Biely tesák

Biely tesák https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264752/bmid_biely-tesak-gTm-264752.png 4 1841 1841

V jednom zo svojich najrozsiahlejších príbehov, po ktorom už takmer storočie siahajú starí i mladí, Jack London pútavo rozohráva motív priateľstva v drsných podmienkach krásnej, ale zradnej aljašskej divočiny. Hoci jeho hrdina Biely tesák pochádza zo samého jej srdca, musí sa podriaďovať nielen vlčím, ale i ľudským zákonom. Na vlastnej koži spoznáva dobro i zlo spolu s necnosťami koruny tvorstva, ktorou nazýva sám seba človek. Prežitie vo večne sa meniacich podmienkach nezávisí len od jeho inteligencie, ale predovšetkým od schopnosti prispôsobiť sa podmienkam vo vlčej či ľudskej svorke. Všade - v prostredí bielych nehostinných hôr a plání, v povodí rieky Mackenzie medzi Indiánmi, v surových rukách Krásavca Smitha alebo v rodine Scottovcov v teplej Kalifornii - získava nové poznatky o príkorí a nespravodlivosti, ale aj o láske spoločnej všetkým živým tvorom.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

White Fang , 1907

Freedyn
23.12.2012 5 z 5

Bílý tesák. V době kdy jsem tuto knihu četla (poprvé tak ve 13 letech), tak jsem měla období - ,,Miluju vlky a chci jím být" .. Pro mě to byla naprosto kouzelná kniha, co bylo nejkrásnější? Kniha psaná z pohledu vlka :)

t.teriinkaa
04.12.2012 5 z 5

Nádherná kniha, moc doporučuji, dokonce jsem uronila o slzičku a to se mi u knihy nikdy nepovedlo :)

MAGY
30.11.2012 5 z 5

Měla jsem jí jako povinnou četbu , ale nakonec mě knížka celkem dost zaujala .

Vera Silent
25.09.2012 3 z 5

Celkove velmi dobra kniha s originalni tematikou a originalnim hrdinou. Londonuv obdiv houzevnatosti, sile a prizpusobivosti je v postave Bileho tesaka skutecne znat. Je tu take plno naturalistickych rysu - napr. povaha Bileho tesaka je utvarena nepratelskym prostredim a tesakovo vztekle obdobi je tak prirozenym vysledkem pusobicich vlivu (ne jeho rozhodnuti ci vina), ktere ma sve stopy dokonce i ve stastnem happy endu. Jedine, co me trochu iritovalo ( a snad to bylo prave proto, ze dospely ma tendenci pristupovat ke vsemu kriticteji nez dite) byla urcita idealizace hlavnich hrdinu. Tesak je nekdy trochu "prelidsteny" a Scott zda se nemit jedineho zaporneho rysu, navic pochazi z velmi zamozne rodiny. London sice obdivuje tvrdy a prosty zivot na severu, ale tesakuv zachrance je bohac z jihu.To, ze by vlk mel "bile bohy" povazovat za mocnejsi nez Indiany je take trochu rasisticky relikt vychazejici z nazoru tehdejsi spolecnosti, spise nez dojem vlka zatim citim dojem vypravecuv. Jinak ovsem velmi prijemne cteni.

Nibiru
04.04.2012 5 z 5

Kniha mého dětství.

janacheca
29.09.2011 3 z 5

Naprostá klasika, každé dítě by si tuto knihu mělo přečíst.

Mikarda
25.09.2011 5 z 5

Musím se přiznat, že během četby se mi z očí koulely slzy jak hrachy... Jack London píše naprosto nadpozemsky přenádherně! Miluju jeho styl psaní a tato kniha... Prostě mi svojí dokonalostí a krásou vzala dech.

oldshatterhand
05.09.2011 5 z 5

Tato kniha je skutečně skvělá a jen pár knih které jsem dosud četl a které by byly stejně dobré nebo lepší. Spisovatelo umění popsat podmínky je opravdu geniální.

WEIL
29.08.2011 3 z 5

Jako dítě jsem se na to nejdříve díval v televizi, pak si to i četl, ale to mě zajímalo méně.

Pista
28.08.2011 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knih mého mládí. Asi si jí přečtu znova.

Tazz1
14.08.2011 5 z 5

Klasika, zhltnuto kdysi v dobách dětství

Temsiss
18.07.2011 5 z 5

Jedna z nejhezčích knížek, co jsem kdy četla. Smutné je, čím vším si musel projít a jsem ráda, že to tak dopadlo. Naprosto uchvacující a zajímavá knížka. Dopuručuju :-)

Vojta
10.04.2011 5 z 5

Hlavní hrdina je tentokrát zvíře, přesto se vyznačuje podobnými rysy jako většina Londonových lidských hrdinů. Především - je naprosto výjimečný svojí vůli. V tomto případě to není vůle něčeho dosáhnout, je to pouze vůle žít, která Bílého tesáka udrží naživu v situacích, kdy to nikdo nečekal. Kromě tohoto silného prvku, který spolehlivě vždy zaujme, je v knize zajímavá také míra vcítění se do hlavní postavy vlka. London měl určitě psa a při psaní se s ním určitě radil, neboť popis vlčího(nebo psího) přemýšlení působí opravdu věrohodně. Já sám mám psa a některé věci z knihy musím potvrdit. Náš pes sice není tak divoký, ale přece jenom to není gaučák, který by nevěděl co je to ohrnutý pysk. :-) Suma sumárum, Bílý tesák je velmi příjemná kniha, která má velmi poutavý příběh, ve kterém se navíc objevují šlechetné myšlenky. Homo homini lupus, ale lupus nemusí být homini lupus. :-)

Fidlal
25.03.2011 5 z 5

Neměl jsem rád češtinářku na základce a neměl jsem rád čítanku. A přesto mě v té čítance zaujala kapitola "Učitel lásky" o navazování důvěry mezi pokousaným hlavním hrdinou a míšencem psa a vlka.
Bezpochyby silná a krásná kniha pro každého.

knihovnice
03.02.2011 5 z 5

Nelze zapomenout! Hltajíce knihy o vlcích a vlčácích,jedno od kterého spisovatele,ztrácela jsem kontakt s realitou a pojem o čase... :-)

Alinore
26.01.2011 5 z 5

Skvělá kniha...Jsem opravdu ráda, že jsem si do povinné četby vybrala Bílého Tesáka před Lyškou Bystrouškou...=)

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Krásná vzpomínka na dětské oddělení knihovny.