Ano, můj pane

Ano, můj pane https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/536498/bmid_ano-muj-pane-661e2d92de481.jpg 5 344 344

Ondřej z Rohatce série

Ondřej z Rohatce se po několika letech, kdy se živil jako žoldnéř, rozhodne svou službu u vojska ukončit. Vrací se z Itálie, kde se zúčastnil tažení kralevice Karla Lucemburského a kde sice získal zlaté rytířské ostruhy, ale také o mnoho přišel. Nyní je zvědavý na dar, který na něho čeká v Čechách – malý hrad, spíše však hrádek na Křivoklátsku. To, že konečně nalezne klid, je ovšem jen zdání. Možná že ve vojsku, kdy přesně věděl, kde stojí on a kde nepřítel, bylo přece jen bezpečněji…... celý text

jitka7326
23.06.2023 5 z 5

Příjemné historické čtení. Na můj vkus zatím moc kladný hrdina, ale uvidíme co dál.

TomHr
23.06.2023 5 z 5

František Niedl uvádí na scénu dalšího neochvějně nebojácného a až za hrob poctivého hrdinu. Řízením osudu, ale také díky osobní odvaze se Ondřej z Rohatce stává majitelem nevelkého hrádku. Opouští italské tažení markraběte a budoucího krále Karla IV. a po strastiplné cestě přes Alpy se ujímá svých statků. Zvelebuje hrádek a podhradí, začíná se dařit, i přes protivenství ze strany mocného souseda, křivoklátského purkrabího. Poddaní Ondřeje ctí a vše se jeví zalité sluncem Ano, tento scénář je dost podobný námětu jiných knih z pera pana Niedla. A vůbec mi to nevadí! Ostatně v knize vystupuje Čeněk z Vřesova a na moment se objeví i jeho bratr Beneš. Přímočarý příběh svižně odsýpá a jak jsme u autora zvyklí, se smyslem pro detail zručně navodí atmosféru a načrtne prostředí. Knížka zkrátka vtáhne do děje a nepustí, na konci se člověk těší na další díl.

hnusák
20.05.2023 5 z 5

Musím říci, že kniha mne mile překvapila, je to takové lehké čtení, které jde svižně vpřed a Ondřeje si musíte pro jeho povahu oblíbit, fajnové jsou dobové reálie pěkně zasazené do příběhu.

ropotamo
29.03.2023 4 z 5

Příjemné odedchové čtení. Čekala jsem trochu více z historie, ne jenom děj zasazený do dob minulých. Sice se v knize objevují reálné historické postavy, ale nic nového se o nich nedovídáme.

PierReVesper
23.03.2023 5 z 5

Super kniha. Pohodové čtení jako u předešlých niedlovek. Líbí se mi lehká návaznost na sérii Rytířů z Vřesova. Doufám, že bude i nějaká návaznost na Platnéře.
Ondřejovi sice vše padá do klína děním štěstěny, ale neusněme na vavřínech.
Wolfram měl taky v jednu chvíly vše co si přál.. a pak...

TomD
20.03.2023 5 z 5

Jsem opět nadšen. Krásné detailní popisy míst a událostí. Poutavě napsáno, zkrátka: niedlovské.
Pravda, určité dějové linky jsou totožné jak u Vřesovštích, někdo by řekl, že se možná autor sám vykrádá, ale za mě zase dobrý. Těším se na další.

kuruteku
09.03.2023 5 z 5

Skvěle navazuje jak na rytíře, tak zvláštně i na Pavoučka (práce s železem). Výborně zasazené do doby a právě ten rozměr "usedlé" domácnosti dělá z Niedla v něčem zajímavější alternativu k Vondruškovi. Humor, středověk, poučení.

jarin58
04.03.2023 4 z 5

Máme zde novou sérii volně navazující na Rytíře z Vřesova.Uvidíme jak se příběh bude v dalších dílech vyvíjet.

TeaPeter
15.02.2023 4 z 5

Dobrý začátek nové série. Dost zemitých a veselých vtípků. Jen mi přišlo, že na temný středověk tam bylo až požehnaně mnoho šťastných náhod v přesně tu správnou chvíli. Takový český Lucky Luke.

kvetuse3368
02.02.2023 5 z 5

Příjemné čtení, děj se rychle odvíjí a člověk se boji odložit knihu, aby o něco nepřišel. Moc se těším na další díly. Stejně jako " Rytíři z Vřesova", kteří jsou stejně čestní.

Mabie
02.02.2023 5 z 5

Vždycky jsem měla ráda hrdiny Dicka Francise - čestné, slušné, inteligentní. A třebaže historické romány tak často nečtu, od doby co jsem poznala díla Františka Niedla, jsou také jeho hrdinové moji oblíbenci a množství historických příběhů v mojí knihovně výrazně vzrostlo.
Kniha “Ano, můj pane” je velice povedený úvod do další série ze 14. století, kde je kromě čtivosti, humoru, dobývání hradů a bitev navíc velmi příjemná i lehká návaznost na sérii Rytíři z Vřesova.
Knihu jsem poslouchala jako audio a musím poznamenat, že kvality knihy umocňuje i profesionální přednes Marka Holého.

Slepy
26.01.2023 5 z 5

Dlouho jsem se tuzemských autorů stranil,vyjma pana Vondrušky.Až náhoda mi přihrála tuto pecku,doslova mě uchvátila.Vubec jsem netušil,že máme takového autora historických románů.Nebal bych se přirovnat s Cornwellem,ale tady tomu přidává půvab ta naše domovina.Navic je to nášlapané českou historií,škoda jen že je tak útlá a treti díl vyjde až v květnu.Zatim hurá k Vřesovským

packlik
22.01.2023 5 z 5

Ondřej z Rohatce je další Niedlův středověký drsňák. Je drzý, chytrý, umí bojovat a hlavní devizou je jeho čest. V mnohém se podobá mému oblíbenci Hynku Tasovi nebo pánům z Vřesova, kteří se tu také objevují, ale to mi vůbec nevadí.
Já jsem prostě fanda, takže za mne 5*.

Shardlake
18.01.2023 5 z 5

Příběh Ondřeje z Rohatce a Haška z Jenčova a jejich přátelství ve službách kralevice Karla Lucemburského. Za své věrné služby králi při italském tažení získávají zlaté ostruhy. Ondřej z Rohatce získává nádavkem ještě hrádek Jenčov. Po smrti svého kamaráda Haška se rozhodne opustit život žoldnéře a odejít do Čech a starat se o své nové sídlo. Jak moc se mu to daří ať zjistí čtenář sám. Doporučuji, kniha má spád.

panPatejl
04.01.2023 5 z 5

Tak tohle bylo velké překvapení. Otevřel jsem to v podstatě náhodou, a pak přečetl na posezení. Jen škoda, že jsem tam nejdřív neposlal Pány z Vřesova, protože mi tu Rohatec dost věcí vyspoiloval.

rlupinek
21.12.2022 5 z 5

Moc pěkný historický román, který nepřímo navazuje na Rytíře z Vřesova. Nezbývá, než se těšit na druhý díl...

Dandulka
19.12.2022 5 z 5

Skvělý začátek nové série! Moc se mi líbí Ondřejův sarkasmus a nebojácnost. To bude postava podle mého gusta!!!! Bude to skvělá série. Těším se na další díl.

konicekbily
19.11.2022 5 z 5

První díl nové řady mého oblíbeného autora obsahuje návaznosti na předcházející sérii Rytíři z Vřesova a je vlastně pokračováním s novými postavami. Nejdříve jsou scény ze středověkých bitev při dobývání hradů a měst, potom po nabytí dědictví je vylíčena složitá cesta domů a i v Čechách je podrobně vykresleno, jak těžce se musel hlavní hrdina domáhat svých práv.

Nočnípták
10.11.2022 4 z 5

František Niedl opět nezklamal. Dobrodružné, napínavé, humorné a vtipné. Skoro mě mrzí, že jsem to přečetla tak rychle, teď budu netrpělivě čekat na další díl.

tygřík2
01.11.2022 4 z 5

Pěkné. Na Tase či Vřesovské to sice zatím nemá, ale jako úvod do série pěkné.