Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191857/mid_analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 4 4234 4234

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Analfabeten som kunde räkna , 2013

Sejber
03.11.2014 4 z 5

Teprve druhá kniha Jonase Jonassona a již je dobře znát autorův rukopis. Neuvěřitelné životní příběhy hlavních postav, pohled do zákulisí světových dějin a historických okamžiků a v neposlední řadě, sprostá dívka. To vše zabaleno do čtivé a často vtipné formy.

A pokud si myslíte, že knižní hrdinové jsou již častokráte za vodou, nemusíte se obávat, na jejich cestě se vždy něco pokazí.

Patapuf
31.10.2014 3 z 5

Začátek parádní.... něco svěžího a lehce čtivého s nadsázkou a vtipností protkáné vláknem ironie..... bohužel ke konci jako by autorovi docházel dech..... něco tomu chybí....

Michalp81
31.10.2014 2 z 5

Snaha vyprodukovat "ženského staříka" sálá téměř z každé stránky. Občas se zasmějete, ale přidaná hodnota veškerá žádná.

matanek
30.10.2014 4 z 5

Pro mně lepší než Stařík, čtivější a se zajímavější zápletkou.

CorneKraan
29.10.2014 2 z 5

autorův styl je osobitý, ale v průběhu čtení jeho druhé knížky (po Staříkovi samozřejmě) se bohužel omrzí. Také by se dalo namítat, že na pouhé dvě knihy je zde až příliš mnoho atomových bomb...

dalimoni
25.10.2014 5 z 5

Absurdní, humoristická satira, která je srovnatelná se Staříkem. Pro mě o hvězdu navíc a to hlavně pro skvělé načtení (poslouchal jsem audioverzi knihy). Klobouk dolů před panem Stránským, který to přednesl tak, že jsem při poslechu občas vybuchl smíchy....Většinou jsem knihu poslouchal při přesunech z práce domů nebo pochůzkách s malým synem v kočárku. Pořád s úsměvem na rtech. Příběh je tak neuvěřitelně absurdní, že už samotná představa, že by to mohlo být skutečné, mě šíleně bavila a rozesmávala. Autor si nebere servítky. I když je to velká nadsázka, nenechává na švédské politice a jejích představitelích nit suchou :-D.

barcc85
22.10.2014 5 z 5

Tato kniha se mi líbila více než-li stoletý utíkající stařík :).
Humoristický příběh, linově jednoduchý s milionem neuvěřitelných zápletek....tak daleko od reality světa, až se musíte smát a to mnohdy nahlas.
Doporučuji všem čtenářům pro chvíle pohody, dovolených, odpočinku :)

LenkaKa
22.10.2014 5 z 5

Ze začátku se mi to líbilo snad víc než "Stařík", pak už to bylo trochu zdlouhavé. Ale každopádně jsem se při čtení smála nahlas. Uznávám, že někomu tenhle styl nemusí vyhovovat, ale mě se kniha líbila.

romika
21.10.2014 3 z 5

Děj je svižný, ale asi jsem se moc namlsala Staříkem a čekala velkolepější historky a dějinné zápletky.

iva23
13.10.2014 2 z 5

První třetina mě bavila, druhá méně a třetí vůbec, to jsem i přeskakovala řádky. Myslím, že překladatelka neodvedla moc dobrou práci, věty křečovité, rádoby vtipné, ale nemělo to tu správnou lehkost. Dovedu si přestavit, že v originále je to mnohem lepší.

trnucha
07.10.2014

Po přečtení Staříka jsem asi měla vyšší očekávání, prostě Analfabetka mě docela zklamala. Situační humor občas křečovitý, přišlo mi to jako slabý odvar ze Staříka.

jurased
02.10.2014 5 z 5

Vtipné a inteligentní čtení. Opravdu jsem se pobavil. Autorův styl mi vyhovuje. Ještě jsem nečetl "Staříka" , tak se těším.

bduch
30.09.2014 5 z 5

Přečtena v angličtině - a mohu jen doporučit. Rozšíříte si obzory a ještě se pobavíte... Ale tak trochu chápu, že nemusí sednout každému.

Blanice
30.09.2014 4 z 5

Fantastická krajka absurdních nápadů, která je vylepšena legrací.
Např: "Kdybyste se náhodou nudili, pořiďte si ve Švédsku pár hodin před odletem na opačný konec světa nějakého savce a trvejte na tom, že s vámi zvíře pocestuje jako zavazadlo." To přece nemá chybu!
Jak prohlížím předchozí komentáře- ještě jsem nečetla Staříka, tak to jsem na něj zvědavá

Lenka.Vílka
30.09.2014 2 z 5

Kniha me nijak zvlast neoslovila...dala se cist, ale v polovine jsem nechapala, proc jsem stale cetla (asi jsem chtela vedet, co na tom vsichni maji...) jeste cekam na starika, tak se nechame prekvapit...

matomi
29.09.2014 3 z 5

Knížka pro mě byla zklamáním. Staříka už ani číst nebudu. Asi nejsem stavěná na tento typ humoru,mně to nic moc neříkalo. Jestli jsem se párkrát usmála, ale nebavilo mě to. Dočetla jsem pouze proto, že nedokážu knihu odložit.

Styblice
28.09.2014 4 z 5

Knížka se mi líbila, ale v porovnání se Stoletým staříkem to bylo trochu slabší. Ovšem nechyběl jeho typický humor, nepředvídatelné situace a překvapivá zápletka. Jak jim tohle všechno mohlo sakra projít?

Nunynka
28.09.2014 3 z 5

Stoletý stařík byl lepší. Bylo to něco nového a neohraného. Analfabetka už byla taková předvídatelná a ani jsem se moc nenasmála. Ale je to takové oddechové čtení.

rikke
27.09.2014

Zajímalo by mě, jestli Carl XVI. Gustaf Analfabetku četl... a jak se u toho tvářil... V hlavě mi hraje taková představa, jak se nad knížkou Jonasson s králem chlamou, až se zalykají. Bylo to potrhlé a mě to moc bavilo. Jen mě znepokojuje Jonassonova záliba v atomových bombách...

asterixka
26.09.2014 4 z 5

Taková milá absurditka, čím byl děj neuvěřitelnější, tím jsem si knihu víc užívala :) Ale doufám, že třetí kniha J. Jonassona už se bude ubírat trošku jinam....