Báječná léta pod psa

Báječná léta pod psa https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86415/bmid_bajecna-leta-pod-psa-hfN-86415.jpg 4 3205 360

Nové vydání mimořádně úspěšné knihy, vycházející u příležitosti její filmové adaptace. Román získal Cenu Jiřího Ortena, byl přeložen do několika světových jazyků a dočkal se též divadelní dramatizace (brněnské divadlo Husa na provázku).

jadran
26.07.2015 3 z 5

Podle mně jedna z dvou nejlepších knih M. Viewegha, nicméně snad nejpozoruhodnější je fakt, že film se stejným názvem je podstatně lepší. A to se hned tak nestává.....

fmash
16.07.2015 3 z 5

Viewegha nečtu v podstatě vůbec, takže jeho knihy neznám (až na pár adaptací). Báječná léta mi nicméně docela sedla, ačkoli začátek mě značně vyděsil - o žádné variace na Garpa nestojím. Od chvíle, kdy se děj přestěhoval do Sázavy, se všechno vydalo očekávanými kolejemi, což je v tomto případě dobře, a poklidně dospělo až do zdárného konce. Kniha venkoncem příjemná, ale na další se zatím kvůli ní nechystám.

marcela6183
07.07.2015 5 z 5

Pro mne top of the top of Viewegh. Zamilovala jsem si moulu taťku, rozumím Kvídovi a přemýšlím, jak moc je biografie autobiografická. Já tu dobu zažila jen okrajově, narodila jsem se sladkýho osmdesátýho, a tak je pro mne kniha spíš nostalgicky úsměvná, výstražně výpravná a pateticky veselá. Koupila jsem si ji na gymplu, když nám začali vyhrožovat návštěvou kina, protože jsem chtěla vědět, do čeho jdu. Padlo na to skoro půlroční kapesné (jo, to byla doba!).
Louskala jsem to s baterkou pod peřinou dvě noci (jelikož to byla ještě pořád doba, kdy se na mne rodiče snažili výchovně působit a tlačili mě do postele před půlnoci). A jelikož jsem nemohla řvát smíchy, na dvou místech jsem se málem počůrala. A jedním z nich byla hláška malého Kvída proti početí mladšío sourozence. Viewegh rulez!
Troufám si řadit mezi českou klasiku. Ladně pluju od jedné dějové i časové linie ke druhé a stále se bavím. A říkám si, nakolik to bylo režimem samotným a nikolik fanatiky v něm. Srovnáno se mnou: taky mám dneska slušnou práci jen díky tomu, že mluvím cizím jazykem... mohlo to být všechno jinak ale nebyla by to taková zábava.
Jsem ráda, že knížku autor napsal. Jsem i ráda, že jsem si ji koupila. A jsem ráda, že jsem neviděla film. Ale určitě ho někdy dám!

Nikuskaaa
26.06.2015 4 z 5

Super česká klasika.

lushi
20.06.2015

I když zrovna nejsem Vieweghův fanoušek, Báječná léta pod psa mě celkem bavila. Ono jde hodně o oddychovou četbu, na pláž nebo na cestování hromadnou dopravou. Životem vám nepohne, ale odpočinete si u ní.

sluppka
15.06.2015 3 z 5

Vždy, když jsem na střední psala nějakou slohovku, jakousi záhadou se mi pokaždé podařilo navézt se do Viewegha s tím, že jeho knihy jsou brak, a to jsem od něho nikdy nic nepřečetla. Tak jsem si řekla, že si přečtu jeho nejlépe hodnocený výtvor, abych vám mohla říct, že ten docela jde, a tím pádem jeho ostatní knihy musí být rozmístěny na škále horší než docela jde a to mi stačí k tomu, abych se je nikdy nechystala číst. Chtěla jsem projevit snahu autora neodsuzovat, ale pravda je, že je mi pořád strašně nesympatický a že jeho díla nemají podle mě žádnou hodnotu. Člověk holt má asi skupinu oblíbených autorů, které bude bránit do roztrhání a stejně tak má i skupinu autorů, které bez mrknutí oka předhodí lvům a v té je pro mě Viewegh králem.

Damato
05.06.2015 5 z 5

Tak tahle kniha se Vieweghovi podle mě 100% povedla, viděla jsem i filmové zpracování, ale kniha je naprosto jedničková

Kudo
12.05.2015 3 z 5

I když se může zdát, že jde o další přeceňovanou knížku z povinné četby (s čímž bych normálně souhlasil), ale tady tomu tak není. Naopak jde o zajímavé dílo, které výborně ukazuje, jak se "tehdy dobře žilo". Děj se odehrává v několika časových rovinách, přičemž autor mezi nimi ladně přechází, vše je navíc obohaceno o dostatek satiry, což je u knih z povinné četby velké plus. Vrchol Vieweghovy tvorby a zatím snad nejlepší české, porevoluční dílo.
~(2,9★)~

saez
28.04.2015

Málokdy se stává, že by film předčil knihu. Ale stalo se.

Daniel.F
29.03.2015 5 z 5

Viewegha moc nemusím, ale Báječná léta jsem přečetl s chutí a moc jsem se pobavil. Škoda, že takto nasazenou laťku už nikdy nepřeskočil, ba se k ní ani nepřiblížil. Tato kniha si však zaslouží plný počet.

Daniel.95
05.03.2015 4 z 5

Skvěle napsaná kniha, která i pobaví a také zcela vystihne tehdejší život. Kvído je nezapomenutelný. :)

Centropenka
16.02.2015 4 z 5

Dlouho jsem četbu této knihy odkládala. Nakonec byla vlastně lepší, než jsem celou dobu čekala. Kvalitativně určitě na vyšší úrovni než pozdější Vieweghovy knihy. Za mě to ale přesto na 5 hvězdiček nestačilo - nějak jsem se s některými momenty knihy nedokázala srovnat.

tereza8258
08.01.2015

Kniha se mi líbila, ale na začátku jsem byla v ději trochu zamotaná.

chatterbox
26.12.2014 4 z 5

Přestože je mi příběh Báječných let notoricky známý z filmu, asi mi při jeho sledování dříve nikdy nedošlo, jak moc je v něm promítnutý život (a boj) za komunismu.
Vieweghovy knížky mám obecně moc ráda, ale přijde mi, že tato je napsaná trochu jiným stylem, než pozdější romány - jakoby se při jejím psaní ještě "krotil". :) U některých pasáží jsem se smála nahlas, ale i tak po přečtení cítím spíše tu hořkou melancholii, že kdyby nebylo režimu, mohlo být v životě této rodiny všechno jinak.. a lépe.

veronie
22.12.2014 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem od autora četla nejprve Román pro muže, který mě naprosto zklamal a nezasloužil by si víc než jednu hvězdu, měla jsem k této knize předsudky a bála se, aby nebyl použit stejně příšerný styl psaní. Nicméně opak byl pravdou. Kniha byla vtipná a Kvido byl bezkonkurenční.

Knihomolkaa
08.12.2014 5 z 5

Tuto knihu mám moc ráda, při čtení se upřímně zasměji. Musím ale říct, že film je téměř na stejné úrovni jako kniha.

Krami
01.12.2014 3 z 5

Docela pěkné čtení, některé vtipné pasáže jsou opravdu povedené.

SelenaDemi428
16.11.2014 3 z 5

Průměrná knížka, na začátku jsem do toho byla trochu zamotaná, víc se mi knížka líbila až v druhé polovině.

Tejezka
27.10.2014 5 z 5

Krásný příběh o dětské lásce, která vydržela i do jejich dospělosti..Filmová verze se také moc povedla!

wiix
21.10.2014 4 z 5

Rozhodne pobavilo! Aj keď dej bol sem-tam na hrane uveriteľnosti a logiky, vetná skladba autora a repliky Kvida boli top! A tiež: nasmiala som sa :)