Arabský svět – jiná planeta?

Arabský svět – jiná planeta? https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99587/bmid_arabsky-svet-jina-planeta-Sw3-99587.jpg 4 106 28

Jaký je arabský svět ve skutečnosti? Jak myslí, cítí a žijí Arabové? Jaké jsou vztahy mezi muži a ženami? Je každý Arab muslimem a každý muslim Arabem? Jak se chovají ke zvířatům? Je vůbec možné naučit se arabsky? Knihou Arabský svět – jiná planeta? přináší autorka realistický pohled na současný život v arabských zemích. Vybírá témata, která nás zajímají nejvíc. Přibližuji i taková, která jsou tabu nebo na která padá stín pověrčivosti. Mluví o arabské sexualitě, mužsko-ženském (ne)souladu, obřízce, kastování společnosti, o rozeznávání hranice života a smrti, kadidlu, drogách i alkoholu. A to vše na pozadí převládajícího náboženství – islámu. Tato témata vám předkládá z pohledu ženy arabistky, která dlouhodobě žila a pracovala v tomto regionu. Ženy, která většinou přicházela do kontaktu s muži…... celý text

LordSnape
12.11.2013 4 z 5

Autorka měla pravdu, když v knize tvrdila, že se snažila, aby čtení zabralo tak dva večery. Co tahle kniha znamená pro mě je to, že mě naučila se na arabský svět dívat jinýma očima. Dřív jsem žil v domnělém obrazu médií, kde se ukazují různá zvěrstva a kde vládnou muslimští radikálové pevnou a neotřesitelnou rukou. Khidayer nezapomíná připomínat jisté hrozné věci (většina v Saudi...), ale zároveň popisuje i to, co je na arabském světě dobré a že Islám není jen o radikálních zákazech a teroristech. Spousta věcí totiž nemá s vírou ani moc společného, protože jde jednoduše o zažitý zvyk a výborná kapitola byla i o tom, že spousta žen i přes tak nízké postavení o nějakou emancipaci vlastně ani nestojí, proto se stále zahalují i s tolerantním mužem. Ano, tyto země pořád mají co dohánět a já věřím, že se v nich najde více uvědomnělých muslimů, kteří ukážou svoji lepší stránku a povolí tu středověkou oháňku, která je zbytečně dusí, což dokazuje hlavně Saudská Arábie nebo chudý Jemen. Rozhodně doporučuji lidem, kteří mají stále vůči orientu i Islámu spoustu předsudků servírovaných prostřednictvím médií. Jestli tohle byl autorčin cíl, za mě říkám, že se to povedlo a dokonce i trochu navnadilo k turistické návštěvě.

Honey19
08.03.2013 4 z 5

Zajímavá kniha, očekávání dozvědět se něco více o postavení žen v arabském světě bylo splněno. Jak bylo psáno níže, ocenila bych akorát více mapek či obrázků.

paja1ajaja2
04.09.2012 5 z 5

Poučná a zajimavá kniha.Mám v plánu koupit si druhou,podobnou"Život po arabsku"

oolinkaa
28.06.2012 4 z 5

Velmi hezká a poučná kniha.. Vhodná pro všechny, kdo se zajímá o arabský svět nebo kdo se pouze do těchto zemí chystá jet. Plno užitečných rad, na které si dát pozor a tipy, které vás nemůžou překvapit. ;)

mendule
18.06.2012 5 z 5

Kniha se mi líbila, ale mohla být lépe propracovaná. Chyběly mi hlavně mapy a fotografie jednotlivých věcí, situací apod. Fotky vložené do knihy jsou pouze dekorativní.

ell.rose
08.04.2012 3 z 5

Knížku se vyplatí přečíst, je v ní spousta zajímavých informací, které třeba jinde nejsou, nebo ne na jednom místě. Nicméně mi během čtení vadily některé autorčiny komentáře a celek na mne působí jako články z ženských časopisů poskládané do jedné knihy. Valná většina knihy je věnovaná pouze vztahům mezi muži a ženami v arabském světě a na mě je tam až moc příhod typu "jak jednou můj známý diplomat Kuvajťan".

-Lenicka-
10.02.2012 5 z 5

Tak musím uznat, že tato kniha má něco do sebe - a nejen pro ty, kteří se zajímají o arabský svět a jeho kulturu. Každá kapitola popisuje něco jiného, někdy je to velmi zajímavé, někdy už méně, ale to jak pro koho. Mne se tato kniha opravdu líbila, takže můžu doporučit! Škoda, že v ČR nevyšly další knihy této autorky, určitě bych si je s chutí přečetla! =)

danuska
17.11.2011 5 z 5

Oplati sa precitat, je tam vela zaujimaveho.

islám Arabové islámské země

Emíre Khidayer
slovenská, 1971
2011  75%Arabský svět – jiná planeta?
2012  83%Život po arabsku
2013  47%Taje Dubaje: Není všechno zlato