Anna Karenina

Anna Karenina https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2066/anna-karenina-2066.jpg 4 2092 325

Všechny šťastné rodiny jsou si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná po svém. Výmluvný postřeh giganta ruského realistického románu Lva Nikolajeviče Tolstého otevírá jedno z nejslavnějších psychologických děl v dějinách literatury, v němž si spisovatel po monumentální fresce Vojna a mír dopřál komornější zápletku a dalekosáhlým přetvořením látek módních romancí vyjádřil odpor k pseudomorálce „vyšších kruhů". Inspirován skutečnou událostí, kdy se spořádaně vyhlížející mladá dáma vrhla pod kola nákladního vlaku, vytvořil Tolstoj příběh o skandálním poklesku „dobře provdané" krasavice, která je přinucena váhat mezi salonním životem v nelásce a přirozeným právem na štěstí. Vzplanutí choti carského hodnostáře k důstojníku Vronskému, jež spisovatel umně proplétá s osudy a krizemi dalších příbuzných a přátel, je pro Annu o to tragičtější, že na rozdíl od dobových mravokárců nedovede být pokrytecká a milostný poměr ani jeho následky netají. Nesmrtelnost tohoto románu potvrzuje i řada filmových adaptací, v nichž titulní postavu postupně ztvárnily například Greta Garbo, Vivien Leighová, Taťjana Samojlovová nebo Sophie Marceauová.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda

Анна Каренина (Anna Karenina) , 1877

Klaudi262
06.01.2021 4 z 5

Tento román nám dáva možnosť nazrieť do života ruskej šľachty na začiatku 19. storočia , kde práve začala priemyselná revolúcia. Príbeh nie je len o Anne, ale aj o Levinovi a Kitty. Anna bola krásna pôvabná žena ktorá si svojou charizmou a múdrosťou vedela každého získať a tak si získala aj mňa . V knihe vidíme aj jej “temnejšie“ stránky ako sú žiarlivosť a domýšľavosť atď. Autor má ten dar popísať postavy nie len povrchovo , ale tak že sa dostaneme aj do ich hlavy čo bolo veľmi zaujímavé . Rieši sa tam veľa otázok či už osobných alebo spoločenských , ako je viera v boha či ženské vzdelanie . Keďže som z tých citlivejších tak som si pri tomto príbehu poplakala . Je to krásny príbeh o láske a jej rôznych podobách. Postavy mi veľmi prirástli k srdcu a bolo mi ľúto že sa to už končí. Takže sa už teším keď sa do tohto sveta ruskej šľachty zase ponorím. Za mňa určite tento román odporúčam.

D.V.Spudil
06.01.2021

Nemůžu hodnotit a nebudu, protože to nedočtu. Je to nekonečná nuda. Celá knížka je jen o tom, kdo má s kým jaké vztahy. Připadal jsem si, jako bych sledoval Ulici. To fakt nemám zapotřebí.

Izu
04.01.2021 5 z 5

Tolstoj je skvělý vypravěč a také umí perfektně vystihnout všechny odstíny lidské povahy.Jedine co mi vadilo byla přílišná rozvláčnost.Ovšem za mě je stále nejskvělejším vypravěčem Emile Zola.

Horal123
02.01.2021 5 z 5

Skvělý klasický román, který odhaluje různé stránky lidských vlastností, ať už dobrých nebo špatných. Tolstoj je jeden z nejlepších vypravěčů vůbec, navíc do svých knih vkládá hluboké myšlenky o lidském žití a bytí, ukazuje zde ostrý kontrast života aristokracie, státních úředníků a ruských mužiků. Kniha skvělá, ale Vojna a mír se mi líbila o dost víc.

morte
29.12.2020 5 z 5

Obraz Anny Kareniny namalovala a na stěnu svého pokoje si pověsila moje bývalá přítelkyně. Díky svému talentu Annin portrét vyvedla dokonale. Karmínové šaty, černé vlasy v kontrastu k světlé pleti. To vše, aniž o Anně tušila víc, než tragický osud a jméno autora, z jehož pera vzešla. Víc jsem netušil ani já. Teprve když jsem si román přečetl, zjistil jsem, že Anna mimojiné je zhmotněním žárlivosti, hysterie a schopnosti (často i proti vlastní vůli) trvale, opakovaně a s velkou rafinovaností znepříjemňovat život muži po svém boku. Byla to především ženská, neopodstatněná žárlivost, jíž byla vydlážděná i cesta vedoucí ke konci našeho vztahu. Uvědomuji si teprve nyní, jak trefně malba hlavní příčinu, tj. žárlivost, ztělesnila.
Anna Karenina byla prvním románem, který jsem od Tolstého přečetl. Sáhnul jsem po něm poté, co jsem našel zalíbení v rozsáhlých knihách (Bílá velryba, Suttree), které lze číst pozvolna a užívat si každé slovo, aniž by se člověk jako kůň pobízený bičem musel hnát k cílové pásce se záměrem zjistit "kdo to byl a proč to udělal".
V žádné knize, kterou jsem kdy četl (několik stovek), jsem se nesetkal s tak rozvinutými postavami jako v Anně Karenině. Vzhledem k tomu, jakou míru života do nich Tolstoj vetkal, se téměř stydím užívat takového označení, neboť "postava" zní jako slovo označující plochou, dvojrozměrnou, karikaturu člověka a jeho osudů. Lidé v tomto románu jsou vše, jen ne to - Tolstoj nesmírně rozuměl lidem, jejich povahám, pohnutkám, náladám, vztahům - a dokázal je ve všech barvách vykreslit a přenést do psaného slova. To vše na pozadí ruských reálií tak jasně a uvěřitelně vyvedených, až čtenáři dávají pocit, že otevřením knihy se přenesl o sto padesát let zpět nejen ve své představivosti, ale celou svojí existencí.
Přesto, i toto přenesení v čase, nám ukazuje, že kulisy se sice změnily, ovšem člověk byl stejný tenkrát jako dnes. Tytéž mezilidské osudy, trable, radosti, občas jen v mírně odlišných odstínech, zažíváme i my všude kolem sebe na počátku století jedenadvacátého.
Navzdory rozsahu knihy má Tolstoj dar čtenáře nenudit. Naopak ho se samozřejmou lehkostí provádí každou z osmi set stran - až jsem opakovaně hledal přirovnání, která by přirozeně plynoucí průchod dějem dovedla vystihnout.
Na románu oceňuji také velkou míru filozofických úvah, zejména zaměřených na smysl lidského bytí. Vpravdě, jde sice o otázku, na kterou nelze hledat univerzální odpověď, ale je zajímavé pozorovat, jak se s ní potýkají ostatní - nehledě na to, jedná-li se o lidi reálné, nebo žijící pouze na stranách knih. I když při čtení Anny Kareniny jsem nabýval opakovaně dojmu, že charaktery tohoto díla v sobě mají více života, než kdekdo ve světě z masa, kostí a kamenů.

Četl jsem překlad T. Haškové, vydaný roku 1964 v Mladé frontě. Za přečtení stojí i doslov Jiřího Honzíka - ten se naštěstí vyhnul jakékoliv poplatnosti době a vyjadřuje se výhradně ke knize, jejímu autorovi, a okolnostem, ve kterých dílo vznikalo.
Nejoblíbenější pasáž románu: Kosení trávy

capricorn__
29.12.2020 5 z 5

Ruský realismus je mi moc blízký. Nejen, že jsou knihy z tohoto období kvalitní a nadčasové, ale zároveň se díky nim mohu naučit o dalších oborech mimo literaturu. Mezi ty patří například historie, sociologie či psychologie (to spíše u Dostojevského), protože tito autoři perfektně vystihují, jaká je společnost dané doby, co pro ni bylo typické, což pomůže člověku lépe pochopit historické události a co k nim vedlo. "Anna Karenina" je jedno z děl, které mě chytlo od začátku do konce, a to jsem se bál, že se budu nudit. Co mně na knížce dost fascinuje (a co si taky myslím, že jí přidalo na popularitě), je, že kdykoliv o "Anně Karenině" mluvím, dotyčný vždycky vypíchne nějakou postavu a řekne: "S touhle se ztotožňuju nejvíc." A je jedno, jestli to je přímo Anna, Levin nebo třeba Kitty. To mě dost fascinuje, protože knížka byla napsaná v 19. století, a i přesto je její téma relevantní a (nejspíš) se způsob myšlení lidí tolik neliší.

morte
29.12.2020 5 z 5

Dokonale. Kulisy se meni, ale clovek zustava stejny.

SydBarrett
08.12.2020 3 z 5

(SPOILER) Ke knize jsem - jako asi jeden z mála lidí - přistoupil hloupoučce s naprostou neznalostí děje, zápletky či jakékoliv informace kromě toho, že měl autor hrozně rád děti. To s knihou ale nijak nesouviselo (možná jen velmi okrajově).

Začátek byl slibný. Objevily se dokonce i zvraty, které jsem nečekal a k postavám jsem si také jakýs takýs vztah vybudoval. Nejvíc se mi zamlouval chudák Konstantin Levin se svým statkem, pasáže z venkova mě bavily opravdu nejvíc, což je překvapující. K zemědělství se stavím s pramalým zaujetím, ale píší-li o venkově ruští klasikové, kteří to umí tak krásně podat, že by si tam člověk hned zajel a sekal tu zpropadenou trávu s nimi, ano, to je něco jiného. Potíž ovšem tkví v tom, že to byla jediná věc, kterou jsem si na knize užil. Příběh samotné Anny K. byl... snesitelný, celkem zajímavý, v pořádku. Dalo se o tom číst i s jakž takž zaujetím. Alespoň jsem se dozvěděl o soudobém pojetí dostihů, neboť koňský sport jest mou zálibou.

Myslím si, že problém tkví především v tom, že jsou mi z hloubi duše protivné romance v literatuře, jakkoliv kvalitně napísané, nedovedu je snést a jsou-li navíc hlavní zapletkou... K tomu jsem nedokázal snést slečnu Kitty/Jekatěrinu (?), nepřipadala mi jakkoliv zajímavá či oduševnělá, ani jako karikatura by se nehodila, možná tak jako karikatura nudy. A ano, tento člověk si vzal Kosťu Levina. Kdyby se jen té nešťastnice vzdal, našel si někoho rozumného, ale on ne! Mohl žít spokojeně na statku, věnovat se právům pracujících a byl by šťastný.

U svatebního obřadu jsem to vzdal. Následující děj je ale stejně dohledatelný, není to tedy taková potíž, myslím. Nedokážu si představit v tom dál pokračovat, ti čímanti jsou mi už jedno a nechci si o nich víc číst.

bigal
26.11.2020 5 z 5

Dokonalé. Tlustý lev je génius!

laura
23.11.2020 5 z 5

Nestárnoucí, nezapomenutelný citát, který otevírá dveře do úžasného, nadčasového příběhu tragické lásky, vášně, zrady, viny a odpuštění.

Příběh tvoří dvě dějové linky - mě bavila samozřejmě víc ta Annina. Zajímavá je však i linka Levina a Kitty, která příběh protíná, klikatí se jím, sem tam ho naruší, doplní nebo na chvíli odstrčí do pozadí...

Bavilo mě to od první strany. Tušila jsem, kam to spěje, ale i tak mě příběh na konci rozsekal.

Jsou muži, které milujeme. A jsou ti, kteří milují nás. Hrdí, nepřístupní, odmítaví a přesto hluboce nešťastní, bolaví a plní touhy po odpuštění, po přijetí. Ke konci jsem změnila názor na jednu z původně záporných postav. Člověk by neměl odsuzovat ty, do jejichž srdce nevidí.

Příběh nešťastné lásky, určené od první chvíle k zatracení. Příběh ženy, která šla za svým srdcem a neohlížela se na nikoho. Příběh muže, který z hrdosti ztratil to, na čem mu záleželo nejvíc.

Příběh, na který se nezapomíná. Tragický, bolavý, hluboce lidský, plný omylů, chyb, kruté bezohlednosti, ale i plný něhy, lásky a touhy po odpuštění...

eva3992
11.11.2020 3 z 5

Román o beznadějném osudu Anny, která je aristokratkou, matkou a manželkou. Jednoho dne však potká muže, do kterého se zamiluje. Sledujeme její život, kdy se rozhoduje pro tu pravou lásku a hledá životní štěstí. Zároveň sledujeme příběh Kitty a Levina.
Vše se odehrává v carském Rusku v době, kdy byla do země zavedena železnice a vzkvétá zde průmyslová revoluce.

Tato klasika bylo pro mě chvílemi bohužel utrpením. Samotný příběh, ať už Anny nebo Kitty mě bavil, ale toho všeho kolem, bylo na mě moc. Téměř 900 stran bych zkrátila na polovinu a kniha by se mi opravdu líbila. Pohlížení do myšlení a pocitů jednotlivých postav, jejich vzepření se společnosti a snaha být spokojený ve svém životě.

Bohužel pasáže o ruském venkově, jak by to mělo vypadat v hospodářství, jak se seče tráva. A nebo naopak o volbách, mi přišly v této knize zbytečné a zdlouhavé.

Takže kdo má rád opravdu hodně popisné knihy, a kdo rád hledá skrytá poselství, myslím, že bude spokojen. Já osobně se do dalších knih autora rozhodně pouštět nebudu.

Izi14
21.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Lev Nikolajevič Tolstoj byl literární génius a muž, který dokázal popsat psychické zážitky, které denně zažíváme, pro které jsme ale doposud neměli pojmenování (a ani nás nenapadlo je pojmenovat). Velkolepé dílo, mimořádně propracované postavy, jejichž osobnost se během těch 900 stran obrátila naruby. Alexej Alexandrovič Karenin, jenž byl na počátku románu sebejistým, sarkastickým a úctyhodným cynikem, se na konci knihy stává směšným naivkou, který se nechá ovlivnit trochu bláznivou Lidií Ivanovnou. Z Anny Kareniny, zpočátku klidné, sebevědomé a ukázněné ženy, se stává podezřívavý, hysterický zbytek toho, čím bývala. Levin naopak, jenž pohlížel na svět jako na něco neskutečně komplikovaného, během posledních pěti stran zjišťuje, že to, v co věří, je ve skutečnosti úplně prosté...

Kmotr99
08.09.2020 3 z 5

Je to možná trochu troufalé hodnotit tak monumentální a ikonické dílo jako je Anna Karenina. Přijde mi ale, že k ostatním klasikám bývám až moc shovívavý a stejně jako je třeba snažit se ocenit dílo v rámci kontextu doby, má cenu i posuzovat co nám velikáni minulosti mohou nabídnout dnes.
A v tom ohledu mě LNT trochu zklamal, minimálně ve srovnání s Dostojevským.
Anna Karenina mi totiž v přišla zastaralá. Ani ne tak příběh nebo myšlenky, ty v mnoha ohledech nadčasové jsou, ale forma, jakou nám je Tolstoj předkládá. V něčem je Tolstoj přístupnější (kromě obligátních pasáží, které začínají třeba takhle: "Při čaji se Levin dozvěděl celou historii staříkova hospodářství.") než jeho "rival" Fjodor Michajlovič - díky krátkým kapitolám a nezaměnitelným postavám s otčestvy, která se mi bůhvíproč zas tolik nemotala.
Hluboké myšlenky a krajní situace ano, ale podané na můj vkus těžkopádně, příliš analyticky, předvídatelně (kdo dnes přistupuje k AK s tím, že neví, jak to dopadne?) a aristokraticky. Tolstoj je opravdu spíš filosof, analytik který každé postavě přiřadil určité místo na šachovnici románu, a ne pozorovatel skutečných osudů. Levin mi v mnohém byl blízký a jsem za něj jakožto hlavní postavu vděčný, ve finální katarzi a obratu na víru jsem se přesto nemohl ubránit, že na nás mluví moralista Tolstoj, a ne můj oblíbenec Levin.
V tom je Dostojevskij živelnější, uvěřitelnější, mnohem psychologičtější, pohnutá životní zkušenost je z jeho děl patrná. Je sice potřeba se jimi prokousat a protrpět, aby čtenář dospěl k surovém, nezapomenutelnému zážitku z okrajů společnosti za hranou zdravého rozumu.
Oproti tomu mi přišla Anna Karenina jako takové neškodné salónní tlachání, i když opravdu o všem, co je v životě podstatné.

Depe
30.08.2020 5 z 5

Miluji klasickou ruskou literaturu

ellypusik
04.08.2020 5 z 5

Já jako milovník ruské literatury mohu jedině jásat. Tato četba určitě není pro každého a je poměrně náročná. Knihy většinou čtu před spaním, ale u této jsem to nedokázala. Spoustu odstavců jsem si musela číst vícekrát než jsem přišla na správný smysl a podle mne je v tom ta dokonalost. Myslím si, že spousta ruských autorů, ať už Tolstoj, Nabokov nebo třeba Dostojevskij, dokáží jednu větu zaobalit do spousty dalších a v tom je to umění. Pro někoho "zbytečně zdlouhavé", pro mě vyjímečné a poutavé. Číst umí konec konců témeř každý, ale najít opravdový smysl schovaný ve větě? To už tak časté není. :)

perdida
16.07.2020

„Všechny šťastné rodiny jsou si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná po svém.“

MirijamFrankl
13.07.2020 5 z 5

Výborná klasika nepostrádající dobře promyšlené postavy, jemnou romantiku i vášnivá dramata. Musím přiznat, že u některých pasáží dopodrobna rozebírající Levinovy úvahy o evropském zemědělství jsem se trochu nudila, ale věřím, že i tyto pasáže mají svou hodnotu a mnohé, hlavně mužské čtenáře zaujmou více.

mamadli1922
24.06.2020

Nadčasové dílo hlavně po stránce psychologie postav ve vztahových situacích. Úvahy nad soudobou společností už jsou spíš pro historiky. Tolstého styl s opakování slov, který by u jiných autorů mohl být brán jako stylistická nešikovnost, je působivý. Píše o něm už Kundera v jedné eseji. Synonymum je synoymum. Pokud chceme zachovat význam, nemůžeme slova měnit.

Co je však neodpustitelné, je redakční práce nakladatelství Omega. Desítek chyb v sazbě, chybějící či naopak přebývající uvozovky. Strašidelná čeština z roku 1904, kterou se redaktoři ani nesnažili přiblížit současnému jazyku. Vydání ze šedesátých let je tak modernější a pro dnešního čtenáře čtivější než to z roku 2012 (!!!) byť s krásně ilustrovanou vazbou. Pravopisné chyby, moskevský s velkým M apod. Jinak mám s vydáními klasických děl u Omegy dobré zkušenosti, za tohle by si ale redaktoři měli pěkně sáhnout do svědomí. Vím, 900 stránek je hodně, peněz a času málo, přesto je to škoda a zmařená práce. Lidé si pak raději zajdou do antikvariátu a knihu si koupí pětkrát levněji. Věřím však, že to byl jen ojedinělý exces:)

SimonDobes
10.06.2020 5 z 5

Super kniha, Tolstoj mi prirástol k srdcu už pri Vzkriesení, tu sa to len potvrdilo. Skvelá psychológia postáv, nudil som sa len občas - napr. pri Levinových úvahách o hospodárstve alebo pri poľovačke. Ku knihe sa určite rád vrátim.
90%

Eva2424
07.06.2020 5 z 5

Mistrovské dílo. Obsahuje snad všechny životní situace, všechny lidské typy, vztahy vyvíjející se a upadající.
Prolínají se zde dva hlavní příběhy: kromě Anny a dekadence její lásky je tady ještě nadějí prodchnutý příběh Kitty a Levina z úplně jiného konce milostného světa. Spisovatel se oběma věnuje stejnou měrou. Neskutečně realistické a poutavé popisy lidí, jejich vnitřních pochodů a jejich vzájemných interakcí nenechají polevit pozornost ani na chvilku. Nechyběla ani filozofie, ale v rozumné míře, zapadající do děje a podaná jasně a srozumitelně.
Oproti filmu (s Keirou Knightley) je kniha nesrovnatelně hlubší, samotná Anna ve mně budila ve filmu spíš soucit, kdežto z knihy, kde jsou její myšlenky a chování odhaleny do posledního detailu, vyznívá naprosto odlišně.
Na téměř 1200 stranách jsem se ani jednou nenudila a narozdíl od Dostojevského románů jsem se vůbec netěšila, až knihu dočtu.