Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic

Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353029/bmid_africka-zima-SSM-353029.jpg 4 488 107

Toto je autentická zpověď z Jižního Súdánu, nejmladšího státu světa, jehož území už celá desetiletí sužují ozbrojené konflikty. Na začátku roku 2017, kdy zemi navíc zasáhla vlna kritického nedostatku potravin, se do míst, kde se až příliš daří infekčním a tropickým nemocem, vydal na misi Lékařů bez hranic chirurg Tomáš Šebek. Po zkušenostech s úrazovou chirurgií z kolébky vúdú na Haiti a válečnou medicínou v severním Afghánistánu se spolu s kolegy ocitl v prostředí, kde má tradiční léčitel a jeho alternativní přístup k pacientovi daleko větší respekt než lékař vzdělaný na Západě. Proti fixaci zlomenin papírem anebo poléváním vařící vodou může reputaci chirurgického týmu v očích místních pozvednout snad jen tím, že v absolutní pustině obklopující nemocnici v Agoku provede první operaci mozku dospívajícího Jihosúdánce. Zápisky Tomáše Šebka, doprovázené strhujícími fotografiemi, představují jedinečný pohled na místa, o nichž se z médií nedozvíte.... celý text

lablanche79
09.02.2018 5 z 5

Tomáš je obětavý, vtipný, sebeironický, nesobecký, dobrý chirurg. A taková je i kniha. Bez patosu, vtipně, někdy drsně, ale s úctou popisuje jeho pobyt v Jižním Súdanu s Lékaři bez hranic.. Kniha se čte výborně, autor trošku přeskakuje, ale čtenář se vždy chytí. Odborné výrazy z lékařství jsou vesměs v závorce vysvětlené a nebo je pochopíte o pár řádků dál. Úžasný vhled do běžně nepoznaného světa. Ideálně zkombinovat ještě s některou z přednášek Tomáše Šebka :)

Gabba99
15.01.2018 5 z 5

Co napsat ještě jiného než předchozí hodnotící..no prostě ať je mezi námi více lidí jako Tomáš!!! Ještě lepší zážitek jako předchozí knihy. Kniha je takovou osobní reportáží z míst a se zážitky, se kterými se nejspíše sami v životě nesetkáme. Realita, tak jak je prožívána bez našich rádoby sentimentálních představ. V knize jsem našla přesně to, co jsem hledala, drsnost podmínek, upřímnost, laskavost, bolest, zmar a naději...Ke konci knihy jsem měla slzy v očích , podobně jako popisuje Tomáš..Obdiv k lidem co se věnují této práci!!! A bonus v knize - nádherné fotky, klobouk dolů!!!!!

hanucha
11.01.2018 5 z 5

Bezvadná knížka přečtená během dvou dnů. Autor je moje krevní skupina, máme toho společného víc, než jsem si myslela. Ač nejsem z oboru, byla srozumitelná, nechápu výtky na příliš mnoho odborných výrazů.. spíš mi oproti předchozím malinko chyběly ty ostřejší výrazy, které si myslím, že k takové práci patří, i když někomu možná vadily, a tak se je autor snažil zredukovat. Tomáši Šebkovi moc fandím a těším se na další čtení, víc takových lidí :-)

SlamLenka
04.01.2018 5 z 5

Skvěle! Opravdu pozitivně hodnotím posun Tomáše Šebka v úrovni jeho psaní - pomalu se z něj místo zapisovatele stává opravdu spisovatel! =) Příběhy jsou ucelenější, forma více literární a čitelnější i pro nelékaře, protože je tu méně odborných termínů, než v předchozích knihách, navíc často "přeložené" pro ty, kdo nejsou z oboru, do srozumitelnějších slov.
Lékařům bez hranic fandím a moc se těším na další Tomášovu misi a její knižní předání čtenářům. Má to smysl a já smekám! =)

liskulka.lida
31.12.2017 4 z 5

Co říci k této knize? Záleží na tom, proč tuto knihu čtete. Autor sám o sobě říká, že je zapisovatel a ne spisovatel. Opravdu někdy přeskakuje z tématu na jiné téma, takže občas je problém se zorientovat. Na druhé straně pokud chcete poznat atmosféru, která panuje na misích Lékařů bez hranic, rozhodně si tuto knihu přečtěte. Zcela otevřeně, s nadhledem a hlavně s humorem se autor odhaluje, aby splnil další z cílů Lékařů bez hranic: přinášet svědectví. Tomáš Šebek je pro mě vzorem, ráda si přečtu i zbytek jeho knih.

ivona6995
01.11.2017 5 z 5

Opět silná káva. Ovšem Tomáš Šebek má neuvěřitelný dar popisovat zážitky bez patosu a s nadhledem, a přesto jeho vyprávění neztrácí na síle.
Co si z jeho knih odnáším já?! Že by se člověk opravdu neměl brát tak vážně. A že jsme si všichni na světě podobní tím, že chceme žít klidný život, být zdraví, mít rodinu a práci… akorát, že ne všude to může být taková samozřejmost.

Verasek
17.10.2017

Dnes na přednášce pana doktora jsem měla možnost slyšet kus z této knihy a rozhodně zapůsobila. Kniha určitě nezklame. Už teď se těším až si ji budu moct dočíst celou.

Afrika Súdán Lékaři bez hranic

Tomáš Šebek
česká, 1977
2015  88%Mise Afghánistán
2017  89%Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic
2019  88%Nebe nad Jemenem
2013  90%Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic
2006  50%Chřipka a pandemie, ptačí hrozba?

Kniha Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic je v