Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191857/mid_analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 4 4223 938

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Analfabeten som kunde räkna , 2013

Safira55
21.10.2015 5 z 5

Parádní knížka... velice jí uškodilo, že ji mnozí srovnávají s Stoletým staříkem...
Ovšem autor byl vtipný jako obvykle :D tuhle knížku vřele doporučuji (y)

Bilky
16.10.2015 3 z 5

Autor 100-ročného starčeka už imho príliš tlačil na pílu v snahe vytĺcť po veľkom úspechu svojej prvotiny z popularity čo najviac. Výsledkom je prepálený a za vlasy pritiahnutý príbeh ako od Lewisa CARROLLa. Škoda! Priveľa náhod v ňom nahrádza pôvabný a vypointovaný dej, aký bol v Starčekovi: Tam kde je ALAN zhovievavým hrdinom, ktorého unáša čas a udalosti, tak tu je premúdrelá a chytrá NOMBEKO až príliš ambiciózna a čitateľ jej už tak nefandí.

Jemný humor z prvej knihy sa tu zamieňa za silený a náhody sú v tejto knihe už nie umne skĺbené historické udalosti, ale skôr bizarné kotrmelce. Napriek tomu je to dielo čtivé a musím uznať, že ak by som čítal knihy v opačnom poradí, asi by som nebol taký prísny. Ale "vec sa má tak" (najčastejší úvod odsekov v tejto knihe), že Starček je rozhodne dielo kompaktnejšie a určitým spôsobom "hlbšie"

ODPORÚČANIE: Vynikajúca oddychovka, ale vypnite mozog a obdivujte len ten analfabetický, alfanumericky prípadne alegorický :) 65%

lazenskaveverka
16.10.2015 5 z 5

Po Staříkovi další Jonassonova oddychovka. Výživně zábavné čtení.

petshop
12.10.2015 5 z 5

Co k tomu říct jiného než, že je to pěkný úlet. Ale fajn úlet. Člověk se nepopadá za břicho, ale zapojí-li představivost, užije si čtení stejně jako já.
Někteří tu píší, že to není uvěřitelné...no a o to právě vůbec nejde. Situace uvěřitelné nejsou, ale jinak je to totálně ze života :-)

yueh24
11.10.2015 1 z 5

Slátanina... tenhle styl, který se zjevně většině líbí, mi totálně nesedí. Ještě horší než Stařík. Autorovi bohužel už další šanci nedám.

kackaku
09.10.2015 5 z 5

Stařík se mi nelíbil, nedočetla jsem jej. Za to Analfabetka překvapila na plné čáře. Dost možná to bylo z části i tím, že jsem nečetla papírovou knihu, ale poslouchala audioknihu v podání skvělého Martina Stránského. Ano, příběh absurdní a těžko uvěřitelný, ale to mě právě bavilo:-). Kdybych měla číst jen to, co vychází z reálného života, nejspíš bych se unudila.

ivakola
08.10.2015 5 z 5

Díky pane Jonassone, jen více takových knih. Analfabetka je tak perfektně napsaná, že jsem litovala že je už konec.Díky ní a samozřejmě Stoletému staříkovi jsem na pár dní vymazala z hlavy ten všude přítomný stres, zakaboněné tváře a dokázala jsem se zase bez zábran usmívat dokonce i na úplně cizí lidi a bez povinnosti.

fmash
06.10.2015 5 z 5

Zpočátku mírně strašidelná exkurse do poměrů chudých černochů v apartheidu, ale autor se naštěstí víceméně vyhnul dále očekávané srdceryvnosti a svůj příběh ve stylu Forresta Gumpa, člověka, který se setkal se všemi a ovlivnil všechno, příjemně a vtipně rozvinul do úžasného eposu. Často přítomná tragičnost předkládaných osudů svým vypravěčským stylem připomene Sto roků samoty, kde by se z jiným způsobem popisovaných příběhů čtenář také musel zbláznit, ale vypravěčská lehkost vše posouvá do úplně jiné roviny. Zábavné, inteligentní čtení. Audiokniha; skvělý a poutavý přednes.

lakyh
05.10.2015 5 z 5

Po přečtení stoletého staříka jsem se tak trochu bál jestli to nebude zase tak nezajímavé, jestli se nebudou protínat dvě časové linie, ale tentokrát hodnotím velice kladně, kniha mě velice bavila, celá kniha byla vlastně tak trochu jeden velký vtip, na mnoha místech jsem se opravdu pousmál, výborně propracovaný a dokonalý příběh a přitom napsaný s takovou samozřejmostí, že když jsem to čel, tak mi připadalo, že ho prožívám přímo já, výborně se to četlo, plný počet hvězdiček

gersie
04.10.2015 5 z 5

Opět vynikající dílo. Smekám nad uměním pana Johansona.Krásně se to čte , je to zajímavé , vtipné , poučné ... prostě nádhera. Děkujeme za tak vynikající knihy......

tatjana1737
02.10.2015 3 z 5

Po přečtení Stoletého staříka jsem se těšila na něco podobného. Něco podobného to mělo, ale příběh mi přišel už hodně přitažený za vlasy z hlediska uvěřitelnosti - nějak už jsem nevěřila tomu, že by se hlavní hrdinka ze slumu vypracovala až tak nahoru... Stoletý stařík je sice také plný mnoha náhod a setkání jakoby "mimoděk" se slavnými a mocnými, ale věřila jsem mu víc. Knížka je přesto napsaná čtivě a vtipně, jen jí už chybí moment překvapení jako měla autorova prvotina.

Smardik17
28.09.2015 3 z 5

Na tuto knihu jsem se velice těšil a po přečtení Stoletého staříka jsem se těšil mnohem víc. Bohužel jsem byl mírně zklamán, dokonce tak že jsem v půlce knihy, musel udělat přestávku (snad měsíční). Možná to bylo tím, že jsem knihu začal číst hned jak jsem odložil Staříka, a ta podobnost příběhu mi ničila nepředvídatelnost knihy. Nebylo tam tolik napětí jako v první knize. Nicméně jsem se pobavil,ale ne tolik jako u Staříka. Takže doporučuji přečíst, ale nečíst knihy ihned po sobě.

Bagriela
27.09.2015 1 z 5

Já nevím. Něco mi tam chybělo. Celou dobu jsem se snažila najít to, o čem všichni tolik básní, to, proč je ta kniha tak populární. Ale neúspěšně. Co musím vyzdvihnout, je sympatická hrdinka! To je asi jediné, co mě zaujalo. Jinak mi kniha nic nedala.
K autorovi se určitě vracet nebudu.

gomaki
24.09.2015 3 z 5

Nejsem si úplně jistá, zda se k tomuto autorovi budu vracet...mezi Staříka a Analfabetku by se dalo dát rovnítko. Je mi to líto, ale skutečně musím souhlasit s kritikou, že je to v podstatě jedno a totéž.

Nicméně Analfabetka jako pauza od severských detektivek je velice příjemná, milá a v podstatě úplně nenásilná. Jen mi přijde, že pan Jonas Jonasson píše jaksi ... "bez emocí" (?) nedokážu to přesně vysvětlit a vystihnout...je to vtipná knížka s nečekaným zvraty, člověk se u ní fakt pobaví, ale mezilidské vztahy jsou tam tak nějak sterilní.

Tak jako tak, změna je život a pokud máte rozečteny příběhy nějaké severské mordparty, tak tohle je super na krátký odpočinek :)

Lerit
23.09.2015 3 z 5

Kniha má zábavné momenty, ale čekala jsem od ní víc. Autorova stavba zápletek se neustále opakuje, takže i když je kniha plná "neočekávaných" zvratů, jako čtenář po pár stránkách už jednoduše víte, co bude následovat. Jako odpočinkové čtení na dovolenou to ale jde.

lucifuk
23.09.2015 3 z 5

Tak toto ma stráááášne.....nebavilo. Štýl písania ako v predchádzajúcej knihe o starčekovi. Ok to beriem. No v polovici príbeh akoby strácal dych a stále sa točil len okolo toho ako H1 stále niečo vyparatí. Unavovalo ma to. Posledné strany som sa doslova nútil čítať.

Zuziiik
21.09.2015 5 z 5

Miluju autorův humor........Prostě úžasná knížka

Pajula15
21.09.2015 5 z 5

Odpočinková a zároveň napínavá kniha, můžu jen doporučit!

Karolinamurphy
19.09.2015 4 z 5

Pokud se rozhodujete mezi Staříkem a Analfabetkou, vemte Staříka. Analfabetka je totiž jen jeho slabší verze. O atomových bombách už nechci nic ani slyšet.

Helen_
11.09.2015 2 z 5

Jelikož si všichni knihu chválili, na její čtení jsem se těšila. Bohužel musím říct, že mě velice zklamala. Knize jsem věnovala týden a ani za ten týden jsem ji nedočetla, protože mě tak nehorázně nudila. Pár světlých chvilek měla, vtipná byla opravdu málo.
Po této zkušenosti s Analfabetkou, čtení jeho druhého "bestselleru" budu muset hodně zvážit.