Bílá věž

Bílá věž https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165371/bmid_bila-vez-8VI-165371.png 4 213 33

Bohatýr (Wales, trilogie) série

< 3. díl

Tato kniha obsahuje dva díly tetralogie Bohatier: Horiaca ríša a Biela vež. Kníže Svjatoslav v dychtivé touze posunout hranice kyjevského velkoknížectví a otevřít národům na severu přístupové cesty k bohatým jižním zemím a Hedvábné cestě vyrazí proti Chazarské říši. Ta byla až doposud hlavní mocností v oblasti Kaspického moře, v povodí Volhy a ve stepích u Donu. Svjatoslavem vedené kmeny se v drtivé bitvě střetnou s armádou chazarského kagana, avšak tím rozsáhlé válečné tažení pouze začíná. Pořád jsou tady pevnosti Avarů, Alanů a Kassogů na kavkazských úpatích, dobře opevněná města na pobřeží Kaspického a Azovského moře a především pohraniční tvrz na řece Don, zvaná Šarkil - Bílá věž. Říká se o ní, že je nedobytná. A Kyjevané se o tom chtějí přesvědčit... Na daleké a namáhavé cestě si však bohatýři postupně uvědomují, že jejich nejhorším nepřítelem nejsou Chazaři, ani krvelační Pečeněgové vedení zrádným chazarským begem, ale temnota, která hlodá v jejich vlastních srdcích. Nakonec bude Ilja v citadele Šarkilu nucen zkřížit meč s mužem, jehož kdysi považoval za svého přítele...... celý text

Ranuncul
16.08.2016 3 z 5

Tak pro mě bohužel nejslabší ze všech dílů.Po dvou skvělých předchozích dílech mi přišlo,jak kdyby tento do série skoro vůbec nepatřil.A jak jsem už psala u předchozího dílu,myslím,že autor měl spojit druhou polovinu Dračí carevny a konec Bílé věže jako třetí díl a vymyslet asi jiný díl druhý.Tento příběh se mi zdál docela slabý na zakončení jinak tak suprové série

avalonek
14.05.2016 5 z 5

Tak tohle byla paráda.Tenhle díl mě dostal do kolen.Mělo to všechno, co fantasy má mít.Krásný příběh(který byl úplně neskutečně popsán),a nechybělo tam hrdinství,přátelství,boje ve válce a taky láska.Konec byl tedy strašně smutný,ale to k tomu patří,já jsem nevýslovně spokojená..Ilja je můj nový hrdina..

Sakulnikov
04.10.2015 3 z 5

Dobrá kniha, jen zbytečně natažená. Příběh Samiry a Davida je sice super, ale je to jiná kniha. Finále mi přišlo takové odfláknuté. Přece jen po těch 1500 stranách celé trilogie to vyřešit na 2 stranách, když jiné boje jsou podstatně detailnější, je poněkud zvláštní.

gilthix
22.08.2015 2 z 5

Nevím kde se stala chyba - z předchozích dílů jsem měl dojem, že je Juraj Červeňák mistr vypravěč, ale tohle vážně ne. Je to zdlouhavé, nepřehledné, stále dokola, strašně natahované (myslím, že na poloviční délce by to bylo o hodně lepší) a co mi vadilo nejvíc, absolutně mě nezajímalo, jak to dopadne, v zásadě jsem si to někdy v půlce domyslel a dočítal "abych to teda jako dočetl...". Tak mě napadá, že když ve třetím díle trilogie nemám k hlavnímu hrdinovy žádný vztah, něco bude špatně. Na druhou stranu setting do bohatýrského prostředí je bez chybičky, historicky to působí hodně promakaně - ale je to prostě úplně bezduché a co mě napadlo už u prvního dílu, jako kdyby psané podle příručky.

Neo1tex
16.06.2015 4 z 5

Nemůžu se ubránit pocitu, že to klidně mohlo být o 200 stran kratší. Ke konci už jsem měl pocit, že je to pořád dokola. a navíc jsem už nikoho neměl rád a nikomu nefandil, protože ve finále to byla jedna svině vedle druhé, která kohokoliv bez mrknutí oka buď zradila nebo zabila. Ale jinak OK, četlo se to dobře...

Kamča666
28.05.2015 3 z 5

Třetí díl se mi absolutně nelíbil. Musela jsem se doslova nutit, abych ho dočetla do konce. Naprosto předvídatelný děj a nuda nad nudu. Celou dobu jsem se u třetího dílu nemohla zbavit pocitu, že si Červenák ukousl moc velké sousto. Hlavně co se týče náhledu do všech těch kultur, které se tam rozhodl zakomponovat. Jak jsem si oblíbila jedničku a dvojku, tak trojka je pro mě velkým zklamáním. Škoda. Tři hvězdy dávám jenom kvůli celé sérii.

Fuksinka
10.01.2015 5 z 5

Kdyby někdo chtěl vědět, jak má vypadat závěrečný díl trilogie, nechť si laskavě přečte Bílou věž. Vůbec mě nenapadá, co bych měla vytknout.
Příběh vyprávěný jak ze strany dobyvatelské armády, tak ze strany dobývaných, vás tak rozseká, že vlastně ani nevíte, komu fandit. Rozhodně ale víte komu nefandit. Je zde záporák tak odporný (všichni tuší o koho jde), že nutí čtenáře se skoro otřásat odporem.
Červenák je opravdu mistrný vypravěč. Skoro cítíte pod nohama dunění kopyt Varjažské jízdy, zvedá se vám žaludek nad válečnými hnusy, propadáte zoufalství s Iljou, nebo se strachujete o Davida a Semiru. Klidně snese srovnání s vypravěčskými schopnostmi Sapkowskiho.
Díky za super zážitek

Bartass
03.01.2015 5 z 5

Z původně kladného hrdiny se přes temnějšího hrdinu (2 šupiny) po spojení všech dračích šupin stává "záporák". Z počátku mně dvě linie trochu mátly ale nakonec jsem dočítal jedním dechem. Strhující finish po trochu rozvolněném rozjezdu.
Hodnocení 8,6/10

Eigis
19.06.2014 5 z 5

Třetí díl je rozhodně nejlepší z celé trilogie. Červenákovi se podařilo výborným způsobem spojit historické události do vlastního originálního příběhu. Velmi zdařile také vystihl krutost středověkého válčení a dobývání. V knize proti sobě nestály armády dobra a zla, ale vojska, kterým jde o kořist, přežití vlastního národa či o pomstu, což dodává příběhu punc historické autentičnosti, ačkoliv jde o fantasy. Nyní už se nedivím, proč je Bohatýr v Červenákově bibliografii, tak vyzdvihovaný. Mimochodem ten, kdo zde tuto knihu žánrově zařadil mezi horory, asi nebyl při smyslech.

Chidlink
20.04.2014 5 z 5

Tohle dílo je prostě perfektní, smekám před autorem a před tím jaké znalosti musel načerpat o popisované době.
Knihy se čtou jedním dechem a velmi dobře na sebe navazují, jako kdyby jste četli jednu obrovskou knihu. Skvělý úchvatný příběh. Uvěřitelnost fantasy prvků je díky historickým podkladům stoprocentní. Nejvíce mě bavili bitvy, které byli opravdu strhující.
Myslím že světová fantasy může jen tiše závidět. Troufám si říct, že tohle je zatím to nejlepší, co jsem četl.

Kozlik_nbk
17.03.2014 5 z 5

Hned na začátku se člověk musí poklonit autorovi za propracovanost a historické detaily dovedené do stavu dokonalosti a velké hloubky. V celé sérii se člověk sžije s bandou bohatýrů, kteří i když jsou nejlepší zbraň knížete nezapomínají na věrnost, jsou to bratři ve zbrani i s džbánkem kyjevského piva či medoviny, o zábavu se postará Mikuli se svým zpěvem. V průběhu knihy vznikla u mě nepopsatelná nenávist k osobě, která bývala kdysi bohatýrem jménem Volch a vznikne určité pouto k Iljovi Muromcovi, Aljoša, Mikula, Danilo, Samson a dalším bohatýrům či Einar a další varjagové, pohybující se v sérii Bohatýr.

Skvělé zakončení trilogii s lehce otevřeným koncem, který se podle mého tucha dopisovat určitě nebude. Knihu a celou sérii Bohatýr nelze nedoporučit...

krutohlav
04.03.2013 5 z 5

celou trilogii můžu všem doporučit

Ereniss
01.04.2012 5 z 5

Dokonalé završení trilogie. Číst tohle dílo byl vážně zážitek...

Kniha Bílá věž je v