Báječná léta pod psa

Báječná léta pod psa

Satirický a humorně laděný román, který je rodinnou kronikou zachycující období od roku 1962 do gorbačovské perestrojky. Děj se odehrává v Praze a v městečku Sázava.
V autobiografickém příběhu chlapce Kvida je líčen příběh rodiny, která se pokouší utéci před politickými tlaky nastupující normalizace z Prahy
do městečka Sázava. Zde Kvido dospívá v mladého muže a díky své posedlosti s psaním se stává nejen svědkem, ale také posmutnělým i ironickým kronikářem kompromisních vzestupů i nekompromisních pádů ostatních rodinných příslušníků, zvláště pak svého otce, který je nejrozporuplnější postavou příběhu. Aby obstaral pro rodinu byt, začne otec přistupovat na politické i morální ústupky, k nimž je nucen všemocným stranickým tajemníkem. Po rodinné návštěvě u matčina dávného přítele, nyní čerstvého chartisty Pavla Kohouta, přichází otec o místo zástupce vedoucího obchodní skupiny ve sklárnách, které mu umožňovalo výjezdy do jinak těžko dostupné ciziny. Z kolotoče neustálých ústupků se však nedokáže radikálně vymanit ani po sestupu na post člena závodní stráže. Lidsky se hroutí a začíná se stranit i vlastní rodiny. Zavírá se do kůlny, kde si podomácku vyrábí dokonce svou rakev. K tomu všemu přispívá také Kvido, který zanechává studií na VŠE a rozhodne se plně věnovat literatuře a své osudové lásce Jarušce, se kterou má ve svých dvaceti letech dceru.
Otcova úzkost ze života se den ode dne prohlubuje. Sílu, kterou potřebuje, mu dává pouze sovětská perestrojka. Získává víru v lepší budoucnost. Další normalizační linii románu tvoří krátké vstupy, ve kterých je Kvido nakladatelským redaktorem poučován, co je na jeho literárních pokusech přijatelné z hlediska dobové vydavatelské praxe a co nikoliv. Další část knihy pak tvoří epizody o babičce, ortodoxní turistce a vegetariánce. Vkládány jsou i humorné příhody, které lící sexuální dospívání Kvida.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1220/bajecna-leta-pod-psa-7DL-1220.jpg 42075
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Petrov
1. vydání originálu:1992
Počet stran:238
Vazba knihy:vázaná
Náklad:5 000 ks
ISBN:80-7227-135-0

Kuffenbach

Svěží dílo, kterému se už MV nikdy nepřiblížil. Spousta nápadů, humorných situací, komunistů. Jako by to psal někdo jiný, má to světovou úroveň.

AdamGranet

Senzační kniha ! Prožil jsem naprosto stejný příběh a s postavou se ztotožnil. Nedokázal jsem souběžně mít rozečtenou další jinou knihu, což se mi nestává často.

kytikyti
27. dubnaodpad!

Nejak jsem si neuvedomila, ze je to od Viewegha a pustila se do toho. Humor extremne ironicky, docela me to bavilo, az stvalo. Pro autora typicky linearni pribeh beze spadu. Ani jednu z postav se moc neda oblibit, spis tahle knizka priblizuje komunistickou dobu. No jsem rada ze to uz mam za sebou. Pokud nejste takovi drzaci jako ja, tak jestli se to nelibi hned na zacatku, tak nectete dal, je to furt stejne.

koki.veru

Pomerne pekna knizka,ale kdyby nebylo ctenarske vyzvy,nepustila bych se do ní.

nikkitta201

super knížka pro můj ročník. Fantasticky se čte a člověk se dozví dost o době, ve které jaksi nežil :) Nejsou to takové ty učitelské řeči, ale příběh, ze kterého se dá dobře poznat co to bylo za dobu. Asi jako Pelíšky.

Dagros

Můj oblíbený Viewegh :)
Miluju jeho tvorbu a ikdyž se mi zpočátku do knížky nechtělo, byla jsem z ní nadšená.

Nicolka77

Nebýt povinné četby tak jí nečtu. Jinak knížka oka :)

Meri47

Vtipně popsaná léta za komunistického režimu. Kniha se mi četla celkem dobře i když tento pan spisovatel mi asi k srdci nepřiroste.

Tess911

Tato kniha mě mile překvapila. Na rozdíl od jiné povinné četby byla čtivá a taková ,,lidská". Příběh jako takový byl velmi podobný ostatním, které se odehrávají ve stejné době, ale způsob jakým je napsaný je rozhodně poutavější a příběh dělá hned hezčím.

ajasin

Hezký příběh, vtipně popisující pochmurnou dobu. Moje další repete. Knihu jsem četla už jednou, nejspíš v době, kdy byla novinkou.

Mayaku

Vieweghovi jsem se vždycky vyhýbala jako čert kříži a říkala si, že když už od něj někdy něco budu číst, tak snad jedině jeho (prý) nejlepší román Báječná léta pod psa. No, došlo na něj v rámci letošní čtenářské výzvy a musím říci, že mě Viewegh nepotěšil, a upřímně moc nechápu jeho značnou oblíbenost (ale to je čistě subjektivní záležitost). Styl psaní mi přišel dost nezajímavý a příběh, byť trefně charakterizující předrevoluční období, mě také úplně neuchvátil. Kvidovy občas humorné hlody to nevytrhly. Slabší průměr.

MT23

Fajn pohodová kniha..

karimatka1

Knihu jsem si vybrala, protože v ní vystupuje babička Věra (jedna z postav se jmenuje jako já). Docela výstižně charakterizuje období před rokem 1989 a vůbec se nedivím, že ti, kteří ji měli jako povinnou četbu, ji s chutí přečetli. V knihovně mi také jedna gymnazistka řekla:" Tu si půjčte, je pěkná". Takže i já si ji s chutí přečetla, byť jsem asi viděla souvislosti trochu jinak, než ta gymnazistka, ta léta jsem také prožila.

slunicko1958

Knížky od Michala Viewegha už nečtu, ale tato pochází z doby, kdy jsem netrpělivě čekala na jeho další román. "Léta" mě bavila, opravdu. Neurazily mě žádné oplzlosti a když jsem po čase uviděla film, radost byla dokonalá.

postrach
31.12.2017

Kniha i film dobré.Ano ,starý dobrý Viewegh.

agatha2
29.12.2017

Již ani nevím, kolikrát jsem knihu četla, je to kniha, kdy pan Viewegh byl ještě panem Vieweghem, jak jsme ho všichni znali a měli rádi.

Dominika21
15.12.2017

Tak tato kniha již patří mezi klasiku a já jsem ráda, že ji mohu mít ve své knihovně spolu s Báječnými léty s Klausem. Osobně je mi velmi sympatický humor a styl psaní pane Viewegha, který je dle mého názoru naprosto vstřícný a nenucený. Knihu jsem četla dříve než jsem viděla film, a už tehdy jsem smíchy plakala, některé odstavce jsem četla opakovaně, abych se mohla úspěšně smát znovu a znovu. Film mě jako opravdu jeden z mála nezklamal a stojí si na stejné rovině jako knižní předloha - za mě jednoznačně dokonalost sama.

Chesterton
23.11.2017

Tragikomická, obohacující, neotřelá, nenahraditelná.

Lucy1905
23.11.2017

Nebýt toho, že kniha patří do povinné četby, pravděpodobně bych se k ní nedostala. To by byla škoda, jelikož kniha je místy vtipná a také dobře zobrazuje historii Československa.

ferda16
23.11.2017

Povinná četba, ale jsem za ni ráda. Knížku jsem si užila.

Pavelpi
20.11.2017

Viděl jsem film a docela se mi líbil,tak jsem se pustil do knihy a zjistil jsem,že kniha je víc než dobrá.Navíc jsem si pod podstavami představil při čtení herce z filmu a bylo to ještě lepší.A tak se těším na další díl Báječná léta s Klausem,který mám slíbený k narozeninám a vůbec nevím,o čem to bude a ani to nechci vědět.

Lutzka
17.11.2017

Do knížky jsem se musela trochu nutit. Občas zazní výborné hlášky, ale celkově děj moc neubíhá. Kniha zachycuje různé "reality" života během komunismu, což je zajímavé, nicméně jako celek pro mě kniha moc čtivá nebyla.

lisc
11.11.2017

Proti filmu mi kniha připadá ne tak úsměvná a zábavná, někdy mě spíš zamrazilo, když se mi oživily vzpomínky minulý režim, ve kterém jsem prožila velkou část svého života.

Terezk-a
11.11.2017

pěkná povinná četba :)

lukas.com
01.11.2017

Na tuhle knihu jsem slyšel mnoho pozitivních hodnocení. Já tak milostivý nebudu. Co se knize nedá upřít je styl, jakým je napsána. Číst Kvidovy (občas vtipné) komentáře nebo myšlenky je zábava. Typický pubeťák. Místy (jak jsem už psal) obsahuje i vtipné momenty, komedií bych to ale úplně nenazval. Super (nebo možná také smutné) je, že jsem se dozvěděl o dalších praktikách minulého režimu. Komunismus jsem nezažil, vše znám jen z vyprávění. A při čtení téhle knihy jsem byl z otcova osudu dost smutný, ale zároveň i naštvaný. Celkově knihu hodnotím 80%

Luccy24
09.10.2017

Knížka přečtená jako povinná četba a musím říct, že z povinné četby byla jedna z mála, která mě opravdu bavila.
Pěkná knížka.:)

šneki
09.10.2017

Občas jsem se zasmála nad Kvidovými průpovídkami a udělalo mi to zajímavý obraz o žití v ČSSR.

readah
05.10.2017

Výborná oddechová kniha na dovolenou a pro mladé lidi dobrá ukázka života v socialismu. Ještě jsem od autora zkoušel Zpátky ve hře, ale to už jsem nedočetl a další zkoušet nebudu. Báječná léta pod psa ale rozhodně stojí za přečtení.

Lokina
11.09.2017

Úsměvná kniha s kritikou nešetřící minulý režim. S Kvidem a jeho jaksi normálně nenormální rodinou mi bylo při četbě fajn. Pokud hledáte v české tvorbě, kde se snoubí humor, ironie, rodinné trable, sáhněte po této knize :-)

bookemma
16.08.2017

Autorův styl psaní mi vyhovuje s každou přečtenou knihou více a více. Především jeho inteligentní smysl pro humor.
Scéna ze svatby, ve které si otec zkouší vlastnoručně vyrobenou rakev, babička (domnělá Maďarka) krade salám a matka chce tančit tango, je zkrátka dokonalá.