Jenom lidé

Jenom lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397887/bmid_jenom-lide-ivp-397887.jpg 4 187 46

Akta Themis série

< 3. díl

Doktorka Rose Franklinová v dětství náhodou objevila v zemi zakopanou obrovskou kovovou ruku. Později jako vědkyně řídila tým, který vypátral další části ohromného těla, které společně tvoří Themis: gigantického robota mimozemského původu. Rose spolu s lingvistou Vincentem, pilotkou Karou a tajemným neznámým, co s nimi vedl rozhovory, zachránili Zemi před geopolitickými konflikty a cizí invazí. Nyní, po téměř deseti letech v jiném světě, na vzdálené planetě, se Rose vrací na Zemi, aby zde našla jen stará zkrachovalá spojenectví a vše naprosto zničené. Musí zburcovat zbytky Obranného sboru Země, když se její přátelé obrátili proti sobě. Závěrečný díl trilogie Akta Themis je kombinací sci-fi, apokalyptického thrilleru a mrazivě varovného příběhu.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Themis Files 3: Only Human , 2018

Zrzavá_Tereza
06.11.2019 2 z 5

Souhlasím s tím, že tohle je jedna z nejlepších a nejzajímavějších sérií, kterou jsem kdy četla. První díl mě naprosto ohromil, druhý ještě ušel, ale tenhle třetí mě teda vůbec nebavil. Přečteno jen z nutnosti.

Kexina
30.09.2019 3 z 5

Akta Themis byla jednoznačně jedna z nejzajímavějších sérií, které jsem četla. Poslední kniha bohužel ani zdaleka nedosahuje kvalit svých dvou předchůdkyň. Nápad, že za vlastní problémy si může lidstvo samo, je dobrý, ale jak vidno nevystačilo na takové množství stran. A tak bylo potřeba děj nastavovat, ať už dějovou linií o složitosti vztahu otce s dospívající dcerou, dlouhými a nudnými rozbory politické situace a motivace jednotlivých postav, nebo alespoň protahování pasáží, jejichž vývoj byl předem zcela jasný a sám o sobě by nezabral více než tři čtyři kapitoly.
Příběhu chybí svižnost a ruku v ruce s tím ztrácí čtenář i touhu po přečtení dalších kapitol.
Konec naznačující možné další pokračování pak spíš než napjaté očekávání vyvolá v čtenáři otázku, zda o pokračování vůbec stojí.

popeluška
20.09.2019 5 z 5

Ani třetí díl mě nezklamal.Moc krásná trilogie, která stojí za přečtení.....čte se jedním dechem.

Hellrampage
31.08.2019 3 z 5

Treti diel od pána Neuvela ukončil celú trilogiu Akta Themis ale nemôžem povedať, že by ma záver nejak ohromil. Na druhej strane ma ani nesklamal, ako prvý diel. Výborne bolo, že sa príbeh zo súčasnosti prelinal s udalosťami na druhej planéte a autor, aj keď nie úplne detailne, opísal „druhu“ rasu.

specialista5
30.08.2019 3 z 5

Slabší závěr série. POZOR možný spoiler

Bylo tam tolik možností a materiálu, jak rozvinout příběh a prostředí na té druhé planetě, ale bohužel je to jen okrajová záležitost ... A když už se tomu světu autor věnuje, tak pořád přeskakuje tam a zpět, jak tento svět postavy zpětně vypráví. Díky tomu to není tak čtivé a dokonce jsem se musel občas do čtení i nutit... Je to trochu škoda, protože první dva díly celkem fungovaly a děj utíkal i s tímto neobvyklým stylem vyprávění. Tady, kde se střídají časové linky, to už není ono.

withoutchild
21.08.2019 3 z 5

Od prvního dílu to šlo s kvalitou dolů. Poslední díl je obsahem zajímavý, ale spousta kapitol je jen nezáživný balast, a ve finále chybělo jakékoli napětí. Možná by některé kapitoly z Esat Ekt mohly být napsány normálně příběhově, než jako deníky či rozhovory. Alespoň by měl čtenář větší ponětí, co se tam vlastně dělo.

Adapa
06.08.2019 4 z 5

Na třetí díl jsem byl natěšený, chtěl jsem vědět, jak to vše dopadne. Ale nebylo to ono. První díl byl super, posadil mě na zadek a nutil přečíst druhý. Druhý byl takový o něco slabší, ale pořád dobrý. Ale ten třetí byl tak nějak nemastný neslaný. Moc filozofování, odklon od toho jaké to bylo v prvních dílech. Dočetl jsem, ale chybělo mi napětí, chybělo mi nutkání otočit na další stránku, ještě něco dočíst.

Román má dvě dějové linie. Lidé na planetě odkud přišli roboti a lidé po návratu z té planety. Oba děje jsou dost slabé, dialogy mi často splývaly. Chyběla mi postava tajemného "loutkaře". Děj na cizí planetě mi něčím připomínal některé z dílů ságy Duna.

Kdo četl první dva díly, musí rozhodně přečíst i tento závěrečný.

I přes svou kritiku, knížku doporučuju :)

Anička.pa
17.07.2019 5 z 5

Skvěle zakončení! Celá tato triologie mě pohltila, líbil se mi styl knihy, postavy, proulnutí s mimozemským světem a ani nechyběla super akce :-) Doporučuji!

Enxinka
05.07.2019 5 z 5

Hodnotim peti hvezdami, nicmene si neodpustim mensi kritiku. Prvni dil me vcucnul, druhy doslova pohltil a treti? S tim jsem se zase pomalu vratila do reality. Koncept se mi libil, ale uz to pro me postradalo onu stavu, ktera me tak nadchla.
Doufam jen, ze z tohodle nikdo nenatoci nejaky filmovy trhak.

pazdy15
13.06.2019 5 z 5

Není to typické zakončení sérií - myslím gradující, plné akce a vyvrcholení s překvapením ... nicméně to z něj nedělá ani o trochu horší díl, než byly ty předchozí! Má něco do sebe, logicky vysvětlený děj a uspokojivý a optimistický konec. Akta Themis stojí za to !!!

Blasth
29.05.2019 4 z 5

Na třetí díl této trilogie jsem se těšil - první díl čtenáře skvěle navnadí, druhý byl plný akce a zvratů, třetí díl tak vyvolal očekávání a překvapil, protože nesměřuje tam, kam by čtenář čekal. Závěrečný díl jde více do emocí a vztahů postav a dává nám nahlédnout do podhoubí naší i cizí civilizace. Za mě příjemné a odpočinkové čtení, poslední díl mě rozhodně nezklamal, byť obsahově se mi předchozí dva díly líbily více a navíc mi zde konec připadal rychle useknutý (resp. od určité chvíle zkratkovitý, což ke konceptu knihy nesedí, když byl děj koncipovaný "hlouběji").

Patrik02
26.05.2019 5 z 5

Další skvělá Science-fiction trilogie je za mnou. Co říct na závěr? Sylvain neuvel vytvořil originální a čtivé dílo, zajímavé postavy, stejně tak, jako celý příběh.
Třetí díl akt Themis se vydává za hranice nejen našeho jazyka, ale i mimo naší planetu. Z knihy je patrné, že spisovatel je vystudovaný lingvista a jeho zápal pro sci-fi je očividný.
Jenom lidé jsou důstojným završením celé trilogie, a kdoví (jak sám autor přiznává) zda jde o poslední příběh ze světa obřích robotů, či nikoli.

flare
10.05.2019 4 z 5

Zajimave je,ze vsichni vedi kde je zakopany pes,jak s tim nalozit,proc se chovame jak se chovame,proc jsme takovi a makovi a jak udelat svet lepsim mistem nez je dnes...ale tu uz by jsme nebyli my..lidi..

Attia
05.05.2019 5 z 5

Jenom lidé se lehce odlišuje od předchozích dílů, pozornost je zde upřena trochu jiným směrem, ze subjektivního hlediska jsem však takovou skutečnost vítala. Líbil se mi přesah knihy i reflexe lidství, kterou Jenom lidé nabízejí. Je to určitě zdařilý závěr trilogie. Sylvain Neuvel napsal akční, čtivé, dramatické, ale zároveň důstojné a solidní dílo.

Sarah11
01.05.2019 3 z 5

Já se na to tak těšila! Má očekávání ale bohužel zůstala nenaplněna. Po akcí a zvraty nabitých předchozích dílech přichází naprostá absence děje, napětí a vlastně všeho, čím mě tato série uchvátila. Pochopila jsem, že epické mimozemské bitvy asi nebyly účelem, že šlo víc o skrytou myšlenku, že jsme si všichni rovni a tak podobně, ale filozofické úvahy bych přenechala jiným. Závěr totálně vycucaný z prstu, čekala jsem, že z toho autor vybruslí nějak lépe a smysluplněji. Ráda jsem se do tohoto světa vrátila, ale třetí díl je jasným důkazem, že v nejlepším se má skončit.

Lokina
28.04.2019 5 z 5

Jedna z mých oblíbených scifi sérií je u konce a já jsem ráda, že jsem mohla být součástí tohoto příběhu. Sám autor na konci naznačuje možnost napsání dalšího pokračování, které bych si nenechala ujít.
Velice mě potěšily kapitoly z jiné planety, kam na konci druhého dílu nedobrovolně skončili naši hrdinové. Bylo to zajímavé čtení o Ektech a jejich zvycích, sociálním uspořádání či jejich filozofii nevměšování se do věcí cizích planet.
Kniha rychle ubíhala díky její struktuře textu, takže ani na potřetí nesměly chybět výňatky ze zpráv, dokumentů nebo záznamy z akcí.
Je to uspokojivé ukončení této série a ukazuje na to, že jenom my lidé si můžeme sami za zničení Země, ke kterému již dochází.

woita
26.04.2019

Poslední kniha, jež měla vše završit. To se ji také zadařilo, i když dosti pochybným způsobem...

Kniha si zachovala svůj dokumentární přístup - hlášení, záznamy a deníky. Ovšem, co zcela pozbývalo oproti předchozím dvěma dílům, byla téměř jakákoliv absence napětí, vědeckého patosu a i toho hrdého pocitu být člověk. Vše to je o vnitřních pocitech postav, jejich vztazích a jen minimálně o tom vnějším.
Pouze jednou jsem zaznamenal ono něco vědecké: Majoranovy fermiony. Akce a velké destrukce bylo pomálu či vůbec a spíše až ke konci. Celou tu dobu jsem netrpělivě očekával, kdy Rose s Vincentem se spojí opětovně s celým světem, aby ve mě vybudili ten zvláštní pocit, který mám pokaždé u filmu Den nezávislosti u proslovu prezidenta Thomase J. Whitmora.

Nakonec i ten hrdý pocit byl Neuvelem zašlapán do země, když donutil vlády celého světa vzdát se (dosavadní politiky tyranie) pod hrozbou nepředstavitelné apokalypsy.... Nechci nijak spoilerovat, ale Rose Franklinová toho docílila opravdu vysokou sázkou na hru hodnou velkého profíka pokeru, ale vyznělo to dost stupidně a vycucané z prstů, jako by autor nevěděl, jak napsat konec. Za mě tedy zaručeně nejslabší díl, že skoro i litují i samotné koupě!

Affares
25.04.2019 5 z 5

Hodně často mívám problém s překladem názvů do češtiny ale zde se trefili naprosto přesně. Jenom lidé, a to se vším, co k tomu patří. Sice to je sci-fi kniha, ovšem velmi dobře napsána a hodně originálně vykresluje lidskou destruktivní povahu, jak jsme schopni zabíjet sami sebe, obnovit lágry atd. Tento poslední díl není ani tak o akci ale o myšlenkách kdo vlastně jsme. Poselství je dle mne v tomto posledním díle právě o tomto. Poslední díl byl za mne pocitově nejlepší.

gad
20.04.2019 5 z 5

Takže konec? Autor sám v závěru naznačuje, že možná ne. Necháme se překvapit. V každém případě se mi celá trilogie moc líbila. Není to sice stoprocentní sci-fi, ale emzáky tam najdete a na jinou planetu se taky podíváte. Větší důraz je však kladen na vztahy mezi jednotlivými aktéry a jejich názory na dění kolem nich. Proto je asi tato série trochu jiná. Prostřednictvím rozhovorů autor velice trefně odhaluje politiku světových mocností a kupodivu světový mír to není. Jak překvapivé! Ale dost řečí, všem celou trilogii doporučuji, protože se skvěle čte.

zuzi.d
17.04.2019 4 z 5

Neskutečně čtivě napsaná série. Pokud by chtěl někdo začít se sci-fi, doporučila bych mu tyto knihy.

Sylvain Neuvel
kanadská, 1973