Básně

Básně https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207074/bmid_basne-207074.jpg 5 18 7

milamarus
16.04.2024 5 z 5

Přiznávám, že ze všech nejdříve jsem si hladově nalistovala Šrámkovu báseň SOUD, začetla se do ní a vybavovala si hlas Miroslava Horníčka (1918-2003). To z jeho úst jsem ji slyšela poprvé, a pak ještě mnohokrát,… až jsem se ji naučila zpaměti. Tak moc se mi líbila. Tak moc mne v ten první moment zasáhla.

… a protože v této knize (vydání: 1951, Československý spisovatel) najdete i jiné básně, které jsou na onom CD pro budoucnost zachyceny, zmíním to ostatní. Jedná se o zvukový záznam poetického večera ve Viole, který pan Horníček vytvořil spolu s Jaromírem Hanzlíkem. CD nese název: "Ještě zní aneb nejen o poezii Fráni Šrámka" a vyšlo v roce 2012 pod hlavičkou Radioservisu.

Knihu i CD doporučuji.

ozzak
12.11.2022 4 z 5

Pěkný vybor básní anarchystickyho burice Fráni Šrámka

los
29.01.2022 3 z 5

mám rád raného Šrámka-anarchistu (např. sbírka Modrý a rudý, zejména báseň Raport), tento výbor se zaměřuje hlavně na pozdější lyriku a impresi (láska s přírodě, životu, svobodě, člověku, domovu a rodnému kraji)

báseň Při jednom pohřbu: Nebude řeč tvá: Doprovoď. / Nebude řeč tvá: Podepři. / Vyhlížel jsi již dávno loď. / Vdechovals bouřné povětří. / I bude řeč tvá: Krásná loď / a pravé k cestě povětří. // Chumelí na loď racků sníh, / než nadál ses, už bílá je. / Kde, kapitána, kde je jih? / Máš strach, že sníh tam roztaje? / My plujem do vod podsvětních, / tam věčně sněžit zůstane. // Já nezaprosil: Doprovoď. / Já neosláb jsem: Podepři. / Teď, meluzino, svou mi noť, / a s racky o závod se při. / A pluje loď a pluje loď, / teď… o stožár mě podepři. / A kotvu hoď.

mi-380
28.05.2019 5 z 5

...
Trochu se jí chvěla víčka.
Malá, bílá katolička.
Já se cudně díval na ni
dle šestého přikázání.

Tomu jsme se smáli oba.
Byla vlažná noční doba.
Od cihelen zlí psi vyli,
že jsme se jim nelíbili.
...
Až tady jsem zjistil, že Karel Plíhal zhudebnil také Fráňu Šrámka.
A že Šrámkovy básně jsou překvapivě tak krásně současné.
95 % (8 hodnocení, 98 %).

Péťa1950
21.06.2018 5 z 5

Krásné básně, nejen ty, které jsme ve škole rozebírali.
"Neplakala, to by lhala,
jenom slabě zavzlykala.
A já smál se, jedna,dvě, tři
ty má malá, ty má malá....
Vracím se k nim, když potřebuji pohladit po duši.

Roman04
09.01.2013 5 z 5

Krásné verše, balada na nervy.

eraserhead
10.10.2011 5 z 5

Ne nadarmo patří Šrámek k našim nejlepším básníkům. Spolu s ním budete milovat svobodu, život, krásu, jednoduchost, vzdorovat lidské hlouposti, milovat, svádět, žertovat, bouřit, bořit, snít, doufat.