Začátek konce

Začátek konce https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248155/mid_apocalypsa-z-zacatek-konce-a5A-248155.PNG 4 317 86

Apokalypsa Z série

Je konec civilizace. Neexistuje internet, televize ani mobilní telefony. Nezbývá nic, co by člověku připomnělo, že je lidským tvorem. Apokalypsa začala. Teď zbývá jediný cíl: PŘEŽÍT! Nestává se často, aby se knize španělského autora podařilo stát bestselerem v anglicky mluvících zemích, ale španělskému novináři Manelu Loureirovi se to povedlo. Jeho kniha se stala kultovní, ještě když vycházela na pokračování na internetu, takže se brzy dočkala knižního vydání a záhy překladů do několika jazyků. V současné době se pracuje na jejím zfilmování.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Apocalipsis Z: El Principio Del Fin , 2007

_Peprmintka_
30.01.2018 3 z 5

Mi se na téhle knize v začátku líbilo, že šla na věc a neremcala se s nějakými zdlouhavými popisy, zombíci zamávaj světu už někdy po dvaceti stranách. Vše začalo svižně a dostalo se do skvělého tempa, jak bych přesně od zombie apokalyptické knihy čekala. Nicméně k průběhu knihy to tempo začalo pokulhávat a už jsem přestala mít chuť knihu číst. Připadá mi, že autor po první polovině knihy přestal zvládat tu formu zápisků, kterými je kniha psána... neumím si představit, že člověk ručně napíše za den 20 stran tištěného formátu o tom, jak jeho den byl na hovno, protože ho málem sežvýkala mrtvola. A k tomu si připomene detaily o každém šutříku, co cestou potkal. Taky mi vadilo, že text zápisek někdy končil jak by normálně končila kapitola a pokračoval následujícího dne, ačkoliv chronologicky nedávalo smysl, aby se věci odehrávaly jinak, než v jednom dni. Forma zklamala. Na formu deníku pro mě moc popisné a málo subjektivní. Posledních padesát stran má šmrnc, ale konec jě zase rychle ufiknutý, jako by to autor už prostě mermomocí chtěl vidět vytištěné. Má to své mouchy, ale nakonec to sedlo. Další díly určitě pořídím.

trudoš
16.12.2017 3 z 5

Když se jednoho dne probudíte a všechno kolem ukazuje, že normalita dostala krumpáčem mezi oči, pochopíte, že rozdíl mezi životem a smrtí je pouze v tom, kdo ten krumpáč chytne jako první. Vítejte v zemi živých mrtvých!
Ačkoliv měl Začátek konce všechny předpoklady k tomu mě nadchnout, výsledný dojem nakonec není moc valný. Už po pár stranách mi začala vadit autorská stylizace blogu, která po technické stránce nefunguje a výsledkem je mišmaš. Ani úvaha, deník či vyprávění, prostě náhodný popis denních činností, přičemž Manel Loureiro průběžně mění přítomný a minulý čas. Ale to vem čert, měla-li by forma blogu nějaký smysl. Jenže nemá. Kdyby byl příběh v rovině akčního dobrodružství, určitě bych byl spokojenější. Protože potenciál tahle road movie má, ubírá se však vyježděnými kolejemi a jen občas přijde s něčím originálním, jako jsou třeba zombie batolata nebo rvačka v oleji. A bohužel evropská lokace není zas až tak podmanivá, aby si člověk užil čtení čistě pro důvěrně známá místa.

KAREL6725
17.11.2017 5 z 5

Mám rád postapo , na tuhle knížku jsem se vyloženě těšil, recenze psali jasně výborná kniha. Kniha nezklamala zombie tématiku můžu, tohle jsem si opravdu užil. Komu se líbil seriál Živí mrtví , tak tomu se bude líbit i tahle kniha. Doporučuji, plný počet hvězd.

dikobraz
28.07.2017 5 z 5

Hmmm, zombie kniha. Moja prva. Filmy pozeram vsetky, ktore o zombikoch natocia. Kniha super. Ta ponura atmosfera doslova kricala z kazdej strany. Riadna depka. Citane v noci, ked na mna skocil kocur, skoro som sa viete co... bolo to vyborne. Som zvedavy, ci bude aj dvojka. Keby hej, bolo by to na paradu.

Veronika33
23.06.2017 4 z 5

Kniha bola dobre napísaná, pútavá. Pre zombie tématiku mám slabosť, dej celkom dobre plynul, snáď len časť s "pirátmi" ma trochu otravovala. Celkom sa teším na ďalšiu časť ak u nás vyjde.

sofmysl
07.05.2017 4 z 5

Zajímalo by mě čemu se bude věnovat druhý díl, ale budiž. Od knihy se zombie tématikou jsem asi čekala víc, ale líbila se mi a dobře se četla. Místy mi to přišlo jako přehnané sci-fi, ale chápu, že to chtěl autor prostě okořenit. Snad bude další díl přinejmenším stejně dobrý jako tento.

Dolik13
15.03.2017 5 z 5

Na tuto knihu jsem narazil zde. Musím říct, že mě velice příjemně překvapila a přečetl jsem jí jedním dechem. Líbí se mi, že hlavní hrdina není žádnej superhero, ale normální obyčejný člověk. Mám rád zombie tématiku, a tato knížka byla první, kterou jsem přečetl. Rozhodně se vrhnu na pokračování.

Lathien
14.02.2017 5 z 5

Nikdy bych si nepomyslela, že mě tento žánr dokáže zaujmout. Ale tím, že kniha začíná v ,,normání" době a až poté se situace postupně začíná komplikovat, navíc velmi šikovně zvolená forma deníku, má za následek, že se zcela vžijete do autorovi situace a na následující údálosti pohlížíte skoro stejně jako on.

povermaster
03.02.2017 5 z 5

I když se jedná o zombie knihu, častokrát jsem se začal smát nad zážitky a komentáři, které hlavní hrdina popisuje. Netuším, zda to byl záměr, ale kniha mě velice bavila v komediálním slova smyslu. Zombie apokalypsa byla perfektní hlavně ze začátku, poté jsem měl pocit, že tempo uvolňuje. Každopádně vřele doporučuji těm, kteří mají rádi zombie a černý humor.

Princezna22
09.01.2017 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Velice doporučuji všem deseti!! miluji knihu že zombikama a tohle je za mě další poměrně skvělá kniha co zaslouží přečíst

hjoo
01.01.2017 5 z 5

naprosto úžasná kniha s zombie tématikou - postupné zjištění proč se lidé mění v zombie bylo dobře napsáno což je důležité v zombie knihách
- styl psaní knihy - pomocí blogu - byl super nápad a dobře se to četlo, chtěli jste vědět co bude dál .. doporučuji

sonycat
13.12.2016 5 z 5

Za seba tiez mozem vyjadrit spokojnost, zombie zaner mam rada, ostatne az tak vela knih ho na nasom trhu nezastupuje. Dej napinavy, hrdina lahko prijatelny, ubieha to rychlo, takpovediac filmovo a konci v tom najlepsom a....tu je zial zadrhel:(. Jedna sa o prvy diel, tie tak akosi maju v popise prace skoncit v tom najlepsom a navnadit na dalsie diely. Lenze...na moju otazku adresovanu vydavatelovi, kedy a ci vobec bude druhy diel vydany, mi vydavatel takpovediac posmutnelo odpisal, ze bohuzial, predaje knihy sa pohybuju v cervenych cislach, takze v dohladnej dobe to tak lahko nebude a jedine, co mozem urobit je, ze ju budem odporucat svojim priatelom. A tak to robim, odporucam znamym i neznamym, lebo sakraaaa sa nedozviem.co bolo dalej :D

Taurusfairy
05.11.2016 5 z 5

Podle zde již přidaných komentářů nebudu asi nebudu moc náročná, protože se mi knížka líbila. Myslím,že autor poměrně obstojně popisuje pocity a situace, tak aby si je mohl čtenář představit a vžít se do nich. Za mě super, těším se na další díl.

Attia
14.09.2016 5 z 5

Miluji tématiku zombie apokalypsy, takže se mi autor perfektně trefil do noty. Díky formě blogových a později deníkových zápisků mi příběh i jeho hlavní hrdina hned přišel bližší.
Občas jsem sice narazila na drobné nesrovnalosti či nelogičnosti, někdy tempo kolísalo, ale čert to vem, kniha se mi moc líbila.

czfenek
14.09.2016 3 z 5

Upřímně nechápu zdejší červené hodnocení. Tahle kniha není absolutně ničím výjimečná. Táhne se pozvolným tempem, hlavní hrdina působí naivně, až přiblble a když knížku dočtete, prakticky nic zásadního vám z ní neutkví v paměti. Román dále shazuje buď autorův styl psaní nebo český překlad. Žijí snad všichni s hlavami v písku? Nikdy neslyšeli slovo "zombie"? Nikdo nevěděl, která bije, když ožili mrtví? Hlavně, že se to v textu hemžilo "zrůdami" a "netvory". Nehledě na to, že má kniha to Z i v názvu. Nebo to snad není Z, jako Zombie? No nic...
Na Světovou válku Z se to nechytá ani omylem, na to chybí knize chytlavost a autorovi um a snad i celkový přehled. Zatímco ve Světové válce koncept poválečné reportáže fungoval, zde deníková forma, alespoň pro mě, prostě neklapla. Apokalypsa Z: Začátek konce je nakonec veskrze průměrné dílo, vezoucí se na módní vlně zombie tématiky.
Za mě 60%.

Denisa.knizky
26.08.2016 4 z 5

První dve tretiny výborne, příběh mel spad, denikova forma udrzovala napětí. Poslední Cca třetina, až na posledních par stránek, mi přišla plna neustále se opakujících stejných frází a popisu. Ale celkové jsem s knihou spokojena, hodnotim slabší ctyrkou a to z části, jak tu již bylo zmíněno, z důvodu nesourodosti některých informaci a nesrovnalosti v časové ose, zásadně to ale na pocit z příběhu nemělo vliv a v budoucnosti sahnu i po další knížce tohoto autora.

midloch
17.08.2016 3 z 5

Zombie tématiku mám rád nějakých posledních 18 roků, co jsem prve viděl Romerovu Noc oživlých mrtvol. Proto, když jsem v knihkupectví náhodou potkal tuhle knihu, musel jsem si ji koupit. Kniha není špatná, deníkový koncept davá příběhu trochu jiný rozměr (stejně jako rozhovorový koncept Světové války Z), ovšem kniha naprosto ztrácí na drobných nepřesnostech a nelogičnostech, kterých je opravdu mnoho. Některé musely určitě vzniknout z pera autora, jiné z pera překladatele, buď jak buď je jich hodně. Např. Velká Británie a její vystoupení z Schengenu jako reakce na epidemii, nebo v dubnu nalezené noviny s datem starým pět měsíců, ve kterých byly zprávy jen o epidemii (v knize začala epidemie v lednu, takže autor jaksi nezvlád počet do pěti), nebo Mercedes GL s automatickou převodovkou, kde řidič stále řadil jedničku.... Z pera překladatele vznikly zase novotvary typu solární panely z polykrystalických silikonových buněk (namísto polykrystalických křemíkových článků), nebo díry ve zdi po nábojnicích a měděné náboje rozsypané po zemi (tedy předpokládám, že to zfušoval překladatel - pokud to napsal blbě již autor, měl to překladatel opravit do správné podoby).

Knihu hodnotím třemi hvězdičkami, protože jak jsem napsal v úvodu - zombie tématiku mám rád, námět má kniha dobrý, bohužel ji sráží výše zmíněné nesmysly, nelogičnosti a v popisu je dost časových nepřesností. Každopádně pro fanouška chodících (neběhajících) mrtvol je to slušná oddechová kniha.

Toldist
09.08.2016 3 z 5

Kniha je ze začátku velmi napínavá a čtivá, ale od půlky se hrozně táhne a zpomaluije tempo, škoda.

Punkies
08.08.2016 2 z 5

Miluju téma zombíků, ale tohle bylo dost nudný, hrozně se to táhlo.. třeba Červený vrch se mi líbil oproti tomuhle tak o 60% víc.. tam to odsejpalo.. tady než se k něčemu dostalo, tak byla půlka knihy pryč.. nevim, jestli sáhnu po dalších dílech.. možná jen z principu...

Barbarka_CZ
05.08.2016 5 z 5

Tak to bylo jedním slovem WAU! Povinná četba pro všechny, komu se líbí Walking Dead. Napsáno velmi dobře, sice se tam pár hluchý míst najde a některé přeskoky v čase jsou až moc okaté, ale celkově parádní záležitost. Po delší době zase knížka, od které jsem se nemohla odtrhnout. Doufám, že Argo vydá i další dva díly, už teď se na ně těším. :)

A jak tu někdo psal, že mu kocour a jeho chování přišlo k neuvěření - máme 4 kočky, žádná sice není úplně jako Lúculo, ale některé k němu mají velmi blízko. Troufám si tvrdit, že autor nejspíš opravdu má podobnou kočku (ostatně hl. hrdina byl právník žijící v Pontevedře - stejně jako spisovatel sám, takže inspirace skutečností je více než zřejmá) a že se nejspíš opravdu chová tak, jak je popsáno. :)

španělská literatura zombie postapokalyptické romány

Manel Loureiro
španělská, 1975