Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic

Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353029/bmid_africka-zima-SSM-353029.jpg 4 488 107

Toto je autentická zpověď z Jižního Súdánu, nejmladšího státu světa, jehož území už celá desetiletí sužují ozbrojené konflikty. Na začátku roku 2017, kdy zemi navíc zasáhla vlna kritického nedostatku potravin, se do míst, kde se až příliš daří infekčním a tropickým nemocem, vydal na misi Lékařů bez hranic chirurg Tomáš Šebek. Po zkušenostech s úrazovou chirurgií z kolébky vúdú na Haiti a válečnou medicínou v severním Afghánistánu se spolu s kolegy ocitl v prostředí, kde má tradiční léčitel a jeho alternativní přístup k pacientovi daleko větší respekt než lékař vzdělaný na Západě. Proti fixaci zlomenin papírem anebo poléváním vařící vodou může reputaci chirurgického týmu v očích místních pozvednout snad jen tím, že v absolutní pustině obklopující nemocnici v Agoku provede první operaci mozku dospívajícího Jihosúdánce. Zápisky Tomáše Šebka, doprovázené strhujícími fotografiemi, představují jedinečný pohled na místa, o nichž se z médií nedozvíte.... celý text

Damato
08.02.2019 5 z 5

Nebudu tady popisovat své pocity, protože bych nedělala nic jiného, než opakovala to, co je napsáno v komentářích pode mnou. Skláním se před prací všech těch, co složili Hippokratovu přísahu a co všemi silami dělají vše pro to, aby lidem ulevili od bolesti. A pokud to dělají v podmínkách takových, o jakých je psáno v této knize , mají mou bezbřehou úctu a pokoru.

LenkaV.1
14.01.2019 5 z 5

Už je to skoro v hodnocení nuda - ale je to prostě tak - i tahle knížka stojí za přečtení. I když už není tak "syrová", jako Mise Haiti.

Leniik33
09.01.2019 5 z 5

Ačkoliv pan Šebek o sobě tvrdí, že není spisovatel, knížku jsem přečetla jedním dechem. Lékaři bez hranic a celkově lékaři mají můj obdiv. Co musí snáše (nedostatek spánku, komplikované případy, protivné pacienty) a nehledě na tu zodpovědnost. Hlavně by si to měli přečíst lidé, kteří neustále nadávají na naše zdravotnictví...

marara
29.12.2018 4 z 5

Kniha rozhodně stojí za přečtení. Od Tomáše Šebka jsem četla už Misi Afganistán, a ta se mi líbila ještě více. Ve srovnání s Afghánistánem vypadala práce Lékařů bez hranic daleko klidněji, což asi ve skutečnosti nebyla. Trochi v knize chyběla nějaká příběhová linka, nějaký pacient, kterého bychom déle sledovali, a také více přemýšlení o tom, co autor zažívá. Na druhou stranu jasným kladem je přiblížení práce Lékařů bez hranic a i dalších pomáhajících organizací. Je třeba nám Evropanům připomínat, že všude na světě se lidem nežije tak dobře jako nám a že bychom se o svůj materiální dostatek, vzdělanost a informace měli dělit. A krásná je i věta:"Svůj talent pro vedení světských záležitostí obohacuji o poznání, co je skutečnou lidskou potřebou a že lze být absolutně šťastný za dolar denně s budoucností, která nepřesahuje ani minutu od okamžiku "teď".

Vakalik
25.12.2018 5 z 5

Výborná kniha, která přibližuje práci lékařů bez hranic. Opravdu to není žádná dovolená. Lékaři riskují své zdraví a životy, aby pomáhali tam, kde je to potřeba. Kniha se mi líbila. Autor sice píše, že oproti prvnímu dílu upustil od sprostých výrazů, jelikož to některé mohlo šokovat, ale pro mě je to spíš škoda. Není nad to si poslechnout autentickou zpověď, klidně I včetně nějakého peprnějšího slova. Palec nahoru za fotky.

Arsi007
25.12.2018

Obsah v mnohém předčí formu. Neseděly mi první odstavce kapitol, které byly vlastně jejich závěrem. Vzhledem k délce kapitol samotných to postrádalo smysl a bylo to spíše zmatené. Každopádně autor je doktor a ne spisovatel. Proto to neberu jako nějakou velikou chybu nebo nedostatek. Obsah byl skvělý, to, co lékaři bez hranic prožívají na misích a jakému psychickému i fyzickému tlaku jsou vystaveni autor podle mého vystihl opravdu dobře.

pejty
25.12.2018 3 z 5

Tak tato kniha byla pro mě velkým zklamáním a zároveň mě velmi zaujala. Bohužel mi nesedl styl jakým autor psal. Autor přeskakoval neustále mezi časy, a já se ze začátku knihy v každé kapitole neustále ztrácel a kniha mi proto ze začátku nedávala smysl. Když už jsem si pak zvykl, tak to pro mě už pak bylo velmi zajímavé čtení.

Rozhodně obdivuju to, co autor a ostatní dobrovolníci nejen z řad lékařů bez hranic dělají a jsem rád, že jsem si o tom mohl něco přečíst.

petranecka
25.12.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem

Ester71
01.12.2018 5 z 5

Mám ráda knihy - reportáže, a ty z lékařského prostředí jsou pro mě top. Líbí se mi autorův smysl pro humor, jeho sebereflexe a lidskost...
Pěkné počtení.

teeyinka
30.11.2018 5 z 5

Skvělé, čtivé a hlavně zajímavé přiblížení práce Lékařů bez hranic. Všichni tito lidé mají můj velký obdiv! Na autorův styl jsem si musela prvních pár stránek zvykat, ale pak jsem knihu přečetla jedním dechem.

katy238
22.11.2018 5 z 5

Vyprávění a myšlenky lékaře na misi v Jižním Súdánu není běžným čtením. Autorův styl psaní také nenajdetev každé knize. Obojí dohromady tvoří výtečný koktejl, kterého si každý den rádi loknete a po jehož dopití zažijete mírný absťák. A to je dobře. Tomáš Šebek je totiž návykový a jak jeho zápisky jednou okusite, rádi se vracíte. Díky za to, Tome. A za všechno, co děláš.

Kobinka
22.11.2018 5 z 5

četla jsem knihu jedním dechem

esfinge
11.11.2018 5 z 5

Plný počet už jenom za obdiv Lékařů bez hranic. Kniha se mi četla výborně.

bee88maja
06.11.2018 5 z 5

Existuje něco silnějšího? Než svědectví podobného ražení? Škoda jen, že široká veřejnost se k těmto faktům bude vždy stavět zády. A ty, co podobné organizace podporují, považuje ta samá společnost za blázny. Tenhle vhled s humorem sobě vlastním mě bavil do poslední stránky...a souhlasím, vzdělání je cesta...jediná rozumná cesta, ale v tomhle světě vládne nerozum, tak co bychom chtěli?

m_friedlova
29.10.2018 4 z 5

Má první kniha od Tomáše Šebka. Pár kapitol mi trvalo, než jsem se sžila se stylem jeho zápisků (strohé, jednoduché, občas bych potřebovala významový slovník). Následně jsem hltala jednu kapitolku za druhou. Pěkná kniha o ne zrovna pozitivní africké realitě, o které se nám ani nezdá (žijeme si své životy bohaté na vše a stěžujeme si, jak nejsme spokojeni).

Stoklaska
19.10.2018 4 z 5

Při čtení knihy si člověk uvědomí, jak se u nás máme dobře. Medicína v Africe je fakt drsná disciplína!

Petra186
17.10.2018 5 z 5

Obdivuji a fandím těmto odvážným lidem, kteří pomáhají ! Čtení pohodové, jak Tomáš píše, není spisovatel. Skvělá kniha.

lancelot
14.10.2018 5 z 5

Velký obdiv a respekt. Pěkně napsané a rozhodně jsem se u čtení nenudil.

Katka2382
01.10.2018 5 z 5

Skvělá a čtivá kniha.Obdivuji všechny lidi na misích,musí to být velký zápřah.

makacek
25.09.2018 4 z 5

Vtipné podána realita všedních dní v Súdánu. U nás nepředstavitelné a tam normální. Výborně se to četlo.

Afrika Súdán Lékaři bez hranic

Tomáš Šebek
česká, 1977
2015  88%Mise Afghánistán
2017  89%Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic
2019  88%Nebe nad Jemenem
2013  90%Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic
2006  50%Chřipka a pandemie, ptačí hrozba?

Kniha Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic je v