Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic

Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353029/bmid_africka-zima-SSM-353029.jpg 4 488 107

Toto je autentická zpověď z Jižního Súdánu, nejmladšího státu světa, jehož území už celá desetiletí sužují ozbrojené konflikty. Na začátku roku 2017, kdy zemi navíc zasáhla vlna kritického nedostatku potravin, se do míst, kde se až příliš daří infekčním a tropickým nemocem, vydal na misi Lékařů bez hranic chirurg Tomáš Šebek. Po zkušenostech s úrazovou chirurgií z kolébky vúdú na Haiti a válečnou medicínou v severním Afghánistánu se spolu s kolegy ocitl v prostředí, kde má tradiční léčitel a jeho alternativní přístup k pacientovi daleko větší respekt než lékař vzdělaný na Západě. Proti fixaci zlomenin papírem anebo poléváním vařící vodou může reputaci chirurgického týmu v očích místních pozvednout snad jen tím, že v absolutní pustině obklopující nemocnici v Agoku provede první operaci mozku dospívajícího Jihosúdánce. Zápisky Tomáše Šebka, doprovázené strhujícími fotografiemi, představují jedinečný pohled na místa, o nichž se z médií nedozvíte.... celý text

SSTknihy
01.05.2021 5 z 5

Vyprávění o práci „lékařů bez hranic“ je stejně svérázné, jako autor sám. Tomáš Šebek píše specifickým jazykem, musíte přijmout jeho zrychlený, téměř telegrafický styl. Ale jakmile si zvyknete, po pár stránkách se díky téhle autentické zpovědi ocitnete přímo uprostřed dění a budete spolu s ním a jeho kolegy pobíhat z jednoho oddělení na druhé, prožijete banální i neuvěřitelné operace, budete se bát potulných psů i kroutit hlavou nad praktikami místních šamanů. Každodenní zápisky psané bez sentimentu a s notnou dávkou černého humoru neubírají nic z extrémní náročnosti práce těchto lékařů – dobrovolníků. Navíc s každým uplynulým dnem poznáte nejen jejich práci, ale i prostředí a život místních lidí.

puczmeloun
24.04.2021 4 z 5

Hele, tohle je fakt dobrý... Něco, jako když jsem před léty nadšeně sledoval v televizi Dr. House. Polovině lékařských termínů člověk úplně nerozumí, i když je vidět opakovaná snaha je překládat do "lidštiny", ale dodává to celé věci tu pravou atmosféru dál řádně okořeněnou Afrikou nasáklými příhodami a energií sršící osobností autora.

Krev, hnis, pot a další tekutiny tečou proudem, já se nestačím divit nekončícímu počtu "slepáků" a množství i různorodosti toho, na co jeden chirurg za měsíc narazí v jednom městečku mezi severním a Jižním Súdánem. K tomu čtenář dostává i nahlédnutí do života místních – že například po kýchnutí říkají oblíbenou barvu vola nebo jak zdůrazňují obdiv mlasknutím. To vše je doplněné návštěvou místního léčitele, informacemi o probíhající občanské válce a minových polích, sem tam výhledy do krajiny jako na tom pravém safari, povídáním o běhu (všechna čest v tom vedru), propagací Lékařů bez hranic a podobně... Vzhledem k tomu, jak záslužnou činnost autor dělá, člověku ani nijak nevadí méně související témata, i ta, která by mě osobně v jiné knize štvala. Na to, jak těžká témata autor popisuje, je vše přirozené a moc hezky se to poslouchá.

Jde o knihu natolik hovorovou, že jde spíš o jakýsi vyprávěný zápisník/cestopis. Témata skáčou jako divá a nejednou se mi stalo, že jsem nechápal, jak se děj dostal sem a proč se po převyprávění jiného příběhu zase k něčemu vrací. Jako kdyby vám to autor povídal někde u piva. K čemuž se nesmírně hodí také zvolený interpret audioknihy, který jako by autorovi "z hlasivek vypadl".

Gabriela143
29.03.2021 5 z 5

Za mňa plný počet. Autentická reportáž bez príkras doplnená krásnymi fotografiami. Určitě si prečítam aj ostatné.

LenkaKa
29.03.2021 3 z 5

No za mě jen tři hvězdičky. Téma určitě zajímavé, každopádně obdivuji každého, kdo něco takového dělá...ale způsob, jakým to je napsaný mi prostě nesedl.

Jarka_rybář
17.03.2021 5 z 5

Nad touhle knihou jsem dlouho přemýšlela. Autor popisuje situaci svých pacientů i počasí, které zažil, a je to pěkné čtení.

PavlaTr
21.02.2021 5 z 5

Zajímavé dech beroucí příběhy . Kniha je čtivá , řekla bych až vtipně psaná , navzdory všem hrůzám , které musí ti chudáci v Africe prožívat . Velké DÍKY všem , kteří se podílí na misích LÉKAŘŮ BEZ HRANIC , obdivuji hlavně logistiku !!!

Zuzvil
20.02.2021 3 z 5

Jak sám autor rád uvádí, není spisovatel, ale zapisovatel a přesně tak to vidím i já. Je to zároveň plus i mínus knihy, z mého pohledu. Plusová je jasná autentičnost a vyvolání pocitu pro čtenáře, že je úplně tam a umí se do situace krásně vžít, protože je tam vše krásně syrově, odkrytě napsané, bez tzv. příkras. Zároveň pro mě opět (je to moje druhá kniha od autora) bylo těžké se začíst, vůbec mě to ze začátku jakoby nebavilo, nevtáhlo. Každopádně knížku můžu s čistým svědomím doporučit, člověk se dozví zase víc detailů o africkém světě a jeho způsobu žití a bytí. 3,5* za mě.

LenV
11.02.2021 4 z 5

Každý jeden jeho den by vyšel na samostatný román. Syrové, ale hlavně velmi zajímavé. Dokázal s lehkostí popisovat těžkosti své práce na misi. Vím, že fyzicky ani psychicky bych to nevydržela ani jeden den. O to větší respekt a díky za jeho práci! 90%

pavlina3731
17.01.2021 4 z 5

Skvělé a díky Lékařům bez hranic.

KatyM.
13.01.2021 5 z 5

Velmi zajímavá kniha a klobouk dolů před vsemi lékaři a sestřičkami, kteří jdou do těchto zemí zachraňovat lidské životy s minimem vybavení. Doporučuji.

chlupydupy
07.01.2021 4 z 5

Hodně povedená kniha, která mi přiblížila Lékaře bez hranic..

DuncanIdaho
03.01.2021 5 z 5

Zajímavé i poučné čtení o práci lékařů v Africe. Autor sice není spisovatel, ale jen zapisovatel, jak sám říká, ale napsal to pěkně a tak nějak nenásilně.

Evaho73
01.12.2020 5 z 5

Rozhodne pútava reportáž, ktorú som prečítala doslova jedným dychom.
Jej autor na mňa pôsobí ako charizmatická osobnosť, ktorá svoje poslanie vykonáva s hlbokou pokorou a rešpektom.
Páči sa mi nadhľad s akým podáva svoje zážitky častokrát okorenené aj trochou čierneho humoru, čo aspoň na mňa pôsobilo veľmi optimistický aj napriek závažnosti konkrétnych situácií.
Oceňujem jeho ľudský prístup jednak smerom k pacientom, kolegom alebo nadriadeným autoritám.
Svoju charizmu a potrebu pomáhať dostal do vienka ako dar, ktorý zdá sa úspešne rozvíja častokrát aj na úkor svojho zdravia alebo vlastného pohodlia...
Lekári bez hraníc máte môj obdiv !!!

mirka0586
12.11.2020 5 z 5

Moje oblíbená kniha...

eva0409
07.11.2020 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem.Obdivuji MUDr.Tomáše Šebka a Lékaře bez hranic.Chystám se, že přečtu další.

Acnaj
24.10.2020 4 z 5

Chvíli trvalo než jsem si zvykla na autorův styl psaní, ale knížka se mi moc líbila a určitě si přečtu i další knihy autora.

fruitbueno
29.09.2020 4 z 5

Zápisky z Afriky, neuvěřitelné příběhy, pacienti i podmínky... Nemohla jsem se ubránit srovnání s knihou Tichý dech Jana Trachty, kterou jsem četla dřív. Šebkovy texty vznikaly nejspíš pro web, na knize je to bohužel znát. Ale i tak obsahově silný zážitek

MadamC
24.09.2020 5 z 5

Četla jsem jako druhou audioknihu od Tomáše Šebka a stále pecka. Jeho styl psaní mě baví, i když on sám o sobě tvrdí, že píše brak a čeština mu vůbec nejde, ale to si myslím vůbec nevadí a není to díky jeho zápalu moc poznat. Velmi mě baví jeho smysl pro humor a jakékoliv historky z misí jsou prostě strašně zajímavé. Trochu mě mrzí, že Lékaři bez hranic zatím moc nepotřebují fyzioterapeuty, ale třeba to jednou vyjde...
Pokud se chcete pobavit a zároveň si připomenout, jak se tu máme jako v bavlnce, pusťte se do toho! Věřím, že popisy operací budou více bavit ty, kteří mají blíže ke zdravotnictví, ale věřím, že i lajk pochopí všechno s přehledem, vše je krásně vysvětleno.
Děkuji moc za skvělou oddechovku, kterou jsem slupla asi za 2 dny, protože mě to tak bavilo, že jsem si to nemohla víc kouskovat. Rozhodně jsem tuto knihu neposlouchala naposledy a moc se těším na Nebe nad Jemenem.

evelýny
15.08.2020 5 z 5

AUDIOKNIHA
Český lékař, který miluje zimu, optimální venkovní teplotu do 15°C a šumavské lesy, překročil nejenom hranice Jižního Súdánu a čistým chirurgickým řezem se svými zápisky vnořil přímo do našeho srdce.

,,Císařský řez je jedinou operací, při kterém z jednoho zdravýho pacienta uděláte dva. Minimálně.“
Chirurgicky jednoduché a geniální.

„Jediným šéfem lékaře je jeho pacient.“ A já si do teď myslela, že VZP...?

P.S.: Hluboká poklona všem Lékařům bez hranic od jedné vysloužilé chirurgické sestry, která ještě dlouho bude přemýšlet, jak by ona „ukázala kozy ptákům...“

P.P.S.: Velký respekt, velké uznání. Pro mě silný emotivní zážitek i díky interpretaci Lukáše Hlavici.

Kopretina_aku
13.06.2020 5 z 5

Poutavě napsané nahlédnutí do zákulisí Lékařů bez hranic. Těším se na další knihy. Kéž by bylo takových lékařů víc.

Afrika Súdán Lékaři bez hranic

Tomáš Šebek
česká, 1977
2015  88%Mise Afghánistán
2017  89%Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic
2019  88%Nebe nad Jemenem
2013  90%Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic
2006  50%Chřipka a pandemie, ptačí hrozba?

Kniha Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic je v