Artemis

Artemis
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505430/bmid_artemis-xbH-505430.jpg 4 1509 1509

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Artemis , 2017

biki
05.12.2019 5 z 5

Základní předpoklad ke čtení této knihy je zapomenout na Marťana. Je to diametrálně odlišný příběh z jiného prostředí, s jinými hrdiny, s jinými problémy. Co se týká hlavní hrdinky - vezměte postavu Marka Watneyho, otočte ji o 180 stupňů a dostanete Jazz Bašárovou. V jednom starším komentáři je označena jako antihrdinka, což ji dle mého názoru plně vystihuje. Průšvihářka, pohybující se v šedých zónách společnosti, v prostředí, kde téměř každý zná každého. Která se snaží přežít jak nejlépe umí, spoustu věcí myslí dobře, ale kupodivu se to vždy nějak zvrtne a dá jí potom hodně práce vzniklé situace napravit. Souhlasím, že úplně sympatická osoba to není.
Co mě v knize opravdu uchvátilo, je precizní vypracování technických záležitostí od konstrukcí staveb po metody zajištění fungování života v této izolované komunitě. Zmínka o problémech spojených s dlouhodobým pobytem v šestinové gravitaci, které jsem si doposud vlastně ani neuvědomila. Ještě mě také mile překvapila postava Martina Svobody - zatímco naši autoři ve svých knihách masově používají jména převážně západní provenience, není asi mnoho cizích, kteří by pro svou, ne úplně nevýznamnou postavu použili jméno veskrze české, a ještě aby to byla postava kladná. To jenom na okraj.
Artemis je prostě ryzí nefalšovaná sci-fi, tak jak je mám ráda.

mave8rick
21.11.2019 3 z 5

K tématu vesmírného cestování mám velmi blízko, protože studuji aerospace inž. na fakultě strojní. Příběh odehrávající se na Měsíci mě samozřejmě zaujal a knihu jsem si musel pořídit. Technická vysvětlení mi přišla, až na pár výjimek v souladu se současnými poznatky, takže je fajn, že se člověk, který se v této oblasti nepohybuje dozví něco ze světa vědy a techniky. Co se ale příběhu týče, tak ho můžu popsat akorát jako lepší průměr. Na můj vkus, zde bylo až moc dokonalých náhod. Přišlo mi, že téměř v každé kritické situaci se stala ta nejméně pravděpodobná možnost, která vedla k nejvíce zajímavému výsledku. Samozřejmě to autor vždy nějak vysvětlil a zahrál do autu, ale na mě toho bylo prostě moc. Hlavní hrdinka ke kvalitě, z mého pohledu také nepřispěla, za kamarádku bych si jí asi nevybral.

Technické popisy super, zajímavé zamyšlení nad životem za pár desetiletí, příběh průměrný.

mimi55
16.11.2019 3 z 5

Marťan byl o 2 hvězdy lepší. Asi jsem se na ni moc těšila a proto trochu zklamání. Chybělo mi tam víc napětí a ke konci jsem se to asi četla, jen že jsem tomu pořád ještě dávala šanci.

Doupem
14.11.2019 5 z 5

Dle meho nazoru minimalne stejne kvalitni, jako Martan.

rm
12.11.2019 4 z 5

No, nebylo to špatný ale na Marťana to nemá :-)

Stanas513
04.11.2019 4 z 5

Z počátku nic moc, nemohla jsem se nějak začíst, nějaké akce se rozjely ve druhé polovině knihy, takže to nakonec bylo docela drsné drama.

takana
29.10.2019 2 z 5

Docela čtivá knížka.

6857
17.10.2019 4 z 5

Ve stovnani s Martanem je to slabsi. Ve srovnani s ostatnimi knihami podobneho typu- DOST DOBRE! Libi se mi komplexni, ikdyz uzavreny, svet, kde kazdy zna kazdeho a na udrzeni rovnovahy zavisi cela existence mesicniho mesta. Doporucuju!

veronika0269
14.10.2019 4 z 5

Příjemné čtení. Trochu mě vadí jak jsou z hlavní hrdinky všichni poprdění, ale detaily ze života na měsíci jsou moc zajímavé.

kklepkaa
30.09.2019 4 z 5

Většina bude od Artemis očekávat druhého Marťana, ale to se prostě nekoná. Andy Weir mě utvrdil v tom, že píše skvěle. Celé to mělo skvělý spád. Marťan mi akorát přišel krapet vtipnější, ale to rozhodně knize neubírá. Navzdory žánru jsem si to fakt užila. Opět se objevuje pár technikálií, ale opět to vlastně vůbec neruší. A budu hrozně ráda, když se mi dostane do ruky další Andyho knížka.

TomHr
20.09.2019 4 z 5

Umně vystavěné město na Měsíci, včetně popisu různých technických řešení a vychytávek. Méně umně vystavěný děj, který je ale nakonec napínavý, takže laskavý čtenář odpustí nějakou tu nedotaženost.
Smířil bych se s tím, že hlavní postavou je sedmnáctiletá superhrdinka. Ale pokus o napodobení mluvy cool puberťačky působí vysloveně rušivě, se vším tím "vy víte jak to myslím". Méně (hlášek, vulgarismů...) by bylo více.

RendysStrange
19.09.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila, bylo to zajímavé. Jen jedna otázka. Nečeká nás někdy v budoucnu to samé?
Myslím si, že život na měsíci není tak vzdálená budoucnost. Lidstvu začíná být Země malá, tak se pomalu začíná porozhlížet po jiných planetách...

Jessica007
17.09.2019 3 z 5

Ke knize Artemis jsem se dostala díky knize Marťan, která se mi moc líbila. Nebýt Marťana, Artemis bych nečetla. Na rozdíl od Marťana, z kterého jsem byla naprosto nadšená, se mi tato kniha nějak moc nelíbila. Neměla jsem nějaká velká očekávání - vzhledem ke komentářům, takže ta neveliká očekávání se splnila..

micha-ella
11.09.2019 3 z 5

Tak nevím. Těšila jsem se, protože s.f. mám ráda a Marťan se mi líbil. Ale mnohé pasáže mi byly k ničemu, ani bych nepoznala, jestli autor ví, co píše ohledně chemických vzorečků a technických podrobností a nebo si z čtenářů, neznalých jako já, vesele střílí. A hlavní postava mě vysloveně štvala - sic razila moje heslo ,,všechno jde, když se chce", ovšem jinak to byl nepříjemný spratek. Ani mobily nemám ráda, takže mi byly protivné i ty jejich krabky, zkrátka u mne jen za tři.

waclaw
26.08.2019 3 z 5

Čtivé, zábavné. Do doby, než se odhalí hlavní zápletka, která je naivní a hloupá. Po Marťanovi zklamání. Opět hodně technických detailů, které tomu alespoň dávají štávu.

ViBe
30.07.2019 3 z 5

Po Marťanovi působí Artemis jako rychlá četba pro dospívající dívky. Pravda, hrdinka je jiného ražení a děj rychle odsýpá, dokonce nejde o život jednoho člověka, ale o celé měsíční město - přesto tomu něco chybí (dějová sevřenost) a něco přebývá (poněkud neživotně působící Jazz).
Svůj díl má také překladatel, který zásadně používá termín "vybouchnout" místo "vybuchnout" - zřejmě si "výbouch" odvodil od slova "bouchat".

Eduarda
29.07.2019 3 z 5

Kdyby nebylo Marťana, nikdy bych Artemis neotevřela - a proto nemůžu nesrovnávat. To, co v něm fungovalo, je tady navíc - zdlouhavé popisné pasáže, technické detaily, líčení prostředí jakoby "na sílu". Naopak marťanovský humor chybí, jasně, Jazz je dobrá hlavní postava (a párkrát jsem se fakt zasmála), ale na víc, než tři hvězdy to nestačí.

cathyblack
14.07.2019 4 z 5

... dneska jsem sahla konecne po knize, kterou jsem si koupila loni v rijnu v kauflandu v poletnim vyprodeji asi za 70 korun. Autor napsal kdysi velmi uspesneho Marťana, ktereho prectu posleze. Artemis je mesto na mesici. Hlavni hrdinka je muslimka, ktera v nem zije uz od sesti let. Je neco jako Dobrej Will Hunting, desne nadanej clovek, kterej do dotah jen na poslicka ze stanice Zeme-Mesic. Nejen ze je chytra jako raketovej ingenyr, umi svaret, rozumi oceli a po měsíci se prochazi ve skafandru ladne jako kocka. Jeji bajo život ma vsak nekolik mínusu, je chuda, žije v mistnosti tak male, ze se v ni da jen lezet (nebo provadet veci v leze) a honi ji fesnej polda ( ala Chriss Hemswoth), protože ze země pasuje zakazany komodity. A pak se primichne do takovyho divnyho zlocinu s kyslikem za milion. Hlavni postavu Jess si oblibite. Nejde daleko pro ostrou hlasku, nebo hur pesti. Pribeh si plyne svym vlastnim tempem a proto je jednoduche precist behem nekolika hodin. Záměrně jsem cetla Artemis pred Martanem, ponevadz kdyz tyto dve knihy porovnavate nize, nevychází z toho dobre. Pritom byla uplne skvela. ???? Doporučuju.

PavkaHu
10.07.2019 4 z 5

Líbilo. Nebylo to tak vtipné, jako Marťan, ale průšvih to také rozhodně nebyl.

Opatov
05.07.2019 5 z 5

Skvělé nactena audiokniha. Technických detailů tak akorát. Nelze srovnávat s Martanem, uz jen diky hlavni postave, kterou je divoka dospivajici teenagerka. Prostředí samozřejmě v budoucnosti mimo planetu a hlavní hrdinka je samozřejmě geniální a ma obrovsky technicky potencial. Ale příjemne se posloucha.

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972