Babička

Babička https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216942/bmid_babicka-216942.JPG 4 4055 602

Klasické dílo české literatury. Idylické vzpomínky na dětství, prožité v Ratibořickém údolí na Náchodsku v 1. polovině 19.století, spojuje autorka s barvitým líčením lidových zvyků a obyčejů v průběhu roku a s popisem přírodních krás Náchodska. Celá kniha je jedinečným uměleckým obrazem českého venkova v polovině 19. století. Knihu doplňují mistrovské ilustrace Vladimíra Tesaře. Poznámku na okraj ilustrací napsal Oldřich Hlavsa.... celý text

Xeelee
30.11.-0001 1 z 5

Tak tuhle knihu z duše nenávidím. První pokus Božky napsat román, ale tady s psaním románů nikdo neměl zkušenosti a dopadlo to jak to dopadlo. Po formální stránce příšerný. Spíš pokus o román než román. A obsah taky nic světobornýho. Je to strašně nudný, rozvláčný a Němcová tu fantazíruje, jak by chtěla, aby vypadala její babička. Já při čtení ve škole trpěl. Dnes už se babička podle mě číst nedá, ale každopádně to je pro českou literaturu důležité dílo.

asas
30.11.-0001 5 z 5

Přesto, že to byla povinná četba, poprvé jsem Babičku četla asi ve 40 letech, ale nelituji, stále se k ní tak po deseti letech vracím. Přitom vzpomínám na svou babičku, která tuto knihu na sklonku svého života četla nesčetněkrát.