Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic

Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353029/bmid_africka-zima-SSM-353029.jpg 4 488 107

Toto je autentická zpověď z Jižního Súdánu, nejmladšího státu světa, jehož území už celá desetiletí sužují ozbrojené konflikty. Na začátku roku 2017, kdy zemi navíc zasáhla vlna kritického nedostatku potravin, se do míst, kde se až příliš daří infekčním a tropickým nemocem, vydal na misi Lékařů bez hranic chirurg Tomáš Šebek. Po zkušenostech s úrazovou chirurgií z kolébky vúdú na Haiti a válečnou medicínou v severním Afghánistánu se spolu s kolegy ocitl v prostředí, kde má tradiční léčitel a jeho alternativní přístup k pacientovi daleko větší respekt než lékař vzdělaný na Západě. Proti fixaci zlomenin papírem anebo poléváním vařící vodou může reputaci chirurgického týmu v očích místních pozvednout snad jen tím, že v absolutní pustině obklopující nemocnici v Agoku provede první operaci mozku dospívajícího Jihosúdánce. Zápisky Tomáše Šebka, doprovázené strhujícími fotografiemi, představují jedinečný pohled na místa, o nichž se z médií nedozvíte.... celý text

St.Evelin
09.06.2020 5 z 5

Rok 2017, nejmladší stát světa a český chirurg Tomáš Šebek. To jsou tři základní pilíře knihy, která popisuje Tomášovu další misi pod záštitou Lékařů bez hranic, tentokrát v Jižním Súdánu.
Své zkušenosti a dovednosti otestoval již na Haiti a v Afghánistánu. Tentokrát svůj um předvedl v tropickém prostředí pod africkým nebem. Tam, kde šamani a tradiční léčitelství má daleko větší váhu. Ale i zde předvádí koncert chirurgických a běžeckých (!!!) výkonů, za které smekám klobouk. A jako, 10 km pod africkým nebem, pod 50 minut? Respekt! Za běh, odvedenou práci nejen na misích, za zápisky z cest.
Děkuji vám, pane doktore, za vše, co a s jakým nasazením děláte!

oskli
15.05.2020 5 z 5

Úplně jsem zapomněla knihu hodnotit a to by byla škoda! Miluju styl psaní Tomáše Šebka. Je to stručné, výstižné, dramatické, hodně moc lidské a tak akorát odborné i emotivní. Dokonalá směs všeho, aby kniha jednoduše nadchla a předala to, co má být čtenáři předáno. Děkuji autorovi za zážitek a jsem ráda, že Jemen jsem si šetřila a třeba v létě ho vytáhnu. Kdybych měla přečtené všechno, bylo by mi smutno z toho, že se nemám na co těšit :-)

Raada
16.04.2020 5 z 5

Kniha se velmi příjemně čte. Autor má lidský styl psaní, nehází zbytečnýmí odbornými "termity". Mohu vřele doporučit. V knize jsou popsány zážitky všedních i nevšedních dní na misi s Lékaři bez hranic.

Sacarossa
24.03.2020

Nechci knihu hodnotit, chci jen poděkovat Lékařům bez hranic za to, co dělají. Za jejich obětavost a píli!
Kniha mi přiblížila jejich každodenní činnosti a mě nezbývá než jim vzdát hold.

Elsinor024
15.02.2020 4 z 5

Zážitky téměř z jiné planety, kde lidé vydrží tak šílené věci, že Evropan jen nevěřícně kroutí hlavou a nechápe. Mladé holky chodící s rozpadlým apendixem, čtyřletí s uhnilými kostmi v čelisti, ženy s potrhanou vaginou, které nechtějí anestezii na šití, chlapi, co přežijí transplantaci ovčí kosti do stehna...
Ostřílený Tomáš Šebek už se ale téměř ničemu nediví, látá všechno, co může. K tomu si večer dá svoji obligátní desítku kilometrů mezi hady, štíry a psy se vzteklinou, občas zapomenutou minou. A všechno je to napsané naprosto svobodně, lehce, bez autocenzury, trochu chaoticky, ale i tak mimořádně čtivě a sympaticky.

bajana13
07.12.2019 4 z 5

Výborná kniha. Při čtení o životě v Jižním Súdánu a o Lékařích bez hranic si uvědomíte, v jaké “luxusní bublině” si žijeme. Všechny pracovníky takových misí obdivuju.
U knihy jsem se občas ztrácela v časové posloupnosti a souvislostech, úvodní odstavce kapitol s informací o tom, co bude na konci, mně přišly trochu matoucí.
Přesto kniha rozhodně stojí za přečtení.

s.macuska
09.10.2019 5 z 5

Tahle knížka se sice asi nestane literárním skvostem, o kterém se bude učit na hodinách češtiny, přesto by se takovéhle čtivo mělo víc dostat do povědomí. Před pár dny jsem dočetla Dostojevského, což bylo asi 650 stran přemáhání, a proto jsem nesmírně ocenila něco, kvůli čemu jsem dvakrát přejela zastávku. Občas se mi lehce zvedal žaludek, občas mě to dojímalo a hlavně se nešlo odtrhnout.
Díky za to, co Lékaři bez hranic dělají, a za to, že o tom píší!

Danago
01.10.2019 5 z 5

Moje třetí knížka od pana doktora a je to snad s každou další knížkou lepší. Poslouchala jsem audioknihu a měla jsem potíže knihu vypnout. I když autor popisuje drsné zážitky , tak to dělá s nadhledem a humorem i když někdy černým. Audiokniha je skvěle načtená jako by mluvil sám autor. Jsem ráda, že jsem měla možnost nahlédnout do další mise a další země. Všechna čest všem Lékařům bez hranic.

Joges
08.09.2019 5 z 5

Doktor Šebek o sobě s pokorou prohlašuje, že není spisovatel. Tvrdí, že jen zapisovatel událostí a na svém blogu prosí čtenáře o názor na knihu. Chce se totiž v dalších biografiích vyvaroval chyb a zlepšit se v psaní. Myslím, že pan doktor může zůstat v naprostém klidu. Jeho kniha je totiž čtivá, zajímavá, humorná i strhující. Jinak oblast stižená hladomorem, infekčními chorobami a ozbrojenými konflikty není zrovna místo vhodné pro ideální pobyt, natož pak pro pracovní činnost zdravotníků. Obdivuji lékaře bez hranic!

Petucelli
25.08.2019 3 z 5

Moje první knížka od Tomáše, vyhovoval mi styl i popsání situaci i přiblížení mise v Africe.

Zorka
04.07.2019 5 z 5

Vždycky, když čtu knížku Tomáše Šebka, mám obdivem bradu až na zemi. Nikoli kvůli literární hodnotě knihy, ale pro její obsah. Pro to, jak samozřejmě dokážou Lékaři bez hranic operovat v relativně primitivních podmínách, bez rentgenu a s přípravou u ponku, kde si vyrobí potřebné pomůcky, pokud je právě nemají. Pro to, jak samozřejmě ošetřují zanedbaná zranění, lidi se vzteklinou nebo HIV. Pro to, jak dokážou vyměnit "pohodlí" českých nemocnic za prostředí, v něm je nepohodlné snad úplně všechno. Moc si jich za to vážím. Tomáši, jste machr a vaši kolegové z Lékařů bez hranic jakbysmet!

MichelleS
14.06.2019 5 z 5

Třetí knížka z misí Lékařů bez hranic se mi líbila nejvíc. Jakoby pan doktor Šebek věděl, jaké drobné výhrady jsem měla k dvěma předchozím a chtěl mi udělat radost. Mám ráda jeho smysl pro humor a schopnost přiznat své chyby. Pro mě člověk se srdcem na pravém místě, z kterého životní energie vyzařuje do okolí. Jestlipak si brzy budeme moci přečíst zážitky z Jemenu?

verisek93
27.05.2019 5 z 5

Skvělá, skvělá práce. Tomášův styl vyprávění mi hodně sedí, jednotlivé příběhy jsou velmi poutavé, jako zdravotník k tomu mám blízko a úplně se dokážu do některých situací vcítit. Oproti počátkům - Haiti je vidět, že je autor již ostřílenější ve psaní. Super čtení, které mi vždy dokáže zvednout náladu, ikdyž to může znít místy paradoxně.

rozvera
18.05.2019 5 z 5

Dočetla jsem třetí publikaci autora ne-spisovatele , strhující autentické vyprávění o nelehké práci lékařů všech pracovníků této humanitární organizace v podmínkách, které si většina z nás ani neumí představit. Velký obdiv všem a zvláště autorovi, který nám prostředí, ve kterém pracují, s takovou pravdivostí vylíčil.

Mufa
14.05.2019 5 z 5

Nedávno jsem se účastnila přednášky na FF UK a se zájmem sáhla i po knize. A nezklamala. Všichni, kdo se účastní těchto misí mají můj hluboký obdiv. Jsem ráda, že i doktoři jsou úplně normální lidi. A když má takový doktor jen "jednu mozkovou buňku" a navíc je to chirurg, je to opravdu čtenářský zážitek. Určitě si přečtu i ostatní knihy

stepan.z
27.03.2019 4 z 5

Chvíli trvá, než si zvyknete na autorovo psaní. Nicméně bylo příjemné se dozvědět o tom, jaké je to být lékařem na takovém místě, jako je Sudán. Doporučuji.

slaska77
25.03.2019 5 z 5

Tuto knihu nebo jakoukoliv jinou od Tomáše Šebka by si asi měl jednou v životě přečíst každý. Díky za tu velkou pokoru, kterou cítím, za tu obrovskou vděčnost k vlastnímu životu, kterou čtenář musí zákonitě získat po jejím přečtení. O literární kvalitu tady nejde (i když ta by určitě taky byla na 4 *), jde o autentičnost a vhled do míst, kam se asi nepodíváme. Díky!(březen 996 str.)

lagina
15.03.2019

Tato kniha se mi velmi špatně hodnotí "hvězdně". Jak hodnotit autentické pocity někoho kdo prožívá něco, co si neumím ani představit.
Hodně mě baví, jediné, co mi vadilo je, že se v začátku píše - ale třeba jsem to blbě pochopila - že to v žádném případě nesmí organizaci poškozovat - říkám si, zda je to pak úplně objektivní?
Moc doporučuji, líbí se mi to a slabší povahy na to asi nesáhnou, takže těm není potřeb nic radit :-)

anisek989
10.03.2019 4 z 5

Opět super vhled do misí MSF, ale Mise Afghánistán mě bavila o chlup víc. Tak zase příště.

veronika9700
15.02.2019 5 z 5

Tomáš Šebek je velice inspirativní osobnost. Člověk, který se nedá strčit do nějaké škatulky. Neznám nikoho tak všestraného, a přitom tolik skromného. Tomáš Šebek, není žádný spisovatel a přitom, je jeho kniha napsaná velmi dobře. Je autentická (a co opravdu oceňuji nesnaží se ohromit (a díky tomu ohromí) , snaží se nám přesně nastínit obraz toho, jak to na takové misi chodí a vyvrátit milný pocit (názor) lidí, který často někde slýchávám, že si někdo na tyto mise jezdí pro peníze, nebo si hrát na hrdiny. Ne. Na mise s lékaři bez hranic jezdí chytří, vyrovnaní, vzdělaní lidé, co chtějí chvíli dělat medicínu jako dřív, bez všemožných vychytávek dnešní doby, kteří chtějí spoléhat na svůj rozum a ruce.
Sečteno podtrženo - Je to autentické, surové není to naaranžované a přikrášlené je to prostě dobrý a já děkuji za takovéhle lidi!
+ Koupí této knihy podpoříte nadaci Lékaři bez hranic.

Afrika Súdán Lékaři bez hranic

Tomáš Šebek
česká, 1977
2015  88%Mise Afghánistán
2017  89%Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic
2019  88%Nebe nad Jemenem
2013  90%Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic
2006  50%Chřipka a pandemie, ptačí hrozba?

Kniha Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic je v