Biely tesák

Biely tesák https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264752/bmid_biely-tesak-gTm-264752.png 4 1841 1841

V jednom zo svojich najrozsiahlejších príbehov, po ktorom už takmer storočie siahajú starí i mladí, Jack London pútavo rozohráva motív priateľstva v drsných podmienkach krásnej, ale zradnej aljašskej divočiny. Hoci jeho hrdina Biely tesák pochádza zo samého jej srdca, musí sa podriaďovať nielen vlčím, ale i ľudským zákonom. Na vlastnej koži spoznáva dobro i zlo spolu s necnosťami koruny tvorstva, ktorou nazýva sám seba človek. Prežitie vo večne sa meniacich podmienkach nezávisí len od jeho inteligencie, ale predovšetkým od schopnosti prispôsobiť sa podmienkam vo vlčej či ľudskej svorke. Všade - v prostredí bielych nehostinných hôr a plání, v povodí rieky Mackenzie medzi Indiánmi, v surových rukách Krásavca Smitha alebo v rodine Scottovcov v teplej Kalifornii - získava nové poznatky o príkorí a nespravodlivosti, ale aj o láske spoločnej všetkým živým tvorom.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

White Fang , 1907

Zakon_smecky
11.10.2020 5 z 5

Chtěla bych mít taky svého Bílého Tesáka, kterého bych ochočila. On by byl mým nejlepším kamarádem :)

kokrokr
21.09.2020 5 z 5

Ano, Bílý tesák není člověk a nemůže jako člověk vnímat a cítit. Nechápu, co některým čtenářkám na tomto tvrzení vadí. Realita je ta, že Bílý tesák je divoká šelma, která při lovu zabijí, trhá zkrvavené syrové maso a hltá ještě teplé vnitřnosti ze svého úlovku. Tohle není domácí mazlík, co baští granule a psí konzervy. Tesák je nebezpečné zvíře, tvor reagující instinktivně a pokud je ohrožen zaútočí nebo uteče a je schopen zabít i člověka. Selekce je v přírodě neúprosná a pro šelmy platí zabij nebo pojdi hlady. Sám jsem četl tento dobrodružný román z drsného severu poprvé jako školák. Doufám, že i dnes školáky zaujme kouzlo romantického příběhu o Bílém tesákovi. Je třeba si občas přiznat, že civilizace okolo nás má slabou slupku a skutečný svět přírody je krutý a nelítostně pragmatický.

georginaa
11.09.2020 5 z 5

Jako holka jsem četla hodně knih z knihovničky mých bratrů. Ani tento příběh se mi nevyhnul. Vniknutí do myšlení zvířat je odvážné a nemyslitelné, ale náznaky se dá předurčit jejich chování a přizpůsobit situaci. Bílý Tesák je velmi poutavý příběh a zanechá vzpomínku.

Karina_
08.09.2020 2 z 5

Knihu jsem začala číst spíše z takové té povinnosti, je to přeci jen uznávaná klasika. Děj byl velmi krásný a některé momenty pro mě byly velmi dojemné, knihu jsem ovšem četla velmi dlouho a nemohla jsem se do knihy začíst, několikrát jsem se bohužel dokonce přistihla, jak jen slepě čtu, bez vnímání děje. Pointa a příběh určitě promyšlený a velmi krásný, ale styl psaní autora mi spíše nesedl, troufám si říct, že podle mého názoru je kniha zbytečně dlouho bez náhlých zvratů. Jsem ovšem tak trochu zkažená fantasy a sci-fi tvorbou, která se Bílému tesáku ani trochu nepodobá.

Roscata
07.08.2020 2 z 5

Bílého tesáka jsem v dětství nečetla, po přečtení jsem za to ráda, a tak pořád nemůžu pochopit jak to může být něčí oblíbená kniha. Vadilo mi s jakou krutostí všechny lidské postavy vystupovali, a to i ty které nám byli představeny jako kladné. Skřípala jsem zuby, když autor neustále opakoval, že Bílý tesák není člověk a nemůže vnímat/cítit/prožívat stejné pocity jako člověk. Opravdu se mi to nečetlo dobře, a vůbec si nemyslím že tohle je dobrá kniha pro děti. Dočetla jsem jen proto, že mě zajímal osud Tesáka a jsem ráda že nakonec našel aspoň kousek štěstí.

IG: zrzi_cte

verka5083
30.07.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem měla původně číst už v sedmé třídě na ZŠ. Ale jako každý žák jsem povinnou četbu neměla ráda. Po takové dobře mi to nedalo a řekla jsem si, že si knihu musím už přečíst. A jsem ráda, že jsem to udělala. Kniha je tak krásně napsaná a má tak úžasný dej, který Vás pohladí po duši, že mi až bylo líto, že jsem na konci knihy. Život tesaka jsem litovala s přála jsem si, aby byl aspoň na chvíli šťastný, což se mi nakonec splnilo. Knihu určitě doporučuji a věřím, že jsem si knihu ne přečetla naposledy.

draka
30.07.2020 5 z 5

Zase ten Klub mladých čtenářů. Ještě na ZŠ jsem si v něm, za nemalého pochopení svých rodičů, pořídil spoustu krásných knih. Tato je jedna z nich. Se slzami v očích jsem četl strhujícího závěr příběhu. Jedna k tisíci, tak zněla optimistická předpověď k záchraně těžce zraněného Bílého Tesáka. Vyrůstal jsem od plen v přítomnosti nejlepších přátel člověka, a to přetrvalo dodnes.

hroneczek
22.07.2020 5 z 5

Útlá kniha, která ale přinese spoustu napětí i úsměvu na tváři. Ten, kdo má doma psího přítele, se do života Tesáka vžije ještě více. Krásná kniha jak pro děti, tak pro dospělé.

Ashi
11.07.2020 5 z 5

Jedna z mála "povinných" četeb", které jsem četla. Krásný příběh, dobře popsaný, úryvek v čitance mě donutil přečíst celou knihu.

Monika1717
23.06.2020 5 z 5

J. London mě fascinoval nejen svou tvorbou,ale hlavně životem dobrodruha a zlatokopa. Bílý tesák mi tak trochu jeho život připomíná - pes, který si prožije své než najde místo, kam skutečně patří. I když nesnáším knihy, ve kterých se ubližuje dětem a zvířatům, příběh napůl vlka a psa mi učaroval. Četla jsem ji několikrát a ráda se k ní za dlouhých zimních večerů vracím.

pismenkovyJoe
08.06.2020 4 z 5

Jack London napsal i napínavější dobrodružné příběhy, Bílý Tesák je ale jeden z nejsilnějších a přesto že jsem tento příběh četl poprvé až teď v dospělosti, tak mě jeho děj vtáhnul do sebe jako malého kluka.

AnselmaAlois
27.05.2020 5 z 5

Dojemný,napínavý a uvěřitelný příběh napůl psa a napůl vlka,který musí snášet odloučení od divoké přírody a lidská nenávist z něj udělá nebezpečného tvora. Avšak v nitru Bílého Tesáka je cosi,co by z něj mohlo zase udělat mírumilovné zvíře,chtělo by to jen potkat toho pravého člověka,kterého by dokázal milovat. A takový člověk se jednou objeví...

WildEv
20.05.2020 5 z 5

Kultovní kniha mého dětství. Myslím si, že se dá číst v jakémkoli věku. Nedá se od ní odtrhnout a je vám líto, když dočtete poslední stránku.

Radka1911
24.04.2020 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších dětských knih. Krásný příběh.

harena
03.04.2020 5 z 5

Vzpomínka na léta minulá. Tuto překrásnou knížku jsem četla mnohokrát ještě na základce. Když se objevila v knihkupectví přesně se stejnou obálkou, jako je výše, ale od vydavatelství SUN, které vydává knihy jen pro předškoláky a školáky, hned jsem ji koupila. Vnuk končí první třídu, už druhý den si knihu čte nahlas a je v polovině. Pouhých 80 stránek, jsou tu velká písmena, překrásné obrázky a má polovinu přečtenou. Proto vřele doporučuji jako první čtení. Jinak nezkrácená verze je čtení pro všechny generace.

pige
26.03.2020 3 z 5

Stále marně přemýšlím, pro koho je tento příběh primárně určený a jakou věkovou kategorii by mohl nadchnout.

Když konečně autor upustil od toho, aby mi nepřipomínal, že Bílý tesák není člověk a nemůže vnímat/cítit/prožívat jako člověk, byl by příběh mnohem čtivější.

I přesto jsem těžce nesla, že byl Bílý tesák tak zmrzačen. Upřímně jsem si přála, aby nezemřel, že takový konec si nezaslouží.
Takže jo, je to chytlavé :)

Petzar
16.03.2020

Tuhle knížku mám velmi ráda. Má svoje kouzlo. Když jsem ji četla dokázala jsem se v žít do malého vlcka a připadala jsem si chvilkami jako bych tam byla. Líbí se mi opravdovost, s kterou je kniha napsana (zezačátku nemilosrdnost přírody a vytrvalost muže, později krutost lidí k vlkovi).

Nikusha
15.03.2020 5 z 5

Bílý Tesák je kult a každý o něm alespoň slyšel. Já se ke knížce dostala ve svých 28 letech a jsem ráda, že jsem ji přečetla až teď, jelikož jsem schopná knihu pořádně ocenit. Byla jsem vtažena do prostředí. Jako bych byla ptáček, který se vznáší a vše pozoruje. Mrzela mě krutost, kterou si Tesák procházel, ale tak už to v přírodě chodí a mezi lidmi o to více. Určitě mě knížka přesvědčila, abych se koukla po další tvorbě pana Londona.

jiřííí
12.01.2020 4 z 5

Knížka se mi moc líbila. Zaujalo mě prostředí, kde se knížka odehrávala. Líbil se mi charakter hlavní postavy a jeho vztah s Bílým tesákem. Autor krásně vystihl lidskou empatii k zvířeti a také vystihl jaká to byla krutá doba, když se všichni předháněli a nenáviděli kvůli zlatu.
Jak už jsem napsal, knížka se mi moc líbila a proto ji dávám čtyři hvězdičky.

PetrCepek
05.01.2020 5 z 5

Trvalá vzpomínka na moje klukovská léta