Rytířský úsvit

Rytířský úsvit https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/7368/bmid_rytirsky-usvit-66236e44b7d65.jpg 4 51 6

Stile žije ve dvou odlišných světech. Na Protonu, planetě technické a poživačné civilizace je otrokem, který se věnuje Hře. Na Fázi, ovládané magií, je jednou z rozhodujících bytostí: Modrým adeptem, pánem kouzel a vládcem jedné z říší. Jako všichni lidé je i Stile ukotven v obou světech a osud v jednom zrcadlí osud v druhém. Zdánlivě složitý filosofický námět o rozdvojení duše každého z nás zvládá Piers Anthony s neuvěřitelnou bravurou. Utkání v protonské Hře jsou stejně napínavá jako Stilův boj s jinými adepty a mýtickými bytostmi na Fázi. Po mnoha příkořích se Stile konečně dočkal úspěchů: získal svou vytouženou Modrou paní na Fázi, na Protonu je blízko konečnému vítězství ve Hře: to mu zaručuje neuvěřitelný skok z bezprávného postavení otroka mezi privilegované Občany. Stile, malý muž, obdařený suchým humorem, nikdy neselhávající věcností a vzácným spojením s heroickou statečností si v obou světech vede dobře. Zdá se, že jeho úspěchu nestojí nic v cestě. Vztahy paralelních světů jsou však hluboce poznamenány. Nerovnováha ve prospěch Protonu vysává energii z Fáze. Mýtus jednorožců, vlkodlaků a trolů je ohrožen v samém srdci svého bytí. A s tímto mýtem i Stilova milovaná Modrá paní. Stile, odrážející tvrdé útoky na Protonu, se pokusí zasáhnout do odvěkého spojení obou světů. Aby je pochopil, musí se poradit se samotným Orákulem, který ví o světě nejvíc. Podaří se mu zabránit neodvratnému zániku? Piers Antohony použil svého nevšedního vypravěčského nadání k tomu, aby stvořil situaci v žánru fantasy dosud nevídanou. Zdánlivě neřešitelné problémy řeší s takovou jistotou a přesvědčivostí, že nezbývá, než Rytířský úsvit zařadit mezi vskutku klasická díla.... celý text

Literatura světová Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Classic

Book Three of The Apprentice Adept: Juxtaposition , 1982

Erinien
02.09.2023 4 z 5

Nemám ráda trilogie, přesně proto, že už je to vlastně trochu dlouhé, pořád se zvyšuje laťka a občas mi opravdu přišlo, že Stile je už skoro superman, protože exceluje v každé hře a soutěži. Děj valil neuvěřitelnou rychlostí vpřed s měli jste pocit, že nestíháte dýchat stejně jako hlavní hrdina nestihal přeskakovat mezi rámci aby vše vyřešil. Konec se krásně uzavřel a stačilo. Pořád musím obdivovat představivost a nápady autora.

Jája92
30.12.2021 4 z 5

Úspěšné zakončení trilogie, kde se střetly dva odlišné světy.

Mornau
10.07.2020 5 z 5

Adept je má nejoblíbenější série, již jsem ji četla 5x a je pro mne stále skvělá.

tartan
08.12.2017 5 z 5

Úchvatná zmes sci-fi a fantasy prekypujúca inteligentným a ľahko ironickým humorom. Netradičné a zároveň roztomilé (hoci niekomu možno prídu úchylné) sú aj sexuálne a romantické dilemy hlavného hrdinu. Zaujímavo a originálne je poňatý celý svet, kde sa odohráva príbeh celej trilógie a prekrývajú dve nekonečná – vedecké (Proton) a magické (Fáza), ktoré však pôvodne boli jedným (tak ako voľakedy Zem). Príbeh letí s čitateľom doslova ako cválajúci jednorožec (tie sú mimochodom podané tiež s veľkou dávkou originality, tak ako ostatne všetky postavy v tomto príbehu). Jediné, čo možno knihám vytknúť, je nesmierne množstvo preklepov a chýb. To však treba pripísať na vrub odfláknutej redakčnej práci vydavateľstva a možno aj faktu, že každý diel prekladal iný prekladateľ. Trochu nekonzistentne pôsobia aj obálky, keď prvý diel má obálku robenú na objednávku od domáceho autora (J. P. Krásny), ktorá je jednak škaredá a hlavne je úplne mimo. Parádne vyzerajúce, ale takisto s dejom nesúvisiace obálky na ďalšie dve časti sú potom prevzaté od známeho fantasy umelca Borisa Valleja. Hoci v originále vyšli aj ďalšie pokračovania, táto trilógia je samostatne viac ako uzavretá.

katkaq
02.08.2017 5 z 5

Celá tahle série je povedená. Celkový nápad-Spojení dvou světů mě okouzlil. Anthony má originální nápad a umí ho podat. Jinak Servacek má pravdu...opravdu se vám nebude chtít vynořit.

Servacek
09.06.2016 5 z 5

Super zakončení trilogie. Nejsem typ co rozebírá knihy jako kritik. Prostě buď knihu čtu a úplně se do ní ponořím, nebo mě neba čtu ji po kouskách jako když se dívám na seriál. Tady jsem se málem nevynořil, chtěl jsem vědět jak to dopadne.

science fantasy (SF + F)

Piers Anthony