Artemis

Artemis https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505430/bmid_artemis-xbH-505430.jpg 4 1503 1503

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Artemis , 2017

cathleenka
26.11.2020 3 z 5

Marťan to není. Je to o level "lehčí" čtení. Rychlá příjemná oddychovka. Pro mě byla dějová linka na hraně uvěřitelnosti, což se trochu bilo s docela hodnověrně vykresleným prostředím.

SpiritOfBook
26.11.2020 4 z 5

Kniha byla velice napínavá, prakticky jsem ji přečetla jedním dechem stejně jako Marťana. Líbila se mi vykreslená budoucnost osídlení Měsíce, přišla mi věrohodná. Jen mi občas trochu vadila přechytralá hlavní hrdinka, která se dostávala do zbytečných problémů. Vyvážil to ale fakt, že má srdce na pravém místě. :)

Affares
11.11.2020 2 z 5

Bojoval jsem mezi dvěmi a třemi hvězdami. S hlavní postavou jsem se vůbec neztotožnil, hlavní zápletka mi nesedla a přišla těžko uvěřitelná jako řada dalších bodů a první půlku jsem se fakt nutil do čtení, což u mne nebývá zvykem. Autor se snažil vše odlehčit dle mne nemístným a suchým humorem a bohužel ani řada "technických" parametrů to nezachránila. Je to oddechovka, spíše povídka, na velmi průměrné úrovni. Přišlo mi, že kniha se snaží vytěžit na prodejích jen díky Marťanovi, který ji předcházel. Pokud hledáte něco, kde se s nadsázkoou hodně zasmějete, tak sáhněte po Armabetton.

capricorn__
24.10.2020 1 z 5

O něco horší než Marťan, ale ten mě taky moc nezaujal.
Jediné, za co dávám hvězdičku, jsou autorovy znalosti a představivost - fakt nechápu, jak někoho může napadnout psát zrovna o tomhle a ještě si s tím dát takovou práci, že román vyznívá přesvědčivě. V tomhle díle autor používá méně chemických a fyzikálních popisů, takže i můj humanitně-orientovaný mozek má šanci leccos z knihy pochopit a představit si.
Co se mi ale opravdu nelíbilo, byly dvě zásadní věci, které se ale táhly přes celou knihu: první je detektivní zápletka (či co to bylo), která mě fakt nebavila a do této knihy se ani moc nehodila. No a ta druhá je hlavní hrdinka - tento typ rádoby "edgy hlavních postav" mi nikdy neseděl, protože se s nimi vždycky pojí ten typicky laciný smysl pro humor, který mě strašně moc vytáčí.

Luigi1
04.10.2020 4 z 5

Tento druh literatury mám rád,ale tato kniha mě nepotěšila.ČETL JSEM LEPŠÍ.

Hakate
21.09.2020 4 z 5

Odpočinkové Sci-fi z Měsíce plné humoru, sarkasmu a akce.
Kniha se čte výborně, vtáhne do děje a je plná nejen skvělého humoru, ale i fyziky, chemie.
Doporučuji, pokud hledáte knihu pro vyčistění hlavy, uvolnění a zasmání.
!Nelze srovnávat s Marťanem! ;)

Thalin
14.09.2020 2 z 5

Nedokázala jsem se do toho ponořit, knihu jsem pořád odkládala a četla jsem to na můj vkus moc dlouho. Marťan mě bavil mnohonásobně víc.

mirRa_cze
08.09.2020 3 z 5

Mírně nadprůměrné dílko. Není to špatné a rozhodně se to dá číst, ale je to horší verze Marťana, jiné postavy, zasazení děje, bohužel stejný jazyk humoru a vyprávění, který zde ale nefunguje zdaleka tak dobře, jako právě u Marťana. Rozhodně to stojí za přečtení, ale takovýchto knih vychází hromady.

Zap987
01.09.2020

Artemis mě po prvních pár řádcích přečtení okamžitě vtáhla do světa na měsíci mám ráda takový typ humoru i jakým stylem to je psané velice povedená kniha děkuji.A ještě na konec by mě zajímalo jaké národnosti je Martin Svoboda:)

Venny345
28.08.2020 4 z 5

Přiznám se, nečekala jsem knihu takového rázu! Do jejích stránek jsem se ponořila naprosto s čistým štítem, na Marťana jsem vůbec nebrala zřetel, což se vyplatilo.
Chtěli byste někdy zažít ten pocit volnosti na Měsíci? Teď nemluvím jen o tom, že je tam pouze šestinová gravitace, nýbrž o tom, projít se po jeho povrchu. Artemis vám to umožní! Weirovi se povedlo vystihnout měsíční krajinu parádně, opět nechyběly zajímavosti a fakta z fyziky a chemie.
Takže! Pokud hledáte oddechovou literaturu plnou sarkasmu a nových informací, směle do toho! :)

maly.vlada
19.08.2020 3 z 5

Marťana jsem zatím nečetl, nechce se mi do toho, protože film byl boží, možná časem. Ale Artemis mě moc nechytla. Ono vystavět funknčí a logický svět je asi trochu něco jiného, než psát deník chlápka, který je hned v první větě v hajzlu.

evilunicorn
17.08.2020 4 z 5

Z mého pohledu taková pohodová akční sci-fi oddechovka.. Thrillerem bych to asi nenazýval,ale hodně mě bavil styl humoru, kterým je celý příběh doslova prošpikovaný.Hlavní hrdinka byla sympatická a co víc, opravdu jsem jí při čtení fandil.Scény mimo město na měsíčním povrchu byly skvělé,a technické parametry promyšlené do posledního detailu byly taková třešnička na dortu.Bavilo mě to a kniha se četla sama.Svižný děj a stálá akce z této knihy činí nadprůměrný zážitek z četby.

Hanjimka
02.08.2020 4 z 5

Artemis je úplně jiná než Marťan. Hrdinka se mi líbila, příběh byl napínavý, méně technických detailů se mi líbilo. Za mě příjemné čtení.

roso.mak
23.07.2020 4 z 5

Za prvé upozorňuji - Marťan byl neskutečně skvělá kniha a pokud budete srovnávat, tak se vám Artemis líbit nebude. Laťka je totiž zatraceně vysoko.

Ale pokud se chcete pustit do nepříliš vzdálené budoucnosti a navštívit město na Měsíci, které by rozhodně mohlo fungovat - pak do toho.

Tess23
15.07.2020 2 z 5

Za mě trochu zklamání, Marťan se mi líbil daleko víc.

deedulka
13.07.2020 4 z 5

Kniha měla originální námět a Weirův pověstný humor a nadhled. Hlavní hrdinka je tentokrát žena, i když povahově mi připomínala spíše muže. S ničím se nepáře, do všeho jde odvážně po hlavě, slovník má jadrný a není to žádná stydlivka. Celý svět a téma města na Měsíci mne nadchnul. Trochu jsem se občas ztrácela v technických a chemických věcech, ale zase až tak do hloubky to člověk pochopit nepotřebuje, protože děj plyne rychle dál. Vůbec jsem se nestihla nudit, jak se pořád něco dělo a napětím jsem nechtěla knihu odložit. Úplně si dokážu představit, že by se v tomto světě mohlo odehrát pokračování, protože jsme nahlédli jen na část tohoto kolosu. Ale Artemis 2 nejspíš autor neplánuje. Co dalšího mne těší je, že se možná dočkáme zfilmování. To bych opravdu ráda viděla. Marťan se jim tehdy taky podařil kvalitně.

Svamburger
28.06.2020 4 z 5

Jako film se mi Marťan hodně líbil. Málokdy se dostanu k nějakému tomu Sci-fi. Tuhle knihu ale budu mít navždy spojenou s příjemnou dovolenou v Egyptě. Horký písek cítím mezi prsty u nohou a v dálce slyším zvuk vln, zvuk moře. Pod slunečníkem obracím jednu stránku za druhou a spokojeně si čtu. Přítelkyně po mně netrpělivě pokukuje a vyčítá mi, proč už nejdeme do vody. Andy Weir mě zatraceně baví. Hlavní hrdinka je správně ztřeštěná a vyčůraná. Zápletka mi přijde zvláštní a netradiční. Popis měsíční, vesmírné stanice je přímo famózní. Nic podobného jsem nikdy nečetl, a tak mě mrzí, že se asi nedožiji vesmírné turistiky ve speciální zorbigové kouli.

hawatt
20.06.2020 3 z 5

Je to jiné než Marťan. Ale příběh frčí a vtáhne... Weir není vejr, je fakt dobrej

BroDan
18.06.2020 3 z 5

Čo sa stalo s Andym Weirom? Po úžasnej debutovej knihe Marťan som sa začítal do tohto počinu a aj napriek tomu, že sa snažím vyhnúť porovnávaniu, nebolo to ono. Buď som sa počas tej pauzy medzi prvou a druhou knihou mentálne vyvinul/degradoval, alebo sa Andyho perfektný humor niekam vytratil. Silené pokusy o vtip vôbec nefungovali.

Do vesmírnej kolonizácie som blázon a samozrejme som od toho nečakal žiaden fantastický úlet, ale reálne a vedecky presné vyobrazenie lunárneho mesta. Napriek tomu mi to však celé nejak nefungovalo. Jazz mi ako postava neprišla moc sympatická, zápletka nezaujímavá, humor slabý a konanie postáv častokrát nelogické a málo uveriteľné. Každopádne, som zvedavý s čím ešte Andy príde. Možno znova prekvapí. 3*

Rainbow_Owl
11.06.2020 4 z 5

Moja prvotina od autora, príbeh bol fajn, ľahko čitateľný, potešila hlavná ženská postava. Síce knižku nezradím medzi svoje knižné lásky, ale stála za to. Teraz sa môžem vrhnúť na Marťaňa, zámerne som chcela najprv prečítať Artemis aby som ich neporovnávala a nebola sklamaná.

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972