Bílá vlčice

Bílá vlčice https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38829/bmid_bila-vlcice-2QF-38829.jpg 4 159 48

Bílá vlčice série

Příběh osudové lásky na pozadí historických událostí otřásajících Evropou 20. století: od první světové války přes bolševickou revoluci v Rusku až k nejkrutější válce, kterou svět poznal… Hraběnka Xeňa Fjodorovna Osolinová opouští Rusko za velmi dramatických okolností: otce jí zavraždí bolševici, sama se musí postarat o matku, sestru, bratra. Jejím cílem je – stejně jako pro mnoho Rusů nucených emigrovat – moderní a romantická Paříž, kde se setkávají umělci z celého světa. Xeňa zde poznává německého fotografa Maxe von Passau, do něhož se zamiluje. Zdá se, že jich vášeň nemůže nic ohrozit, zvlášť když se Xeňa stane výraznou osobností světa vysoké pařížské módy. Situace v Německu se však zhoršuje, pronásledování Židů a protinacisticky smýšlejících lidí je čím dál otevřenější, hrozí válka. Max se vrací do Berlína, stává se členem skupiny, která bojuje proti režimu, a pomáhá rodině své židovské přítelkyně návrhářky a majitelky obchodního domu Sáry. Za civilizovanými maskami nacistů však roste touha po absolutní moci a láska Xeni a Maxe má jen málo naděje ve světě, který popřel lásku samu… Skvělá vypravěčka Theresa Révay vplétá příběh dvou milenců do pečlivě zpracovaných historických událostí a zapojuje je do života skutečně žijících osob (Josephine Baker, Coco Chanel, Joseph Goebbels, Hermann Göring). Příběh o velké lásce, odpovědnosti, cti, odvaze, hrdinství i zbabělosti je spojen s dramatem národů i jedinců, budujících svůj osud ve víru nejtragičtějších událostí 20. století.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Louve blanche , 2008

Nielada
20.03.2017 4 z 5

Bílá vlčice mapuje dobu, o které si ráda čtu, protože nabízí množství podnětů k přemýšlení a informací o tak důležitých historických událostech, jako byly obě světové války. To je pro mě přidaná hodnota. Děj se odehrává částečně v Pařiži, další plus. Četla se velmi dobře, je rozhodně poutavá, ale musím zároveň uznat, že pro mě nepatří mezi ty nejlepší s touto tématikou. Nějak jsem se nedokázala ztotožnit s hlavní hrdinkou, zdála se mi jen načrtnutá - autorka se sice věnovala jejím vnitřním pocitům, ale pouze náznakově, na můj vkus povrchně. Její vývoj je ve skocích, čtenář nesleduje vnitřní boj, ale už jeho výsledek, mnohdy působící nepravdivě. Také vylíčený milostný vztah mi vyznívá kostrbatě, chybí mu hloubka, ačkoliv tam být má, spisovatelka se o to evidentně snažila. Jsem možná moc kritická, ale četla jsem Slavíka, tak mám vysoké nároky. Moc by mě zajímalo, jak by tuto ruskou hrdinku vylíčil například Dostojevskij, zasloužila by si to. Nicméně knihu doporučuji, začínám číst už druhý díl.

silazwyku
06.01.2017 3 z 5

pěkný, historický román. Ke konci už dost zdlouhavé, překombinované... Druhý díl už si nepřečtu

Makkulka
16.10.2016 5 z 5

Kniha je dobře napsaná, krásně popisuje historii, čte se dobře, na mě bohužel přenesla smutek a nostalgii, což je asi dobře, je vidět, že je kniha opravdu dobře napsána, ale já ji rozhodně znovu číst nebudu.

jluky
15.08.2016 5 z 5

Absolútny súhlas s "pedi", Lylou, Dymond............ Jedna z tých kníh, na ktorú človek len tak nezabudne......Nevadilo mi absolútne nič, užívala som si ju, takéto dielo si viem predstaviť ako veľkolepý film ! Teším sa na 2.diel a dúfam, že od Pani autorky si budem mať česť ešte prečítať/v českom preklade / aj ďalšiu tvorbu, pretože to sakramentsky vie!!!

vandalka
06.08.2016 3 z 5

Bílá vlčice se mi líbila moc. Ubírám ale jednu hvězdičku, protože tam bylo na můj vkus příliš mnoho prostoru věnováno tématům, která mi nebyla tak úplně blízká. Kupříkladu ta móda. Já chápu, že to tenkrát (a vlastně teď ještě víc) byla významná součást veřejného života a má to svoje oprávnění, ale mě osobně to nebaví. Za druhé ta láska. Ano, román zachycuje asi třicetiletý výsek života několika mladých lidí, takže na lásku nezbytně dojít muselo. Nějak mi to ale úplně nesedlo, i když nedokážu pojmenovat proč. Snad mi některé scény či vnitřní hnutí připadaly fakt jak z nějaké harlekýnky, co já vím, nebo toho prostě bylo víc než nezbytné minimum. Přesto bych se neodvažovala tvrdit, že je to romantická literatura (v této sekci jsem druhý díl v knihovně našla), je to plnohodnotný historický román, zachycující osudy vybrané skupiny postav (máme tu Rusy v emigraci, Francouze, Němce, Německé Židy a krásné dvacáté století..). No a právě to bylo na knize báječné – jak nám prostřednictví životních osudů těchto postav velmi sugestivně přibližuje atmosféru a dění tehdejších světoměnných událostí: revoluce v Rusku, první světová válka, nástup nacismu v Německu, a nakonec – druhá světová válka až do jejího závěru. Musím přiznat, že tohle pro mě představovalo trochu problém – když čtu o nějakých skutečných událostech, mám sklon se k četbě “přivzdělávat”, sháním si dodatečné informace, sleduji dokumenty a tak. Jenomže v případě Vlčice, kdykoliv jsem se zabrala do nějaké dějinné události, téměř vzápětí jsem se ocitla v diametrálně odlišných okolnostech a začala nanovo, jen aby mě čekal další skok. Ale jinak jsem byla velmi spokojená, je to poutavé čtení, které barvitě líčí mnohdy ohavné události. V mnoha momentech mi přišla surově aktuální pro naši společnost – některé kapitoly se věnují osudům uprchlíků na cestě i v cíli. Líbilo se mi to natolik, že jsem si zřídila průkazku do MK, abych si mohla přečíst pokračování. Takže za mě fajn, jen by mě zajímalo, jestli by to zvládl přečíst nějaký chlap, nebo jestli je to fakt cílené spíš na ženy :)

hanča34
21.03.2016 5 z 5

Mám ráda historické romány s příběhem a toto je jeden z nejlepších.

gossipavlina
18.02.2016 4 z 5

Krásně se četla, jen co je pravda. Plná lásky, síly a odhodlání. Ovšem pokud čtu knížku, která končí druhou světovou a jedna z hlavních postav se jmenuje Sára ..............
Bylo mi smutno už dopředu, protože mi bylo tak nějak jasné, jak to s ní asi dopadne.
Hraběnka Xeňa byla na hodně věcí odvážná, rozhodná, nedala se zastrašit. Jen na tu jednu věc, která se týkala jejího srdce, tam ji odvaha zradila. Ale fandila jsem jí a moc jsem jí přála, aby tu odvahu našla. A na to, jak to s Xeňou a Maxem dopadne jsem si musela počat až na konec příběhu.
Druhý díl si určitě přečtu. Knížka se mi líbila jak příběhem, tak i stylem autorky.

pedi
05.02.2016 5 z 5

Krásná kniha.Autorka píše tak poutavě že jsem se nemohla odtrhnout.Popis událostí podle skutečnosti ,kterou se v hodinách dějepisu nedozvíte.Můžu jen říct bravo...

Lylou
30.12.2015 5 z 5

Pro mě jedna z nej knih, co jsem kdy četla. Vřele doporučuji.

Dymond
02.11.2015 5 z 5

Tato kniha se mi velice líbila a mohu jen doporučit...

PetraBery
11.10.2015 5 z 5

Příběh o lásce během války s vykreslením všech hrůz, které jsou s válkou spojené. Skvěle vysvětlené historické skutečnosti... Pro mě osobně byla Xeňa neuvěřitelně silnou osobností, stejně tak i Sára, která to jako židovka měla o to těžší. Knihu určitě doporučím k přečtení, stojí za to!

Barbanka
21.06.2015 3 z 5

Kniha je určitě historicky zajímavá, ale moc mě nebavila, dočetla jsem ji z vypětím všech sil. Některé pasáže jsou zbytečně zdlouhavé...

pavlinka0250
09.04.2015 5 z 5

Nádherná kniha,četla se jedním dechem a okamžitě jsem mazala pro druhý díl. A jsem ráda, že je mám ve své knihovně.

SonaH
05.03.2015 5 z 5

Skvělá knížka, četla se mi jedním dechem a souhlasim s tim, co se tu píše o výborně podaných historických souvislostech. Začínám hned číst pokračovaní: Všechny sny světa a objednala jsem si i další knížky od této autorky, bohužel zatím jen v němčině. Komu se líbilo doporučuji přečíst Měděného jezdce od Paulliny Simons.

Эva
10.01.2015 5 z 5

Tato kniha je nejlepší učebnicí dějepisu, ze které bychom se všichni měli poučit. Ruská revoluce, bolševický teror a druhá světová válka rámují příběh silné ženy a velké lásky. Nádherně napsané, strhující, pravdivě bolavé, ale ne ploché a příliš sentimentální. Už se těším na druhý díl!

vikaa
27.11.2014 4 z 5

Kniha mě zaujala především kvůli historickým souvislostem. Dozvěděla jsem se mnoho nového a překvapila mě zmínka o shromáždění židů na pařížském stadionu - nedávno jsem viděla film na toto téma. Jinak Xeňa mi byla sympatická - samostatná, nezávislá žena, která se musela postarat nejen o sebe, ale i své blízké. Až se dostanu k druhému dílu, určitě si ho s chutí přečtu:-)

polly43
20.08.2014 5 z 5

Právě jsem dočetla tuto knihu a ještě dlouho budu o ní přemýšlet.Dala mi vhodnou formou nahlédnout do života lidí během ruské revoluce,nástupu A.Hitlera k moci a pronásledování židů, na pozadí příběhů hlavních hrdinů.Chystám se na druhý díl.Doporučuji k přečtení.

KikiZ
11.02.2014

Kniha se mi líbila moc, jistě, je to čtení spíše pro ženy, s velkou dávkou romantiky, ale má to styl a šmrnc. Já jsem si u četby výborně odpočinula.

neznama.87
16.11.2013 1 z 5

Kniha mě neoslovila, dočetla jsem ji do konce jen s velkým přemáháním

beat.ea
28.10.2013 5 z 5

Román, kde milostný příběh hrdinů je až kdesi v pozadí. Prioritu tvoří historický popis, skutečné historické osobnosti a souvislosti.
Ze začátku mi to docela vadilo- 28 let v různých zemích s tolika postavami na pět seti stránkách? A konečně se Xeňa a Max zase potkali, řeší něco hrozně důležitého a na další stránce už uplynuly další tři roky? Postupem času jsem si na to ale zvykla a myslím, že to ani nemusí vadit všem, spíš prostě ženám. :) Každopádně místo toho jak vypadají Maxovy fotografie a na co všechno dává důraz ("ostré linie, hra světla a stínu, strohé podání" atd. mi už fakt lezly na nervy :) ) bych ocenila právě rozvíjení těch vztahů mezi postavami.
Rozmýšlela jsem teda mezi 4-5 hvězdami a nakonec to je těch pět, protože knížka s sebou nejenom nese poselství o tom, jak je válka hrozná a lidé, jichž se utrpení přímo nedotýká, neteční. Ale také, že "Život je plamen, který vede každého z nás. Život je, když věříme v něco nehmatatelného, co se nedá změřit, ale co nás inspiruje a umožňuje nám stát se lepšími, než jsme. K čemu slouží krásný krunýř, když v něm není nic než vzduch?"

nacismus pro ženy útěk Paříž móda uprchlíci Rusové historické romány

Theresa Révay