Aurora povstává

Aurora povstává https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447725/bmid_aurora-povstava-0Le-447725.jpg 4 329 81

Aurora série

Píše se rok 2380 a kadeti, kteří ukončili studia na Akademii Aurora, míří na první mise. Snaha Tylera Jonese hrát si na hrdinu způsobí, že na něj zbyde jen jednotka odpadlíků a problémových typů. A do toho je tu Aurora Jie-Lin O´Malleyová, dívka, která může spustit válku gigantických rozměrů. Tyova banda podivínů teď představuje jedinou naději celé galaxie. Nejsou to hrdinové, které si zasloužíme, ale ti jediní, co byli po ruce. Hlavně žádnou paniku.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Aurora Rising , 2019

BookEater
09.11.2020 5 z 5

Zábavné, svižné, napsané spíše pro young než pro adult :) Ale bavilo a splnilo svůj účel, rozhodně si koupím i pokračování.

Sabča92
06.11.2020 2 z 5

Nejsem skalní fanoušek sci-fi příběhů, ale této knize jsem se rozhodla dát šanci protože mě velmi nalákala anotace. Ovšem asi jsem se měla držet tím, že sci-fi nečtu, bohužel.Aurora je plnohodnotným románem vyprávěným z pohledu všech sedmi hlavních postav. A právě asi v tom vidím největší kámen úrazu. Autoři čtenáře předhodí sedmi vypravěčům, kteří mají stejný styl vyprávění, takže se velmi často stává, že vlastně nevíme, kdo onu kapitolu vypráví. I přes zajímavější závěr si mě ale kniha nezískala.

Adelína_čte
06.11.2020 2 z 5

No, co k Auroře říct...moc jsme se nesedly. Nebo takhle, občas tam byly dost vtipné pasáže, u kterých jsem poznala typický sarkastický humor dua Kristoff+Kaufmanová, který jsem si užívala v Aktech Illuminae, takže to za mě dobrý, ale jinak jsem od takových autorů čekala víc a jsem zklamaná. Anotaci knížky najdete níže v popisku.

Neměla jsem pocit, že by se celkově v příběhu něco dělo...když se tam nějaká akce objevila, byla příliš překombinované, jeden prvek přes druhý a já se spíš snažila zorientovat, než abych si to užila.

Hlavní problém jsem měla s tím velkým množstvím postav. Ono je samozřejmě skvělé, když můžete na různé situace nahlédnout různými pohledy, ale tady by asi platilo čím míň, tím líp... Nestačila jsem sledovat, kdo danou kapitolu vypráví. Kdyby byla každá postava něčím zajímavá, měla nějaký charakterový rys, četl by se mi celý příběh o dost snadněji. Jediná opravdu výrazná mi přišla jen Aurora, dívka, která se po dvě stě letech probudí z kryospánku. Její postavu i kapitoly jsem si oblíbila, ráda bych si byla oblíbila také ostatní, ale nějak jsem neměla tu možnost, jelikož se nebylo moc čeho chytit.

Konec byl fakt hooodně dobrý, z toho jsem byla příjemně překvapená, zejména pak z velice, velice obstojného cliffhangeru!!! Asi bych si jej ale užila víc, kdyby tomu skvělému závěru předcházel i skvělý příběh.

Suma sumárum- průměrná sci-fárna, za mě špatná orientace v příběhu, pár světlých momentů, především pak ten konec, ale jinak zbytek gulášovitá nuda.
Věřím, že si své čtenáře najde, viděla jsem spoustu spokojených recenzí, na Goodreads má 4,17 hvězdiček, tady nadšené názory, ale pro mě to zkrátka nebylo a vidím to na dvě hvězdičky...

Tesset
04.11.2020 5 z 5

Skvělá sci-fi! Rozhodně se máme na co těšit v dalších dílech. Po sérii Akta Illuminae jsem měla docela vysoká očekávání a ty se mi splnily - jasně, u Illuminae to bylo ještě lepší grafickým zpracováním a tady navíc chyběl SPIRO, ale i tak to byla pecka. Jsem zvědavá, čím nás autoři překvapí v dalším díle, protože už jsem si u nich zvykla, že nic není na první pohled jasné. A Kal!

ydnac
03.11.2020 4 z 5

Kniha se dobře čte, děj rychle utíká, ale..souhlasím s Fortuna7 čekala jsem trochu víc..
Nevím jak to přesně popsat, po sérii Nikdynoc je to o trošičku "utlumenější". Neříkám, že špatné, bavilo mě to, jsem zvědavá co všechno Aurora ještě dokáže. Líbilo se mi, že jsem očekávala vztah mezi Aurorou a Tyem a bylo to jinak :-) Ostatní členové jejich posádky jsou také super, vtipné hlášky, akce to tam všechno je, jen je to napsané takovým "jemnějším" stylem než jsem u pana Jaye zvyklá :-) Na další díl se budu těšit a budu doufat, že nám autor nachystá další překvapení a zvraty :-)

Ajda300
30.10.2020 4 z 5

I když chvíli trvalo než jsem se dokázala do knihy začíst, bylo to vážně super. Akční, podivné, romantické, zase akční a znepokojující. Jediné co celou knihu zkazilo SPOILER byla cesta na jinou planetu. Hrozný. KONEC SPOILERU. Jinak super. Prostě všechno co u YA scifi očekáváte. Těším se, až si přečtu další knihu autorů. Doporučuju

Marta1996
30.10.2020 5 z 5

Tohle byla jízda ! Já chci víc! Někde jsem četla že další pokračování bude příští rok.... Tak dlouho ....

Fortuna7
25.10.2020 4 z 5

Od autorů Illuminae jsem čekala víc, ale co se dá dělat...

zinon
19.10.2020 4 z 5

Od knížky jsem čekala víc, ale i tak je to příjemné odpočinkové čtení.

Shaxx
08.10.2020 4 z 5

Kaufman a Kristoff jsou osvědčená dvojka (Akta Illuminae) a ani s Aurorou nezklamali.
Sice si z tohohle příběhu neodnáším nějakou postavu, kterou bych řadila do zvláštní kolonky oblíbenců (SPIRO z Akt), ale celkově to bylo moc fajn. Střídání vyprávění z pohledu více hrdinů mi nevadilo, zajímavé bylo protnutí klasického fantasy prvku, nebo spíš postavy, vs sci-fi prostředí, aneb čekali byste jako jednu z mimozemských ras elfy? Nebo tedy aspoň emzáka, který jakoby si z Pána Prstenů odskočil do vesmíru. Zajímavý a vcelku nečekaný byl konec, který byl nerada spoilerovala, ale kdyby to byl hashtag, tak je to #thelastofusmeetsUnityfromRickandMorty :D V jedničce se nakupí řada otázek, jejichž zodpovězení by mohlo ukotvit nějaké prvky logického vysvětlení, tak snad dvojka uspokojivě tyhle otázky vysvětlí. A obálka boží.

katasokolov
04.10.2020 4 z 5

“My mimoňové musíme držet pospolu.” Vítejte na Akademii Aurora (taková vesmírná OSN ;) ), kde se cvičí ty nejlepší legie v celém širém vesmíru. V den výběru hvězdné posádky najde alfa Tyler dívku, která naprosto překroutí a změní plány týkající se jeho budoucí kariéry. Ani posádka jeho lodi není taková, jakou si původně “snaživka” představoval a dobrodružství může začít. Takže se pěkně usaďte, připoutejte se a cesta téhle trochu zvláštní party může začít. Jako celek hodnotím knihu převážně kladně. Přiznám se, že sci-fi mi nic moc neříká (krom asi pár seriálů, jako třeba Roswell nebo Andromeda - mimochodem myslím si, že tvůrci knihy Andromedu stoupající viděli taky a možná se trochu inspirovali :) ). Kniha je prošpikovaná akcí a o vtípky taky není nouze (najdeme tam i scénu jako z Dannyho parťáků;) )!! Čteme i o podobných věcech, které používáme dnes - jeden příklad za všechny - takový unikom je tak trochu vylepšená Siri :D. Pobavily zmínky o Pánovi prstenů i narážky na předchozí Kristoffovu trilogii :). No a třeba takový “tah” si autoři ukradli/vypůjčili od S. Meyer a jejího “otisku” :). Prostě sečteno a podtrženo - kniha mě bavila, i když jsem neměla velká očekávání, a rozhodně se pustím i do druhého dílu! Jo a můj oblíbenec je Kal, kdyby to někoho zajímalo :D :D

Remus Hroozley
02.10.2020 4 z 5

Firefly, The 100, Strážci galaxie +Pátý element. Ono napsat originalni scifi asi úplně nejde a myslím, že mi to moc nevadí. Knihu jsem si užila!

KatChiss
02.10.2020 3 z 5

3,75✨
Nemůžu si pomoct, ale po skoro celou dobu čtení jsem měla pocit, že čtu něco, co znám. Hodně mi to připomínalo Strážce Galaxie nebo Šest vran. Ať už seskupením týmu, který se skládal z vyvrhelů, které nikdo nechtěl, nebo jejich “úkolem” či “cílem”, provedením, nebo humorem a hláškami.

Co se týče vyprávění, moc se nesedl fakt, že je každá kapitola vyprávěná ich-formou jiné postavy. Několikrát se mi stalo, že jsem listovala na začátek kapitoly, abych si připomněla, kdo že to teď vypráví.

Je s podivem, že jsem si neoblíbila žádnou ženskou postavu. Aurora byla dost zvláštní, zmatená a já jsem byla zmatená spolu s ní. Scar a Cat mi přišly chováním dost podobné - sarkastické. Až na to, že Cat byla v jednom kuse podrážděná a nesouhlasila s tím, co se zrovna dělo. A Zila? Ta byla hodně divná, ale do týmu prostě patřila. Alfa týmu Tyler si mě svými dolíčky ani šarmem nezískal. Zato Fin svým smyslem pro humor ano. Jeho jsem měla ze všech nejradši a vůbec by mi nevadilo, kdyby celý příběh vyprávěl on. Kala jsem si oblíbila až postupem času, nevím, co se mi na něm tak líbilo, možná ta záhada, která ho obestírá. Noa to je vlastně celý tým.

Kolem a kolem to nebyla špatná kniha. Kdybych neviděla Strážce Galaxie a nečetla Šest vran, byla bych nadšená! Třetí část knihy mě bavila ze všech nejvíc a nedokázala jsem se odtrhnout. Jsem zvědavá, co nám přinese další díl ????

tonnydararute
02.10.2020 3 z 5

Z knihy jsem vcelku zklamaný, protože od autorů Illuminae jsem zkrátka čekal asi víc. Od začátku až do cca 4/5 knihy jsem byl rozhodnutý dát knize dvě hvězdičky. Postavy byly ploché a o ničem. Stále se v dějové lince objevovaly nelogické věci a rozhodnutí postav, které mě znatelně rušily. Prvních sto stran jsem měl pocit, že hlavním tématem knihy jsou Tylerovy ďolíčky, a tak jsem chvílemi uvažoval, jestli čtu opravdu sci-fi a ne nějaký dívčí román. Dále mě mrzel počet sprostých slov, které se v knize objevují a to mi obvykle u knížek tolik nevadí. Tady toho bylo prostě moc.

Věcí které mi na knize nesedly bylo opravdu požehnaně. Ať už to byl fakt, že jsem měl stále pocit, že se v knize nic neděje, i když tomu ve skutečnosti tak nebylo, nebo jednotvárnost postav, ve kterých jsem se dost ztrácel (i když to se ke konce rapidně zlepšilo.). Zhruba uprostřed knihy se mi dokonce stalo, že jsem si nemohl za nic na světě vzpomenout kdo je ta postava, po které je kapitola, kterou jsem zrovna četl pojmenovaná… V ten moment jsem si řekl, že je něco asi hodně špatně.

Knihu jsem na můj vkus četl opravdu dlouho a několikrát jsem se přistihl, jak se do čtení nutím… Každopádně si myslím, že série má potenciál najít si svou skupinu oddaných fanoušků. Tento kousek zřejmě nebyl napsán pro mě. Důvod, proč dávám 3 hvězdičky je ten, že 2,5 * dát nejde, a taky protože posledních 100 stran knihy relativně ušlo a minimálně jsem se tam jako čtenář začal něco dozvídat.

oblakaknih
01.10.2020 3 z 5

3,5/5
Aurora pro mě byla očekávanou knihou, protože se mi hodně líbilo Illuminae a tato dvojice autorů je prostě skvělá!
Ze začátku jsem měla problém se do příběhu dostat, nechápala jsem, co se děje a bála jsem se, že se mi kniha nebude líbit. Potom jsem se ale začetla a hodně mě zajímalo, jak příběh dopadne!
Množství postav bylo překvapující, ale nakonec mi to vyhovovalo a možná to budu v budoucnu vyhledávat. Bavilo mě více pohledů, každá z postav měla jinou a originální osobnost, ale přiznávám, že v nich byl zmatek.
První polovinu knihy jsem četla na můj vkus dlouho, ale od té druhé jsem se nemohla odtrhnout. Kniha se četla dobře, rychle, bylo v ní dost zvratů a místy byla vtipná.
Po celou dobu čtení jsem přemýšlela, jestli se pustit do dalších dílů. Nakonec nejspíš zůstanu u tohoto, protože Illuminae pro mě bylo lepší a nemám potřebu v příběhu pokračovat. Taky jsem se občas cítila moc stará na příběh.
Můžu doporučit, ale jedna z mých nejoblíbenějších to není.

Prokrastinuji
28.09.2020 4 z 5

Pořád uvažuju, jestli jsou to spíš tři hvězdy nebo čtyři...
Ale abych to vzala hezky popořadě. Máme tady příběh o holce jménem Aurora (dále jen Auri), která byla uvedena do umělého spánku, před cestou do vesmírné kolonie. Problém je, že se probudí neplánovaně až o dvě staletí později na úplně jiném místě. Všichni, které znala jsou mrtví a systémové databéze tvrdí, že kolonie, do které cestovala neexistuje. Co víc, ani o jejím otci, který v kolonii přebýval, neexistují žádné záznamy a daná lokalita sbadá pod vládní galaktickou klatbu (jinými slovy, vstup zakázán). Joo a pak jsou tam všude mimozemštani. Takže Auri nestačí valit očka, ale zároveň zachovává chladnou hlavu i v takových momentech, kdy po ní někdo začne jít a well, začnou se kolem ní dít fakt divné věci, které vyráží dech a jejich existenci a působení, si neumí vysvětlit ani ti mimozemšťani - a to už je co říct, ne?

Zpětně si říkám, že to možná bylo až nerealistické, aby to ta holka pobrala až tak v klidu. No dejme tomu... Tahle kniha má celkem sedm vypravěčů a vím, že si na to hodně čtenářů stěžuje, ale podle mě jsou jejich osobnosti natolik odlišné, že pokud při čtení dáváte pozor a úplně nevypínáte, nebudete mít problém s orientací. Mě osobně sedly nejvíc dvě postavy. Finn je mimozemšťan, co vypadá jako albín a nosí černé kontaktní čočky. Na rozdíl od zbytku své rasy musí nosit exoskelet. Taky je bi a neuvěřitelně sarkastickej. Kal je válečníka, kterého zavrhuje vlastní rasa, kvůli složitý historii jeho národa. Sexy, namakanej, filová kukadla, špičatá ouška a občas mu říkají víloš a tady bych asi měla načít bezpečně (bez spoilerů) můj problém neproblém s touhle knihou...

Hned na začátku podotknu, že za tohle hvězdu nestrhávám - to, za co strhávám si nechávám až na konec. Faktem je, že celá tahle kniha je jedno velké "vařili pejsek a kočička". Je tady až přehršel prvků z jiných příběhů, které až tak moc známe. Když nahodím asi ty nejvíc očividné (víc jich mám vyjmenovanejch v recenzi tady na databázi nebo na GR) - máme tady šestičlenný tým (nepočítám Auri) vyvrhelů, které nikdo nechce a z toho pár členů jsou mimozemšťani... Dál nebudu spoilerovat, ale podobnost se šestičlenným týmem Strážců galaxie a jejich dobrodružstvím je pro mě prostě až do očí bijíci. Pak taky nemůžu zapomenout na chytrej a ukecanej tablet, jehož název jsem si nezapamatovala do teď... Že by za to mohl fakt, že mi až moc přopomínal Spira nebo Pana Laskavého? Chápu, je to asi Jayova věc :D Nejvíc mě však do očí trefila věc s Kalem.

Štípněte mě prosím, ale tohle bylo jak potkat vesmírnou - mimozemskou verzi Rhysanda s jinou podobou a bez křídel. Vlastně celkově tak 100x lepšího (Ano, zpětně moc Rhysanda ani Rowena od Maas nemusím). Protože Kal mi sedl od prvního okamžiku. Jak jsem říkala, sexy, namakanej, filová kukadla, špičatá ouška a občas mu říkají víloš... Nepřipomíná vám to něco? Dobře budu ještě chvilku pokračovat xD Jeho rasa má tzv. Tah, což vytváří pouto mezi dvěma druhy. Jakmile mezi sebou mají Tah, přitahuje je to k sobě, jsou mega ochranářský, žárlivý a prostě žijí pro toho druhého. Pořád nic? Jestli jste nečetli Maasovou, je mi to jasný a jestli četli a stejně to tam neuvidíte... Well nevadí :D Popravdě se mi Kalovi kapitoly četli ze všech nejlíp (pak ještě ty Finnovi) a klidmě bych uvítala knihu čistě o něm.

Přesto přese všechno se mi vlastně kniha líbila. Autoři to uměj podat, a i když se to místy hůře čte a člověk při tom musí přemejšet, není to k zahození. Jasně po tom mym výčtu jde originalita celkem do kytek, ale zatím jsem neslyšela, že by si nějaký čtenář stěžoval zrovna na to. Však, co je dneska originální, že jo? Krásně jim to funguje a pak přijde ten konec a agh... Neříkám, že strhávám hvězdičku jen za to (a tu půl až celou dolů zvažuju za originalitu), ale na konci mě postava Auri vlastně dost štvala. Její poslední kapitoly moc nedávaly smyls a udržet povědomí, co se zrovna děje a JAK SE TO SAKRA DĚJE, bylo skoro nad moje síly, jenže jo... Přihlídnuli k faktu, že Auri vlastně celou situaci hned od začátku dost zvládá (všichni, které znala jsou mrtví, její přes 200, ale vypadá na sedmnáct a zjistí, že existujou mimozemšťani - hned několik ras,...), autoři ji dost často zneužívají k vyřešení bezvýchodné situace, směřování hrdinů, vytváření zápletky,... Je něco jako Bůh na kladkostroji ve starověkym Řecku/Římě... Jasně hodně hlavních hrdinů funguje na tomhle principu, ale tady toho bylo aaaaaž moc. V jedné fázi, to všechno směřuje do kytek, čtete desítky stránek, několik kapitol z pohledu různých lidí, vstřebáváte jejich pochyby a emoce - strach z blížícícho konce... Jen aby, když už jsou na hraně, se vytasej s tím, že VLASTNĚ STRAŠNÁ PRDEL, ale celou dobu jedeme podle plánu, kterej jsme ti čtenáři zapomněli tak trochu sdělit... xD Jenže je to těžko uvěřitelný. Mimochodem, tuhle situaci samozřejmě vyřeší Auri - náš Bůh na kladkostroji, kterýho tam autoři pustěj... Pochválen buď asi... Takže tohle byl osobně můj problém.

monyp
26.09.2020 5 z 5

(SPOILER) Miluji sci-fi, a i když už delší dobu nepatřím mezi teenagery, knížka mě opravdu hodně bavila, další díl budu netrpělivě očekávat.

stozarka
26.09.2020

Skvělé! Supr postavy, plno akce, už na prvních stránkách mě to chytlo. Vyprávění z pohledu více osob mám ráda. Občas jsem se musela vrátit a zjistit za koho čtu, ne proto, že by to bylo špatně napsané, ale proto, že jsem tak hltala příběh, že mi nedošlo, že jsem na další kapitole.. Už aby byla dvojka.

Hels-is-unicorn
18.09.2020 4 z 5

Ano, ano, ano! Tohle můžu.
Trochu jsem se bála, ale zároveň i trochu doufala, aby autoři nesklouzli k napodobenině Illuminae. Ale bála jsem se (a doufala) úplně zbytečně. Nacházíme se v hodně podobném světě, i postavy jsou dost podobné jako v Illuminae a Nikdynoci, ale to už je holt styl, bez kterého si díla téhle dvojice nedovedeme představit. Že by Kristoff neměl sarkastické a cynické postavy? Nehrozí. Zvlášť když jejich až meziřádkové vtípky jsou právě to, co jejich knihy činí tak zajímavými. Schválně, kdo se zvládl nepousmát při zmínce o itreyském viru?
Líbí se mi i "záporák", jestli se to tak dá nazvat. Sice trošku evokuje Strážce galaxie 2, ale s tím dokážu žít, naopak jsem zvědavá, co všechno se pokazí. Jen prosím už žádné vstávání z mrtvých, děkuji.
Nemůžu se dočkat dalšího dílu, dala bych 5 hvězd, ale přece jen si něco musím šetřit na příště... a zatím jsme jen u rozjedu :-)

Lethania
31.08.2020 5 z 5

Překvapivě skvělá kniha plná akce a napětí, kterou jsem si hned oblíbila a na jejíž druhý díl se budu nedočkavě těšit! Příběh mě celou pohltil až jsem se přistihla, jak mi před očima postupně mizejí stránky k naprosto dokonalému a srdceryvnému konci, u kterého jsem malém uronila i slzu. Celou knihu jsem měla přečtenou za jediný den, takže to už samo o sobě vypovídá o tom, jak jsou autoři skvělí spisovalé a že umějí čtenáře vtáhnout do děje.
Jednotlivé postavy byly zajímavé. Některé jsem si oblíbila, některé ne. Ale každá měla něco do sebe, každá byla nějakým způsobem jedinečná.
Za mě plný počet hvězd a všem doporučuji a hned se poohlídnu po dalších knihách od těchto autorů.