Bestie z Tamberku

Bestie z Tamberku https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26934/bestie-z-tamberku-26934.jpg 5 75 17

Discret (Ota Fink) série

I soukromý detektiv si zaslouží letní dovolenou na horách. To by ale nesměl být Otakar Fink, aby neobjevil mrtvolu už cestou do penzionu z okna vlaku... Zdá se, že kolem horské chaty, kde si chtěl odpočinout od svého neveselého povolání, krouží lidská bestie... V roce 2007 vydalo v edici „Kapitán Kid“ Nakladatelství PRIMUS, Praha ve spolupráci s nakladatelstvím KAPITÁN KID, Libouchec. V Nakladatelství PRIMUS vydání první.... celý text

heavy66
13.10.2023 5 z 5

Pozor, kdo jste nečetli, následující komentář může být považován za SPOILER.
Bestii z Tamberku řadím mezi nejlepší české detektivky, a nejenom proto, že velmi dobře znám místa, kde se odehrává. Je to už dávno, rozhledna stále stojí, ale na místě penzionu Franty Vícha, kde před 20 lety dělali výborné borůvkové knedlíky, zůstal jen les.

Brutalitou vražd si Bestie nezadá s americkou drsnou školou, a přece má poklidnou atmosféru letních českých hor – „vonělo seno, kuňkaly žáby, a odněkud se blížilo zlo, které se utrhlo ze řetězu.“

Detektiv Ota Fink je kliďas, který šetří náboji, k pachateli ho vede logické myšlení, navíc vládne chandlerovským humorem – „Vzápětí si ke mně přisedla obstarožní hetéra. "Jsi stejně osamělej jako já, milouši", zašeptala s upířím úsměvem. "Není to osudová náhoda?"
"Sesbírej si zuby a drž se k jihu, rampepurdo", já na to. "Nepoznáš poldu?"
"A do prdele", řekla. "Už slepnu."

Jediné, co lze autorovi vyčítat, kromě toho, že nás opustil navždy, je plýtvání dokonale vytvořenými postavami. Lenka Valešová, zdravotní sestra a Finkova náhodná asistentka jakmile vyřeší případ, zmizí, a už ji nikdy neuvidíme ani o ní neuslyšíme - "A potom", řekla, "copak si sakra myslíte, že je to nějaká sranda, střílet po lidech?"
"To není člověk, Lenko, to je Bestie z Tamberku!"

ninano
05.02.2023 5 z 5

Kvalitní tuzemská detektivka. Jaroslav Velinský umí psát velmi poutavě a jeho postavy i dialogy jsou vždy uvěřitelné a reálné.

bod
04.08.2022 4 z 5

Příjemné čtení do sítě pod stromem v těchto horkých dnech....

Luigi1
24.02.2022 5 z 5

Dobře napsané.

kolacky
21.02.2022 5 z 5

Páni... Kam na ty nápady Kapitán chodil... Opět vynikající čtení.

konicekbily
26.11.2021 5 z 5

Fink si chce užívat dovolenou na kamarádově penzionu v Jizerských horách a jako na potvoru mu autor schválně nachystá prácičku! Náhle při jízdě vlakem při rozhovoru se zdravotní sestřičkou majitel a jediný zaměstnanec detektivní kanceláře letmým pohledem z okna pozná, že je něco špatně - a máme o zábavu postaráno! Další pěkná detektivka od Kapitána Kida.

Česneksmedem
13.08.2021 5 z 5

I když jeho knihy čtete ve všední den, najednou jako by byla neděle a z ulice šumělo svátečně. Je to prostě svátek moct číst jeho nádherné knížky. I tato byla skvělá. Ota se opět musel držet, neboť děvčata ho prostě milují. Velká, velká pohoda!

faba
04.07.2021 4 z 5

Kapitán Kid, Jaroslav Velinský, nemůže zklamat. Jemný humor, napětí, pár mrtvol, 90. léta a máme tu detektivku z našeho „klidného" prostředí. Ota Fink a pro mě druhý díl této série. A věřím, že ne poslední.

Ava365
15.12.2020 5 z 5

Velmi dobrá detektivka od jednoho z našich nejlepších autorů tohoto žánru.

Nočnípták
17.11.2020 5 z 5

*****************************
Jedna hvězda za druhou. Kam se hrabou všechny krvavé thrillery, které jsou většinou dost vzdálené skutečnému životu.
Kapitán Kid umí!

Blue
23.10.2018 5 z 5

Z Finkovek se mi líbila nejvíc, ale četl jsem jich jen několik.

Kerberos
24.04.2018 5 z 5

Na člověka zrovna dýchne nostalgie doby z dětství,dobrá detektivka z českého prostředí,která stojí za přečtení.

Simi
05.01.2018 5 z 5

Pěkně a neobvykle napsaná detektivka odehrávající se v ryze českých poměrech. I když je z 90. let, tak mi připadá stylem z doby dřívější. Knížka odpovídá přesně tomu, jaký Kapitán Kid byl a hlavně tomu, jaké měl písničky. Čtivé, napínavé, milé, vtipné. A chce to další díl.

heavy66
12.08.2015 5 z 5

Napínavá detektivka z kraje, který mám rád. Jenom ta rozhledna Tamberk, kde to může být? Možná Bramberk, tam to před pár lety působilo dost strašidelně!

metrolog
17.11.2013 4 z 5

Asi bych se jen opakoval s ostatními hodnoceními. Takže zkrátka; velice solidně napsaná oddechová detektivka, která české detektivní literatuře rozhodně nedělá ostudu a většinu čtenářů svojí nadprůměrností nezklame. Líbila se mi.

tenax
14.08.2013 4 z 5

Opět výborné oddechové čtení, to se u Velinského předpokládá.

marlowe
25.03.2013 5 z 5

Velice solidně napsaná detektivka, asi lepší, než první díl této „Discretovské“ série.

Kdo trochu zná současnou nadprodukci české krimiliteratury (stačí podívat se např. na ediční plán nakladatelství Moba) , musí mi dát za pravdu, že Velinského detektivky tvoří špičku peletonu – nemají-li před ostatními dokonce několikaminutový náskok…