tvrdit, že je to romantická literatura (v této sekci jsem druhý díl v knihovně našla), je to plnohodnotný historický román, zachycující osudy vybrané skupiny postav (máme tu Rusy v emigraci, Francouze, Němce, Německé Židy a krásné dvacáté století..). No a právě to bylo na knize báječné – jak nám prostřednictví životních osudů těchto postav velmi sugestivně přibližuje atmosféru a dění tehdejších světoměnných událostí: revoluce v Rusku, první světová válka, nástup nacismu v Německu, a nakonec – druhá světová válka až do jejího závěru. Musím přiznat, že tohle pro mě představovalo trochu problém – když čtu o nějakých skutečných událostech, mám sklon se k četbě “přivzdělávat”, sháním si dodatečné informace, sleduji dokumenty a tak. Jenomže v případě Vlčice, kdykoliv jsem se zabrala do nějaké dějinné události, téměř vzápětí jsem se ocitla v diametrálně odlišných okolnostech a začala nanovo, jen aby mě čekal další skok. Ale jinak jsem byla velmi spokojená, je to poutavé čtení, které barvitě líčí mnohdy ohavné události. V mnoha momentech mi přišla surově aktuální pro naši společnost – některé kapitoly se věnují osudům uprchlíků na cestě i v cíli. Líbilo se mi to natolik, že jsem si zřídila průkazku do MK, abych si mohla přečíst pokračování. Takže za mě fajn, jen by mě zajímalo, jestli by to zvládl přečíst nějaký chlap, nebo jestli je to fakt cílené spíš na ženy :)

hanča34
21.03.2016

Mám ráda historické romány s příběhem a toto je jeden z nejlepších.

gossipavlina
18.02.2016

Krásně se četla, jen co je pravda. Plná lásky, síly a odhodlání. Ovšem pokud čtu knížku, která končí druhou světovou a jedna z hlavních postav se jmenuje Sára ..............
Bylo mi smutno už dopředu, protože mi bylo tak nějak jasné, jak to s ní asi dopadne.
Hraběnka Xeňa byla na hodně věcí odvážná, rozhodná, nedala se zastrašit. Jen na tu jednu věc, která se týkala jejího srdce, tam ji odvaha zradila. Ale fandila jsem jí a moc jsem jí přála, aby tu odvahu našla. A na to, jak to s Xeňou a Maxem dopadne jsem si musela počat až na konec příběhu.
Druhý díl si určitě přečtu. Knížka se mi líbila jak příběhem, tak i stylem autorky.

pedi
05.02.2016

Krásná kniha.Autorka píše tak poutavě že jsem se nemohla odtrhnout.Popis událostí podle skutečnosti ,kterou se v hodinách dějepisu nedozvíte.Můžu jen říct bravo...

Lylou
30.12.2015

Pro mě jedna z nej knih, co jsem kdy četla. Vřele doporučuji.

Dymond
02.11.2015

Tato kniha se mi velice líbila a mohu jen doporučit...

PetraBery
11.10.2015

Příběh o lásce během války s vykreslením všech hrůz, které jsou s válkou spojené. Skvěle vysvětlené historické skutečnosti... Pro mě osobně byla Xeňa neuvěřitelně silnou osobností, stejně tak i Sára, která to jako židovka měla o to těžší. Knihu určitě doporučím k přečtení, stojí za to!

Barbanka
21.06.2015

Kniha je určitě historicky zajímavá, ale moc mě nebavila, dočetla jsem ji z vypětím všech sil. Některé pasáže jsou zbytečně zdlouhavé...

pavlinka0250
09.04.2015

Nádherná kniha,četla se jedním dechem a okamžitě jsem mazala pro druhý díl. A jsem ráda, že je mám ve své knihovně.

SonaH
05.03.2015

Skvělá knížka, četla se mi jedním dechem a souhlasim s tim, co se tu píše o výborně podaných historických souvislostech. Začínám hned číst pokračovaní: Všechny sny světa a objednala jsem si i další knížky od této autorky, bohužel zatím jen v němčině. Komu se líbilo doporučuji přečíst Měděného jezdce od Paulliny Simons.

Эva
10.01.2015

Tato kniha je nejlepší učebnicí dějepisu, ze které bychom se všichni měli poučit. Ruská revoluce, bolševický teror a druhá světová válka rámují příběh silné ženy a velké lásky. Nádherně napsané, strhující, pravdivě bolavé, ale ne ploché a příliš sentimentální. Už se těším na druhý díl!

vikaa
27.11.2014

Kniha mě zaujala především kvůli historickým souvislostem. Dozvěděla jsem se mnoho nového a překvapila mě zmínka o shromáždění židů na pařížském stadionu - nedávno jsem viděla film na toto téma. Jinak Xeňa mi byla sympatická - samostatná, nezávislá žena, která se musela postarat nejen o sebe, ale i své blízké. Až se dostanu k druhému dílu, určitě si ho s chutí přečtu:-)

polly43
20.08.2014

Právě jsem dočetla tuto knihu a ještě dlouho budu o ní přemýšlet.Dala mi vhodnou formou nahlédnout do života lidí během ruské revoluce,nástupu A.Hitlera k moci a pronásledování židů, na pozadí příběhů hlavních hrdinů.Chystám se na druhý díl.Doporučuji k přečtení.

KikiZ
11.02.2014

Kniha se mi líbila moc, jistě, je to čtení spíše pro ženy, s velkou dávkou romantiky, ale má to styl a šmrnc. Já jsem si u četby výborně odpočinula.

neznama.87
16.11.2013

Kniha mě neoslovila, dočetla jsem ji do konce jen s velkým přemáháním

beat.ea
28.10.2013

Román, kde milostný příběh hrdinů je až kdesi v pozadí. Prioritu tvoří historický popis, skutečné historické osobnosti a souvislosti.
Ze začátku mi to docela vadilo- 28 let v různých zemích s tolika postavami na pět seti stránkách? A konečně se Xeňa a Max zase potkali, řeší něco hrozně důležitého a na další stránce už uplynuly další tři roky? Postupem času jsem si na to ale zvykla a myslím, že to ani nemusí vadit všem, spíš prostě ženám. :) Každopádně místo toho jak vypadají Maxovy fotografie a na co všechno dává důraz ("ostré linie, hra světla a stínu, strohé podání" atd. mi už fakt lezly na nervy :) ) bych ocenila právě rozvíjení těch vztahů mezi postavami.
Rozmýšlela jsem teda mezi 4-5 hvězdami a nakonec to je těch pět, protože knížka s sebou nejenom nese poselství o tom, jak je válka hrozná a lidé, jichž se utrpení přímo nedotýká, neteční. Ale také, že "Život je plamen, který vede každého z nás. Život je, když věříme v něco nehmatatelného, co se nedá změřit, ale co nás inspiruje a umožňuje nám stát se lepšími, než jsme. K čemu slouží krásný krunýř, když v něm není nic než vzduch?"

valentýna
25.09.2013

Super čtení, doporučuji.

marimari
20.09.2013

krásný příběh, skvěle podaná historie, čtivá.Budu se k ní po čase vracet. Četla jsem obě, doporučuji všem.Autor a jeho další knihy

Theresa Révay

Theresa Révay
francouzská, 1965

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených2x
v Přečtených148x
v Čtenářské výzvě7x
v Doporučených25x
v Knihotéce57x
v Chystám se číst95x
v Chci si koupit6x
v dalších seznamech1x