Báječná léta pod psa

Satirický a humorně laděný román, který je rodinnou kronikou zachycující období od roku 1962 do gorbačovské perestrojky. Děj se odehrává v Praze a v městečku Sázava.
V autobiografickém příběhu chlapce Kvida je líčen příběh rodiny, která se pokouší utéci před politickými tlaky nastupující normalizace z Prahy
do městečka Sázava. Zde Kvido dospívá v mladého muže a díky své posedlosti s psaním se stává nejen svědkem, ale také posmutnělým i ironickým kronikářem kompromisních vzestupů i nekompromisních pádů ostatních rodinných příslušníků, zvláště pak svého otce, který je nejrozporuplnější postavou příběhu. Aby obstaral pro rodinu byt, začne otec přistupovat na politické i morální ústupky, k nimž je nucen všemocným stranickým tajemníkem. Po rodinné návštěvě u matčina dávného přítele, nyní čerstvého chartisty Pavla Kohouta, přichází otec o místo zástupce vedoucího obchodní skupiny ve sklárnách, které mu umožňovalo výjezdy do jinak těžko dostupné ciziny. Z kolotoče neustálých ústupků se však nedokáže radikálně vymanit ani po sestupu na post člena závodní stráže. Lidsky se hroutí a začíná se stranit i vlastní rodiny. Zavírá se do kůlny, kde si podomácku vyrábí dokonce svou rakev. K tomu všemu přispívá také Kvido, který zanechává studií na VŠE a rozhodne se plně věnovat literatuře a své osudové lásce Jarušce, se kterou má ve svých dvaceti letech dceru.
Otcova úzkost ze života se den ode dne prohlubuje. Sílu, kterou potřebuje, mu dává pouze sovětská perestrojka. Získává víru v lepší budoucnost. Další normalizační linii románu tvoří krátké vstupy, ve kterých je Kvido nakladatelským redaktorem poučován, co je na jeho literárních pokusech přijatelné z hlediska dobové vydavatelské praxe a co nikoliv. Další část knihy pak tvoří epizody o babičce, ortodoxní turistce a vegetariánce. Vkládány jsou i humorné příhody, které lící sexuální dospívání Kvida.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1220/bajecna-leta-pod-psa-7DL-1220.jpg 42192
Romány, Literatura česká
Náklad:5 000 ks
ISBN:80-7227-135-0

Marekh
27.12.2018

Jedná se o první román, který jsem četl od Michala Viewegha. Tato kniha bývá také na některých školách zařazena jako povinná četba. Knihu bych hodnotil průměrně. Pokud zhodnotím knihu komplexně, tak pro mě kniha nebyla moc čtivá. Další knihy od tohoto autora už neplánuji číst. Myslím si, že současným studentům středních škol může tato kniha rozšířit obzory na období ve kterém žili jejich rodiče, prarodiče..

Kniha ukazuje příběh jedné rodiny, která žila v období komunismu. Pokud chtěl mít člověk dobrou práci a udržet si ji, chtěl, aby se měla dobře celá jeho rodina, musel vstoupit do Komunistické strany Československa (KSČ) a tím získal řadu výhod oproti jiným, kteří nebyli členy strany. V KSČ bylo 2 milióny členů. Když nastala revoluce v roce 1989, tak se často stávalo, že členové strany vyhazovali do vzduchu své stranické knížky, alespoň podle vyprávění mamky, když popisovala situaci v práci v tomto období. Z mého pohledu asi převážně lidé vstoupili do komunistické strany kvůli výhodám, které získali a přitom možná většina z nich nevěřila v myšlenky komunismu..

Myslím si, že v knize jsou věrohodně popsány situace, které se stávali lidem, kteří nesouhlasili s režimem. Kvidův táta, ačkoliv je vysokoškolsky vzdělaný a schopný, tak nakonec skončí jako vrátný. Člověk musel být ostražitý s kým se stýkal. Pokud se sešel s někým, kdo byl pro stranu nežádoucí, tak pak měl problém..

Líbily se mi zápisky z Kvidova deníku, líbil se mi rozhovor mezi Kvidovým tátou a mamkou v nemocnici, to mi připadalo legrační a našly by se ještě nějaké další situace, kterým jsem se pousmál. Naopak některé části mi připadaly nezáživné a nudné.

Vakalik
25.12.2018

Moje první kniha od Viewegha. Nevím, jsem z toho trochu rozpačitá. Působilo to na mě příliš uměle a jakoby autor až moc tlačil na pilu. Ještě mu dám šanci s jiným dílem, ale trochu mě odrazuje fakt, že když jsi zde na databázi otevřu žebříček nejhůře hodnocení knih, tak tam Viewegh figuruje hned s několika díly.

Venny345
27.11.2018

Kniha jako celek mě bavila. Byla skvěle popoháněna ironií a sarkasmem. Toto však bylo na druhou stranu vyváženo scénami, které nebyly "úplně vhodné " a trošku mi celý dojem z knihy zkazily. Takže se rozhoduji mezi 3 a 4 ☆, ale budu hodná a dam 4, protože příběh byl nápaditý.

SweetCake
04.11.2018

Ukázka života obyčejné rodiny, které komunistický režim značně znepříjemnil život. Kniha se mi četla dobře a jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco z doby, kdy byl v Československu komunistický režim. Uvědomila jsem si, že bych měla být vděčná za vše, co dneska máme...

WexxAr-ka
01.11.2018

Moje první Vieweghovina a asi i poslední. Nějak jsem tam nenašla přidanou hodnotu, a to je to prý jeho nejlepší knihy...

JoSvob
15.09.2018

Pred par dny jsem zhledla film, a tak jsem si rekla, ze si prectu i knizku. A docela me bavila, i kdyz to nebyl uplne muj salek kavy. Ale na to, jake jsou na Viewegha v poslednich letech negativni ohlasy, jsem byla mile prekvapena a knizku jsem precetla za dva dny.

čuřil
05.09.2018

Pro mě nejlepší kniha, kterou jsem od pana Viewegha četl. Povídání o životě a dospívání Kvida bylo povedené. V té době těžké, je kniha velmi humorná a poučná. Doporučuju. A dle mého, se i filmové zpracování se povedlo.

DeKo1996
02.09.2018

Nevím, ale tahle kniha se mi nečetla moc dobře. Nemohla jsem ji skoro ani dočíst,ale nějak jsem to zvládla. Znovu asi už ne..

gonegirl
21.08.2018

Velmi čtivý a jednoduchý příběh prosté české rodiny během okupace očima Kvida, malého, brýlatého, předčasně vyspělého kluka s velkým literárním talentem. Přečte se za dvě odpoledne a zanechá milou vzpomínku na časy minulé. Velmi povedená je i filmová adaptace s hvězdným obsazením (role rodičů v podání Libušky Šafránkové a Ondřeje Vetchého).

Nočnípták
14.08.2018

Báječná léta pod psa - to je pro mne Báječná knížka. Wiewegha nemám ráda. Nic z toho co jsem od něj četla se mě nelíbilo. Až na Báječná léta. Jsou ze života, plná optimismu i přesto, že někdy je všechno pod psa.

MortRainey
07.08.2018

Pro mě asi nejlepší Viewegh, nepřekonaný, právem uváděný v maturitní češtině, a film se taky povedl - Vetchý se Šafránkovou nemají chybu!

Aleh
22.07.2018

Humorná kniha o těžké době. Báječná léta byla opravdu báječná. Byla to i léta mého dětství, na která ráda a často vzpomínám. Tehdy jsem zpočátku ani netušila, že byla opravdu "pod psa". Tato Vieweghova kniha mi připomíná svým stylem a humorem knihy Petra Šabacha a patří k tomu nejlepšímu, co autor napsal. Líbilo se mi, jak realisticky a věrohodně vykreslil povahy jednotlivých postav a zasadil je do příběhu rodiny malého Kvida. Tak se tehdy žilo, tak to bylo. Doporučuji i zdařilé filmové zpracování.

rozvera
03.06.2018

Po dlouhé době jsem se vrátila k tomuto příběhu , chtěla jsem se přesvědčit, že se jedna z vedlejších postav jmenovala jako já. U čtení jsem se nenudila, trocha humoru, trocha satiry, jak už to u tohoto autora bývá.

Kuffenbach
21.05.2018

Svěží dílo, kterému se už MV nikdy nepřiblížil. Spousta nápadů, humorných situací, komunistů. Jako by to psal někdo jiný, má to světovou úroveň.

AdamGranet
01.05.2018

Senzační kniha ! Prožil jsem naprosto stejný příběh a s postavou se ztotožnil. Nedokázal jsem souběžně mít rozečtenou další jinou knihu, což se mi nestává často.

kytikyti
27.04.2018odpad!

Nejak jsem si neuvedomila, ze je to od Viewegha a pustila se do toho. Humor extremne ironicky, docela me to bavilo, az stvalo. Pro autora typicky linearni pribeh beze spadu. Ani jednu z postav se moc neda oblibit, spis tahle knizka priblizuje komunistickou dobu. No jsem rada ze to uz mam za sebou. Pokud nejste takovi drzaci jako ja, tak jestli se to nelibi hned na zacatku, tak nectete dal, je to furt stejne.

koki.veru
21.04.2018

Pomerne pekna knizka,ale kdyby nebylo ctenarske vyzvy,nepustila bych se do ní.

nikkitta201
22.03.2018

super knížka pro můj ročník. Fantasticky se čte a člověk se dozví dost o době, ve které jaksi nežil :) Nejsou to takové ty učitelské řeči, ale příběh, ze kterého se dá dobře poznat co to bylo za dobu. Asi jako Pelíšky.

Dagros
08.03.2018

Můj oblíbený Viewegh :)
Miluju jeho tvorbu a ikdyž se mi zpočátku do knížky nechtělo, byla jsem z ní nadšená.

Nicolka77
04.03.2018

Nebýt povinné četby tak jí nečtu. Jinak knížka oka :)

Meri47
26.02.2018

Vtipně popsaná léta za komunistického režimu. Kniha se mi četla celkem dobře i když tento pan spisovatel mi asi k srdci nepřiroste.

Tess911
12.02.2018

Tato kniha mě mile překvapila. Na rozdíl od jiné povinné četby byla čtivá a taková ,,lidská". Příběh jako takový byl velmi podobný ostatním, které se odehrávají ve stejné době, ale způsob jakým je napsaný je rozhodně poutavější a příběh dělá hned hezčím.

ajasin
29.01.2018

Hezký příběh, vtipně popisující pochmurnou dobu. Moje další repete. Knihu jsem četla už jednou, nejspíš v době, kdy byla novinkou.

Mayaku
25.01.2018

Vieweghovi jsem se vždycky vyhýbala jako čert kříži a říkala si, že když už od něj někdy něco budu číst, tak snad jedině jeho (prý) nejlepší román Báječná léta pod psa. No, došlo na něj v rámci letošní čtenářské výzvy a musím říci, že mě Viewegh nepotěšil, a upřímně moc nechápu jeho značnou oblíbenost (ale to je čistě subjektivní záležitost). Styl psaní mi přišel dost nezajímavý a příběh, byť trefně charakterizující předrevoluční období, mě také úplně neuchvátil. Kvidovy občas humorné hlody to nevytrhly. Slabší průměr.

MT23
25.01.2018

Fajn pohodová kniha..

karimatka1
17.01.2018

Knihu jsem si vybrala, protože v ní vystupuje babička Věra (jedna z postav se jmenuje jako já). Docela výstižně charakterizuje období před rokem 1989 a vůbec se nedivím, že ti, kteří ji měli jako povinnou četbu, ji s chutí přečetli. V knihovně mi také jedna gymnazistka řekla:" Tu si půjčte, je pěkná". Takže i já si ji s chutí přečetla, byť jsem asi viděla souvislosti trochu jinak, než ta gymnazistka, ta léta jsem také prožila.

slunicko1958
02.01.2018

Knížky od Michala Viewegha už nečtu, ale tato pochází z doby, kdy jsem netrpělivě čekala na jeho další román. "Léta" mě bavila, opravdu. Neurazily mě žádné oplzlosti a když jsem po čase uviděla film, radost byla dokonalá.

postrach
31.12.2017

Kniha i film dobré.Ano ,starý dobrý Viewegh.

agatha2
29.12.2017

Již ani nevím, kolikrát jsem knihu četla, je to kniha, kdy pan Viewegh byl ještě panem Vieweghem, jak jsme ho všichni znali a měli rádi.

Dominika21
15.12.2017

Tak tato kniha již patří mezi klasiku a já jsem ráda, že ji mohu mít ve své knihovně spolu s Báječnými léty s Klausem. Osobně je mi velmi sympatický humor a styl psaní pane Viewegha, který je dle mého názoru naprosto vstřícný a nenucený. Knihu jsem četla dříve než jsem viděla film, a už tehdy jsem smíchy plakala, některé odstavce jsem četla opakovaně, abych se mohla úspěšně smát znovu a znovu. Film mě jako opravdu jeden z mála nezklamal a stojí si na stejné rovině jako knižní předloha - za mě jednoznačně dokonalost sama.