Anna Boleynová

Vzestup Anny Boleynové, která se z poměrně nevýznamné šlechtičny stala snad nejproslulejší ze šesti žen anglického krále Jindřicha VIII., býval ve své době připisován jejím údajným čarodějnickým schopnostem. Prý krále očarovala, svedla a přinutila k tomu, aby se rozvedl se svou první manželkou Kateřinou Aragonskou a oženil se namísto toho s ní. Pravda je ovšem zřejmě trochu jiná. Anna byla vychována u francouzského královského dvora, proslulého uvolněnou morálkou a výstřednostmi všeho druhu. Po svém návratu k anglickému dvoru se stala jednou z Kateřininých dvorních dam a záletný Jindřich si nemohl nevšimnout jejích půvabů a vyzývavé elegance, která ji odlišovala od dívek vychovaných v konzervativní a upjaté Anglii. Zamiloval se do ní a její rodina se bez váhání chopila jedinečné příležitosti. Boleynovi předpokládali, že se Anna stane na čas Jindřichovou milenkou, a hodlali z toho pro sebe vytěžit maximum. Podcenili však Anninu ctižádost a změněné poměry v královské rodině. Jindřich nepotřeboval pouze milenku, nýbrž novou manželku, která by mu dala dědice. Anna se rozhodla hrát vabank. Tehdy netušila, jak nebezpečnou hru rozehrála a jak zamíchá diplomatickými a politickými kartami na hracím stole tehdejší Evropy. Hrála tvrdě a dosáhla svého, ale pak se karta obrátila a Anna nakonec prohrála vše, dokonce i svůj život. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29091/anna-boleynova-29091.jpg 4.472

Mistress Anne (1984)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Domino

AURIL

U téhle knihy asi záleží na tom, co od ní čtenář očekává. Jelikož jsem o době tudorovců už ledacos přečetla, byla tahle kniha na můj vkus braná příliš po povrchu a překvapilo mě, že si s ní autorka nedala "víc práce"... Nicméně, pro někoho, kdo se s Tudorovci nebo Annou Boleynovou teprve seznamuje je to kniha jistě ideální. Příjemně, nenásilně a lehce uvede do tématu a seznámí s Anglií 16.st. Nedá se popřít, že je napsána čtivě a určitě dokáže zaujmout.

gigi77
16.06.2017

Mám ráda knihy této autorky, nejsou typicky učebnicové, jsou čtivé. U této knihy jsem zatím v první polovině. Čekala jsem více podrobností o hlavní hrdince, ale autorka se drží skutečných faktů a zbytečně nekudrlinkuje. Je zde z popisovaného období mnoho historických fakt celého anglického dvora a Evropy. Začínám číst po právě přečtené Srdcové královně od R. Maxwell, která popisuje život Anny u francouzského dvora velice čtivým románovým způsobem, a po takové se těžko zakusuje do holé literatury faktu. Avšak zatím A.B. od C.Erickson neodkládám, nahlížím do ní, abych si upřesnila skutečnost s fikcí, která se objevuje ve spoustě dalších knih jako např. Králova přízeň od Philippa Gregory. Tam hned od začátku narazíte na hrubé chyby, např. že Anna byla starší než její sestra Mary. To se pak už číst nedá. Hledám další knihu, která pojednává o Anně po návratu z Francie k anglickému dvoru, ale zatím nenacházím tu pravou, kterou bych zařadila ještě před Pád Anne Boleynové od: Alison Weir.

petra4080
06.04.2017

Krásná historická knížka díky které jsem si doplnila informace, zároveň jde o velmi čtivé dílo.

lapagerie
15.04.2016

Tragická postava královny Anny je námětem mnoha knížek. Ocenila jsem známý autorčin přístup k podávání faktů čtivou formou. Je zajímavé sledovat Annin vzestup a pád. Zamýšlet se nad tím, zda byl její konec pod mečem skutečně z její viny či se jen příliš zapletla do politiky a stala se nepohodlnou. Pro ty, kteří se zajímají o Tudorovce rozhodně doporučuji,

Damato
19.11.2015

Kdysi- jako malá holka - jsem viděla úžasný film Tisíc dnů s Annou . Nedávno jsem se s touto knihou náhodně potkala a bylo to moc hezké, příjemné setkání, kdy jsem po spoustě let dala do souvislosti střípky paměti z filmu a díky knize i pochopila spoustu dějinných okamžiků, které jsem si nedokázala dát do souvislosti ( protože nejsem milovník historických románů) . Ale pravděpodobně tento nedostatek zcela dobrovolně napravím - tato kniha mě alespoň přesvědčila, že to možná bude stát za to.

Lucy2211
20.08.2014

Zajímavá knížka. Četla jsem už hodně knížek od Carolly Erickson a i u této mě mile překvapila. Píše prostě tak dokonale, že nemáte šanci se od knihy odtrhnout. Kdo se alespoň trochu zajímá o Tudorovskou dobu (Jindřich VIII., Alžběta I., atd.) měl by si tuto knihu přečíst. Rozhodně se nebudete nudit. Jsou zde také fotografie, takže za mě 5 hvězdiček. Stojí za to, si jí přečíst.

Nefi
07.11.2013

Kniha je vcelku dobře četla. Nenašla jsem tam jedinou nudnou pasáž a doplnila jsem si pár drobných informací o životě Anny.

alnahu
26.04.2013

Též se mi tato zajímavá kniha,velmi líbila.Doporučuji těm koho zajímá vzestup a pád Anny Boleynové u anglického dvora.

Joudinka
24.07.2012

Tato kniha se mi četla velmi dobře, mohu jen doporučit.

Verousek
03.06.2012

Knihu jsem přečetla běhěm pár dní :) dozvěděla jsem se zbývající informace o Anně Boleynové a jsem docela ráda :)

Lidunika
01.03.2011

Námět velmi zajímavý, ale četla se mi nějak špatně. Nemohla jsem se začíst.