Anna Boleynová

Anna Boleynová https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29091/bmid_anna-boleynova-8NQ-29091.jpg 4 95 16

Vzestup Anny Boleynové, která se z poměrně nevýznamné šlechtičny stala snad nejproslulejší ze šesti žen anglického krále Jindřicha VIII., býval ve své době připisován jejím údajným čarodějnickým schopnostem. Prý krále očarovala, svedla a přinutila k tomu, aby se rozvedl se svou první manželkou Kateřinou Aragonskou a oženil se namísto toho s ní. Pravda je ovšem zřejmě trochu jiná. Anna byla vychována u francouzského královského dvora, proslulého uvolněnou morálkou a výstřednostmi všeho druhu. Po svém návratu k anglickému dvoru se stala jednou z Kateřininých dvorních dam a záletný Jindřich si nemohl nevšimnout jejích půvabů a vyzývavé elegance, která ji odlišovala od dívek vychovaných v konzervativní a upjaté Anglii. Zamiloval se do ní a její rodina se bez váhání chopila jedinečné příležitosti. Boleynovi předpokládali, že se Anna stane na čas Jindřichovou milenkou, a hodlali z toho pro sebe vytěžit maximum. Podcenili však Anninu ctižádost a změněné poměry v královské rodině. Jindřich nepotřeboval pouze milenku, nýbrž novou manželku, která by mu dala dědice. Anna se rozhodla hrát vabank. Tehdy netušila, jak nebezpečnou hru rozehrála a jak zamíchá diplomatickými a politickými kartami na hracím stole tehdejší Evropy. Hrála tvrdě a dosáhla svého, ale pak se karta obrátila a Anna nakonec prohrála vše, dokonce i svůj život.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Domino

Mistress Anne , 1984

sabina5156
17.12.2022 2 z 5

Kombinace románového příběhu a červené knihovny. Kniha klouže pouze po povrchu a čerpá z domněnek a pohádkových přání. Kostra se zakládá na historických pramenech ale zároveň v několika momentech tuto osobnost příliš idealizuje. Je dobré přistupovat ke knize jako k fikci založené na skutečných událostech...nikoli jako na knize popisující skutečnou událost, která obsahuje fikci. Zajímavé momenty z knihy jsou popisy vedlejších postav, které v období Jindřicha Tudora hrály důležitější roli, než jeho druhá manželka. Je to právě realistický popis politiky tehdejší doby, kterému bych v knize věnovala větší pozornost. Spisovatelka byla schopná různé aspekty povah spojit s jejich následnými politickými kroky - což oceňuji ale s ohledem na celkový dojem z knihy to pro ni nebylo důležité. Mnohem důležitější byla látka z nichž byla vyrobena sukně Anny.
Doporučuji jako oddechový zážitek, který lze přečíst během dopoledne. Nedoporučuji jako zdroj jakýchkoli historických faktů.

DanySolo
07.12.2022

Vidím tady mnoho komentářů jak to byla špatná osoba. Jak ho očarovala a dostala se k němu krs postel. Pravdou je že Jindřich měl v úmyslu se s Kateřinou rozvést už před Annou. Stačí si to nastudovat a né jen číst romány a dívat na seriál. Jindřich byl sobecký , dychtící po slávě jak jinak, ale hlavně po synovi. Byl nevěrný každé své ženě. Tak snadno říkal slova o lásce a Anna byla figurkou ve hře ,ona ho ani na začátku nechtěla. Kateřina byla až příliš hrdá na to že musela vědět že mu nikdy syna neporodí byla stará. Svou vlastní vinou zapříčinila odluku od své dcery kdyby se chovala rozumně mohla spokojeně žít a vídat dceru ta by se později nestala krvavou Máry . Tak rozumná jako byla Anna Klévská . Ta krále i přežila. Anna byla nevinná popravili ji jen proto, že už si užíval s třetí ženou v pořadí , přitom její dcera Byla jednou z nejlepších vládkyní Zlatý věk ...Často lidi smýšlejí o jiných příkře, ale tak je to i dnes že. Když vidím popisek u knihy , ten už čtenáře směruje co si má o ní myslet.

Sabvi
19.01.2021 2 z 5

Bylo by neuvěřitelně jednoduché o někom, kdo žil několik století zpět prohlásit, že to byla pouze žena, která odvedla manžela od rodiny a jediné, čeho v životě dosáhla bylo, že se stala jeho milenkou a později i velmi neoblíbenou královnou/manželkou, já to tak ale nevidím. Myslím, že dnes - v našem civilizovaném světě nejsme schopni rozumět myšlenkovým pochodům někoho, kdo bych vychováván, vzděláván i "krášlen" pouze za účelem, že tak stoupne jeho lidská hodnota pro budoucího manžela/manželku. Zároveň  i vědomí toho, že většina manželství byla uzavírána bez jakéhokoli hlubšího citu znamenala, že je to pouze ekonomický a vzájemně výhodný vztah. Hodnotím-li to, co nejméně kriticky vůči Anně řekla bych,  že jakožto v právoplatném ekonomickém vztahu prostě nabídla kupci "lepší zboží". Vezmeme-li potom ještě v potaz kontext manželství Kateřiny Aragonské a Jindřicha VIII., které mělo za sebou mnohé překážky i neštěstí (mrtvé syny, smrt Jindřichova bratra apod.) a Jindřichovi vzrůstající pochyby ohledně právoplatnosti i morální kredibility manželství, nejednalo se s Anniny strany o tak sobecký tah, jak by se mohlo zdát. Navíc vezme-li v potaz další fakt, a to ten, že Anna se s Jindřichem nevyspala po dobu 6 let, předpokládám, že musela mít také nějaké duševní hodnoty, kterých si Jindřich vážil. Z dnešního pohledu je velmi jednoduché soudit ženu, kvůli které bylo zničeno jedno manželství - a také je to jednodušší než soudit celou tehdejší společnost, která na jednotlivce měla takové nároky...protože proč? Protože to vlastně k tehdejší době patřilo, že? Anna podle mě není žádná inspirativní osoba, která za svůj život dokázala mnohé - ale přes to, i po tolika staletích je to někdo, o kom se učíme v učebnicích historie, někdo, kdo je velmi kontroverzní a lidé si na ní názor dělají stále. Takže ano Anno, ať je to tak či onak. Povedlo se ti to.

Noisette73
15.10.2020 4 z 5

Annu fakt nemusím jakožto historickou postavu, která se ke své pofidérní slávě dostala vyloženě přes postel a tím, že zničila jedno manželství a pak se hrozně divila, když to Jindřich udělal i jí. Ale utvrdila jsem se v tom, že názor na tuto osobu netřeba měnit.

Leonor
28.01.2020 4 z 5

Narozdíl od románů Carolly Erickson jsou její čtivé biografie velmi dobré. Hvězdičku strhávám, protože bych velmi ocenila výčet pramenů a zdroje citátů ze začátku každé kapitoly.

AURIL
13.08.2018 3 z 5

U téhle knihy asi záleží na tom, co od ní čtenář očekává. Jelikož jsem o době tudorovců už ledacos přečetla, byla tahle kniha na můj vkus braná příliš po povrchu a překvapilo mě, že si s ní autorka nedala "víc práce"... Nicméně, pro někoho, kdo se s Tudorovci nebo Annou Boleynovou teprve seznamuje je to kniha jistě ideální. Příjemně, nenásilně a lehce uvede do tématu a seznámí s Anglií 16.st. Nedá se popřít, že je napsána čtivě a určitě dokáže zaujmout.

gigi77
16.06.2017 3 z 5

Mám ráda knihy této autorky, nejsou typicky učebnicové, jsou čtivé. U této knihy jsem zatím v první polovině. Čekala jsem více podrobností o hlavní hrdince, ale autorka se drží skutečných faktů a zbytečně nekudrlinkuje. Je zde z popisovaného období mnoho historických fakt celého anglického dvora a Evropy. Začínám číst po právě přečtené Srdcové královně od R. Maxwell, která popisuje život Anny u francouzského dvora velice čtivým románovým způsobem, a po takové se těžko zakusuje do holé literatury faktu. Avšak zatím A.B. od C.Erickson neodkládám, nahlížím do ní, abych si upřesnila skutečnost s fikcí, která se objevuje ve spoustě dalších knih jako např. Králova přízeň od Philippa Gregory. Tam hned od začátku narazíte na hrubé chyby, např. že Anna byla starší než její sestra Mary. To se pak už číst nedá. Hledám další knihu, která pojednává o Anně po návratu z Francie k anglickému dvoru, ale zatím nenacházím tu pravou, kterou bych zařadila ještě před Pád Anne Boleynové od: Alison Weir.

petra4080
06.04.2017 4 z 5

Krásná historická knížka díky které jsem si doplnila informace, zároveň jde o velmi čtivé dílo.

lapagerie
15.04.2016 5 z 5

Tragická postava královny Anny je námětem mnoha knížek. Ocenila jsem známý autorčin přístup k podávání faktů čtivou formou. Je zajímavé sledovat Annin vzestup a pád. Zamýšlet se nad tím, zda byl její konec pod mečem skutečně z její viny či se jen příliš zapletla do politiky a stala se nepohodlnou. Pro ty, kteří se zajímají o Tudorovce rozhodně doporučuji,

Damato
19.11.2015 5 z 5

Kdysi- jako malá holka - jsem viděla úžasný film Tisíc dnů s Annou . Nedávno jsem se s touto knihou náhodně potkala a bylo to moc hezké, příjemné setkání, kdy jsem po spoustě let dala do souvislosti střípky paměti z filmu a díky knize i pochopila spoustu dějinných okamžiků, které jsem si nedokázala dát do souvislosti ( protože nejsem milovník historických románů) . Ale pravděpodobně tento nedostatek zcela dobrovolně napravím - tato kniha mě alespoň přesvědčila, že to možná bude stát za to.

Lucy2211
20.08.2014 5 z 5

Zajímavá knížka. Četla jsem už hodně knížek od Carolly Erickson a i u této mě mile překvapila. Píše prostě tak dokonale, že nemáte šanci se od knihy odtrhnout. Kdo se alespoň trochu zajímá o Tudorovskou dobu (Jindřich VIII., Alžběta I., atd.) měl by si tuto knihu přečíst. Rozhodně se nebudete nudit. Jsou zde také fotografie, takže za mě 5 hvězdiček. Stojí za to, si jí přečíst.

Nefi
07.11.2013 4 z 5

Kniha je vcelku dobře četla. Nenašla jsem tam jedinou nudnou pasáž a doplnila jsem si pár drobných informací o životě Anny.

alnahu
26.04.2013 5 z 5

Též se mi tato zajímavá kniha,velmi líbila.Doporučuji těm koho zajímá vzestup a pád Anny Boleynové u anglického dvora.

Joudinka
24.07.2012 5 z 5

Tato kniha se mi četla velmi dobře, mohu jen doporučit.

Verousek
03.06.2012 5 z 5

Knihu jsem přečetla běhěm pár dní :) dozvěděla jsem se zbývající informace o Anně Boleynové a jsem docela ráda :)

Lidunika
01.03.2011 2 z 5

Námět velmi zajímavý, ale četla se mi nějak špatně. Nemohla jsem se začíst.