Báječná léta pod psa

Báječná léta pod psa
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411715/bmid_bajecna-leta-pod-psa-653b9f8b250ac.png 4 3214 3214

Formou smutné grotesky a s velkou dávkou ironického nadhledu líčí autor situaci rodiny, která se odmítla zařadit do šiku nemyslících konzumentů a po svém se snažila čelit dusivé dobové atmosféře. Se smyslem pro absurdní komiku psaný příběh rodiny bezpartijního ekonoma a právničky, kteří se po srpnu 1968 odstěhovali na venkov, aby se vyhnuli následkům normalizace. Brzy zjistí, že se mýlili a že i na maloměstě se musejí uchýlit k nejrůznějším trikům, aby si mohli zachovat své přesvědčení a zároveň zajistit snesitelnou existenci. Vtipně, bez patosu a sentimentality podává autor svědectví o době a jejím dopadu na charaktery lidí. Znění tohoto textu vychází z díla Báječná léta pod psa tak, jak bylo vydáno nakladatelstvím Petrov v Brně v roce 2002. Verze 1.0 z 2. 4. 2019.... celý text

slunicko1958
02.01.2018 5 z 5

Knížky od Michala Viewegha už nečtu, ale tato pochází z doby, kdy jsem netrpělivě čekala na jeho další román. "Léta" mě bavila, opravdu. Neurazily mě žádné oplzlosti a když jsem po čase uviděla film, radost byla dokonalá.

postrach
31.12.2017 5 z 5

Kniha i film dobré.Ano ,starý dobrý Viewegh.

Knižní střípky
29.12.2017

Již ani nevím, kolikrát jsem knihu četla, je to kniha, kdy pan Viewegh byl ještě panem Vieweghem, jak jsme ho všichni znali a měli rádi.

Dominika21
15.12.2017 5 z 5

Tak tato kniha již patří mezi klasiku a já jsem ráda, že ji mohu mít ve své knihovně spolu s Báječnými léty s Klausem. Osobně je mi velmi sympatický humor a styl psaní pane Viewegha, který je dle mého názoru naprosto vstřícný a nenucený. Knihu jsem četla dříve než jsem viděla film, a už tehdy jsem smíchy plakala, některé odstavce jsem četla opakovaně, abych se mohla úspěšně smát znovu a znovu. Film mě jako opravdu jeden z mála nezklamal a stojí si na stejné rovině jako knižní předloha - za mě jednoznačně dokonalost sama.

Chesterton
23.11.2017 4 z 5

Tragikomická, obohacující, neotřelá, nenahraditelná.

Lucy1905
23.11.2017 4 z 5

Nebýt toho, že kniha patří do povinné četby, pravděpodobně bych se k ní nedostala. To by byla škoda, jelikož kniha je místy vtipná a také dobře zobrazuje historii Československa.

ferda16
23.11.2017 4 z 5

Povinná četba, ale jsem za ni ráda. Knížku jsem si užila.

Pavelpi
20.11.2017 5 z 5

Viděl jsem film a docela se mi líbil,tak jsem se pustil do knihy a zjistil jsem,že kniha je víc než dobrá.Navíc jsem si pod podstavami představil při čtení herce z filmu a bylo to ještě lepší.A tak se těším na další díl Báječná léta s Klausem,který mám slíbený k narozeninám a vůbec nevím,o čem to bude a ani to nechci vědět.

Lutzka
17.11.2017 3 z 5

Do knížky jsem se musela trochu nutit. Občas zazní výborné hlášky, ale celkově děj moc neubíhá. Kniha zachycuje různé "reality" života během komunismu, což je zajímavé, nicméně jako celek pro mě kniha moc čtivá nebyla.

lisc
11.11.2017 4 z 5

Proti filmu mi kniha připadá ne tak úsměvná a zábavná, někdy mě spíš zamrazilo, když se mi oživily vzpomínky minulý režim, ve kterém jsem prožila velkou část svého života.

Terezk-a
11.11.2017 4 z 5

pěkná povinná četba :)

lukas.com
01.11.2017 4 z 5

Na tuhle knihu jsem slyšel mnoho pozitivních hodnocení. Já tak milostivý nebudu. Co se knize nedá upřít je styl, jakým je napsána. Číst Kvidovy (občas vtipné) komentáře nebo myšlenky je zábava. Typický pubeťák. Místy (jak jsem už psal) obsahuje i vtipné momenty, komedií bych to ale úplně nenazval. Super (nebo možná také smutné) je, že jsem se dozvěděl o dalších praktikách minulého režimu. Komunismus jsem nezažil, vše znám jen z vyprávění. A při čtení téhle knihy jsem byl z otcova osudu dost smutný, ale zároveň i naštvaný. Celkově knihu hodnotím 80%

Luccy24
09.10.2017 3 z 5

Knížka přečtená jako povinná četba a musím říct, že z povinné četby byla jedna z mála, která mě opravdu bavila.
Pěkná knížka.:)

šneki
09.10.2017 3 z 5

Občas jsem se zasmála nad Kvidovými průpovídkami a udělalo mi to zajímavý obraz o žití v ČSSR.

readah
05.10.2017 4 z 5

Výborná oddechová kniha na dovolenou a pro mladé lidi dobrá ukázka života v socialismu. Ještě jsem od autora zkoušel Zpátky ve hře, ale to už jsem nedočetl a další zkoušet nebudu. Báječná léta pod psa ale rozhodně stojí za přečtení.

Lokina
11.09.2017 4 z 5

Úsměvná kniha s kritikou nešetřící minulý režim. S Kvidem a jeho jaksi normálně nenormální rodinou mi bylo při četbě fajn. Pokud hledáte v české tvorbě, kde se snoubí humor, ironie, rodinné trable, sáhněte po této knize :-)

bookemma
16.08.2017 5 z 5

Autorův styl psaní mi vyhovuje s každou přečtenou knihou více a více. Především jeho inteligentní smysl pro humor.
Scéna ze svatby, ve které si otec zkouší vlastnoručně vyrobenou rakev, babička (domnělá Maďarka) krade salám a matka chce tančit tango, je zkrátka dokonalá.

OldřichHanton
15.08.2017 4 z 5

Báječná léta pod psa pro mě nebyla úplnou novinkou. Už jsem viděl film, který je, i díky malému rozsahu románu, poměrně přesnou adaptací. Přesto na mě kniha působila jinak. Film je především komedie, jeho předloha je jakoby mnohem syrovější. Veselé rodinné historky najednou nebyly tak veselé, ale spíše mrazivé, postavy mnohem méně sympatické a minulý režim o dost více nepřátelský. Spoustu situací si dnes už člověk dokáže těžko představit, proto je dobré si je takhle připomenout.

citronekodvedle
10.08.2017

Super oddechovka, hodně jsem se nasmala, za mě doporučuju

Klárai
24.07.2017 5 z 5