Předurčený

Předurčený https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432888/bmid_predurceny-xQl-432888.jpg 4 140 42

Alex Verus série

Alex Verus je nadaný věštec, který si v minulosti prošel peklem a dnes se od zbytku londýnských mágů raději drží co nejdál. Jenže když se jeho nejlepší kamarádka Luna zaplete do problémů, Alex ji nedokáže nechat na holičkách. Po období relativního klidu tak najednou pro Alexe nastávají nebezpečné časy. Jeho služby vyžadují hned dvě strany, které po něm obě chtějí, aby jim pomohl odemknout záhadnou a mocnou relikvii. Ani jednu stranu přitom příliš nezajímá, jak důrazné prostředky budou muset použít, aby Alexe ke spolupráci donutily. Alex má naštěstí sám po ruce pár spojenců, o které se může opřít. Bude totiž potřebovat každou pomocnou ruku, jestli má mít naději přežít. Ani v nejtěžších okamžicích však neztrácí svůj osobitý náhled na svět a schopnost žertovat. Benedict Jacka nabízí akční a humornou urban fantasy z Londýna, jak ho většina lidí nezná. A věřte, že do poklidného má toto město daleko.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fantom Print

Fated , 2012

barbb8k
15.09.2020 4 z 5

Začnu od začátku. V prvních čtyřiceti stranách jsem často přemýšlela, co to je zač, protože se všechno ještě rozjíždělo a nebyl tu pořádný děj. Po šedesáté straně se mi už kniha začala líbit čím dál víc.

Kniha sama o sobě je velmi čtivá, určitě se začtete a nebudete se moct od ní odtrhnout.

Hlavní hrdina mi byl na začátku hodně nesympatický, ale časem se na něj můj názor změnil.
Luna mi byla od hned od první strany strašně moc sympatická. (Nebudu se ani pokoušet ji popsat, protože kdybych se o to pokusila, byla by to na hodně dlouho. Prostě vám musí stačit, že je to úžasná postava s dokonalým charakterem.)

Romantická linka (přemýšlím, jestli to jde tam nazvat) se mi moc líbila. Oba dva jsem si zamilovala.

Jinak svět byl popsaný opravdu úžasně, a také se mi moc líbilo, jak si autor vyhrál s popisy magie a "politikou".

Během čtení, jsem našla tři věci, které mi na této knize vadí. První z nich je ten pomalý začátek, druhá věc je hrozně uspěchaný konec. Připadalo mi, že se všechno stalo během pár stran a často jsem neměla tušení, co se děje. A třetí jsou hodně dlouhé kapitoly (jedna má třeba 25 stránek).

SBH
30.08.2020 5 z 5

Za mě knize chybělo jediné - větší dávka humoru. Jenže to už by byla dokonalá příliš. Takže za pět. Skvělý hrdina. Sympaťák, navíc fakt hustý čaroděj. Už mi začínají lézt krkem adorovaní moulové. Dobře vystavěný svět, téměř vědecký popis magie (to jsem si náramně užívala), děj bez logických nesrovnalostí. Třešničku na dortu představoval způsob užití Alexova věšteckého talentu, jenž šikovně proplouval nástrahami paradoxů (neboli uvěřitelně zodpověděl otázku: když je někdo věštec, jak je možné, že neví všechno?). Čtení jsem si vychutnávala a knihu jsem určitě nedržela v ruce naposledy. Rozhodně doporučuji.

Sali88
11.08.2020 3 z 5

Magií protkána městská fantasy Předurčený je slibným prvním dílem otevírající sérii o mágovi se jménem Alex Verus. Alex je věštec, který dokáže předvídat různé pravděpodobné verze budoucnosti. Díky svým schopnostem se ale zaplétá do nebezpečné honby za otevřením relikvie z dávných dob, která mu obrátí život naruby.
Předurčený je fantasy nabitá akcí, kde nechybí humor, magický svět ani zajímavé postavy. Alexe jsem si rychle oblíbila pro jeho chování, smysl pro humor i schopnost logicky uvažovat i v těch nejhorších chvílích.
Střídání jedné akční scény za druhou je v případě Předurčeného z jedné strany pozitivem, na druhou stranu i naopak. Děj mě udržel u čtení, přesto však bych byla raději, kdyby byl první díl série víc úvodní. Ocenila bych detailnější představení celého magického světa, podrobnější vysvětlení některých situací, sporů i minulosti.
I přes urychlený první díl se do dalších dílů určitě pustím, a doufám, že autor objasní vše, co zatím zůstává skryté.
Nejsem nadšená ani zklamaná, Předurčený vyhověl mým představám.

marina4088
02.08.2020 4 z 5

Předurčený byl v zásadě klasické fantasy, jenže jen v zásadě. Začnu s mínusy - občas byla kniha zmatená, vše se odehrálo v hodně krátkém časovém intervalu a když už autor vytáhl nějaký druh magie, z 50% nebyl vysvětlena a většinou už ani zmíněná. Teď k plusům, kterých kniha měla rozhodně víc - zajímavý příběh, super prostředí i postavy, které jsou celkem příjemné, hodně druhů magie a magických dovedností. Ale stejně tu ještě musím vyzdvihnout 2 věci, co jsou + a - zároveň. Tím první je snový svět s jménem Jinde, který má obrovský potenciál, i přes to se ale v knize ukázal jen na chvíli a pak zas nic. A ještě pavoučí žena - mohlo to být víc o tom, kdo to je, popřípadně přidat nějaký další druhy takovýhle postav. I přes to vše byla kniha dost čtivá a fajn.

Lucas.94
19.07.2020

Vzal jsem to do ruky náhodou a určitě nelituju. Dobrý nápad, námět, příběh je poměrně dobře řízený. Nabalují se tam další a další věci a vy prostě chcete číst dál. Mě osobně hrozně zajímá vztah mezi Alexem a Lunou..

kachnat
11.07.2020 4 z 5

Příjemné a odpočinkové fantasy čtení. Přečteno jedním dechem. Občas byly některé pasáže trochu neslané, nemastné, ale i tak super. Už mám n nočním stolku druhý díl.

Turante
03.07.2020 4 z 5

Moc pěkná fantasy, od které jsem se nemohla odtrhnout. Těším se na pokračování.

Alena_S
10.06.2020 4 z 5

Ani nevím co, ale něco mě vtáhlo hned od první stránky. Moc se mi líbila, jen některé pasáže mi přišly takové kostrbaté... Ale už na mě čeká pokračování a jestli se tu tedy píše, že je ještě lepší, nemůžu se dočkat!

kokrokr
23.05.2020 4 z 5

Koupil jsem jako eknihu a pak i druhý díl. Čtivá fantasy a rozhodně hodlám koupit i další pokračování. Dobře vymyšlený svět plný čarodějů a monster.

Kačí137
07.05.2020 4 z 5

Musím říct, že se mi to celkem líbilo. Trochu překombinovaný, ale jo. Souhlasím s předchozím komentářem, trochu to kopíruje Železného druida. Docela dobře se to četlo, hrdina je celkem sympatický s temnou minulostí :-). Není to žádný trouba. Uvidím, jestli si koupím i druhý díl.

shey
25.04.2020 3 z 5

Měla jsem velkou radost, že bude další urban série a i když mi byli hlavní postavy sympatické, příběh příliš nezaujal. Naštěstí musím říct, že druhý díl je o dost lepší a i když se vám Předurčený třeba moc nelíbil, doporučuji dát druhému dílu ještě šanci.

Roscata
14.04.2020 5 z 5

Asi jsem divná, ale mě se to hrozně líbilo. Trochu mi to připomínalo Kroniky železného druida, ale pořád to mělo dost svých vlastních specifik aby mi to nepřišlo jako pouhá vykrádačka.
Alex je sympaťák s temnou a bolestnou minulostí ale se srdcem na správném místě. Líbilo se mi, že to není žádný ufňukánek ale ani namyšlený idiot. Alex moc dobře ví, jak si ve světě stojí a dokáže naplno využít všech příležitostí které se mu naskytnou.
Líbil se mi jeho přístup k Luně a jsem zvědavá jak se jejich vztah/nevztah posune dál. I Luna je dost zajímavá postava, v tuhle chvíli hlavně obestřena tajemstvími.
Myslím, že tohle bude taková ta série, co bude svůj svět představovat postupně, tak aby to zapadalo do vyprávěného příběhu a já se na to moc těším.

IG: zrzi_cte

Tuti
11.04.2020 3 z 5

Ano, jak už bylo zmíněno... rychlé, čtivé, nekomplikované.
Prostě taková příjemná oddechovka, od které člověk asi nemůže mít moc velká očekávání, ale třeba se s dalšími díly někam posuneme...

Janičta
10.04.2020 4 z 5

Kniha je klasická urban fantasy - jednoduchá oddechovka. Pokud nemáte přehnaná očekávání, bude to dobré počtení :-).
Autor si zvolil ne zrovna jednoduchou postavu věštce - u někoho kdo vidí do budoucnosti musíte dávat pozor, aby se to všechno nezamotalo, pravidla byla pořád stejná a z postavy se nestal vševědoucí machr, kterého nakonec zabije to, že vdechne mouchu. Na to jak se s tím autor popasuje, jsem opravdu zvědavá.
Postavy jsou sympatické, fungování magie srozumitelně vysvětleno - nemáte kde se zamotat. Děj je nenucený a zápletka uvěřitelná. Dobrý start.

vandalindakova
08.04.2020 4 z 5

Díky Fantom Printu se mohu podívat i mezi adult fantasy (ne že bych neomhla i bez toho jo, ale chápeme se :D), které zatím ještě rozhodně nečtu tolik jako young adult fantasy. Takže děkuji za poskytnutí výtisku k recenzi.
Na Předurčeného už jsem pár ohlasů viděla, a nebyly špatné. Takže jsem měla taková průměrná očekávání. Raději jsem neočekávala mega pecku, ale nečekala jsem ani katastrofu.
A musím říct, že jsem byla spokojená. Příběh se četl velmi příjemně, magie zde byla popsána velmi dobře a celkově můžeme poznat dost dobře vybudovaný fantasy svět, kde je magie vlastně něco temného, než kouzelného. Bavilo mě sledovat, jak dokáže Alex svoje schopnosti využívat.
Co mě hodně zajímá je to, jak se bude nadále vyvíjet vztah mezi lidmi a mágy, a jestli to povede k něčemu lepšímu, než tam je teď. Mágové si totiž z lidí rádi dělají otroky.
Musím říct, že poslední část mi připomínala Indiana Jonese. :D
Jediné co, tak mi občas přišlo všechno příliš zmatené. Ono se to nakonec vyjasnilo, ale chvíli mi to trvalo.

Awča
06.04.2020 5 z 5

Svižné, čtivé, nekomplikované. Nádherně jsem si u knihy odpočinula.
Zkusím i další díly.

Kacennnka
29.03.2020 3 z 5

Předurčený je skvělá kniha pro začátek s urban fantasy, náročnějšímu, či řekněme zkušenějšímu, čtenáři ale nebude zas tolik stačit. Je to hodně akční, je to tak akorát vtipné, jsou tam líbivé charaktery a zápletka dává jako celek smysl. Díky bohu je první díl uspokojivě ukončený (s otázkami do budoucna), takže čekání na dalších devět dílů snesete a nic nezapomenete.

Osobně mi tam chyběl nějaký širší worldbuilding. Všechno bylo tak trochu ploché a co se autorovi nechtělo vysvětlovat, to prostě odbyl nějakou frází nebo to úplně vynechal. Hranice mezi dobrem a zlem mi přišla hrozně ostře vymezená, o to nápadněji, když hlavní distinkce Světlých a Temných mágů spočívala ve věčném sporu nature vs. narture. Místy mi to na urbanku přišlo i trochu moc uhlazené.

Osobně mi to dost přípomínalo Kroniky železného druida (Prohnaný), jak světěm tak postavami a jejich vztahy, jenom to byl slabší odvar.

Alex.Barunka
17.03.2020 2 z 5

Předurčený mi dal přesně to, co jsem čekala, nedal mi víc a nedal mi ani míň. Jednoduchá a odpočinková urban fantasy, ve které se do podrobností rozhodně nezachází, takže pokud hledáte něco, u čeho si odpočinete, nebudete muset přemýšlet, a čím doslova prohrknete, Alex Verus je tu z tohoto důvodu právě pro vás. Nepřekvapí, ale ani nezklame. Má být přesně takový, jaký je.

Magický systém, který se hezky dere na povrch a má dalších asi devět dílů, aby nám ho autor předvedl ve vší parádě, opět ale nijak nevybočuje. Hlavní hrdina, kterému můžete fandit, ale nemusíte. Ten by popravdě trochu té péče chtěl, stejně tak jako jeho vztah k okolí. Co je pecka je rozhodně závan antického Řecka.

Dynamické, rychlé, přímé, akční, místy vtipné (Alex má super ironické narážky). No zkrátka a dobře prostě takové, jaké to má být.

Pitbullka
09.03.2020 4 z 5

Příjemná a svižná urban fantasy, jsem zvědavá na další díly. Svět příběhu mě bavil a Alex je sympatický.

Medvedice764
04.03.2020

Knihu doporučuji.Určitě budu sledovat sérii dál.Jako bych četla něco mezi Harry Dresden a kroniky železného druida.

magie mágové městská (urban) fantasy

Benedict Jacka