Illuminae

Illuminae https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299444/bmid_illuminae-MH4-299444.jpg 4 1360 326

Akta Illuminae série

Dramatický příběh o přežití, ztrátě domova a bezmoci doprovází mimořádně originální grafické zpracování dokumentů, e-mailů, vojenských zpráv a novinových článků. Píše se rok 2575 a korporátní těžební kolonie na planetě Kerenza IV je napadena korporací BeiTech. Obyvatele před útokem nikdo nevaroval, nikomu na nich nezáleží a pro BeiTech jsou jen potenciálním zdrojem problémů. Kady Grantová, její bývalý přítel Ezra a několik tisíc dalších lidí dokáže utéci díky intervenci lodě pozemské vlády Alexander. Jenže po celé planetě se šíří zmutovaná epidemie. Úniková flotila se snadno může stát pastí a jejich hrobem. A jedna z lodí BeiTechu se přibližuje, rozhodnuta dokončit, co začali.... celý text

anid
16.03.2018 5 z 5

Hned na začátek. I když nejste big fanda Scifi nebo tlustý knih, neváhejte a zkuste ji. Kniha je tak výjmečná, že se vám nepřijde, že má 599 stránek
Tuhle knihu jsem si doslova zamilovala. Její originální styl psaní mě nadchnul a zaujal.
Kniha mě donutila nenávidět určité postavy a naopak soucítit a litovat jiné. Každopádně člověk neměl moc na výběr, koho si může oblíbit, protože přece jenom, jde o jakoby záznam, takže se zaměřoval na určité osoby . (a když už jsem si udělala fav postavu..... tak umřela). Navíc díky určitému zpracováni knihy, si člověk uvědomí, kolik sakra lidí umřelo... A ty čísla opravdu nejsou malá
SPOILER
Každopádně se těším na další díl a jsem ráda, že nakonec to vraždící AI zachránili. A jop docela jsem si ho oblíbila

Veronicess
27.02.2018 5 z 5

Illuminae bola bomba. Nečaka som že kniha bude až taká super. Trošku som sa bála že mi bude vadiť štýl písania, ale vôbec, čítalo sa to skoro samo a bolo to absolútne úžasné. Všetko. Ani sekundu som sa nenudila. Všetkých tých 600 strán som prečítala asi za deň, vôbec sa nedalo od toho odtrhnúť. Veľmi sa mi páčilo že sa dej nesústredil na romantický príbeh, skôr bola láska len tak v pozadí a celé to bolo o vesmíre, zlých korporáciách a o naprosto geniálnom scvoknutom AI, ktorý sa nedá nezamilovať si.

wendulka321
13.02.2018 3 z 5

Četlo se mi to hezky, ale myslím že víc tohoto žánru už nepotřebuji, zas tak nadšená jsem nebyla.

Basta1912
12.02.2018 4 z 5

Grafická stránka mě nejprve odrazovala, protože jsem měla zato, že všechna ta grafika kolem bude jen odvádět pozornost od příběhu, ale opak byl pravdou. Četlo se to parádně a člověk ani nemrkl a už byl na konci. Na můj vkus ale moc "teenagerovské" - tedy jako hodně vztahové. Občas na mě těch jmen a hodností bylo až moc - proto dávám 4hvězdy.

DiLay
08.02.2018 4 z 5

Knížka super. Hlavní tedy co mě bavilo tak byl samozřejmě Ezra s Kádou a konec byl suprový. Jediné co mi na knížce vadilo byla ta cenzurovaná slova.

Sarah11
05.02.2018 5 z 5

Okolo Illuminae jsem v knihkupectvích kroužila vážně dlouho, protože jak vizuální stránka, tak samozřejmě námět, který je naprosto skvělý, se mi hrozně líbily, jelikož co si budeme povídat, takové to čistokrevné sci-fi je (alespoň u nás) v YA literatuře docela nedostatkovým zbožím, ale zároveň jsem se bála zpracování a toho, že se v příběhu nezorientuji, protože jsem se s podobným formátem ještě nesetkala. Nakonec jsem to rozhodla risknout a udělala jsem dobře! Obavy opadly po prvních pár stranách a začala neskutečná vesmírná jízda, která ze začátku vypadá nevinně, ale postupně vám začíná tuhnout úsměv na rtech. Smála jsem se, měla jsem sevřený žaludek strachem o hlavní hrdiny, měla jsem chuť s knihou praštit a rozbrečet se... Kady a Ezru jsem si zamilovala hned od první chvíle. Byli správně praštění a sarkastičtí a nad jejich chaty jsem se nejednou zasmála. Cenzurované vulgarismy dodávají četbě ještě mnohem větší šmrnc a dělají knihu reálnější. Protože kdo by nějaké to sprosté slovo neutrousil, kdyby se dostal do takové situace? Vše je jak na horské dráze a o akci rozhodně není nouze. Jednu chvíli si myslíte, že bude vše v pořádku a vzápětí je vše jinak. A když už ztratíte veškerou naději a optimismus, vše se zase obrátí. Chápu, že někomu ten konec mohl zkazit celkový dojem, ale mé romantické duši to udělalo dobře.
Původně jsem dala čtyři hvězdy, ale celý den mi to vrtalo hlavou a nakonec jsem musela ještě jednu hvězdu přidat, protože jsou knihy, které se mi vážně líbí, ale nemám po jejich dočtení takový intenzivní pocit, ale potom jsou knihy jako tato, které mi zkrátka pořád vrtají hlavou a kolikrát po jejich dočtení ani nemám chuť hned začínat něco dalšího, protože si chci uchovat ten pocit, který z knihy mám a ještě o ní pár dní popřemýšlet (a taky si dát dohromady svoji psychiku a nervy!). Jasně, mám svoje favority, kterým bych dala těch hvězdiček třeba deset, kdyby to šlo, a nebudu tvrdit, že Illuminae bylo úplně bez chybičky, ale přišlo mi vůči ostatním knihám zkrátka líto, že si těch pět hvězd pořád syslím jen pro ty moje vyvolené a nedám šanci i ostatním, a tak si říkám sakra, proč vlastně ne?

sd1992
26.01.2018 5 z 5

Wow, super... :-) Neskutečná jízda! Chvilkami jsem měla pocit, že absolutně nevím o čem vlastně čtu... :-D Ale ani na chvíli mě to nevadilo :D, protože přes značné množství technických, pro mě neznámých výrazů, mě to hrozně bavilo! Dosazování cenzurovaných vulgarismů dodává četbě šmrnc... :D Nikdy jsem nečetla nic podobného rázu a ani jsem nevěděla, zda mě něco podobného může bavit... Ale bylo to fakt skvělé a já se moc těším, až si najdu čas na GEMINU... :-) Takže doporučuji.. :-) Ještě bych podotkla, že co se týče grafického zpracování knihy, tak to z ní dělá naprostý klenot v knihovně.. :-) Kniha je sestavena se spousty fotek, obrázků, spisů... příjemná změna.

Voluta852
20.01.2018 5 z 5

Na začátku jsem se tohoto formátu docela bála, ale strach jsem překonala a teď můžu říci, že naštěstí... Kniha byla vcelku srozumitelná, až někdy, kdy jsem se ztrácela v názvech lodí, společností nebo lidí... Ale vždycky se to nějak vysvětlilo a konec byl srozumitelný a spoustu věcí z tama pochopíte, což u některých knih nebývá... Za mě fajn...

sgjoli
16.01.2018 5 z 5

Tahle kniha si mne naprosto podmanila.

Grafické zpracování je na vysoké úrovni, vzalo mi to dech a krom díla literárního bychom to mohli hodnotit takřka i jako dílo umělecké. A já jsem z toho prostě nadšená.

Děj knihy je vyprávěn pomocí deníků, komentářů, rozhovorů a přepisů kamerových záznamů. Což se dějově může zdát poněkud osekané, ale není a čtenářům to tak nabízí značný prostor k rozvoji fantazie. Zároveň mi kniha potvrzuje moji domněnku, že i na rozhovorech a krátkých, úderných, strohých textech se dá děj posouvat dál tak, aby byl přesto pro čtenáře stále zajímavý a čtivý.

Kniha je zábavná, čtivá, svižná, graficky perfektně zvládnutá a já nemám, co bych vytkla.

ciaram
16.01.2018 5 z 5

Skvělý překlad, originální pojetí vyprávění příběhu podpořené grafickými prvky, schématy, komentáři, okořeněné humornými hláškami typu (dobrá občas klasicky pubertálními):

Ezra Mason: Do toho vám nic není tak masivně, že to leze z kolonky "Do toho vám nic není" až do kolonky "Nechte toho, nebo vás praštím".

Dlouho mi při čtení tanulo na mysli - 100x stejný příběh v promakaném kabátku, ale ono to nakonec vyprodukovalo i něco neokoukaného. Do konce jsem doufala, že závěr nesklouzne do klišé... (což se nakonec stalo). Ale tak na druhou stranu je to pro mládež a člověk přimhouří oko. 90%

bookcase
11.01.2018 5 z 5

Parádní sci-fi, graficky i obsahově. Začala jsem číst s úsměvem na rtech, který mi ale postupně tuhnul. Vtipné, napínavé, prostě super. Těším se na Geminu.

makynka911
07.01.2018 5 z 5

Letos jsem zahájila čtenářskou výzvu touto poměrně dlooooouhou knihou. Už dlouho jsem nebyla knihou tak nadšená. Sice trošku pokulhával začátek, ale poté se děj rozjel a já musela číst a číst a modlit se, aby ti důležití přežili.
Vyprávění pomocí záznamů bylo mrazivé, hodně mi to připomínalo komentáře ke katastrofickým dokumentům, např. o Fukušimě a Černobylu, napínavé a mrazivé.
Pořád zpracovávám všechny dojmy z knihy, ale teď můžu 100% říct, že jdu do dalšího dílu :)

Lllvicek
07.01.2018 5 z 5

Musím říct, že pro mě je to velke překvapení... Ač tenhle žánr vůbec nevyhledávám a celkově jsem se bála prostředí do jakého je kniha zasazena, velmi mile mě překvapila. Postavy jsou mi sympatické a nakonec jim člověk skutečně fandí a přeje si, aby přežili. Napětí při honičkách s nakaženými udržuje čtenáře stále v napětí, zda skutečně dokáží překonat veškeré nástrahy a přežít . Takže já určitě doporučuji, jako oddechovku, která se čte jedním dechem a já sahnu i po dalším dílu. Doufám, že bude alespoň srovnatelný s prvním.

andreapistkova
04.01.2018 5 z 5

Moc jsem netušila do čeho jdu když jsem si knihu pořídila, ale vůbec toho nelituji. Většinou mám problém se do knihy začíst, tady jsem se začetla prakticky ihned a nemohla se odtrhnout. Výborně napsaná kniha. Ano některé technické věci jsem nepobírala, ale to u mě nemá na kvalitu knihy žádný vliv, i tak byla kniha skvělá. Lépe jsem vstoupit do nového roku nemohla. Vřele doporučuji.

Suou
04.01.2018 5 z 5

Tento rok som začal s laťkou dosť vysoko, prečítal som všechny barvy zeme...
Ale táto kniha bola pre mňa úplne niečo nové... keď som si ju kupoval vôbec som nevedel o čom je, naschvál som sa vyhýbal spoilom. A tým pádom to bolo pre mňa obrovské prekvapenie :3. Úžasný príbeh a ja sám by som to nedal so YA literatúry, ale môže byť.(veľa krvi)

marili
31.12.2017 2 z 5

Kniha/ ne kniha. První stránky utrpení. Posledních 200 stran se konečně děj rozběhl. Podruhé to číst/ sledovat nebudu. Štvalo mě, že se autoři snaží psát jako náctiletý. Graficky knížka zajímavá, literárně bizární.

dom.ini
28.12.2017 5 z 5

Byla jsem strašně moc zvědavá na ten způsob zpracování a bylo to vážně super, ještě lepší než jsem si představovala! Opravdu ryhle se četla, takže se určitě nenechte odradit počtem stran, já nejsem žádný rychločtenář a přečetla jsem ji za dva dny. Co mě jenom trochu mrzí, je že to není vyloženě "dospělácká" knížka, čemuž podle mě odpovídá konec. Já jem doufala v trochu drsnější. Ale rozhodně ji za to nechci ubírat hvězdičky, protože to si opravdu nezaslouží. Už se těším na další díl! :)

annamc
28.12.2017 5 z 5

Skvělé, jsem z toho opravdu nadšená. Knížka ležela půl roku v knihovně a nějak jsem se k ní neměla. Přišel zimní čas a taky čas na nějakou pořádnou tlustou knihu(která se nakonec četla rychle:) a tak jsem jí vytáhla. A jsem opravdu nadšená. Strašně se mi líbí nápadité zpracování, děj byl napínavý až do poslední stránky a už se nemůžu dočkat,až si koupím druhý díl:)))):DDD

PavlínaAlžběta
20.12.2017 3 z 5

Stala jsem se jediným člověkem na zemi, která tato kniha, kterou jsem dostala moc neřekla, naopak mě nudila a měla jsem co dělat, abych ji dočetla. Recenze reklamy, vše ukazují na dokonalou knihu, tudíž i já jsem si ji vybrala a dostal jako dar. Přes objemnost knihy, se dějem prolouskáte během chvíle. Opravdu oceňuji úžasnou nápaditost originalitu této knihy, která je snad jediná svého formátu. Jenže co se týče děje, jsem bohužel spokojená nebyla. Ano, napínavost nechybí, děj je i zábavný, různé formy v podobě chatů ,mailů apod., hrdinka příjemná (znám horší). Každopádně asi nejsem na toto sci-fi stavěná a nevěřila jsem, jak moc mě kniha zklame. Zatím ji mám v knihovně a třeba se jednou k ní vrátím. Hvězdy dávám pouze za originalitu a námět.

Patrik02
27.11.2017 5 z 5

Kniha ležela dlouho, předlouho v mé knihovně, vyčnívala mezi ostatními svazky jako velká oranžová obluda a já ji, co možná nejdéle, úspěšně přecházel. Opět velká chyba. S blížícími se vánoci jsem, jako každý rok, na poslední chvíli začal plenit můj osobní a nekonečný "to read" list, kde bylo právě Illuminae na prvním místě. A tak jsem se nadechl a začetl. Vydechl jsem o tři dny později bohatší o tento skvělý příběh.
Svým specifickým stylem, ne nepodobným Spícím obrům, protkaným ilustracemi a vším tím ostatním kniha spolehlivě vtáhne do děje a nechce Vás pustit ani po přečtení poslední stránky. Zejména náhled do mysli A.I. považiji za jednoduše geniální. Při čtení těchto kapitol jsem si dokázal představit onen bezbarvý hlas bez emocí tak živě, že mi přeběhl mráz po zádech.
Originální příběh v originálním pojetí. Nemohu jinak, než 5/5 a všem fanouškům science-fiction a také knih, které svým zpracováním vyčnívají z řady, vřele doporučuji!