Babičky: Mrtvý kuchař

Dokážete si představit, že by mohlo v domově důchodců dojít k něčemu nezákonnému – ať už k podezřelému úmrtí, krádeži nebo obchodu s léky? Jeho devadesátileté obyvatelky Siiri, Irma a Anna-Liisa ano! Životy obyvatel soukromého domova důchodců Podzimní háj jsou většinou vyplněny nekonečně dlouho ubíhajícím časem tráveným pitím červeného vína, jízdami tramvají a pohřby. Vyšetřování náhlého úmrtí místního kuchaře však dokazuje, že je na světě i zajímavější zábava než hraní karet, umělecké a řemeslné lekce, tělocvik nebo večery s harmonikou. Ale ani ten nejbystřejší senior však nemůže rozluštit všechna tajemství tohoto místa. Naštěstí několik mladých lidí, včetně členů motorkářského gangu, nabídne svou pomoc... První díl ďábelsky zábavné a napínavé detektivní trilogie z prostředí domova důchodců!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/259615/babicky-mrtvy-kuchar-BN4-259615.jpg 2.9147

Podzimní háj (1.)

Kuolema ehtoolehdossa

Literatura světová, Detektivky, Humor
Vydáno:, XYZ

broskev28

Nejen u nás, ale i ve Finsku jsou zřejmě důchodci a péče o ně výnosným podnikáním. Pokud autorka chtěla upozornit na tuto situaci, asi měla volit jiný styl tiskoviny. Podtitul "brilantní finská variace na slečnu Marplovou" je jen další z mnoha nakladatelských blábolů, který má tomuto dílu zaručit lepší a výnosnější prodej.
Přesto nelituju, že jsem knihu přečetla; občas se tam objevily vtipné a zajímavé perličky; pamatujete na "čím dál víc smrti vstříc"? Odteď si budu Astrid Lindgrenovou pamatovat trochu jinak. A obecně tady najdete spoustu trefných úvah na téma stáří, starý člověk v dnešní společnosti adorující mládí a zdraví. Jenže na třistastránkovou knihu je to bohužel málo.

adnov

Nejenže to nebylo vtipné ani napínavé, ale ani se nevyřešil žádný zločin. Škoda, potenciál to mělo.

jana277
10. červnaodpad!

Dávno som nič tak nijaké nečítala. Vždy dávam knihe šancu dokonca v nádeji, že predsa len... Toto bola strata času.

alva1

Audiokniha-jedna hvězdička za výkon Daniely Bartákové. Opravdu se snažila, ale bohužel. Toto skutečně nebyl můj šálek čaje.

svatas007

Nevím, co si mám o knize myslet. Jestli to měla být detektivka, tak není. Jestli to měl být humoristický román, tak není. Jestli to měl být netradiční "dokument" o poměrech ve Finsku, tak není. Nějak mi tam hlavně chybí to závěrečné shození všeho nebo naopak vypořádání se s tím. Takže stal se ten zločin? Nebo mne mělo ohromit to, že 3 důchodkyně jsou schopny spolu mluvit, pohybovat se po městě a vzpomínat na to, co dělaly ve svém produktivním věku. Nějak jsem úplně nepochopil cílovou skupinu...

myelka

Ani dobré, ani vtipné, ani vysloveně špatné, jen nudné...měla jsem to jako velmi jednoduchou literaturu do nočních služeb...

madem

Není to variace na slečnu Marplovou, není to detektivka. Je to velmi černý humor z prostředí domova důchodců.
Poznáte několik seniorek z domova, jejich zvyky, drobnosti, které jim dělají radost a starost. Detektivní zápletka tu vůbec není, ale i tak jsem se nasmála.

Kopretina_aku

Ani humorné, ani detektivka. Spíše smutná realita domovů důchodců, oživená třemi akčními dámami, které jdou čím dál víc smrti vstříc. Takové klidné, nenáročné čtení. Ty dvě hvězdičky spíše za obálku, ta se povedla.

nikikostadinova
15.12.2017

Některé části jsou nudnější, ale to by tak nevadilo. Hlavně jsem chvílemi zapomínala, co se vlastně řeší a asi mi utekl konec. Líbil se mi jazyk, postavy a popis života a pocity starých lidí, to cením.

stumpy
13.12.2017

a mně se to líbilo. Vřele doporučuji audioknihu. Je to perfektně čtené a sorry nejvíc je člověku divně z toho, když si uvědomí, jak se asi v dnešní době cítí starý člověk. Vlastně to není vůbec humorná kniha. Je to dost smutný pohled na to, jak některé situace mohou být pro důchodce v důchoďáku dost na pikaču natož na pochopení. Není to ani detektivka v pravém slova smyslu. Je to prostě knížka co si plyne vlastním životem a buď se vám bude líbit nebo taky ne. A na její počest si dejte Bááábovku :-D

pavčape
01.12.2017

Tak zase až takový odpad to není. Kniha sice není zábavná, až se za břicho popadáte, ani extra detektivka, ale četla se dobře. Nebyl to boom, kdy od knihy neodejdete, ale není to ani umrtvujici nuda. Prostě příběh z domova pro seniory. Občas vyvolá úsměv na tváři, občas se zamyslite. Od babiček po devadesátce nelze očekávat ztřeštěné akce, ale poklidný děj. Obávala jsem se, že budu rozladěná a budu se přemlouvat ke čtení, ale nebylo tomu tak. Šlo to.

parvitas
17.10.2017

Nie, nie, ani toto neodporúčam. Je to nuda na n-tú. V čom je rozdiel medzi Babičkami a Zločineckým gangom penzistov? Tu sú dôchodcovia na opačnej strane zákona, oni sú tí vykorisťovaní, okrádaní, klamaní a nadrogovaní, či znásilnení (fakt, aj toto sa tam prihodilo, deduškovi). A akčné babky vyšetrujú úmrtie ich obľúbeného mladého kuchára.
Ak sa pýtate, či tam bolo aj niečo vtipné, tak pár zábavných heftov by sa našlo, ale inak je to na jedno kopyto - pamäť, staroba, chradnúce zdravie a znovu pamäť. To pre istotu, ak by ste zabudli, že ide o starších ľudí, čo zabúdajú.
- Irma však bola zvedavá a na pamäťových cvičeniach sa zúčastnila toľko ráz, že si už ani nepamätala ich počet. (s. 56-57)
- Anna-Liisa pripomenula, že každá handra sa zmení na odev pre babku keď si ju na seba natiahne dostatočne starý človek. (s. 243)

MalatekD
11.10.2017

Nesouhlasím s žánrem detektivky a přirovnání ke slečně Marplové opravdu nesedí, ale knížku o stáří a životě starých lidí v domovech seniorů ve Finsku s dobrodružnou zápletkou a potřebnou dávkou humoru bylo potřeba nějak prosadit a nalákat lidi, aby si jí přečetli. :)

martinkaLLL
21.09.2017

Doufala jsem, že to bude aspoň dobré, když už jsem dostala celou sérii. Ale bohužel jsem se opravdu dost nudila. Je to přesně tak vleklé jako chůze důchodce.

PetullaN
21.09.2017

Kniha se rozhodne nemuze srovnavat se slecnou Marplovou, nejedna se ani o detektivku, ale spise o utahane vypraveni o trech babickach, ktere okrada a sikanuje domov duchodcu. Ze zvedavosti jsem docetla do konce, ale ani zaver nezanechal lepsi dojem. Obal knizky urcite ale nalaka spoustu dalsich ctenaru, snad to pro ne nebude takova ztrata casu jako pro me.

Melanka
03.09.2017

Čtivé, místy humorné, místy depresivní, ale bohužel zapomenutelné. Souhlasím, že to není žádná slečna Marplová.

Niraj
21.08.2017

Ke knize jsem se dostal náhodou, není to můj šálek kávy, jak se říká, ale začetl jsem se do ní. Byla to spíš taková dovolenková knížka, když byl zrovna čas.

Detektivní zápletka zajímavá, kniha místy vtipná, ale strašně mi vadilo zdlouhavé popisování nedůležitých dějů, budov, míst, .... Je to jedna z těch knížek, kde jsem nakonec přeskakoval celé odstavce, kde nebyla přímá věta, nebo něco podstatného. Ale na druhou stranu nejednalo se o knihu, kterou bych zcela odložil pro nezajímavost. Další epizody už asi nedám, ale kniha si určitě najde své čtenáře.

07.07.2017odpad!

Podle anotace se mi zdálo, že audiokniha bude napínavá a vtipná. Opak je pravdou, bohužel. Příběh je zdlouhavý, nudný a po celou dobu se mi nepodařilo se do audioknihy opravdu zaposlouchat. Jediné, co stojí za zmínku a zaslouží si velkou pochvalu, je výkon interpretky. Ale ani ta nemohla zachránit to, co se zachránit nedalo. Pro mne naprostá ztráta času. Je to první audiokniha, která mě zklamala až do této míry - a že mám přečteny (plus naposlouchány) stovky knih.

hats
10.06.2017

Podľa mňa to nemá nič spoločné s krimi... miestami to bolo vtipné, ale keby som to nečítala, o nič by som neprišla

egona
03.06.2017

Inu... nápad je velmi dobrý a atmosféra strašidelného domova důchodců na začátku také není špatně vykreslená. Příběh nicméně rozhodně není variací na slečnu Marplovou, ježto není detektivní ani co by se za nehet vešlo... zápletka není dobře promyšlená a ke konci knihy se rozbředne, jako by autorka nevěděla kudy kam. Musím přiznat, že jsem zklamaná...

Danuše7
06.04.2017

tento příběh nebyl pro mě, moc zdlouhavé

Alma-Nacida
03.04.2017

Rozpaky, rozpaky... Ze začátku mi kniha připadal celkem vtipná, ale postupem čtení jako by rozbředla a ke konci jsem se dohrabala již jako hlavní postavy jen s chodítkem. I ten konec je takový nanicovatý: Kam se poděla pravděpodobná pachatelka kdečeho Virpi? Kdo je vlastně Mika? Co vůbec policie vyšetřila? A kdo to má, proboha, číst!?

whiolet
21.02.2017

První díl ďábelsky zábavné a napínavé detektivní trilogie, byl všechno možné jen ne zábavný, napínavý či detektivní!!! Kniha mě navnadila zajímavou obálkou a tím, že je autorka Finka, tudíž jsem čekala, že nemůžu sáhnout vedle. No, pochopila jsem jednu věc, tím, že je autor ze severské země to ještě nezaručuje zábavu! Kniha mě nudila, a byla velkým zklamáním. Na závěr bych podotkla, že jestli ještě někdy uslyším větu " Čím dál víc smrti vstříc" zastřelím se!!!!

Aleen
21.02.2017

Kdybych neposlouchala jako audio, asi bych ohodnotila hůř. Je trošku otravné srovnávat, ale v tomto případě musím...Brambory na vloupačku byly vtipné...Babičky ne, Brambory měly spád....Babičky jen velmi maličko, Brambory mně chytli....Babičky fakt NE!

TessD
16.02.2017

Nejlepší na celé knize je grafické zpracování obálky. Námět o seniorkách není špatný, ale je to napsáno strašně rozvláčně, příběh nemá spád a upřímně - stále mě hodně přemáhání knihu dočíst.

petulka.sasanka
12.02.2017

Nic jsem od knihy neočekávala. Jednoduché oddychovka. Přišel mi utahaný konec.

Ajinka126
09.02.2017

To bya jedna z nejnudnějších záležitostí uplynulého roku. Bylo to tak nudné, že ani nevím, jestli to dokážu výstižně popsat. Proto bude možná lepší pomlčet a vystihnout tak prázdnotu celé té knihy.....

zazinka2
11.01.2017

Nevím, jestli měly být osudy 3 seniorek vtipné, já jsem z nich byla spíš smutná. Obsah i obálka mě navnadily, ale nakonec jsem byla zklamaná.. Slečně Marplové nesahá ani po kotníky.

Verrrunka
22.11.2016

Ze začátku velká nuda, pak se to trochu rozjelo a bláznivé babičky mě začaly docela bavit. Ale konec je zase takový nijaký, spousta odpovědí mi chybí, celé to bohužel bylo takové roztahané a nejasné.
Navíc ten podvod s reklamní replikou na obálce knihy mi teda přijde fakt přes čáru....tímhle by si slečna Marplová leda tak přiložila do kamen.

Freedomova
30.10.2016

Knihu právě s vypětím všech sil dočítám, protože mě zajímá, jak z té "slátaniny" autorka vybředne. Mám však obavu, že mne místo překvapivého závěru, čeká ještě mnoho ubíjejících cest tramvají (neboli tlamavajkou, jak by řekla Irma). Knížku jsem si zapůjčila v knihovně v oddělení "doporučujeme ", ale já bych spíše doporučila se jí vyhnout obloukem. Nejlepší je rozhodně obal.

Kniha v žebříčku

60. nejhůře hodnocená kniha

domov pro seniory senioři péče o seniory detektivky

Minna Lindgren

Minna Lindgren