Básník (Román o Ivanu Blatném)

Básník (Román o Ivanu Blatném) https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202540/bmid_basnik-roman-o-ivanu-blatnem-tm4-202540.jpg 5 210 48

Martin Reiner se poezií a osudem básníka Ivana Blatného (1919–1990) zabývá usilovně již třicet let. Byl autorem scénáře prvního televizního dokumentu o Blatném a desítek novinových článků a rozhlasových pořadů, stál za převozem Blatného pozůstalosti z Londýna do Památníku národního písemnictví, organizoval slavnostní ukládání ostatků Blatného na brněnském Slavíně a významně se podílel i na umístění básníkovy pamětní desky na jeho rodném domě na Obilním trhu. V roce 2000 začal pracovat na románu o básníkově nevšedním životním příběhu. Blatný zažil v Československu nejprve velkou literární slávu, po své emigraci do Anglie v březnu 1948 pak naprostý pád a snahu o vymazání svého jména z českých literárních dějin. Reinerův román je strhující text, který se zabývá nejen básníkovým životem, ale též literárním kontextem, dobou a místy, na nichž Ivan Blatný žil. Dozvíme se zde mnoho z literárního života první republiky, stejně jako zajímavé detaily z přátelství mezi Blatným, Ortenem, Kainarem, Chalupeckým, Nezvalem a dalšími. Nahlédneme do protektorátních let a hrůz heydrichiády. Po Blatného emigraci dostaneme možnost seznámit se s intrikami, jimiž dlouhé roky žil český politický exil, stejně jako s činností komunistických agentů v zahraničí. A básníka neopustíme ani v blázincích, v nichž strávil většinu z čtyřiceti let svého života v Anglii. Kniha je nabitá dosud neznámými informacemi, zároveň je však silně emotivní. Životní úděl Ivana Blatného je jedním z velkých českých osudů 20. století. Reinerova kniha o něm vypovídá svrchovaným způsobem. První vydání.... celý text

Koka
27.06.2018 3 z 5

Zajímavé, objevné. Jenom nerozumím, proč autor shodil výsledky svého dlouholetého pátrání a dokumentování života a díla I. B. tím, že výsledné "zprávě" dal název Román. Text chápu jako literaturu faktu (s občasnými fabulacemi, kterými vyplnil některá bílá místa), a proto pojmenování román považuji za relativizaci všech v knize uvedených informací. Tak nevím ....

bekule
22.03.2018 5 z 5

Už hodně let kroužím kolem této knihy v knihovně a vždy mě odrazovala její tloušťka. Konečně jsem po ní sáhla díky výzvě, i když bych si mnohem raději vybrala z oceněných jinou. Ale výzva je výzva! Zpočátku jsem místy bojovala s pokušením knihu nedočíst, ale pak mě příběh tak pohltil že jsem se nemohla od četby odtrhnout. Kromě života IB popisuje i životní osudy Ortena, Nezvala, Kainara apod. ale i básníkova rodného města. Poezii nerozumím a nevěřila bych že mě tak zasáhne životopis básníka ale stalo se. Skvělá kniha !
.............................................................................................................................Výzva 2018

ddkk
10.03.2018

Zajímavý článek o Martinově psaní této úžasné knihy:
a také

niknikita
09.01.2018 5 z 5

Z této knihy mrazí.
Je to příběh básníka, který měl být zapomenutý v propadlišti času. Je to svědectví doby, do které jsem se narodila a v níž doposud smím žít. Je to neuvěřitelná mozaika dní, přběhů a životních osudů o nichž víme tak málo.
S pokorou děkuji Martine Reinere!

AnjaVCL
15.10.2017 5 z 5

Tento tip z Lidovek se ukázal být strhujícím čtením. Chvála každému dílu strhávajícímu básníky z piedestalu/Parnasu.

bigben
01.08.2017 4 z 5

Knihu jsem si půjčila na základě ocenění LN a vůbec netušila, kdo že je Ivan Blatný. Což jsem se dozvěděla a nejen to, pro mě dobrá naučná literatura. Líbil se mi styl, jakým byla kniha napsaná a oceňuji trpělivost autora při sbírání veškerých informací o básníkovi.

Marcela52
02.01.2017 5 z 5

Obsáhlý román o životě básníka Ivana Blatného je určen literárním nadšencům, Protože se mezi ně počítám, moc jsem si to užila a doplnila si spoustu zajímavých informací z historie, nejen literární. Po dočtení jsem si šla půjčit něco z jeho vydané poezie u nás, a byla mile překvapena, že jsem v knihovně našla vše, co bylo po revoluci vydáno, tak si chvilku s poezií ještě o pár dní prodloužím...

Lidmila_2008
28.12.2016 4 z 5

Chvilkami proskakovalo do podoby dizertační práce. Ale naštěstí jen úplně malými chvilkami :-)

mončičáček
11.11.2016 4 z 5

Moc hezky napsáno, pro nás literárně vzdělané čtenáře je to obzvlášť výživná věc. Líbí se mi ty zajímavé odbočky od děje, měnící se styl vyprávění, člověk se prostě nenudí...

LenkaKT
28.09.2016 5 z 5

Krásná kniha. Velké a poctivé dílo. Skvěle se čte, skoro nejde odložit.

jan8470
25.07.2016 5 z 5

Pamatujete si na povídku Karla Čapka Básník? Básník Jaroslav Nerad je jediným svědkem v případu, kdy auto ve čtyři ráno přejede opilou stařenu. Nerad o tom napíše báseň, ta je však pro vyšetřovatele dr. Mejzlíka absolutně nesrozumitelná. "Zkrátka Labutí šíje, ňadra, buben a činely." Tolik pro ilustraci, aby bylo jasno nakolik jsem políben poezií. Zkrátka za většinou toho co se nazývá Moderní či Současná poezie vidím (stejně jako dr. Mejzlík "jen tu labutí šíji, ňadra, buben a činely." A přesto jsem byl z knihy Básník nadšen. Proč?
Protože jde o pohnutý a zajímavý lidský příběh, ale nejen o něj. Tomáš Kaplan Fojtík mi řekl: "Blatného příběh je sám o sobě románem." A má pravdu ten chlapec. Blatného životní pouť vedoucí až do exilu v Británii je velice zajímavá sama o sobě. Zvláště, když na své cestě životem potkává takové učitele či souputníky jako byli Josef Kainar, Vitězslav Nezval či Jiří Orten. Martin Reiner se Blatným zabývá více než třicet let a na knize je to znát. Autor pečlivě přesívá veškeré dostupné informace o básníkovi Blatném a jasně říká, "toto je ověřená informace, toto jsou jen dohady." Tím kniha připomíná spíše literaturu faktu. Autor takto přistupuje vlastně ke všem informacím které nám v knize podává. Ať už jde o vznik Skupiny 42, či surrealistické avantgardě, nebo životě exulantů v Anglii a poválečné politické situaci u nás i v exilu. Přesto si myslím, že podtitul román o Ivanu Blatném je zcela na místě. Forma kterou Martin Reiner zvolil je vskutku spíše vyprávěním, než literaturou faktu. A nenarážím tu jen na úryvky Blatného básní či dopisů, ale především poetickou formu celého vyprávění. Právě díky tomu je kniha Martina Reinera nejen sumou suchých informací, ale také požitkem pro pozorného čtenáře. Ne nadarmo řekl překladatel Viktor Janiš: "Tak ono to Literu Magnesii nevyhrálo úplně náhodou."
Díky téhle knize pro mě moderní poezie už asi nikdy nebude jen "Labutí šíje, ňadra, buben a činely."

Inozuka
03.02.2016 5 z 5

Román o Ivanu Blatném je možná trochu zavádějící název, protože styl, jakým je Básník napsaný má blíže k literatuře faktu či monografii než k románovému stylu. Čím je však tomuto formátu podobný je rozsah a čtivost s jakou je napsaný. Kniha Martina Reinera se čte opravdu velice dobře a je tak všeobjímající až z toho jde hlava kolem. Ve všech těch odbočkách od hlavního děje jsem si po pár stránkách začal doslova libovat a to jak autor použil množství pramenů k bohaté mozaice osudů hned několika lidí je prostě fantastické. Vedle osudu Ivana Blatného se tak dozvíte mnohé o surrealistické avantgardě, Skupině 42, britské imigrační i sociální politice i psychiatrické praxi. A u všeho Reiner nic nezatajuje, nikoho nedělá lepším ani horším, maximálně barvitě popisuje. Jedním slovem: VÝBORNÉ.

MJ68
14.10.2015 5 z 5

Čtivá, poutavá, poučná - díky za takovou knihu

MichelleS
14.09.2015 4 z 5

Klobouk dolů před tím, kolik informací dokázal autor shromáždit, dát je do souvislostí. Dověděla jsem se mnoho o Blatném i české literární historii. Nemám vůbec dojem, že jsem měla v ruce román, spíš velmi čtivě zpracovanou naučnou literaturu. Jako člověk si moje sympatie Ivan Blatný nezískal, ale jeho předexilové básně citované v této knize jsou krásné a určitě si v knihovně nějaké půjčím.

fruitbueno
29.05.2015 4 z 5

Martin Reiner si na svá bedra naložil těžkou kládu a s respektem člověka, který tuší, jaké to je zpracovávat tuny materiálu, hádat nad tisíci prázdných a hluchých míst, uznávám, že svůj úkol pojal naprosto suverénně. Pokud váháte, zda knihu číst, nečtěte ji jako výpověď o Blatném, ale jako svědectví o literatuře (nejen) 2. poloviny 20. století. Tolik barvitých detailů a podrobností nenabídne žádná druhá příručka. A navíc získáte naprosto upřímný a lidský autorův postoj, dojem a chápavost ke svému objektu - čiší totiž z každé jedné věty.

Lefíček
21.04.2015 5 z 5

Velice zajímavá kniha o velice zajímavé osobnosti.

Hustoles
07.04.2015 5 z 5

Moc díky autorovi, že tu káru dotáhl do cíle, stálo to za to!

michaela8154
20.03.2015 5 z 5

Velice čtivá literární historie. Roky shromažďování materiálů se autorovi bohatě vyplatily, bylo zkrátka poznat, že knížka je vycizelovaná. Měla jsem často problém se od čtení odtrhnout, což se mi u tohoto žánru nestává.

Ajvy
13.03.2015 5 z 5

Těžko byste pohledali poutavější knihu o nevšedním životním příběhu jednoho básnika, než je Román o Ivanu Blatném. Faktografická virtuozita v kombinaci s klasickou beletrií a šmrncnutá a dávkou inteligentního humoru je prostě rovnice, která zaručuje vznik jedno z nejzdařilejších děl v poslední době. Těch 30 let, které nad ni Reiner strávil se opravdu vyplatilo.

Pišingr
07.03.2015 3 z 5

Přišla jsem o romantickou představu o básníkovi Blatném. Ale možná o to realističtější jsem získala. Kniha je psána zajímavým svěžím stylem. Prolíná se v něm bádání, fakta a fabulace. Zůstává trpko z tlouštíka Nezvala.

rozhlasové zpracování Magnesia Litera

Martin Reiner
česká, 1964
2014  90%Básník (Román o Ivanu Blatném)
2010  61%Tři tatínci a maminka
2009  73%Lucka, Maceška a já