Balady a romance

Koupit

Sbírka Balady a romance z roku 1883 je dílem představujícím Nerudův příklon k lidové poezii. Název nastiňuje žánrové ladění sbírky, avšak Neruda zvolil netradiční pohled a obvyklá schémata útvarů balady a romance často narušuje. S klasickým tragickým koncem balad se tu proto setkáme jen zřídka. Sbírku prostupuje tematika zejména z oblasti náboženství, legend, rodinných vztahů a historie českého národa.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/104196/balady-a-romance-104196.jpg 3.5283
Literatura česká, Poezie

Kniha Balady a romance

bankurka

Překrásná poezie

Briv

Jelikož doháním povinnou četbu, kterou jsem na střední škole zanedbala, tak se mi do rukou dostala i tato knížka. Přečíst se určitě dá v pohodě, jelikož je opravdu krátká, ani jednotlivé balady a romance nejsou nijak dlouhé. Ovšem přiznávám, že to není čtení pro mě, nijak mě to vyloženě neuchvátilo.

Hani77

Poezii nečtu, ale "vyhecovala" jsem se k tomuto dílku. Některé balady/romance se mi četly dobře, jiné hůře, ale souhlasím s komentáři níže, že je to krátké dílko, které by mohl zvládnout každý do půl hodinky a že by si ho člověk alespoň jednou za život měl přečíst. Mně osobně se nejvíc líbí Romance o Karlu IV.,, kdysi jsem první sloky uměla nazpaměť, jak mě zaujala :-). Hezká (ale smutná) je Balada dětská, na kterou si pamatuji ze školy, a při čtení jsem zjistila, že jsme četli ještě minimálně Baladu českou a Baladu štědrovečerní. Já jsem byla zvědavá hlavně na Baladu o Černém jezeře, protože jsem tam hodně jezdila v dětství a nyní tam jezdíme každoročně na lyžování. V některých verších jsem to jezero úplně viděla před očima :-). Hezky napsané. Asi tak polovina básní mě neoslovila, ale neodsuzuji je. Jen to není můj šálek čaje.

_Žanet_
12.10.2018

Poezii zrovna dvakrát neholduju a knihu jsem četla jenom díky školní povinné četbě. Knihy jsem se bála, hlavně tomu, že baladám nebudu rozumět. Mile mě ale překvapilo, že se mi většina básní četla dobře. Není to sice kniha ke který se budu vracet, ale není ani nejhorší. Prostě takový průměr.

Pazúzu96
18.06.2018

Některé z básní se mi skutečně líbili, jiné mě skoro neoslovili a dočítat je do konce bylo utrpení. Pěkná byla romance o Karlu IV. a vínu nebo jak tam byli ti oběšenci. Už nevím, jak se ta balada jmenovala, ale taky se mi líbila.

Vážkopis
08.04.2018

Krása. Téměř i tyto balady jsou fejetonky. Reakce na tvorbu Erbenovu, Havlíčkovu, lidové žánry... Je to úžasné s jakou odvahou to Neruda umí prodat. Ale není doceněn, jak koukám v komentářích.

triatlet
03.01.2018

Víc než absence 4 básní (Balada o černém jezeře, Balada o jaře 1848, Balada italská, Balada májová) mě mrzí, že chybí úvodní motto:
"Volím slovo prosté,
chci tu báji vypravovat
z úst jak lidu roste."
Neruda v básních oslavuje vlastenectví, historii, lásku, Boha.
Zapamatovatelné jsou příběhy Balada stará - stará (smutný osud mladé matky) nebo Romance helgolandská.
Zajímavou atmosféru má Balada zimní.
V romanci o Karlu IV. pobaví charakteristika Čechů:
"Však jaká země — taký lid!
vás kdyby učit chtěli všichni svatí,
zda všimnou si jich Češi paličatí —
buď svatý rád, když není bit!
Jak bych zde mlátil otep slámy!
Nechť chci со chci, za krátký čas
se všechno jinak zvrtne zas —
mám já to bídu s vámi!"
(...)
"»Nu vidíš, králi: tak náš lid!
Má duši zvláštní — trochu drsná zdá se —
však květe po svém, v osobité kráse —«
teď přerušil svůj náhle klid
hned rozveselen Vilhartice —
»ach přibliž k tomu lidu hled
a přitiskneš svůj k němu ret
a neodtrhneš více!«"
Milá je vzpomínka na Karla Havlíčka Borovského v Baladě o o duši Karla Borovského:
„Svatý Jene z Nepomuku,
drž nad námi Čechy ruku,
by nám Bůh dal, co dal Tobě,
náš by jazyk neshnil v hrobě!“
....................................................................................
Čtenářská výzva 2018 - kniha poprvé vydaná před rokem 1950
Záměrně jsem si z knihovny vybral titul, který vznikl nejen před rokem 1950, ale byl i vydaný před uvedeným rokem.
"K padesátému výročí básníkovy smrti se 4 kresbami v typografické úpravě Karla Svolinského."

PeťkaW.
21.03.2017

Neruda zkrátka umí a tato sbírka mi přijde jako jedna z nejstravitelnějších. Líbí se mi fantazie a originalita, kterou tu musel básník použít.

Ankavi
20.10.2016

Byla jsem až překvapena, jak lehce se tato kniha četla. Některé básně jsou opravdu dojemné, jiné jako z dnešní reality, další zase připomenou autorovu dobu. Jedno ale mají společné - hovoří ke čtenáři s naléhavostí a dotknou se vás. Pro mě příjemné zopakování školní četby.

AllyKumari
12.07.2016

Bylo mi deset, když jsem tuhle knížku našla u babičky v knihovničce. Do týdne jsem ji uměla celou z paměti. Pan Neruda si získal mé dětské srdéčko a drží se v něm dodnes.

Katanga
16.03.2016

Nerudovy básně – především balady – vyvolávají pocity, dýchají starými časy, atmosférou, a to přestože mnohé jeho básně ze sbírky nestojí ani tak na popisech, jako na dialozích. Žánry si Neruda podal po svém, posunul je dál. V baladách většinou čerpá z mystiky a pověstí, velká část romancí se nese v národnostním duchu.

Některé z básní mě příliš neoslovily, např. Balada o polce – tam jsem ani nedokázala udržet pozornost; jiné mě zase velmi nadchly – Balada česká, Balada zimní a Balada dětská: snad každého musela dojmout malá smrtka se síťkou na motýly místo kosy.

Celkově mě více zaujaly Nerudovy balady než romance. Přeci jen víc tíhnu k mystice než k národnostním myšlenkám.

Valys7901
14.02.2016

Tak toto není čtení pro mě. Vzhedem k tomu, že jsem to měla jako povinnou četbu, tak se mi to líbilo ještě míň. Nevím, jestli jsem ještě na to moc mladá nebo na to nemám mozkové buňky, ale většinu balad a romancí jsem nepochopila.

TheMelorry
31.01.2016

Velmi rychle se čte. Některé básně se mi moc líbily, bylo i pár takových, které se mi moc nezdály. Ale ve výsledku kniha nebyla nijak strašná...

Arya26
20.03.2015odpad!

Jaká to jest katastrofa!!!

kacka07
11.09.2014

Lepší tři hvězdičky, některé balady (a romance) byly skvělé, ale ty horší to tak nějak převážily a na čtyři se to pro prostě nevyšplhá.

celavie
23.12.2013

Nečekaně milé a hlavně vtipné!

Adelajda_4
25.11.2013

Průměrné dílo. Některé balady se mi líbily, jiné ne, to samé romance. Avšak musím zase ocenit, s jakým důvtipem si pan Neruda s dílem pohrál.

Tlapka
22.06.2013

Ne všechny balady či romance se mi líbily, ale na výběr je jich dost na to, aby si každý našel tu svou. Takže za mě 4*. Pokud se člověk na četbu nesoustředí, bude mít se vstřebáním a doceněním problém, je třeba vnímat každé slovo - ale pokud tak učiníte, pochopíte toho dost a dost. :)

Lady Dracula
19.06.2013

Velmi povedené dílko, jelikož čítá jen 18 básní, najdeme ho na zhruba 50 stranách, což by mohli zvládnout i notoričtí nečtenáři. I když musím uznat, že pokud vás při čtení něco ruší, je pak horší to pochopit, protože kolikrát jsou věty velmi dlouhé. Jinak se to četlo příjemně, zabralo mi to asi půlhodinku necelou. Na povinnou četbu dobré:)

budíček
08.06.2013

A tak některé balady zaujaly, jiné zase vůbec - stejně tak i v případě romancí. Sbírka je to celkem nenáročná a nedlouhá rozsahem a některé verše se panu Nerudovi opravdu povedly, ale osobně jsem se nemohla ubránit srovnání s Erbenem a jeho Kyticí a prostě Erben jasně vede, tohle byl spíš průměr...

vejik
25.03.2013

Kniha se dobře čte, balady jsou jednoduché a přitom působivé. Moc se mi líbí

Peťule 30
11.03.2013

Jednoduché, okázalé...zkrátka to, jakým způsobem se mu podařilo zaměnit balady a romance, vyžaduje notnou dávku elegance a básnického důvtipu. A ten Neruda bezpochyby má! :-)

otula
31.12.2012

A jéje... Když vidím zdejší hodnocení, uvažuji nad tím, co většina lidí pode mnou považuje za krásné verše. Ach, samozřejmě - náš lid má duši zvláštní - trochu drsná zdá se - však kvete opravdu po svém v osobité kráse, nebo je dnešní čtenář verši pouze znechucen?

kika 13
31.10.2012

Balady psané Nerudou jsou moc pěkné na čtení alespoń pro mě.

LilyFair
09.11.2011

Příběh + elegance.

Petin
08.04.2011

triatlet: souhlasím, mně se líbila moc! :)

triatlet
30.01.2011

"Volím slovo prosté, chci tu báji vypravovat, z úst, jak lidu roste."
Když vidím některé argumenty v komentářích, tak bych osobně volil spíš slovo sprosté:-)
Neruda jednoduchou formou dokáže zachytit příběh. Je zajímavé, jak zaměňuje balady a romance.

eseona
16.01.2011

Abych pravdu řekla, tak mě to taktéž moc nenadchlo.
(Asam: Podle mě nejde ani tak moc o to, kdy to bylo napsáno - Giglameše, Ovidiovi Proměny nebo třeba Edgara Alana Poea můžu číst pořád dokola :)

Lemonie

A mně se to líbilo :-).

Parník

Nevím, jak jsem to přežil...

Jan Neruda

Jan Neruda