Babička

Babička https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89095/bmid_babicka-Ikd-89095.jpg 4 4055 4055

Wasylka79
27.06.2020 5 z 5

Miluji tu knihu.Čtu alespoň jednou za rok.

n.ezn.amy
26.06.2020 3 z 5

Notoricky známá a klasická kniha od Boženy Němcové, vzpomínky na mládí na svou babičku, která k nim přijela do Staré Bělidlo dožít svůj život. Pomáhá vychovávat děti a předávat jim své zkušenosti a moudrost, díky které si jí oblíbí i místní kněžna. Kniha je zajímavá hlavně z poznání tehdejšího života místních lidí na vsi, jejich charakterů a chování v tehdejší době. Dobře je zde vylíčen osud "bláznivé" Viktorky. Celkově se kniha četla velmi dobře

Kullisek95
21.06.2020

Česká klasika. Postava Babičky je sice extrémně zidealizovaná, ale i tak je kniha velmi dobře napsaná a příběh je poměrně zajímavý. Pro poznání české kultury je tato kniha nutná k přečtění.

Virga
19.06.2020 4 z 5

Úžasná kniha. Výborně napsaná, sice se nehodí do základních škol, ale na střední ano. Člověk si u ní pobrečí (hlavně na konci) a možná se i naučí trochu o životu na venkově babiček/prababiček

SLD
16.06.2020 3 z 5

Krásná autobiografická kniha, která popisuje život rodiny žijící na venkově.

Jrsnbl
12.06.2020 2 z 5

Jsem si jist, že vzhledem k tomu, že je kniha považována za klenot české literatury, určitě své příznivce má. Já jsem ji však musel v půlce utnout, protože mě absolutně nebavila. Inu, 100 lidí, 100 chutí.

Matevi
08.06.2020 4 z 5

Milá kniha

Worbitka89
28.05.2020 3 z 5

Konečně mám Babičku splněnou. Zkoušela jsem ji číst 3x a jako moje jediná kniha opakovaně nebyla dočtena. V dětství jsem knihu odložila, protože jsem spoustě slov prostě nerozuměla...V pubertě k maturitě mi to přišlo naivní, zdlouhavé a dala jsem přednost filmovým adaptacím. A nyní jsem ji jako svoji 4 e-knihu konečně přelouskala a musím říci že se mi líbila. Pro svoji jednoduchost a otevřenost, upřímné literární vyznání autorky, zidealizování hlavní postavy tak, jakoby to udělala většina lidí u vlastní babičky. Pro některé knihy musí člověk dozrát a dívat se na příběh s odstupem let, s úsměvem, se zkušeností a trochou nostalgie s promítnutím vlastních příběhů s prarodiči z dětství. Pokud by Vám přece jen nešla číst, zajeďte si do Ratibořic, procházka kolem jejího stavení Vám třeba četbu v mnohém usnadní. Mladší generaci bych doporučila jiné pohádky a příběhy od Němcové...

m.zirhut
26.05.2020 2 z 5

(audiokniha) Jediné co v poslechu upoutalo mou pozornost, byl osud Viktorky. Ostatní děj vůbec nevím, o čem byl :)

ReadMore
22.05.2020 5 z 5

Klenot...obsahově...jazykově...myšlenkově...

Katka2382
21.05.2020 5 z 5

Babička je prostě česká klasika a patří k nám ať si říká kdo chce,co chce,to je prostě fakt.Já tu svou knížku dostala stylově od své babičky.Je to šestnácté vydání z roku 1940,jen je teda nově převázaná takže klame tělem.

MHudec
18.05.2020 5 z 5

Tohle dílo považuji za skvost české literatury plné lidskosti, moudrosti a ponaučení. Jazyk, kterým je napsána mě pohladil na duši už jako školáka. Člověk si tak uvědomí ty nejdůležitější lidské hodnoty.

vrgulnik
17.05.2020 4 z 5

Knížka, kterou oceníte s věkem a taky až budete unavení z přetechnizovaného světa, který nás obklopuje.

Jandýs
11.05.2020 5 z 5

Konečně se na ní dostalo a já ji asi na 3 etapy dočetla.. když jsem ji měla číst na škole jako povinnou četbu, tak jsem se tomu vyhýbala jako čert kříže. Zkrátka mě nic z minulosti nebavilo a tak jsem radši shlédla film a našla si nejlepší obsah..
Ale po přečtení stejně musím myslet na to, že tenkrát bych ji nedokázala ocenit tolik jako právě dnes.. Prostý život na venkově, panensky čistá příroda, sběr bylin , domácí práce,práce kolem stavení - vše rozvrženo do celého dne, společenský život, rodina a přátele, roční období, zvyky a tradice... tenkrát bylo vše tak nějak smyslem všeho.. dnes, ač máme technické vymoženosti, pohodlněji žijeme... jsme ve skutečnosti mnohem chudší na obyčejné radosti ze života... žijeme ve stresu, jíme potraviny plné chemikálií, pořád se za něčím honíme a unikají nám důležitější věci. Zkrátka mi to nastartovalo takové myšlenkové pochody.

dalia1769
05.05.2020 5 z 5

Babička je moje zamilovaná kniha. Bavila mne i v dětství, ale teď vidím, že tehdy jsem si užívala vlastně jen jednu stránku knihy, a sice samotné příběhy hlavních postav. Teprve v dospělosti při opakovaném čtení oceňuji krásu jazyka, líčení zvyků a obyčejů venkovských obyvatel, průběhu jejich roku, vzájemné sounáležitosti mezi "obyčejnými" lidmi. Mám vztah i ke kraji, kde se příběh odehrává, dějiště jsem několikrát navštívila, takže o to více mne kniha vždy dojme a potěší.

witiko
20.04.2020 3 z 5

Je zvláštní, že jsem prošel vzdělávacím procesem, aniž bych v rámci povinné četby četl Babičku. Mohl jsem si ji přečíst čistě ze zájmu v dospělém věku. Přivedlo mě k tomu vydání z roku 2013 s geniálními kolážemi Miroslava Huptycha, upravené do současné češtiny. Mimochodem, nejde o žádné "převyprávění", jak se svého času neadekvátně kritizovalo, hlavně jde o zmodernizovaný slovosled a podobné formální detaily. (Srovnával jsem text s originálem, takže to můžu potvrdit.) Huptychův bohatý výtvarný doprovod dodává textu přesně tu náladu a podtóny, které mu trochu chybí – skoro Breughelovskou pitoresknost, tajemství a šerosvit nebo temnotu. Rovnou musím shrnout, že Babička mě neuchvátila, protože je až příliš patrné, že jde o vysněnou idylu, která není pravdivá – biograficky, sociálně ani etnograficky. Vadila mi schematičnost postav (které nejsou ani tak černobílé, jako spíš "bělobílé"), všichni hovoří a chovají se tak, jak se očekává a jak je zdvořilé, nikdo ničím nepřekvapí a nevyjde ze svého stereotypu. To je zesílené častým používáním přísloví, rčení, úsloví a pořekadel, které tu Němcová shromáždila (zřejmě záměrně až programově) opravdu úctyhodnou sbírku. Ale bez iracionálního příběhu Viktorky by to bylo skoro k nepřečkání. Krásu jazyka určitě nelze popřít – zvlášť při vědomí, že kniha byla napsána v době, kdy jsme se češtinu teprve učili literárně používat. Přesto jsem ale u Němcové narazil na jeden "nešvar", který mi občas ztěžoval orientaci v textu a zejména v dialozích, a to je nejasné až matoucí používání zamlčených podmětů. Jinak má kniha podtitul "Obrázky z venkovského života", ale na to, aby poskytovala skutečný obraz venkova, je v ní málo starostí, konfliktů i bídy. Rozumím tomu, že Němcové nešlo o žádné psychologické drama nebo sociální kritiku, psala to v nejtěžším životním období a chtěla spíš vystihnout zdravé jádro národa, ze kterého lze pořád čerpat a ke kterému se dá vracet. Zahrnula sem výsledky svých bohatých etnografických sběrů z různých koutů Česka i Slovenska, ale spíš metodou navlékání hezkých korálků na dost tenkou nit. Ten náhrdelník je krásný, ale bojím se ho uchopit, aby se mi v ruce nerozpadl nebo nerozplynul v mysli. Je prostě příliš éterický a chybí mu skutečná zemitost.

Sabina335
07.04.2020 5 z 5

Vrcholné dílo Boženy Němcové, které by nemělo chybět v žádné knihovničce. Kniha krásně popisuje krásy venkova a životy venkovských lidí. Velmi dojemný příběh.

certik003
31.03.2020

Knížka je vlastně taková kronika venkovského života. Popisuje život obyčejných lidí, ale i spoustu zvyků, které se dřív běžně dodržovaly. Některé známe i dnes, některé už jen z knížek a filmů. A to je to, co se mi na knížce moc líbilo a jsem ráda, že jsem ji četla až v hodně dospělém věku. Jako dítě bych to rozhodně neocenila. Ale i tak pro  mě měla knížka místa, u kterých jsem se nudila a 200 let stará čeština tomu nepomáhala. Takže knížku můžu doporučit starším a trpělivějším čtenářům, kteří si rádi zavzpomínají na zvyky a život svých předků.

mišanek395
30.03.2020 4 z 5

babička je prostě klasika

Radka1911
05.03.2020 4 z 5

Babičku jsem jako dítě četla několikrát, z pera Boženy Němcové, pokud pominu její pohádky, to bylo mé nejoblíbenější dílo. A zřejmě jsem měla i štěstí, že mi ji žádná učitelka literatury neznechutila.