Benediktini a střed Evropy

Benediktini a střed Evropy https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323778/bmid_benediktini-a-stred-evropy-gX2-323778.jpg 5 3 3

Kolektiv více než třiceti domácích a zahraničních autorů nabízí pohled na benediktinství jako na jev, který již téměř půldruhého tisíciletí spolupůsobí v dějinách Evropy a jehož stopy jsou dobře čitelné v její vzdělanosti a kultuře. Úvodní kapitoly knihy vytváří svým zaměřením na mnišství v rodící se středověké Evropě obecný rámec tématu. Na něj navazuje soubor studií o křesťanství a působení benediktinů v nově vznikajících státech střední Evropy a o jejich kontaktech se západoevropským mnišstvím. Součástí svazku je také „Monasticon“, katalog vybraných benediktinských klášterů.... celý text

Kulm
19.08.2022 5 z 5

Opravdu výpravná publikace z pera tří desítek předních medievistů. Kniha podrobně pojednává nejen o samotném benediktinském řádu, jeho vzniku a historii, ale velice poutavě předkládá čtenářům i otázky týkající se vzniku prvních řádů a roli církve ve středověké společnosti.
Určitě jde každému jen doporučit

Clivicus
05.08.2022 5 z 5

Čtivá kniha o benediktinech a o počátcích mnišství vůbec. Člověk se doví mnoho o vzestupu řádu, jeho prvních zakladatelích, o reformním proudu v Cluny a o tajemném sanktgallenském plánu, jenž se bohužel neuskutečnil. Na konci je i obsáhlý seznam všech středoevropských benediktinských klášterů druhdy i s obrázky, což mne mile překvapilo.
Za mě skvělé dílo ještě skvělejšího kolektivu.